Powstanie pierwszej broni białej datuje się jeszcze na okres przed odkryciem miedzi. Wtedy za ten rodzaj broni służyły różnego typu maczugi i dzidy. Obróbka metalu przez człowieka najpierw w postaci miedzi, a następnie przez wynalezienie stopu miedzi z cyną, który stał się brązem, umożliwił produkcję sztyletów, a następnie mieczy. Najstarszy miecz odkryto na Krecie i datowany jest na 2000 r. przed Chrystusem. Jednak już ok.1900 r. p.n.e. na terenach dzisiejszej Wschodniej Turcji i Armenii odkryto metodę wytopu żelaza. Pierwszy ludem, który dzięki zastosowaniu broni białej z żelaza zapisał się na kartach historii, byli Hetyci. Państwo Hetytów zbudowane na wykorzystywaniu żelaznej broni białej sięgało od terenów dzisiejszej Turcji, aż do Egiptu. Miecze z żelaza w Europie zostały rozpowszechnione dzięki ludom celtyckim, a ich technologia wytopu została przejęta przez Rzymian.

Czym jest biała broń?

Broń biała to najprościej ujmując ogół broni służącej do walki wręcz. Obrażenia zadaje się przy wykorzystaniu siły mięśni. Do XVI wieku był to podstawowy rodzaj broni stosowanej nie tylko w wymiarze wojskowym, ale również cywilnym oraz myśliwskim. 

Broń biała i jej podział:

  • Biała broń sieczna — przeznaczona do zadawania cięć m.in. szabla, tasak lub kord.
  • Biała broń kolna — przeznaczona do zadawania pchnięć, dobrym przykładem jest pika lub sztylet.
  • Biała broń obuchowa — przeznaczona do wykonywania ciosów miażdżących np. młot bojowy lub buzdygan.

Broń biała w polskim prawodawstwie 

Ustawa o broni i amunicji odnosi się tylko do pewnej podgrupy broni białej. Zalicza się do niej pałki, kije bejsbolowe, kastety, nunczaki i ukryte ostrza. W tejże ustawie nie pojawia się informacja o nożach, maczetach, toporkach, replikach historycznych broni białej. Nabywanie, posiadanie i zbywanie broni białej, poza rodzajami wymienionym w ustawie, jest legalne. 

Broń biała w Zbrojownia.pl 

Broń biała na prezent w naszym sklepie Zbrojownia.pl to temat rzeka. Wśród replik dekoracyjnych królują nie tylko miecze średniowieczne, ale również samurajskie katany oraz broń ze znanych filmów, gier i seriali. 

Biała broń — repliki Templariuszy 

Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona zwanych templariuszami powstał w 1118 roku. Nazwa templariusze pochodzi od łacińskiego słowa templum oznaczającego świątynię, od ich siedziby w pobliżu dawnej świątyni Salomona w Jerozolimie. Rycerze zakonni mieli za zadanie bronić pielgrzymów i chronić szlaki pielgrzymkowe prowadzące do Ziemi Świętej. Sukcesy odnoszone podczas wypraw krzyżowych spowodowały, że stali się ogromną siłą militarną i polityczną w średniowiecznym świecie. 

Biała broń templariuszy to przede wszystkim długie miecze. W naszej ofercie znajdują się ich repliki z XII, jak i XIII wieku — idealne na prezent. Dodatkowym smaczkiem dla kolekcjonerów są również sztylety. Sztylet to krótka kolna broń biała, której popularność przypada na XVI-XIX wiek. Sztylet posiada najczęściej prostą, cienką, ostro zakończoną głownię i niewielki prosty jelec. Wraz z rozwojem metalurgii sztylety zaczęto wykonywać z metalu, a jako broń szczególnie rozpowszechniły się w okresie średniowiecza i renesansu. 

Krótki sztylet był mniejszą wersją tradycyjnego sztyletu. Z racji na swoją długość nie był wykorzystywany w walce, służył celom ceremonialnym lub religijnym. Zazwyczaj krótki sztylet był wysoce zdobiony, uzupełniony o pozłacane elementy heraldyczny lub o osobiste preferencje użytkownika. 

W naszej ofercie w tematyce templariuszy największą popularnością cieszą się:

Rycerze zakonni Templariusze

Broń biała — Loże Masońskie 

Wolnomularstwo zwane również Masonerią to międzynarodowy ruch społeczny o charakterze tajnym, dyskretnym, mającym na celu duchowe doskonalenie człowieka i braterstwa ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Charakteryzuje się rozbudowaną ilością lóż i obediencji oraz szeroką symboliką i mnogością rytuałów. Masoneria nie jest jednolitą organizacją, lecz nurtem, którego członkowie wyznają pewne przekonania metafizyczne, które w ich rozumieniu mają doprowadzić do zmiany człowieka i społeczeństwa według zasad uznanych przez masonów za ważne. 

Ważnym elementem wolnomularstwa jest broń biała oraz sztylety. Pełni ona funkcje ceremonialne i podkreślające status osoby posiadającej. Odpowiadają również stopniom wtajemniczenia. Broń biała i sztylet masoński są wysoce zdobione, a broni nadawana jest odpowiednia symbolika związana z poszczególnymi lożami. 

Symbole masońskie to m.in.: 

  • Cyrkiel — symbol mądrości, wiedzy i rozumu.
  • Węgielnica — symbole masońskie — równowagi i szczerości.
  • Świątynia Salomona — symbol dążenia do zjednoczenia ludzkości.
  • Oko — symbol świadomości, mądrości, Wielkiego Architekta. 

Symbole masońskie stanowią rodzaj tajemnicy, której członkowie lóż mają obowiązek zachowywać. Symbole masońskie to również ich wewnętrzny, własny kalendarz. 

Najpopularniejsze repliki lóż masońskich — biała broń i sztylety 

Broń biała — starożytność 

Dopiero bliższe spotkanie Rzymu z Galami i Celto-Iberami  popchnęło sztukę wytwarzania broni w Wiecznym Mieście do poziomu, który znamy z podręczników historii. Słynny rzymski gladius wywodził się z miecza hiszpańskich Celtów, a jego ostateczna forma datowana jest na II w.p.n.e. 

Wcześniej rzymscy legioniści używali greckich mieczy zwanych xiphos. Biała broń barbarzyńców wymusiła na legionach nie tylko zmianę taktyki walki, ale również wyposażenia. Reforma armii rzymskiej i wyposażenie legionisty w miecz gladius, tarczę, włócznię hasta i oszczep pilum sprawiło, że rzymska piechota stała się najlepszą armią starożytnego świata. 

Biała broń ludów germańskich zainspirowała Rzymian do stworzenia dłuższego miecza dla oddziałów kawalerii — spathę. Był dokładną kopią mieczy koczowniczych plemion nadczarnomorskich i germańskich. 

Sztylet i broń biała antyku:

Rzymski legionista w starciu z Galem

Broń biała — samurajska katana 

Miecz katana to japońska długa sieczna broń biała należąca do grupy nihon-to - mieczy japońskich. Miecze katana mają długość ostrza powyżej 60 cm. Ich ostrze jest zakrzywione i posiada jedną krawędź tnącą. Klasycznym typem ostrza jest to w typie tanto. Miecze katana należą do tradycyjnych mieczy japońskich i używane były przez samurai w starożytnej i feudalnej Japonii. Wzrost popularności katan wiąże się z mongolską inwazją i zwiększeniem grubości ostrza miecza, by był w stanie przebijać pancerze najeźdźców. Broń biała samurajów i jej popularność wymusiła również zmianę w sposobie walki na bliskim dystansie. Zwycięstwo w walce zależało od krótkiego czasu reakcji i możliwości jak najszybszego wyjęcia broni. Miecz katana dzięki charakterystycznemu sposobowi noszenia ich przez wojowników pozwalał na wyciągnięcie broni i zaatakowanie przeciwnika jednym ruchem. 

Najpopularniejsze miecze katany:

Miecze katana w dzisiejszych czasach, dzięki popkulturze przeżywają swoją drugą młodość, Katany możemy zaobserwować w filmach (Kill Biil Quentina Tarantino czy filmach Kurosawy), japońskich anime (One Piece, Naruto, Bleach) i grach wideo (Ghosts of Tsushima, Shadow Warrior). 

Najpopularniejsze miecze katany ze świata popkultury:

Walczący samurajowie obraz 

Biała broń — filmy, gry i seriale 

Ogromna popularność sagi Georga R.R. Martina „Pieśń Lodu i Ognia” i stworzony na jej podstawie serial produkcji HBO — Gra o Tron spowodował, że przez 8 sezonów mających łącznie 73 odcinki cały świat żył losami rodów Starków, Lannisterów i Targaryenów. Nic więc dziwnego, że biała broń z serialu cieszy się ogromną popularnością wśród fanów. W naszej ofercie replik znajdują się m.in.

Władcy Pierścieni nie trzeba nikomu przedstawiać. Świat Śródziemia stworzony przez J.R.R Tolkiena wciąż inspiruje twórców i fanów na całym świecie. Opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem została przeniesiona na ekrany kin przez Petera Jacksona, otrzymując ogromną ilość statuetek Oskara i stając się popkulturowym fenomenem. Biała broń z filmowej trylogii cieszy się ogromną popularnością wśród fanów i jest idealnym prezentem dla miłośnika świata Śródziemia. 

Cykl książek polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego i oparta na nim franczyza medialna (gra komputerowa, film i serial) - czyli Wiedźmin, to obecnie jedno z najpopularniejszych serii fantasy na świecie. Saga o najemnym łowcy potworów Geralcie z Rivii zasłynęła na świecie dzięki obsypanej nagrodami grze komputerowej studia CD Project Red. Charakterystyczne dwa miecze noszone na plecach przez Białego Wilka doczekały się wielu interpretacji (różniły się znacznie w grach, filmie i serialu), a oddające je w każdym szczególe repliki kolekcjonerskie są prawdziwą gratką dla fanów. 

Biała broń z serii Wiedźmin:

W naszej ofercie znajdziecie również białą broń z innych popularnych gier i filmów. Dla fanów klasyki Nintendo oferujemy miecz Linka z The Legend of Zelda, a dla miłośników World of Warcraft — Młot Thralla

Broń biała — Legendy arturiańskie 

Legenda o Królu Arturze i jego rycerzach Okrągłego Stołu do dziś rozgrzewa umysły historyków i archeologów. Wpływ tych Legend na kulturę europejską oraz współczesną popkulturę jest ogromny. Po postacie z i motywy z legend arturiańskich chętnie sięga kino, komiks czy przemysł gier komputerowych. Dzięki temu ciągle powstają ich nowe wersje i interpretacje. Idealnym prezentem dla miłośnika kultury celtyckiej lub filmów opowiadających historię Króla Artura będzie któraś z replik broni Rycerzy Okrągłego Stołu i samego Króla Artura. 

Biała broń — Wikingowie 

Ascomanni — ludzie jesionu, Lochlannach, dla Celtów ludzie wody, Warege  (Vaeringjar „zaprzysiężeni ludzie”) dla Słowian i Greków lub po prostu Wikingowie. Trudno przecenić wpływ tego ludu na współczesną popkulturę. Wikingowie byli skandynawskimi wojownikami, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym. Sukcesy militarne osiągali dzięki dużej mobilności swoich łodzi — drakkarów oraz zwartej formacji bitewnej zwanej murem tarcz. Biała broń wikingów to przede wszystkim — jednoręczne miecze, topory, włócznie i okrągłe drewniane tarcze obite metalem po bokach. 

W Zbrojownia.pl znajdziecie szeroki wybór replik broni białej tych wędrownych wojowników:

Broń biała na prezent w Zbrojownia.pl

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego Zbrojownia.pl oraz do sklepu stacjonarnego w Gliwicach przy ulicy Pszczyńskiej 202A. Nasz sklep wyposażony jest w białą broń, repliki historyczne i dekoracyjne w tym miecze katana, sztylety, miecze średniowieczne. Od starożytności po współczesność — wszystko, czego potrzebuje kolekcjoner. Nasi specjaliści z chęcią pomogą w wyborze repliki z interesującego klienta okresu historycznego.  

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii