Niskie temperatury powietrza mogą skutecznie zniechęcać do podejmowania wysiłku fizycznego, do tego mogą sprzyjać powstawaniu kontuzji czy przyczyniać się do bólu mięśni i stawów. Odpowiedzią na potrzeby osób ćwiczących także jesienią czy zimą jest stosowna bielizna produkowana w oparciu o nowoczesne technologie włókiennicze. Jak jednak ją wybrać? Co będzie lepszym rozwiązaniem: bielizna termoaktywna czy termiczna? A może są to takie same elementy odzieży?
Czy bielizna termoaktywna i termiczna to ten sam rodzaj odzieży?
Ochrona ciała przed niesprzyjającymi warunkami, w tym przede wszystkim przed niską temperaturą, nie jest już domeną, tylko i wyłącznie podróżników czy zawodowych sportowców. O zasadności używania takiej osłony nie trzeba już właściwie nikogo przekonywać. Nadal jednak nie do końca jasnym jest dla każdego, jakiego rodzaju bielizna dostępna jest na rynku i jak należy ją klasyfikować. Zacznijmy więc od kwestii najbardziej w tym miejscu palącej – czy bieliznę termoaktywną i bieliznę termiczną należy traktować jako ten sam rodzaj odzieży?
W tym punkcie rozważań można raz na zawsze rozprawić się z tym dylematem i wyjaśnić, że bielizna termoaktywna oraz bielizna termiczna to dwa odrębne, chociaż w wielu elementach podobne do siebie rodzaje osobistej odzieży. O różnicach i podobieństwach przeczytasz więcej w dalszej części materiału.
Zarówno termiczna, jak i termoaktywna bielizna oferowane są w wariantach dla kobiet i mężczyzn, wielu producentów oferuje również modele przeznaczone dla dzieci. Wśród elementów bielizny obu wspomnianych typów znaleźć można najpowszechniejsze typy odzieży, to jest:
- koszulki termoaktywne i termiczne, z długim i krótkim rękawem,
- kalesony i spodnie termoaktywne oraz termiczne,
- spodenki termoaktywne i termiczne,
- podkoszulki termoaktywne i termiczne.
Do tego tak bieliznę termiczną, jak i bieliznę termoaktywną można traktować jako część odzieży sportowej. Oba rodzaje doskonale sprawdzają się bowiem podczas intensywnego wysiłku fizycznego, głównie w formie outdoorowej.
Bielizna termiczna
Mówiąc o bieliźnie termicznej należy mieć na uwadze odzież, która jest szyta z grubych, dobrze izolujących tkanin. Zadaniem tego rodzaju wyrobów tekstylnych jest ochrona organizmu przed utratą ciepła oraz działaniem niesprzyjających warunków zewnętrznych.
W przypadku bielizny termicznej nie zachodzi także zjawisko odparowywania wilgoci – nie jest to odzież przewiewna, a mająca kumulować ciepło. Z tych względów bieliznę termiczną zaleca się osobom, które mogą mieć problemy z zachowaniem równowagi termicznej, w tym starszym i ze schorzeniami krążeniowymi.
Ponieważ pot nie jest odpowiednio odparowywany w przypadku odzieży termicznej, nie jest ona wskazana w sytuacji intensywnego wysiłku fizycznego. Wręcz przeciwnie, ten rodzaj ubrań pozostaje dobrym wyborem dla osób mniej aktywnych. Można potraktować ją również jako bardziej funkcjonalną bieliznę tradycyjną – chociażby wtedy, gdy w zimowy poranek czekasz na przystanku na autobus. Wówczas dobrej jakości bielizna termiczna osłoni narządy przed chłodem i pozwoli Ci zminimalizować dyskomfort związany z chłodną aurą.
Bielizna termoaktywna
Bielizna termoaktywna jest natomiast odzieżą, którą można po części nazwać także termiczną, jednak jej funkcjonalność sięga znacznie dalej. Ubrania tego rodzaju zaprojektowane zostały z myślą o zachowaniu tak komfortu termicznego, jak i prawidłowej cyrkulacji powietrza pomiędzy skórą i tkaniną. Innymi słowy – materiały, z których szyta jest bielizna termoaktywna zapobiegają wychłodzeniu, a jednocześnie odprowadzają wilgoć z dala od skóry i odparowują ją. Materiał nie kumuluje wilgoci, zatem nie wywołuje wrażenia schłodzenia. Temperatura ciała pozostaje równomierna i komfortowa.
Tym samym bieliznę termoaktywną zakładać należy przed podjęciem wysiłku fizycznego – zwłaszcza w okresie zimowym. Intensywne pocenie się w trakcie treningu nie będzie już problemem – nie odczujesz nieprzyjemnej wilgoci i towarzyszącego jej chłodu, dzięki czemu ćwiczenia będą efektywniejsze, ale i zwyczajnie przyjemniejsze.
Bielizna termoaktywna – dla kogo?
Z bielizny termoaktywnej korzystać może oczywiście każdy, jednak z całą pewnością jest to odzież szczególnie przydatna sportowcom – i tym zawodowym, i hobbystom.
Najczęściej z bielizny termoaktywnej korzystają biegacze i rowerzyści. To jednak odzież, którą nosić warto również przy uprawianiu innego rodzaju wysiłku fizycznego na zewnątrz. Jeżeli planujesz w okresie jesienno – zimowym przeprowadzać prace ogrodowe, budowlane lub podobne właśnie w warunkach outdoorowych, zaopatrz się w komplet bielizny termoaktywnej.
Ten rodzaj odzieży wskazany jest również dla turystów. Górskie wspinaczki czy nordic walking uprawia się także zimą, do tego są to aktywności związane ze sporym wysiłkiem fizycznym. Bielizna założona pod ubranie pozwoli zachować ciepłotę ciała oraz zapobiegnie przeziębieniu na skutek przepocenia odzieży i wychłodzenia lub też przegrzania. Konstrukcja bielizny pozwala zachować optymalne warunki termiczne względem Twojego organizmu.
Ćwiczenie i bieganie zimą – jak się ubrać?
Osoby, które po raz pierwszy sięgać będą po bieliznę termoaktywną mogą mieć dylemat związany z tym, jak prawidłowo nosić odzież w trakcie uprawiania aktywności fizycznej na zewnątrz. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek odnoszących się do tego, jak ubrać się do biegania i ćwiczeń – zwłaszcza zimą.
Bielizna termoaktywna przylega do ciała, pozostając niemal niewidoczną pod codziennym ubraniem. Dzięki swoim właściwościom gwarantuje Ci zachowanie odpowiedniej temperatury ciała, bez konieczności zakładania na siebie kolejnych warstw odzieży (czyli ubierania się na tak zwaną „cebulkę”). To z kolei pozwala czuć się znacznie swobodniej – lżejszy strój mniej krępuje ruchy. To oczywiście sprzyja także aktywności fizycznej uprawianej na zewnątrz.
Co jednak ciekawe, bieliznę termoaktywną możesz nosić również w cieplejsze dni – wiosną czy latem. W takich sezonach zapewni ona bowiem skuteczne odprowadzanie wilgoci z dala od skóry, pozwalając zachować komfort w trakcie aktywności różnego rodzaju. Oczywiście, latem sięgaj raczej po modele z krótkim rękawem i nogawkami, zakładając taką bieliznę pod luźniejsze T-shirty czy szorty. Nie musisz obawiać się przegrzania – taka bielizna działa „inteligentnie”, dbając przede wszystkim o komfort organizmu.
Do tego bielizna termoaktywna może być zakładana nie tylko na zwykłą bieliznę, ale również zamiast niej – wówczas będzie dobrze przylegać do skóry, a jednocześnie zagwarantuje maksymalną wygodę w trakcie uprawiania dowolnego rodzaju aktywności fizycznej.
Jak wybrać odpowiednią bieliznę termoaktywną?
Wybór odpowiedniej bielizny termoaktywnej może być trudny, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tego typu odzieżą. Na co należy zwracać uwagę, by dobrać rozwiązanie odpowiednie względem potrzeb i oczekiwań?
Zwróć uwagę na to, z jakiego materiału wyprodukowana została bielizna termoaktywna. Nowoczesne ubrania szyte są z tkanin syntetycznych, mających konkretne właściwości fizyczne. Mieszanina włókien poliestrowych, elastanu i poliamidu z dodatkami naturalnymi sprawia, że tkanina przylega do ciała, ale jednocześnie nie wywołuje dyskomfortu. Syntetyczne materiały efektywnie odprowadzają wilgoć i nie chłoną zapachów – po praniu zachowują do tego swoją funkcjonalność.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem są ubrania termoaktywne szyte z materiałów, w których wykorzystano również srebro – to materiał wykazujący działanie antybakteryjne. W przypadku intensywnego procesu pocenia się tkanina pozostanie wolna od przykrych zapachów.
Bieliznę termoaktywną można do tego wybierać także pod kątem grubości tkaniny – tutaj warto ocenić swoje indywidualne potrzeby. Grubsze tkaniny sprawdzą się w przypadku bardzo niskich temperatur na zewnątrz i można zdecydować się na nie w sytuacji, gdy panują siarczyste mrozy. To również rodzaj bielizny termoaktywnej, którą zaleca się wspinaczom wysokogórskim, bez względu na pogodę i sezon.
Czy bielizna termoaktywna jest komfortowa w trakcie noszenia?
Możesz obawiać się, że bielizna termoaktywna szyta z materiałów syntetycznych będzie niezbyt przyjemna w dotyku. Tutaj musimy jednak wyraźnie podkreślić – nowoczesne tkaniny tego rodzaju stoją na zupełnie innym poziomie, niż tak zwane „sztuczne” materiały znane, na przykład, w okresie PRL-u. Współcześnie produkowane są w oparciu o rozwiązania naukowe – włókna są doskonale przebadane, trwałe i bezpieczne. Nie powinny wywoływać przykrych odczuć.
Markowa odzież, na przykład bielizna termoaktywna Brubeck, to także gwarancja ogromnej wygody – płaskie szwy nie wywołują odcisków na skórze, a materiał dobrze przylega do sylwetki. Wiedząc, że tego rodzaju ubrania będziesz nosić regularnie i w różnych sytuacjach, nie bój się sięgać właśnie po wysokogatunkowe, markowe produkty.
Na samym końcu pamiętaj o ważnej wskazówce: bielizna termoaktywna spełnia swoją rolę, jeżeli przylega do skóry. To oznacza, że nie warto wybierać modeli w za dużym rozmiarze. Z drugiej zaś strony, biorąc pod uwagę właśnie tak bliski kontakt z ciałem, bielizna nie może być zbyt mała. Wówczas mogłaby nadmiernie uciskać skórę, a nawet wywoływać miejscowe podrażnienia, które do momentu wygojenia uniemożliwiałyby komfortowe noszenie bielizny.