Łucznictwo jest wyjątkowo interesującym sportem, na uprawianie którego można zdecydować się w każdym wieku. Obok najważniejszych elementów wyposażenia takich, jak sam łuk, w sprzedaży znaleźć można szereg akcesoriów do łucznictwa, w które również warto się zaopatrzyć. W naszym poradniku prezentujemy, co powinno znaleźć się w Twoim ekwipunku!

Łucznictwo, które jeszcze kilkaset lat temu było umiejętnością wykorzystywaną w trakcie polowań oraz w celach typowo obronnych, jest obecnie sportem czy też aktywnością rekreacyjną, jeśli mowa o hobbystach, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Nie można się temu dziwić – to piękna dyscyplina o klasycznym charakterze, która jednocześnie pozwala na ćwiczenie koordynacji, skupienia uwagi i precyzji.

Podstawowym wyposażeniem każdego łucznika jest, oczywiście, łuk. Bez względu na to, czy korzystasz z wariantu olimpijskiego, bloczkowego czy standardowego lub gołego, potrzebujesz również szeregu akcesoriów łuczniczych. Poniżej prezentujemy wybór dodatków, który stanowi niejako podstawowy ekwipunek każdej osoby uprawiającej ten piękny, ponadczasowy sport.

Nauka strzelania z łuku

Cięciwa do łuku i wosk do konserwacji cięciw

Cięciwa stanowi z pewnością taki rodzaj wyposażenia łuczniczego, który warto mieć „w zapasie”. Jest to element właściwie podstawowy – to dzięki niemu możliwe jest nadawanie strzale prędkości. 

Współcześnie cięciwy wykonywane są najczęściej z tworzyw sztucznych, które zapewniają sporą trwałość tym elementom i ograniczają ryzyko uszkodzeń, nawet przy intensywnej eksploatacji. Może się jednak zdarzyć, że w wyniku chociażby codziennych treningów, cięciwa będzie wymagała wymiany. W takiej sytuacji warto mieć zapasowe akcesorium już pod ręką, by nie czekać na dostawę zamówionego produktu, a od razu naciągnąć nową na ramiona łęczyska. 

A dlaczego potrzebny będzie Ci wosk do konserwacji cięciwy? Jest to specjalny preparat, który należy nakładać na jej powierzchnię w sposób regularny. Dzięki temu można przedłużyć trwałość cięciwy i do pewnego stopnia zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem czynników pogodowych takich, jak deszcz.

Podstawka pod strzałę

Podstawki czy też podpórki pod strzałę to niewielkie akcesoria łucznicze, które jednak okazują się elementami bardzo przydatnymi czy wręcz niezbędnymi w przypadku uprawiania tego sportu. Czym zatem są i do czego służą takie konstrukcje?

Takie akcesoria do łucznictwa, jak podstawki, pozwalają na pewne ustabilizowanie strzały i oparcie jej tak, by następnie łatwiejsze było celowanie. Podpórka zwiększa tym samym prawdopodobieństwo oddania celnego strzału.

Podstawki pod strzały oferowane są w różnych wariantach. Mogą to być elementy wykonane z wytrzymałego tworzywa (na przykład polimerowe) lub też z materiałów naturalnych. W sprzedaży znajdziesz podpórki dla leworęcznych lub praworęcznych, jak również uniwersalne – zwróć na to uwagę!

Strzelanie z łuku do tarczy

Łucznicze ochraniacze na palce i przedramię

Ochraniacze łucznicze to nieodzowny element wyposażenia łucznika – są to akcesoria pozwalające ochronić skórę przed różnego rodzaju urazami związanymi z naciąganiem cięciwy przed oddaniem strzału.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które mogą służyć do ochrony zarówno dłoni i palców, jak i przedramion. Wysokiej jakości ochraniacze wykonywane są ze skóry naturalnej, czyli materiału wyjątkowo trwałego i odpornego na uszkodzenia. Skórzane akcesoria będą służyć Ci przez wiele lat. 

Musisz pamiętać, że ochraniacze łucznicze również oferowane są w wariantach dla osób prawo- i leworęcznych, zatem przed zakupem upewnij się, że wybierasz odpowiednie dla siebie akcesorium łucznicze. 

Celownik łuczniczy

Z celownika łuczniczego rzadziej korzystają osoby początkujące, jednak jest to naszym zdaniem wyposażenie, które wraz z rozwojem umiejętności, warto wprowadzić do swojego ekwipunku.

Celowniki łucznicze przeznaczone są w szczególności do łuków bloczkowych i sportowych. Produkowane są z solidnych materiałów takich, jak na przykład aluminium, dzięki któremu są nie tylko trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne, ale też lekkie, by nie obciążać dodatkowo osprzętu. Tańsze modele wykonywane są z tworzyw sztucznych, które także pozwalają na ograniczenie wagi tego elementu.

Celowniki do łuków wspomagają celowanie, zwłaszcza w przypadku strzelania na dłuższych dystansach. Mogą również ułatwić oddawanie strzałów w przypadku ograniczonego oświetlenia. W sprzedaży znaleźć można różne rodzaje takich akcesoriów. Bez względu na to, jaki model wybierzesz, celownik łuczniczy bez większego trudu zamontujesz na swoim łuku.

Pokrowiec na łuk

Trudno wyobrazić sobie osobę trenującą łucznictwo, transportującą swoje wyposażenie bez dodatkowej osłony. Dobrej jakości, trwały pokrowiec na łuk, pozwala ochronić go przed działaniem czynników zewnętrznych i pogodowych, a do tego, zwyczajnie, ułatwi Ci transportowanie sprzętu bez ryzyka jego uszkodzenia.

Pokrowce na łuk mogą być produkowane z różnych materiałów. Popularne są modele wykonane z takich tkanin, jak nylon, który jest odporny na działanie wody, a do tego na rozdarcia i podobne uszkodzenia. 

Wybierając pokrowiec warto sięgnąć po taki, który jest wyposażony w wygodne uchwyty w postaci rączek lub nawet szelek, które pozwalają nosić go podobnie, jak zwykły plecak. Zaawansowane konstrukcyjnie pokrowce łucznicze są też wyposażane w dodatkowe kieszenie na drobne akcesoria czy nawet na strzały. 

Jeśli obawiasz się, że Twój łuk mógłby się obić w trakcie transportowania, wybierz pokrowiec z wewnętrzną warstwą piankową, która zabezpieczy osprzęt przed przemieszczaniem się w torbie i mechanicznymi uszkodzeniami.

Kołczan na strzały

Nie tylko łuk należy odpowiednio przechowywać – pamiętaj też o konieczności trzymania przy sobie niezbędnej liczby strzał, których będziesz potrzebować w trakcie treningu (lub zawodów łuczniczych). Pomoże Ci w tym, oczywiście, kołczan! Bez względu na to, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki w tym sporcie, czy jesteś już zaprawionym w bojach profesjonalistą, takie wyposażenie jest absolutnie obowiązkowe!

W zależności od preferencji, możesz zdecydować się na kołczan na strzały mocowany do pasa lub też zakładany na plecy. Trudno wskazywać w tym miejscu, który wariant sprawdzi się lepiej – warto upewnić się, z jakim akcesorium wygodniej Ci się współpracuje. Jeżeli zamawiasz takie dodatki łucznicze przez Internet, skonsultuj się z doradcą sklepu. W przypadku możliwości zakupu w punkcie stacjonarnym, po prostu przymierz różne warianty i upewnij się, który jest według Ciebie lepszym rozwiązaniem!

Gdzie kupować akcesoria łucznicze?

Współcześnie największą ofertę akcesoriów łuczniczych zapewniają sklepy internetowe. W takich miejscach możesz dokonywać zakupu bez obaw – w razie niezadowolenia z wyrobu możesz zwrócić go lub wymienić tak, jak w standardowym sklepie.

Czy warto kupować używane akcesoria do łucznictwa? Z pewnością niektóre elementy takie, jak używane kołczany czy pokrowce można zakupić nieco taniej. Jednak nie wszystkie elementy warte są takich oszczędności. Wyposażenie takie, jak ochraniacze na palce, lepiej kupować nowe – używane mogą być bowiem bardzo wyeksploatowane. Do tego skóra naturalna, z której są wykonywane, jest surowcem o lekko naddającej się strukturze i ma tendencję do dopasowywania się do ułożenia i kształtu dłoni użytkownika. Wybierając zatem już noszone wcześniej ochraniacze, możesz odczuwać dyskomfort związany z nieprawidłowym układaniem się ich na swoim ciele. 

Łucznictwo jest fascynującym hobby, które rozwija różne umiejętności, a do tego stanowi dość intensywną formę aktywności fizycznej. Dysponując odpowiednim wyposażeniem dodatkowym, w postaci różnego rodzaju akcesoriów do łucznictwa, zapewnisz sobie wygodne warunki do rozwijania tej pasji!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii