Strzelectwo sportowe może okazać się naprawdę wciągającym hobby, które pozwala ćwiczyć wzrok, koordynację ruchową, a nawet cierpliwość. Co ważne, wejść w ten sport może każdy – nie tylko osoba posiadająca pozwolenie na broń palną! Sprawdź z nami, jak zacząć przygodę ze strzelectwem sportowym.

Odrobina wiedzy historycznej – bractwa kurkowe

Na samym początku warto przyjrzeć się ogólnej definicji strzelectwa sportowego i poznać bliżej jego założenia.

Początków dyscypliny można upatrywać już w XIII wieku, kiedy w Europie zaczęto zakładać tak zwane bractwa kurkowe, skupiające się na nauce prawidłowego wykorzystywania broni palnej. Z takich „lekcji” powszechnie korzystali mieszczanie, których chciano przygotowywać do ewentualnej obrony na wypadek wrogich ataków na miasta. Tworzono w ten sposób niejako cywilne struktury obronne. Trzeba przy tym zaznaczyć, że bractwa kurkowe działały również na terenie naszego kraju (chociaż o wczesnych grupach nie ma zbyt wiele informacji historycznych) – pierwsze takie cechy funkcjonowały na pewno w Krakowie oraz we Wrocławiu.

Tradycja bractw kurkowych jest kontynuowana. Do Europejskiego Stowarzyszenia Strzelców Historycznych należy około 3 milionów osób, które regularnie spotykają się w różnych krajach i uczestniczą w organizowanych zawodach.

Strzelanie do celu

Czym jest strzelectwo sportowe?

Współcześnie strzelectwo sportowe jest jedną z dyscyplin sportowych (także olimpijskich), w przypadku której konieczne jest korzystanie z broni, przy czym może to być broń palna, sportowa lub też broń pneumatyczna, do kategorii której należą, na przykład, wiatrówki. 

Podstawowym założeniem w strzelectwie sportowym jest celowanie do celu ruchomego lub tarczy – i, jak można się domyślić, istotne jest trafianie do tego celu, najlepiej jak najbliżej punktu środkowego. W zawodach współzawodniczy się z innymi sportowcami.

Na celność wpływa szereg czynników, zależnych w dużej mierze od samego strzelca. Z tego względu strzelectwo sportowe jest dyscypliną wymagającą wielu treningów, nauki skupienia i wspomnianej już, ogromnej cierpliwości. 

Zasady strzelectwa sportowego regulowane są przez ISSF, czyli Międzynarodową Federację Strzelectwa Sportowego, a w kraju przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego. 

Dyscypliny w strzelectwie sportowym

Podział na dyscypliny i konkurencje w strzelectwie sportowym ustala Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Sportowego. Obecnie w ramach tego sportu wyróżnia się trzy dyscypliny, związane z typem wykorzystywanej broni, to jest:

  • broń krótka (pistolety),
  • broń długa (karabiny),
  • strzelby gładkolufowe.

Następnie, w ramach każdej z wymienionych dyscyplin, rozgrywane są poszczególne konkurencje strzelectwa sportowego. 

Konkurencje w strzelectwie sportowym

W każdej dyscyplinie ISSF rozgrywane są kolejne konkurencje strzelectwa sportowego. W tym wypadku również należy rozróżniać je pod względem broni, z jakiej strzelają zawodnicy. 

  1. Dyscyplina: broń krótka, w której rozgrywane są konkurencje:
  • pistolet pneumatyczny (strzelanie do tarczy),
  • pistolet standardowy (strzelanie do tarczy, w seriach po 5 strzałów),
  • pistolet sportowy (strzelanie do tarczy w dwóch etapach – szybkim i dokładnym),
  • pistolet dynamiczny (strzelanie, w różnych pozycjach, do celów umieszczonych na torze),
  • pistolet dynamiczny pneumatyczny (podobnie, jak przy pistolecie pneumatycznym, ale z możliwością przeprowadzenia zawodów w przystosowanych pomieszczeniach zamkniętych, jak hala),
  • pistolet szybkostrzelny (celowanie do różnych tarcz, w dwóch częściach, każda po 30 strzałów),
  • pistolet centralnego zapłonu (zasady zbieżne z pistoletem sportowym),
  • pistolet dowolny (celowanie do tarczy w odległości 50 metrów, w 60 oddawanych strzałach).
  1. Dyscyplina: broń długa, w której rozgrywane są konkurencje:
  • karabin pneumatyczny (strzelanie w pozycji stojącej, wymagane użycie usztywnionej rękawicy lub podobnego stroju specjalnego),
  • karabin standardowy (strzelanie do celu oddalonego o 300 metrów),
  • karabin sportowy (strzelanie w pozycji leżącej, 60 strzałów),
  • karabin dowolny (w pozycji leżącej),
  • karabin dowolny w 3 pozycjach (strzelec oddaje strzały w pozycjach: leżącej, stojącej, klęczącej).

 

  1. Dyscyplina: karabiny gładkolufowe, w której rozgrywane są konkurencje:
  • skeet (strzelanie z 8 stanowisk do rzutków wystrzeliwanych z budki niskiej i wysokiej),
  • trap (strzelanie z 5 stanowisk do rzutków wystrzeliwanych z odległości 15 metrów).

 

Strzelectwo sportowe – od czego zacząć?

Interesuje Cię strzelectwo sportowe, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jest to dyscyplina, w przypadku której warto spotkać się z doświadczonym instruktorem, który wprowadzi Cię w ten sport. Niekiedy wystarczy udać się na strzelnicę działającą w Twoim mieście. W takim miejscu możesz od razu mieć kontakt z bronią różnego rodzaju i zobaczyć, w jaki sposób należy się z nią obchodzić.

W takich obiektach często można też spotkać instruktorów. Na strzelnicę możesz wybrać się w dowolnym momencie i opłacać, na przykład, jednorazowe wejście na określony czas. Nie musisz mieć swojej broni – takie obiekty udostępniają własne wyposażenie.

Jeśli stwierdzisz, że strzelectwo sportowe jest tym, czego szukasz, i chcesz formalnie rozwijać się w tej dziedzinie, możesz zapisać się do klubu zrzeszonego w PZSS. Tam szlifować będziesz umiejętności, a następnie otrzymasz szansę przystąpienia do egzaminu teoretycznego i praktycznego. 

Strzelectwo sportowe

Strój do strzelectwa sportowego

Ćwicząc strzelanie na strzelnicy nie będziesz potrzebować specjalnego stroju sportowego. Jednak w przypadku uczestnictwa w zawodach takie ubrania mogą już być wymagane.

Wśród profesjonalnej odzieży do strzelectwa sportowego można wymienić kurtki i spodnie strzeleckie, które pozwalają na przyjęcie optymalnej postawy ciała w trakcie oddawania strzałów w różnych konkurencjach i pozycjach. 

Niezbędnym wyposażenie mogą okazać się ponadto rękawice strzeleckie. Profesjonalni zawodnicy zwracają również uwagę na obuwie, które zapewnia maksymalną wygodę, ale też stabilizację, niezbędną w trakcie celowania.

Strzelectwo sportowe – akcesoria, które mogą się przydać!

Poza odzieżą, możesz też zaopatrzyć się w różnego rodzaju akcesoria przeznaczone do strzelectwa sportowego.

W sklepach strzeleckich dostępne są takie elementy wyposażenia, jak kabury i różnego rodzaju pokrowce, ładownice, pasy strzeleckie czy okulary ochronne. Na samym początku nie warto jednak przepłacać i kupować wszystkich akcesoriów, jakie wydawać się mogą potrzebne. Skonsultuj swoje plany z instruktorem, który pomoże dobrać Ci osprzęt niezbędny na początkowym etapie nauki strzelectwa sportowego. 

Czy w strzelectwie sportowym wymagane jest pozwolenie na broń?

Jak widać, w ramach dyscyplin strzelectwa sportowego, konkurencje rozgrywane są także z użyciem broni pneumatycznej. Do takiej należą wiatrówki bez pozwolenia, czyli broń pneumatyczna o mocy do 17J. Na samym początku możesz zacząć od takiego wyposażenia.

Przychodząc na strzelnicę możesz strzelać z dostępnej tam broni, nawet jeśli nie masz pozwolenia. Oczywiście, obsługa będzie wymagała od Ciebie przedstawienia dokumentu tożsamości. Strzelanie powinno odbywać się pod okiem instruktora lub innej osoby z personelu strzelnicy.

Warto również zaznaczyć, że nauka strzelectwa sportowego jest doskonałym przygotowaniem do starania się o pozwolenie na broń.

Dlaczego warto wejść w świat strzelectwa sportowego?

Strzelectwo sportowe jest dyscypliną wyjątkową, dającą osobom ją uprawiającym wiele radości, ale też zapewniającą dawkę emocji i, wbrew pozorom, wymagającą sporej aktywności fizycznej!

Przede wszystkim strzelectwo sportowe pozwala na zapoznanie się z prawidłową obsługą broni i ułatwia naukę zachowania zasad bezpieczeństwa. W kontrolowanych warunkach, na strzelnicy, każdy może spróbować swoich sił, bez ryzyka zranienia siebie czy kogoś innego.

Regularne trenowanie strzelectwa sportowego jest też nauką wytrwałości i skupienia. Robiąc postępy zyskasz szansę na poczucie ogromnej satysfakcji i chęci sięgania wyżej. To pasja, która sprzyja zachowaniu dobrej kondycji i zdrowia. W trakcie treningów szybko uczysz się bowiem, jak ważna jest prawidłowa postawa ciała i jego wytrzymałość, a także umiejętność kontrolowania oddechu – zwłaszcza w trakcie etapu celowania. 

Dla wielu osób wizyta na strzelnicy jest formą odreagowania codziennego stresu, możliwością „wyładowania” emocji poprzez skupienie się na celu będącym przed nimi.

Kto może ćwiczyć strzelectwo sportowe? Nie tylko dorośli!

Kontakt z bronią palną czy pneumatyczną może wydawać się zajęciem przeznaczonym jedynie dla osób dorosłych. Tymczasem strzelectwo sportowe uprawiają już nastolatki, często stawiając pierwsze kroki w szkolnych klubach sportowych. 

Młodzi ludzie mogą również odwiedzać strzelnice. W tym wypadku konieczne jest jednak przedłożenie zgody opiekuna prawnego (możliwe też, że wymagana będzie jego obecność na miejscu), jeśli osoby te nie mają ukończonych 18 lat.

Podsumowując, strzelectwo sportowe jest dziedziną, w której zmierzyć może się każdy – młodszy i dorosły, kobieta i mężczyzna. To sport wspierający ćwiczenia koordynacji psychoruchowej, wymagający regularności i skupienia. Zacząć może każdy, także osoby, które nie dysponują pozwoleniem na broń. Na samym początku wystarczy nawet wiatrówka (bez pozwolenia) lub też korzystanie z wyposażenia dostępnego bezpośrednio na strzelnicy.

Wejście w świat strzelectwa sportowego jest proste. Wystarczy tylko chcieć!

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii