Zacznijmy od tego co to w ogóle ASG (Air Soft Gun) jest to Sport polegający na strzelaniu do siebie z replik kulkami z tworzywa o średnicy około 6mm. Repliki ASG zasilane mogą być gazem, siłą mięśni (repliki ASG sprężynowe) lub repliki ASG elektryczne, które posiadają baterie napędzającą silnik naciągający sprężynę. Sport ten jest coraz popularniejszy w Polsce. Obserwując środowisko przez kilka lat, zauważyłem, że młodzież jak i starsi coraz częściej inwestują w takie hobby, zastrzyk adrenaliny i świeże powietrze. Gdy zaczynałem przygodę, spotkania naszych grup były małe do 10 osób. Teraz rzadko kiedy jest mniej niż 30, a zdarza się, że jest około 60. Imprezy takie to fajna zabawa, ludzie mogą odstresować się od życia codziennego. Rozgrywki takie są przeważnie organizowane w weekendy, przez co większość może uczestniczyć w nich. Stąd ludzie mówią o na "niedzielni komandosi". W weekend wolny od pracy I szkoły każdy mając swoją replikę, garść kulek I ochronę na oczy może być komandosem swojej drużyny. Rozgrywki takie oferują świetnie spędzony czas w miłej atmosferze, z ludźmi, którzy są przyjaźni I z poczuciem humoru. Scenariusze takich rozgrywek są bardzo zróżnicowane, od najprostszych typu walka o flagę lub zwykły deathmach znany z gier komputerowych po trochę bardziej skomplikowane typu transport vipa, obrona wzgórza aż po imprezy rekonstrukcyjne gdzie obowiązują stroje i repliki używane, np. tylko podczas II WŚ. Tak naprawdę ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Ludzie, którzy uczestniczą lub organizują nasze spotkania, są pozytywnie nastawieni do ludzi oraz starają się łagodzić wszystkie spory, które czasem się zdarzają. Każdy z nas cieszy się gdy widzi nowe twarze. Cieszy też to, że młodzież nie siedzi w domu przed komputerem, grając w gry, tylko spotykają się w większym gronie i aktywnie spędzają czas, dobrze się bawiąc.

Własne doświadczenia z ASG

Swoją przygodę z Air Soft Gun rozpocząłem już w wieku 15 lat, był to obóz Airsoftowy dla młodzieży. Po tygodniu zapoznania się z podstawowymi zasadami i po pierwszych kilku strzelankach wyciągnąłem się. Dwa tygodnie później miałem już swoją własną replikę jak przystało na nowicjusza padło na replikę CM028 od cymy. Przez rok użytkowaniem ją bez żadnego problemu, po tym czasie zauważyłem, że jednak celność i zasięg mi nie wystarcza. Przez kolejne dwa lata używałem M4 firmy G&G. Po tym czasie zdecydowałem się na pierwszą snajperkę, był to model WARRIOR firmy WELL. Przez jakiś czas używałem jej bez zmieniania żadnych podzespołów, przez co zasięgiem oraz celnością nie odbiegałem od karabinków szturmowych. Po jakimś czasie zacząłem inwestować w replikę trochę więcej pieniędzy, przez co zasięg oraz celność mojej repliki znacznie się zwiększył. Jako snajper mam przewagę około 20/30 metrów nad szturmowcem. Jednak trzeba mieć do tego sporo cierpliwości, zdarzało się niekiedy, że nie zestrzeliłem nikogo lub czekałem godzinę w jednym miejscu zamaskowany, aby oddać jeden strzał. Za to mina przeciwnika, który nawet nie wie, skąd dostał, jest bezcenna. Jednak żeby trafić na 90/100 metrów w kartkę wielkości A4 trzeba wydać trochę pieniędzy, nie dość, że na samą replikę tak jeszcze na kulki o wiele większej wadze niż powszechnie używane. Podzespoły, które posiada ta replika, pozwalają na osiągnięcie takiej skuteczności. Jako snajper mam też swoje maskowanie, farby do twarzy, cały strój maskujący (ghille) oraz pomalowaną replikę na kolory zlewające się z otoczeniem leśnym. Całość pozwala mi oddać cichy i celny strzał, gdy przeciwnik nawet nie wie, skąd dostał.

Ile kosztuje zabawa w ASG?

Żeby zacząć swoją przygodę z ASG nie trzeba dużego wkładu finansowego na start, w przeciwieństwie do paintballu. Przy Air Soft Gun wkład zależy od tego czy chcemy replikę sprężynową, czy elektryczną. Sprężynowa replika używana najczęściej to znany w środowisku shotgun AGM to koszt do 100 zł, a elektryczna polecana na początek to wyżej wspomniana Cm028 to już około 400 zł. Na pierwszą swoją strzelankę polecam pożyczyć od kolegi, znajomego karabinek i sprawdzić, czy taka zabawa przypadnie wam do gustu. Potem można zainwestować więcej. A po dłuższym czasie jeśli nadal będzie was to wciągać to można kupić sprzęt wyższej jakości. Do tego trochę sprzętu typu mundur, kamizelki taktyczne jeśli czulibyśmy potrzebę posiadania tak owej. ASG to hobby tak jak wędkarstwo czy paintball, a jak się mówi "na hobby się nie oszczędza". Wiem to z własnego doświadczenia. Każdemu polecam taki rodzaj rozrywki nieważne czy jesteś niski, czy wysoki, czy masz 50 kg, czy 100, czy masz 15 lat, czy 40 zapraszam i szczerze polecam.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii