Broń nie jest z istoty zła, jest jedynie narzędziem, którego nieodpowiednie, lub odpowiednie użycie rodzi konsekwencje. Kwestia handlu bronią w Polsce wzbudza wiele emocji i skrajnych opinii. Miłośnicy broni, którzy nie chętnie myślą o wyrabianiu pozwoleń, by móc postrzelać, mają inne drogi wyjścia. 

Prawo do posiadania broni

Kwestia handlu bronią wywołuje wiele emocji i skrajnych opinii. Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce nie potrzebujemy żadnych pozwoleń czy badań. Niestety dotyczy to jedynie części broni.

Zwolennicy liberalizacji dostępu do broni, mówią o prawie obrony siebie, swojej rodziny i swojego mienia. Przytaczają wyniki badań, które wskazują, iż miejsca, gdzie jest powszechny dostęp do broni, jest jednocześnie mniejsza liczba napadów z jej użyciem, gdyż atakujący boją się konsekwencji w postaci odpowiedzi zwrotnej.

Przeciwnicy swobodnego dostępu do broni palnej, mówią o obawie, poczucie władzy wynikające z posiadania broni. Wskazują również zwiększenie śmiertelności posiadaczy ze względu na nieszczęśliwe wypadki. Przeciwnicy broni palnej uważają, iż Polacy nie są gotowi na posiadanie broni i obawiają się, że wówczas zwykłe spory sąsiedzkie mogłyby się rozwiązywać gorzej niż w przypadku Kargula i Pawlaka w znanym filmie.

Broń hukowa

Bez żadnego pozwolenia można nabyć broń hukową, alarmową. Obejmuje ona pistolety alarmowe, pistolety hukowe oraz pistolety startowe. Broń tego typu działa na trochę innej zasadzie niż typowa, ponieważ nie miota żadnego pocisku, a zasilana jest ślepymi nabojami, których efektem jest jedynie duży hałas. Ten rodzaj broni stanowi urządzenie wielokrotnego użycia, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, wywołuje efekt akustyczny, a wystrzelona z lufy lub elementu ją zastępującego, substancja razi cel na odległość nie większą niż jeden metr.

Co prawda trudno w tym przypadku mówić o ćwiczeniu umiejętności strzeleckich, ale może odstraszyć ewentualnego napastnika, czy też pozwolić na naukę oswojenia się z bronią. Broń hukowa taka jak na przykład pistolet STALKER M 906 o kalibrze 6 mm, daje wrażenie posługiwania się prawdziwą bronią palną. Pistolet ten wydaje głośny huk, a po oddaniu strzału wylatuje łuska, co sprawia wrażenie używania prawdziwej broni palnej.

Wiatrówki - broń pneumatyczna

Broń pneumatyczna, czyli potocznie nazywana wiatrówką, nie wymaga żadnych pozwoleń. Tyczy się to do broni, której energia wylotowa pocisku nie przekracza 17 J, gdzie strzał nie przekracza około 50 metrów. Zasada działania broni pneumatycznej, polega na wykorzystaniu energii sprężonego gazu, w zależności od modelu, przy wykorzystaniu powietrza atmosferycznego lub dwutlenku węgla jak w przypadku wiatrówki Crosman 2240 z gwintowaną lufą 5,5 mm, która jest prosta w obsłudze, a zarazem celna.

W większości broni tego typu ta wartość mieści się w przedziale od 10 do 15 J. Oferta sklepów jest ogromna, a cena jest ściśle uzależniona od ich jakości. Oferta broni pneumatycznej jest szeroka: krótka, długa, sprężynowa, z naciągiem dolnym lub bocznym. Różnice polegają na ich celności, mocy, poręczności i łatwości obsługi. Broń pneumatyczna, której energia wylotowa pocisku przekracza 17 J, jest również dozwolona bez pozwolenia na broń, lecz wymusza jej rejestrację, którą wydaje właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu, komendant powiatowy Policji.

Broń gazowa na kulki gumowe

Broń gazowa na kulki napędzana jest na podobnej zasadzie jak wiatrówki, na przykład przy użyciu sprężonego gazu miotającego gumowe kulki. W replikach z zastosowaniem napędu gazowego mamy niemal poczucie używania broni palnej. Dla większego realizmu warto poszukać pistoletu maszynowego, z wykorzystaniem systemów, które powodują silny odrzut zamka po każdym wystrzale oraz pozostawiają zamek w tylnym położeniu, po wystrzeleniu ostatniej kulki. Broń gazowa jest wykorzystywana, między innymi, przez miłośników zabawy dla dużych dzieci, czyli Air Soft Gun (ASG). Jest to rodzaj gry zespołowej, w której podstawowym celem gry jest wyeliminowanie przeciwnika, poprzez trafienie go kulką. Rozgrywki odbywają się w miejscach odludnych i o znacznej powierzchni.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii