Buty myśliwskie - jakie wybrać

W mojej opinii zyskują coraz większą popularność oraz cieszą się wielkim zainteresowaniem. Nie tylko wśród osób polujących! Często są wykorzystywane do górskich wypraw, codziennego użytku czy innych czynności związanych z obcowaniem z naturą/survivalem. Aby ułatwić Ci zakup, przygotowałem ten oto artykuł.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów myśliwskich

Prywatnie jestem myśliwym, doskonale zdaję sobie sprawę, jak ważnym elementem są dobre buty myśliwskie.  Przechodziłem etapy przemoczonych stóp, odcisków czy zmarzniętych palców. Warto więc nie dopuścić do takiej sytuacji. Musimy się czuć komfortowo. Na co zwrócić uwagę?

  • Może zacznę od rodzaju materiału. Na rynku jest szeroka gama produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, jednak jeżeli zależy Ci na dobrym sprzęcie, warto wybrać buty skórzane. Tak, są one droższe, jednak jest to inwestycja nie na sezon, a długie lata.
  • Następną ważną cechą jest termoizolacja. Nie możemy zapomnieć o tym, szczególnie podczas zimnych dni. Zwróć uwagę na rodzaj wyściółki. Ciepłe skarpety to podstawa, jednak nawet te wykonane z najwyższej jakości nie uchronią nas przed zimnem.  
  • Wodoszczelność - osobiście uważam to za element nierozłączny z obuwiem. Buty myśliwskie muszą posiadać tę cechę. Nie każde będą wodoszczelne, niektóre tylko chronią przed wilgocią. Jednak nie zapewnią nam pełnej ochrony. Zalecam kupno w pełni przystosowanego do trudnych warunków.
  • Często pomijanym, a ważnym, elementem jest wybór odpowiedniej podeszwy do podłoża. Polowanie to często godziny spędzone na tropieniu, podchodzeniu, naganianiu. Należy więc dobrać odpowiednie do rodzaju terenu, w jakim będziemy obuwie wojskowe użytkować. M.in. z usztywnieniem kostki. Ja preferuję tę pierwszą opcję. Jak dobrze wiemy, pokonujemy różne przeszkody, kamienie, kłody, gałęzie często przykryte warstwą mokrych i śliskich liści. Podeszwa odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Musi być antypoślizgowa i odpowiednio twarda. Warto o tym pamiętać, bo o wypadek czy kontuzję nie trudno
  • Nadszedł czas na wybór  rozmiaru. Jest gwarancją komfortu i bezpieczeństwa. Robimy to po nałożeniu grubej skarpety, bo jak wiadomo, zwiększa nasz wymiar stopy. Buty nie mogą obcierać, uciskać. Przy butach ze skóry naturalną rzeczą jest rozciąganie się z czasem materiału, jednak nie możemy wybrać za małego rozmiaru.

Kamuflaż - obuwie militarne, myśliwskie

Po wyborze już obuwia myśliwskiego z odpowiednimi cechami i przystosowaniami do naszych potrzeb stoimy przed wyborem koloru/kamuflażu. Myślistwo nie polega tylko na sprycie, znajomości terenu, celnym strzelaniu czy znajomości zachowania dzikich zwierząt. Ważnym elementem jest też kamuflaż. Przy wyborze koloru obuwia sugerujmy się posiadaną już przez nas odzieżą. Starajmy się dopasować je tak, aby wkomponowały się w jedną całość. Tak by się nie wyróżniały, intensywne kolory mogą spłoszyć naszą zwierzynę, a co za tym idzie zakończenie polowania nie sukcesem, czy pokotem, a wygraną natury.

Konserwacja butów myśliwskich

Jest to temat, na który chciałbym zwrócić szczególną uwagę i chwilowo się zatrzymać. Jak wspominałem, buty skórzane mogą nam towarzyszyć przez długie lata, jednak bez odpowiedniej konserwacji i ich zabezpieczenia taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Poniżej przedstawię podstawowe czynności, które konieczne są do utrzymania butów w odpowiednim stanie.

Pamiętaj, aby:

  • Czyścić buty myśliwskie po każdym użyciu, do podstawowej pielęgnacji wystarczy tylko szczotka i czysta woda
  • Impregnować części skóry odpowiednimi środkami do tego przeznaczonymi
  • Używać preparatów do zachowania wodoszczelności (specjalistyczne produkty, wosk)
  • Podczas wyżej wymienionych czynności warto wyciągnąć sznurowadła, konserwacja jest szczególnie ważna w okolicach języka, z racji ze w tym miejscu skóra jest cienka i wyjątkowo narażona na wystąpienie wilgoci
  • Pod żadnym pozorem nie suszyć butów przy kaloryferze, piecu czy przez wystawienie ich na gorące słońce, odpowiednim zachowaniem jest suszenie w miejscu przewiewnym i nie za ciepłym
  • Nie prać butów, ciepła woda i proszki pozbawiają obuwie odpowiednich właściwości i wysuszają skórę

Po tych kilku podstawowych wskazówkach jestem pewny, że Twoje buty Cię nie zawiodą, a ich właściwości sprostają Twoim oczekiwaniom. Jest to nierozłączny element ciągłej eksploatacji przy zachowaniu odpowiednich cech, które nam myśliwym oraz wszystkim użytkownikom są niezbędnie potrzebne. Idzie za tym komfort, wygoda i zadowolenie.

Cena butów myśliwskich

Koszt takiego obuwia myśliwskiego waha się w przedziale od 150 zł do nawet 1500 zł. Uzależnione jest to od rodzaju materiału, producenta oraz właściwości, do których jest przystosowane. Warto jednak zainwestować w droższy produkt, z wkładką antygrzybiczną i antybakteryjną, który jest wodoodporny i ma dobrą termoizolacją. Dzięki temu polowanie będzie zdecydowanie bardziej komfortowe.

Ranking butów myśliwskich

Na mocno rozwiniętym rynku możemy znaleźć buty różnych producentów. Cieszących się bardzo dobra opinią, ceną oraz wykonaniem. Postaram się teraz przybliżyć kilka marek, które sam używam lub miałem styczność i szczerze mogę polecić. Oto kilka z nich:

  • Demar (dobry stosunek jakość do ceny, produkt polski)
  • Meindl (buty bardzo dobrej jakości, produkt niemiecki)
  • Haix (wysoka jakość, zaopatrzą służby mundurowe, jedna z największych firm produkująca obuwie specjalistyczne)

Wszystkich z wyżej wymienionych producentów miałem/mam okazję używać. Posiadają szeroki wybór asortymentu, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Podsumowanie

Liczę, że ten tekst pomoże Wam podjąć odpowiednią decyzję. Pamiętajmy o wszystkich cechach, które zostały opisane, odpowiednim wyborze do naszych potrzeb. Dobre obuwie wyróżnia się niezawodnością w każdych warunkach, jednak bez odpowiedniej konserwacji na pewno ich żywot stanie się znacznie krótszy. Na tym elemencie ubioru nie warto oszczędzać, przerobiłem to. Produkt wysokiej jakości służy mi od kilku lat. Jeżeli w końcu nastąpi etap wymiany, stanę w tym samym miejscu co Ty. Na etapie wyboru. Wystarczy dobra analiza i w pewnym sensie zaangażowanie/przyłożenie się do kupna dobrego obuwia. Wtedy zostanie nam już tylko korzystać i cieszyć się komfortem.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii