Survival to nie tylko próba przetrwania w ekstremalnych warunkach, ale także sztuka radzenia sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami z pomocą dostępnych zasobów i narzędzi. Odpowiednie przygotowanie i wyposażenie mogą znacząco zwiększyć Twoje szanse na przeżycie, a nawet sprawić, że takie doświadczenie stanie się bardziej „komfortowe”. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym akcesoriom survivalowym, które warto mieć przy sobie wybierając się na przygodę w dziczy lub też na wypadek nieprzewidzianych sytuacji losowych.

Plecak survivalowy

Możesz być doskonale przygotowanym do przetrwania w nagłej sytuacji, jednak na niewiele zda się dobrze skomponowany zestaw, jeżeli nie zaplanujesz wcześniej, w co go spakujesz i jak będziesz transportować. W tym wypadku polecamy oczywiście wybór plecaka, który pozwoli zabrać ze sobą najważniejsze akcesoria, a do tego, poprzez swoją konstrukcję, umożliwi równomierne rozłożenie ciężaru na całych plecach i ramionach. 

Plecak survivalowy jest zatem wyborem bezpieczniejszym, niż torba turystyczna (obciążająca ciało tylko z jednej strony) czy walizka, która jest zwyczajnie nieporęczna i całkowicie nieprzydatna, gdy przyjdzie Ci przetrwać w lesie, w górach lub też na innym terenie, równie nieprzystępnym i nieprzewidywalnym.

Czy może być to jednak zwykły plecak? Tutaj zawsze będziemy zdania, że na survival wybierać należy modele turystyczne, które są, po pierwsze, pojemniejsze, a po drugie trwalsze. Dobrze jest też sięgać po plecaki turystyczne wyposażone w pas biodrowy. To pozornie nieistotny dodatek, który może jednak ułatwić Ci noszenie sporego ciężaru, rozkładając go równomiernie i opierając także na tułowiu, a nie na samych tylko ramionach. 

Co do wyboru pojemności plecaka, to również kwestia dość… survivalowa. Sztuką jest bowiem takie spakowanie się, by w możliwie jak najmniejszym plecaku znalazło się wszystko, czego możesz potrzebować. Na potrzeby tego materiału możemy jednak przyjąć, że pojemność plecaka survivalowego powinna mieścić się w przedziale, około, 40 – 80 litrów. 

Odzież survivalowa i podstawowe wyposażenie do wypoczynku

W przypadku odzieży survivalowej należy pamiętać o tym, by była ona jak najbardziej uniwersalna i funkcjonalna jednocześnie. To oznacza, że dobierając poszczególne elementy garderoby musisz zwracać uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane. Dobrze, by spodnie, koszulki i kurtka uszyte były z tkanin przewiewnych, pozwalających na szybkie odparowanie wilgoci, to jest też takich, które będą sprawnie wysychać na wypadek zmoczenia ich. Okrycie wierzchnie powinno przy tym zapewniać ochronę przeciwdeszczową. Dobrym rozwiązaniem może okazać się bielizna termoaktywna, która pozwoli utrzymać prawidłową temperaturę ciała, zwłaszcza w chłodniejsze noce i dni. 

Jak uniknąć kontuzji i cieszyć się aktywnością na chłodne dni? Sprawdź, co wybrać: bieliznę termoaktywną czy termiczną. To nie to samo!

Obuwie do survivalu powinno być solidne i nieprzemakalne. Biorąc pod uwagę fakt, że prawdopodobnie będziesz nosić je niemal bez przerwy, musi być wykonane z dobrej klasy materiałów (takich, jak na przykład skóra naturalna), by nie obcierać skóry i pozwalać jej oddychać. Zalecamy do tego modele z grubszą podeszwą i sięgające nad kostkę – będą w ten sposób chronić Cię przed owadami, ale i ugryzieniami węży czy innych małych zwierząt. 

Buty taktyczne Sibeza SVG High Czarne - Polski Producent

Pamiętaj ponadto o spakowaniu podstawowego wyposażenia do wypoczynku. Jeżeli nie zabierasz ze sobą namiotu, do Twojego plecaka trafić powinna hamak, karimata i śpiwór. Dzięki nim, bez względu na to gdzie i w jaki sposób rozbijesz obóz, będziesz w stanie dość wygodnie i bezpiecznie odpocząć. Do ochrony przed deszczem wykorzystaj tarp, który można rozwiesić nad hamakiem. 

W Twoim zestawie przetrwania powinna znaleźć się też latarka – a najlepiej dwie. Jedna posłuży Ci zarówno jako dodatkowe oświetlenie drogi, jak i obozowa lampka do powieszenia nad hamakiem. Druga natomiast, jako latarka czołowa, zapewni swobodę ruchów i doskonałe oświetlenie otoczenia w każdej sytuacji. 

Survivalowy zestaw pierwszej pomocy medycznej

Prawda jest taka, że bez względu na to, czy przygotowujesz się do bushcraftu, survivalu czy po prostu uzupełniasz domowe wyposażenie, dobrze skomponowany zestaw pierwszej pomocy medycznej obowiązkowo powinien znaleźć się w Twoim posiadaniu. Co więcej, taki komplet warto mieć dosłownie zawsze pod ręką – tak w określonym miejscu w domu, jak i w samochodzie (apteczka jest tu zresztą zawsze obowiązkowa) czy w domku wypoczynkowym lub miejscu pracy. 

Wśród podstawowych elementów takiego zestawu nie powinno zabraknąć różnych akcesoriów, mogących uratować zdrowie Tobie lub innym osobom znajdującym się w najbliższym otoczeniu. Wśród akcesoriów takich znaleźć się powinny, na przykład:

  • jałowe opatrunki,
  • bandaże,
  • plastry bez opatrunku,
  • pęseta,
  • sterylne igły do strzykawek (przydatne, gdy musisz wyjąć głęboko wbitą w skórę drzazgę),
  • środki antyseptyczne,
  • koc termiczny,
  • podstawowe leki – przeciw biegunce, elektrolity czy na zbicie gorączki.

Obok materiałów pierwszej pomocy spakować należy także podstawowe środki higieniczne – papier toaletowy (suchy i nawilżany), ręczniki (2 sztuki, zamiennie), kosmetyki do mycia, a także repelenty oraz akcesoria do wyciągania kleszczy. Spakuj również niewielkie worki na śmieci, mogą to być zresztą zwykłe reklamówki ze sklepu, do których będziesz odkładać wszelkie generowane odpady. 

Do wyposażenia włóż także gwizdek – który traktować możesz jako narzędzie sygnalizacyjne oraz odstraszające. Niewielka puszka z gazem pieprzowym nie zajmie dużo miejsca, a także zapewnić może większe poczucie bezpieczeństwa. 

Noże survivalowe i inne narzędzia

Nóź survivalowy to zapewne podstawowe i absolutnie niezbędne narzędzie, które musisz mieć przy sobie w każdej sytuacji. Traktuj go jako element do wszystkiego – bo i w wielu sytuacjach może okazać się przydatny.

Wybór modelu noża survivalowego jest kwestią bardzo indywidualną – musisz przy nim brać jednak pod uwagę to, że posłuży Ci tak do przygotowywania jedzenia, przecinania różnych materiałów (linki, gałęzie) jak i, w ekstremalnych sytuacjach, do obrony przed dzikimi zwierzętami lub innymi intruzami. Dobierz więc taki nóż survivalowy, z którego umiesz swobodnie korzystać – może to być tradycyjna finka, dobrej jakości scyzoryk czy nóż sprężynowy. Nie zapominaj również o regularnym sprawdzaniu stanu ostrza – powinno być zawsze dobrze oszlifowane i na tyle ostre, by swobodnie można było nim manewrować. 

Twój indywidualny zestaw survivalowy powinien zawierać również niewielką siekierkę lub toporek (na przykład typu tomahawk). Dzięki temu narzędziu przygotujesz drewno na ognisko, utorujesz sobie drogę w gęstych zaroślach czy też natniesz korę drzewa, by bezpiecznie zakotwiczyć hamak. Uzupełnieniem zestawu może być też niewielki komplet typu multitool, czyli rozkładane kombinerki wielofunkcyjne. Znajdujące się w tym akcesorium ostrza czy dodatki ułatwią Ci przeprowadzanie wielu codziennych czynności takich, jak otwieranie puszek, docinanie materiałów przeznaczonych do ochrony obozowiska czy przycinanie gałęzi do budowy schronienia przed deszczem.

Rozpalanie ogniska – krzesiwo i inne akcesoria bushcraftowe

Tak w survivalu, jak i bushcrafcie, konieczne jest umiejętne i bezpieczne rozpalanie ogniska – żeby się ogrzać, coś zjeść czy odstraszyć owady i zwierzęta. W warunkach polowych korzystanie z zapałek czy zapalniczki może okazać się zwyczajnie niemożliwe lub bardzo utrudnione – wystarczy, że dojdzie do zamoknięcia główek zapałek czy też uszkodzenia zapalniczki i wylania się z niej benzyny lub gazu, by stracić możliwość rozpalenia ognia. 

Z tego względu w Twoim wyposażeniu survivalowym powinno znaleźć się krzesiwo – kamień będący gadżetem odpornym na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. W każdej sytuacji pozwoli wykrzesać iskrę niezbędną do podpalenia ogniska. Innymi słowy – to akcesorium, którego nie możesz pominąć w trakcie przygotowań do survivalu.

Jeżeli wiesz, że mogą czekać na Ciebie trudne warunki termiczne, zaopatrz się również w takie gadżety, jak specjalne ogrzewacze do ciała. Zachodzące w ich wnętrzu chemiczne reakcje termiczne generują wysoką temperaturę, która pozwala ogrzać dłonie czy stopy. Na rynku dostępne są zresztą różne rodzaje takiego wyposażenia, często przystosowanego do noszenia w skarpetkach czy rękawiczkach. Z takiego ogrzewacza możesz skorzystać, gdy dojdzie do przemoczenia obuwia – pozwoli szybciej odparować wilgoć z wnętrza butów.

Sztućce i naczynia survivalowe

Bez jedzenia i picia nawet najlepiej skompletowany plecak czy zestaw survivalowy na niewiele się zdadzą. Musisz zatem zadbać o dostęp do świeżej wody oraz zapas żywności na przynajmniej kilka następnych dni. 

Ponieważ Twój plecak ma ograniczoną pojemność, nie możesz zabrać dużej ilości wody – możesz natomiast wziąć ze sobą naczynia, w których będziesz ją zbierać, przechowywać i przegotowywać. Najlepiej, by były to akcesoria metalowe (odporne na działanie ognia). W tym miejscu warto również przypomnieć o różnego rodzaju środkach niezbędnych do uzdatniania wody – jeżeli pobierasz ją z nieznanego sobie źródła, nie spożywaj jej na surowo! 

A co, w takim razie, z żywnością? Jakiś jej zapas również warto spakować – pamiętaj tylko, że konserwy trochę ważą i nie możesz zabrać ze sobą zbyt wielu puszek. Warto natomiast sięgać po żywność liofilizowaną, suchą (przeznaczoną do zalewania wrzątkiem) oraz wartościowe przekąski takie, jak orzechy, batony proteinowe czy suszone owoce

Do przygotowywania jedzenia i jego spożywania przydadzą się naczynia survivalowe – menażka, sztućce, ale też niewielki rondelek do podgrzewania czy smażenia. Jeśli masz na to miejsce, zainwestuj w małą kuchenkę turystyczną, która znacznie usprawni Ci proces przygotowywania posiłków.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii