Paracord nie tylko dla spadochroniarzy
Paracord to nylonowa linka, w której skład wchodzi 7 rdzeni w mocnym oplocie. Jest lekka i bardzo wytrzymała, odporna na butwienie, a zmoczona szybko wysycha, może unieść nawet do 250kg. Początkowo była używana przez spadochroniarzy, dziś jest nieodzowną częścią wyposażenia każdego miłośnika survivalu czy obozowania, linka to jedno z podstawowych narzędzi przydatnych w terenie, pomocna przy budowie szałasu, do zabezpieczenia ekwipunku, a także wtedy gdy najprościej w świecie zerwie się sznurówka. Można używać jej po prostu, jako takiej, lub przeciąć osnowę i mieć do dyspozycji 7 kawałków mocnego sznurka. Ciekawostką jest to, że jej właściwości przetestowano nawet w kosmosie podczas 82 kosmicznej misji naprawiania Teleskopu Kosmicznego Hubbla, jak widać jest to sprzęt na każde warunki :)
Paracord - Praktycznie, czyli jak?
Oczywiście można zwinąć linkę i schować ją w plecaku lub do kieszeni, jednak każdy bushcraftowiec wie jak cenny, jest każdy centymetr przestrzeni i większość fanów outdooru szuka bardziej kreatywnych metod przechowywania, czyniąc z pakowania sztukę wybiegającą daleko przed "zwiń i schowaj do przegródki". Jedną z takich sprytnych sztuczek jest noszenie przy sobie paracordu w formie oplotu na nóż, breloka czy bransolety. Można w ten sposób nie tylko przechowywać dobrych parę metrów linki lub w razie potrzeby sznurka, ale stworzyć narzędzie, które może spełniać kilka funkcji, zajmując mało miejsca, pozostając lekkim i przyjemnym w noszeniu sprzętem.
Zapięcie z paracordu do zadań specjalnych
Bransoletka jest najbardziej wszechstronnym sposobem na przechowywanie paracordu, ponieważ już samo zapięcie może spełniać kilka funkcji. Może być zwykłym plastikowym zatrzaskiem, którego zadanie kończy się na utrzymaniu bransolety na ręce, może być również plastikowym zatrzaskiem wyposażonym w gwizdek, który w trudnych do przewidzenia sytuacjach na przykład gdy ktoś z załogi zgubi się lub będzie potrzebował pomocy, pozwoli nadać głośny sygnał bez niepotrzebnego zdzierania gardła. Istnieją bransolety zapinane na metalową szeklę, która może nam posłużyć również jako solidne mocowanie. W sprzedaży występują też bardziej multifunkcyjne wersje, w których zapięcie jest jednocześnie krzesiwem, a ząbki wycięte na jego krawędzi mogą służyć, jako mała piła. Są również bardziej udziwnione wersje, w które wpleciono zestawy do łowienia ryb, kompasy, agrafki, ostrza, a nawet... tabletki do uzdatniania wody. Kilka narzędzi w jednym malutkim, w dodatku bardzo podręcznym.
Czy warto rozplatać?
Można zadać sobie pytanie, czy tak ładnie wykonany produkt okaże się praktyczny, czy w ogóle zdecydujemy się go użyć. Abstrahując od dodatkowych funkcji zapięcia, z których można korzystać wielokrotnie i już to samo w sobie przemawia na plus tego narzędzia, odpowiedź jest prosta, w sytuacji zagrożenia nikt nie będzie zastanawiał się, czy rozciąć bransoletę, czy jeszcze na nią popatrzeć, po prostu to zrobi. Z całą pewnością nie jest to metoda na przechowywanie sznurka używanego na co dzień w dużych ilościach, byłaby to duża ekstrawagancja i nie da się ukryć, spory wydatek. Czy wyprawa bez takiej bransolety jest niemożliwa? Pewnie nie, ale może okazać się o wiele trudniejsza, bo jako zapas na "czarną godzinę" taki "taktyczny sznurek" to świetny gadżet, który może uratować sytuację gdy stanie się coś nieprzewidzianego.
Bransoletki z paracordu
Wielozadaniowość ma różne oblicza, w tym wypadku bransoletka z paracordu jest nie tylko estetycznym męskim dodatkiem, ciekawym gadżetem, czy przydatnym narzędziem, może być też symbolem. Wystarczy jeden rzut oka na nadgarstek i już wiadomo, że osoba, którą spotkaliśmy to "leśny" człowiek. Jest swoistym znakiem rozpoznawczym, przyczynkiem do nawiązania ciekawej rozmowy, wymiany doświadczeń, a może nawet początkiem pięknej przyjaźni?
Paracord - Pomysł na prezent
Paracordowa bransoletka jest doskonałym pomysłem na nietuzinkowy prezent dla bliskiej osoby pasjonującej się survivalem zarówno w leśnych ustępach jak i w miejskiej dżungli.