Pierwsza „maszyna do biegania” w języku niemieckim zwana Laufmaschine została wynaleziona w 1817 roku przez barona Karla von Drais z Niemiec. W roku 1818 został opatentowany jako pierwszy dwukołowy środek transportu napędzany i sterowany przez człowieka. W następnych latach w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej stał się symbolem nowoczesności i zapanowała swoista moda na posiadanie roweru przez elity, głównie londyńskie. Wielokrotnie rower, który znamy dziś, zmieniał swój kształt i funkcjonalność. Ogromnym hitem rower i jazda na rowerze stały się w Chinach w latach 60 XX wieku. Mimo początkowej niechęci władz komunistycznych dla tego zachodniego wynalazku szybko stał się ogromnie popularny, a władze zmieniły swoje podejście i jazda na rowerze stała się politycznie akceptowana. Obecnie Chiny są największym producentem rowerów na świecie. Rewolucja kulturowa lat 60. w Europie i Ameryce Północnej wywindowała popularność roweru na niespotykaną skalę. Okres ten został nazwany rowerową hossą

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności wśród Polaków. Przede wszystkim jazda na rowerze to nie tylko dobry trening, ale przede wszystkim ogromna przyjemność i sposób na spędzanie wolnego czasu. Jazda na rowerze ułatwia poruszanie się po zatłoczonych miastach, a także szosach, ścieżkach i trasach leśnych. Rower i jazda na nim polepsza samopoczucie poprzez obcowanie z naturą i wdychanie świeżego powietrza. Jest to również bezpieczny trening całego ciała. Jazda na rowerze znacznie wpływa na nasze zdrowie. 

Jazda na rowerze pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Podczas godzinnej jazdy w zależności od intensywności treningu, tempa, warunków pogodowych i nachylenia można spalić od 300 do 800 kalorii. Regularna aktywność pozwala spalić zbędne kalorie oraz uregulować pracę organizmu. Odpowiednio skorygowana dieta pod rower wpłynie na nasze odchudzanie. Jazda na rowerze jest idealna dla osób z nadwagą, ponieważ nie obciąża tak organizmu, jak np. bieganie. 

Jazda na rowerze wspomaga funkcjonowanie serca i układu krążenia. Podczas wysiłku podnosi się tętno, a krew w żyłach zaczyna przyspieszać. Wpływa bardzo dobrze na kondycję serca i całego układu krwionośnego. Jazda na rowerze, oczywiście regularna zapobiega schorzeniom takim jak miażdżyca, zawał serca i udary. 

Jazda na rowerze = wzmocnione i silne mięśnie, stawy i kręgosłup. Podczas tej aktywności pobudzamy wiele grup mięśni do działania. Trening rowerowy wzmacnia łydki, uda, pośladki, a dodatkowo również mięśnie rąk i brzucha. Rowerowe wycieczki poprawiają naszą postawę oraz sylwetkę, zwiększają siłę fizyczną oraz korygują kręgosłup. 

Jazda na rowerze znacząco poprawia wydolność i samopoczucie. Jest to trening aerobowy, co oznacza, że poprawia też wydolność. Regularna jazda pozwala cieszyć się każdą następną z mniejszym zmęczeniem. Wysiłek fizyczny wpływa na wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia). Ma to również związek z obcowaniem z naturą i polepszeniem naszego samopoczucia. 

Kolarz na trasie używający Garmin Varia

Garmin Edge 

Garmin to amerykańska firma założona w 1989 roku w USA w stanie Kansas. W pierwszej kolejności (nim zaczęli być kojarzeni z zegarkami) stali się globalnym liderem nawigacji satelitarnej, a ich model GPS 100 stał się światowym hitem sprzedażowym. Obecnie Garmin myśli głównie o potrzebach sportowców. Zegarki sportowe amerykańskiego producenta wspierają biegaczy, kolarzy, pływaków, narciarzy czy surferów i wielu innych. Najważniejszym celem producenta jest zapewnienie idealnego wsparcia dla sportowców zawodowych, jak i amatorów. 

Najlepszym wyborem, który uzupełni nasz rowerowy ekwipunek, będzie licznik rowerowy Garmin. Nawigacja rowerowa Garmin Edge Explore 2 to propozycja dla osób, które chcą korzystać z zaawansowanej nawigacji. Największą zaletą Garmin Edge jest jego nieduży rozmiar oraz lekkość obudowy. Jazda na rowerze nawet podczas dużej ulewy nie będzie żadnym problemem dzięki zastosowaniu klasy wodoszczelności IPX7. Ładowany przez USB typu C pozwala na 16h ciągłej pracy systemu GPS. Posiada dotykowy ekran oraz integruje się z ekosystemem Garmin. Jazda na rowerze z Garmin Edge będzie jeszcze przyjemniejsza, ponieważ ma on wbudowane mapy świata, rozbudowaną nawigację i możliwość wyszukiwania adresów. Garmin Edge to idealny wybór dla osób jeżdżących w długie trasy. Dla poprawy bezpieczeństwa nawigacja rowerowa Garmin ma wbudowaną funkcję alarmu i wykrywania wypadków. 

Garmin Edge 130 Plus wyróżnia się jako nawigacja rowerowa dzięki synchronizacji planów treningowych oraz funkcji ClimbPro, która pomaga rozłożyć siły i informuje jaki odcinek trasy został pokonany. Ten Garmin Edge podaje dokładne dane dotyczące trasy oraz dzięki wysokościomierzowi szybko zweryfikuje szybkość, wysokość oraz długość jazdy. Jazda na rowerze to również zwiększanie ilości wyzwań na trasie, Garmin Edge pozwoli nam na monitorowanie osiągów, optymalizuje maksymalny próg tlenowy, tętno i wiele innych. Zaawansowana funkcja ClimbPro pomaga w rozplanowaniu sił oraz polepsza jakość jazdy dynamicznej. Garmin Edge podczas jazdy na rowerze zapewnia bezpieczeństwo dzięki funkcji śledzenia na żywo i udostępnianiu lokalizacji. Dodatkowo wykrywa wypadki na trasie oraz umożliwia wezwanie pomocy. 

Garmin Edge 1030 Plus to must have dla zapalonych rowerzystów. Ten nowoczesny licznik rowerowy przygotowuje spersonalizowane trasy na podstawie danych z urządzenia Garmin Edge. Długi czas pracy baterii na pewno przyda się podczas długiej jazdy na rowerze, a wynosi aż do 24h ciągłej pracy. Monitorowanie osiągów jest bardzo proste, ponieważ licznik Garmin Edge pozwala na sprawdzenie reakcji organizmu na wykonywany trening (kontrola pułapu tlenowego, czasu regeneracji oraz wielu innych funkcji). Wbudowany Garmin Cycle Map informuje o wysokości, na jakiej się znajdujemy, punktach użyteczności publicznej na trasie oraz pozwala wyszukiwać adresy. Każdy z wymienionych modeli Garmin Edge pozwoli nam cieszyć się z jazdy na rowerze oraz znacząco wpłynie na poprawę naszych osiągów i bezpieczeństwa. 

Nawigacja rowerowa Garmin

Podczas jazdy na rowerze, szczególnie gdy wybieramy długie i wymagające trasy, warto mieć na wyposażeniu komunikator satelitarny. Nawigacja rowerowa i komunikator InReach Garmin zapewnia poczucie bezpieczeństwa na bezdrożach. Wyposażony w globalny zasięg sieci satelitarnej zapewnia łączność w miejscach, gdzie sieć komórkowa nie działa. InReach pozwala w sytuacji awaryjnej na wysłanie wiadomości SOS do centrum koordynacji Garmin. Funkcja TracBack wyznaczy bezpieczną drogę powrotną, gdy zgubimy się podczas wycieczki. Urządzenie jest w stanie pracować 14 dni na baterii. 

Dodatkowo posiada:

 • Udostępnianie lokalizacji 
 • Elastyczne plany usług satelitarnych 
 • Kompaktową i wytrzymałą konstrukcję 
 • Kompas cyfrowy 
 • Usługę prognozy pogody 
 • Nieograniczoną pamięć w chmurze

Nawigacja rowerowa i podróżnicza Garmin Tread, pomimo że jest dedykowana dla sportów motorowych, może być wykorzystana również podczas wycieczek rowerowych w dużych grupach. Jazda na rowerze w niesprzyjającym terenie wraz z dużą grupą znajomych przemierzających trasę w różnym tempie może spowodować znaczne utrudnienia. Nawigacja Garmin przychodzi wtedy na pomoc w postaci Garmin Tread. Nawigacja rowerowa i podróżnicza Garmin Tread to wzmocnione urządzenie nawigacyjne GPS do jazdy po bezdrożach. Wyróżnia się wysoką klasą wodoszczelności IPX7 z ekranem dotykowym o przekątnej 5,5”, który można obsługiwać w rękawicach. Dzięki nawigacji Garmin podczas jazdy na rowerze pozostaniemy w kontakcie z grupą dzięki funkcji śledzenia 20 użytkowników i udostępnianiu lokalizacji. 

Nawigacja rowerowa i podróżnicza GPS MAP 66 s od Garmin to ręczne urządzenie, które swoją funkcjonalnością uratuje nas z niejednej trudnej sytuacji w terenie. Nawigacja Garmin to wysokiej klasy sprzęt przeznaczony do turystyki, sportu i pracy w terenie. Wyposażony w radar pogodowy w usłudze Active Weather, a odpowiednie pozycjonowanie urządzenia gwarantuje nowa antena Quad-Helix. Wysoka odporność na wodę, brud, wstrząsy i temperaturę. Certyfikat zgodny ze standardem wojskowym MIL-STD-810G. Nawigacja Garmin obsługuje Globalny System Nawigacji Satelitarnej

Rowerzyści z nawigacją Garmin Edge

GPS do roweru

GPS do roweru to ważny element wyposażenia podczas nawet najprostszej jazdy na rowerze przez bezdroża. Garmin Edge 830 Bundle to licznik rowerowy pozwalający cieszyć się z naszej podróży nie bojąc się o pomylenie trasy. GPS do roweru Garmin Edge w wersji Bundle ma w zestawie czujnik tętna, kadencji i prędkości drugiej generacji. Rozbudowany system Trendline, dzięki któremu wytyczymy trasy według popularności. Nawigacyjne funkcje Garmin Edge obsługują kursy, powrót po śladzie, wyszukiwanie adresów, planowanie trasy z poziomu licznika rowerowego, planowanie mapy. Dla zapalonych rowerzystów ciekawą opcją jest funkcja Strava Live Segments — dzięki niej możemy realizować z wirtualnym przeciwnikiem na odcinkach przejechanych przez użytkowników społeczności. Jazda na rowerze z tym modelem Garmin Edge jeszcze nigdy nie dostarczała tylu wrażeń. 

Ekologiczna jazda na rowerze? To możliwe dzięki zasilanemu energią słoneczną licznikowi GPS. Garmin Edge to solarny GPS do roweru, który ma wydłużoną pracę baterii poprzez zastosowanie soczewki solarnej Power Glass. Zastosowanie technologii wielopasmowej GNSS pozwala na śledzenie naszej lokalizacji w gęstych lasach i pomiędzy wysokimi budynkami. GPS do roweru Edge pomoże nam przebywać odległe żwirowe trasy i pokonywać epickie podjazdy. 

Akcesoria do roweru

Garmin proponuje również akcesoria do roweru, dzięki którym podczas długich podróży będziemy się czuć bezpieczniej. Doskonałe połączenie występuje między licznikami rowerowymi Edge i światłami Varia UT800, którymi można sterować na urządzeniu pomiarowym lub bezpośrednio na światłach. Akcesoria do roweru Garmin Varia to inteligentne oświetlenie rowerowe, które umożliwia bezpieczną jazdę, nawet po zmroku zapewniając nam ok. 1,6 km widoczności. Jazda na rowerze z tym oświetleniem i urządzeniem Edge staje się nie tylko bezpieczna, ale i przyjemniejsza. Akcesoria do rowerów Garmin w tym inteligentne oświetlenie dostosowują się automatycznie do szybkości i profilu jazdy. Posiada pięć trybów świecenia i dostosowywania jasności w wybranych licznikach rowerowych. System Varia możemy również zamocować na ramie lub kierownicy roweru. 

Zalety inteligentnego oświetlenia Garmin:

 • widoczność 1,6 km 
 • 5 trybów świecenia 
 • dostosowywanie oświetlenia w wybranych licznikach 
 • możliwość połączenia z licznikami Edge 
 • łatwe mocowanie na kierownicy lub na pasku. 

Akcesoria do roweru od Garmin to również rowerowy radar wsteczny z kamerą. Jazda na rowerze z tego typu radarem pozwala nam wykrywać nadjeżdżające z tyłu pojazdy i wyświetla je na kompatybilnym urządzeniu Garmin. Wbudowana kamera nieustannie rejestruje obraz i automatycznie zapisuje nagranie, jeśli wykryje zdarzenie lub niebezpieczeństwo. Nawet 6h działania przy korzystaniu z radaru, tylnego światła w trybie dziennym migającym i rejestrowaniu przez kamerę. 

Akcesoria do roweru Garmin gwarantują bezpieczeństwo i komfort uprawiania sportu, poprawiają naszą widoczność na drodze i korygują nasz styl jazdy. Niewielkie wymiary i odpowiednia konstrukcja zapewniają wygodę podczas jazdy na rowerze. 

Nawigacja rowerowa Garmin Edge przymocowana do roweru

Liczniki Garmin w Zbrojownia.pl

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego Zbrojownia.pl oraz do sklepu stacjonarnego w Gliwicach przy ulicy Pszczyńskiej 202A. Nasi specjaliści z chęcią pomogą w wyborze odpowiedniego licznika Garmin, GPS do roweru czy innych akcesoriów. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii