Jednym z nowszych pojęć w środowisku zarówno mundurowym jak i cywilnym jest zwrot EDC. Prawie każdy nosi ze sobą ekwipunek EDC tylko jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy. Zestaw EDC to skrót od ang. EveryDay Carry, czyli nosić/noszony codziennie. Nie chodzi w tym stwierdzeniu o to, żeby chodzić w tym samym t-shircie cały tydzień, a raczej o zbiór małych, podręcznych przedmiotów, które pomagają w życiu codzienny, a nawet w sytuacji kryzysowej. Dosłownie chodzi o takie przedmioty bez, których Ty drogi czytelniku nie wychodzisz z domu, a na pewno są takie przedmioty (o tym później). Każdy z nas ma inne predyspozycje i potrzeby dlatego każdy zestaw EDC dla każdego będzie inny jednak głównym założeniem EDC jest minimalizacja wielkości i wagi przy zwiększaniu użyteczności nie powielając przedmiotów/narzędzi. Czyli kiedy na pewno będę potrzebował na biwaku noża, otwieracza do konserw i otwieracza do butelek to nie zabieram ze sobą tych trzech przedmiotów, tylko biorę scyzoryk Victorinox Recruit (0.2503), który łączy te wszystkie produkty w jedno i tym samym zmniejszam wagę całego bagażu. Jednak gdy na tym samym biwaku będą potrzebne mi jeszcze kombinerki nie ma sensu brać dodatkowego obciążenia skoro mogę zabrać Multitool Leatherman Sidekick (ML.831439), dzięki któremu mogę zabrać jedno narzędzie i odłożyć resztę, bo będzie tak samo funkcjonalne, a po złożeniu nie wiele większy od pudełka zapałek.
Przykłady EDC
Tak jak wspomniane było wcześniej ilu ludzi tyle skomponowanych zestawów EDC. Dla jednego ważnym elementem są chusteczki higieniczne, a dla innej osoby zegarek na ręce. Są jednak produkty, które można uznać za uniwersalne i przypisać je do każdej osoby niezależnie od pracy, jaką wykonuje czy płci.
Poniżej przedstawiamy proponowaną listę przedmiotów:
- Telefon komórkowy
- Zegarek
- Klucze do domu
- Portfel z dokumentami
- Nóż, scyzoryk, multitool
- Latarka
- Długopis, notatnik
- Chusteczki higieniczne
- Pamięć USB
- Ładowarka do telefonu, powerbank
- Źródło ognia – zapałki, zapalniczka
- Linka lub paracord
- Kompas
- Mały zestaw pierwszej pomocy, plastry, leki
Akcesoria do samoobrony – gaz pieprzowy. Przedstawione przedmioty to przykłady, które pomogą zarówno w czynnościach codziennych, jak i sytuacji awaryjnej, np. kiedy zgubisz się w lesie na spacerze. Pewnie, że większość telefonów w dzisiejszych czasach ma funkcję latarki, notatnika czy kompasu jednak należy pamiętać, że jego głównym zadaniem w sytuacji kryzysowej to wezwanie pomocy więc kiedy zgubisz się w lesie, zadzwoń po pomoc, a przyświecaj sobie latarką – rozładowany telefon jest bezużyteczny (dlatego warto mieć nawet najmniejszy powerbank). Przy pomocy mapy na telefonie wyznacz kierunek marszu i idź zgodnie ze wskazówkami na małym kompasie, doskonały przykład to Kompas Survivalowy (guzikowy) BCB (CK311)