Przebywanie na świeżym powietrzu wymaga odpowiedniego przygotowania – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy warunki pogodowe bywają wyjątkowo „kapryśne”. W celu ochrony ciała przed szkodliwym działaniem zimna, warto wybierać na czas przebywania na zewnątrz solidną, dobrze chroniącą przed chłodem odzież termiczną. Jak działają takie ubrania i jak je dopasować do własnych potrzeb?
Odzież termiczna a termoaktywna – uwaga, to nie jest to samo!
Zarówno odzież termiczna, jak i termoaktywna, związane są z kwestią zapewnienia ciepła i odpowiedniej termoizolacji ciała w trakcie wysiłku na świeżym powietrzu.
Odzież termoaktywna szyta jest ze specjalnych tkanin, których główną właściwością jest szybkie odprowadzanie wilgoci z dala od skóry, aby pozostała sucha (wówczas użytkownik nie odczuwa drastycznego wpływu niskich temperatur oddziałujących na ciało). Zapewniając prawidłową wentylację i cyrkulację powietrza, umożliwia zachowanie przez organizm naturalnych procesów utrzymania ciepłoty.
Odzież termiczna to z kolei ubrania funkcjonalne, które wykonane są z tkanin umożliwiających zachowanie izolacji i ciepła blisko skóry. Jako grubsza warstwa, pozwala niejako „ocieplić” organizm i chronić go przed wychłodzeniem. W tym wypadku nie dochodzi do odprowadzania wilgoci, zatem odzież termiczna nie jest wskazana w przypadku uprawiania intensywnego wysiłku fizycznego, który może prowadzić do nadmiernego wydzielania się potu. Więcej na temat jej właściwości i możliwościach wykorzystania przeczytasz w dalszej części artykułu.
Czym jest odzież termiczna?
Odzież termiczna należy do kategorii odzieży specjalistycznej. Takie ubrania czy też bielizna termiczna zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu użytkownikowi prawidłowej izolacji termicznej – zwłaszcza w przypadku trudnych czy nawet ekstremalnych warunków pogodowych. Mowa tu o silnym wietrze czy bardzo niskich temperaturach powietrza.
Warto też zaznaczyć, że odzież termiczna nie jest zarezerwowana jedynie dla profesjonalistów. Po tego rodzaju rozwiązania warto sięgać w różnych sytuacjach, zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujesz skutecznego ocieplenia organizmu.
Bielizna i odzież termiczna stanowią doskonałe rozwiązanie w sezonie jesienno-zimowym, a nawet w okresie przedwiośnia, gdy konieczne jest zapewnienie organizmowi odpowiedniego poziomu ciepła.
Z jakich materiałów produkuje się odzież termiczną?
Jak wspomnieliśmy, odzież termiczna nie odprowadza wilgoci na zewnątrz – nie jest przewiewna, ponieważ jej zadaniem jest kumulowanie ciepła wokół ciała tak, by chronić narządy wewnętrzne (organizm) przed wychłodzeniem. Z tego względu taka odzież produkowana jest z innych materiałów, niż termoaktywna – znacznie grubszych i takich, które nie przepuszczają powietrza z zewnątrz, które mogłoby wychładzać skórę.
Najczęściej odzież termiczną szyje się z materiałów naturalnych, syntetycznych lub też, rzadziej, z tkanin będących mieszaniną tych dwóch rodzajów.
-
Tkaniny naturalne do produkcji odzieży termicznej.
Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów naturalnych wskazać należy wełnę – zarówno „zwykłą”, jak i merino, którą pozyskuje się od owiec merynosów.
Wełna wykazuje doskonałe właściwości – świetnie grzeje, nawet przy już jednej warstwie ubrania. Dzięki odpowiednim technologiom, nie należy też obawiać się, że będzie obcierać czy podrażniać skórę. Produkcja tkanin wełnianych pozwala nadawać im odpowiednią miękkość, dzięki której noszenie odzieży z nich uszytych jest bardzo komfortowe.
Warto też wspomnieć o tym, że wełna, która ulegnie zawilgoceniu (na przykład od potu), nadal pozwala, przez pewien czas, ogrzewać organizm. W tym bowiem przypadku włókna i sploty są na tyle grube, że wilgoć, która się w nie wchłania, nie osiada blisko skóry, a głębiej w materiale. Zapewnia to zachowanie ciepła przez organizm, bez nieprzyjemnego uczucia szybkiego wychłodzenia. Nie oznacza to jednak, że w przepoconej, wełnianej odzieży można dalej kontynuować swoje aktywności – jak najszybciej należy ją zmienić lub poczekać, aż wyschnie.
W przypadku wełny merino dochodzi jeszcze jedna, istotna funkcjonalność – jej włókna wykazują bowiem właściwości antybakteryjne. To oznacza, że jej struktura utrudnia rozwój drobnoustrojów, co z kolei zapobiega także powstawaniu przykrych zapachów.
-
Materiały syntetyczne używane do szycia odzieży termicznej.
Jednym z popularniejszych materiałów syntetycznych, które służą do produkcji odzieży termicznej, jest polar.
Dzianiny polarowe wykonane są zwykle z poliestru (który stanowi nawet od 90 do 100% składu tkaniny). Ewentualne domieszki elastanu lub akrylu nadają materiałowi delikatną elastyczność i rozciągliwość, przez co polar dobrze dopasowuje się do ciała – ma to znaczenie właśnie w przypadku chęci zachowania ciepła blisko skóry.
Polar, jako tkanina, jest do tego bardzo przyjemny w dotyku – każdy z pewnością wie, że to materiał miękki, przy wyższej gramaturze sprawiający wręcz wrażenie „pluszowego”. Podnosi to znacznie komfort noszenia odzieży termicznej wykonanej z polaru – nie tylko zapewnia ona zachowanie odpowiedniej temperatury ciała, ale też przyjemnie otula sylwetkę, bez podrażniania, uczucia drapania czy ucisku.
Niekiedy odzież termiczna lub jej wybrane elementy mogą być wykonane z mikrofibry. To również materiał, którego skład opiera się na poliestrze. Tutaj jednak dzianina powstaje z bardzo cienkich mikrowłókien poliestrowych, wzmocnionych czasami także włóknami poliamidowymi. Takie połączenie nie tylko doskonale chroni przed zimnem. Mikrofibra jest również miękka i miła w dotyku. Jej zaletą jest też bardzo szybkie wysychanie – nawet, jeśli zawilgotnieje pod wpływem działania potu, po jej zdjęciu i powieszeniu w przewiewnym miejscu, bardzo szybko odprowadzi wilgoć i będziesz w stanie ponownie ubrać wykonaną z niej odzież.
Jak dobrać odzież termiczną?
Dobór odzieży termicznej jest zazwyczaj znacznie prostszy, niż wybieranie wariantu termoaktywnego, który powinien być bardzo dopasowany do ciała, by jego funkcjonalność została w pełni wykorzystana.
Ponieważ zadaniem odzieży termicznej jest kumulowanie ciepła, nie musi być ona ściśle dopasowana do sylwetki – wystarczy, że wybierzesz ubrania w swoim zwykłym rozmiarze. To pozwoli zarówno na ubranie się metodą warstwową (na popularną „cebulkę”), jak i ułatwi zachowanie pełnej swobody ruchów, bez uczucia ograniczeń czy ucisku.
Ważne jest za to dobranie odpowiednich elementów odzieży termicznej – a tych jest na rynku całkiem sporo. W sprzedaży znaleźć można, na przykład:
- polarowe bluzy termiczne – rozpinane lub pełne, mogące stanowić pośrednią lub zewnętrzną warstwę ubioru,
- wełniane swetry – będące doskonałym elementem izolującym ciepło blisko skóry; w zależności od warunków pogodowych mogą być noszone samodzielnie (w cieplejsze dni) lub pod kurtką czy bluzą,
- opaski i czapki polarowe lub wełniane – niezbędne elementy odzieży termicznej, pozwalające chronić głowę przed wychłodzeniem – a to właśnie ten rejon ciała najszybciej traci ciepło.
Rolę odzieży termicznej pełnić też będą wełniane skarpety, polarowe spodnie, polarowe rękawiczki czy podobne ubrania, wykonane z wyżej wymienionych materiałów tekstylnych.
Czy odzież termiczna jest odpowiednia dla sportowców?
Ze względu na brak przewiewności, a tym samym ograniczone możliwości odprowadzania wilgoci na zewnątrz, odzież termiczna z całą pewnością nie jest polecana sportowcom i innym osobom uprawiającym intensywny wysiłek fizyczny. W ich przypadku ubrania o takich właściwościach przyczyniałyby się do błyskawicznego wychłodzenia organizmu, ponieważ nagromadzony pot osiadałby w tkaninie i ciągle znajdował się blisko skóry. Wilgoć błyskawicznie zaczęłaby przyjmować temperaturę otoczenia, wywołując dodatkowy dyskomfort.
Jeżeli planujesz intensywny trening na świeżym powietrzu, najlepszym wyborem będzie z pewnością odzież termoaktywna!
Kto powinien zaopatrzyć się w odzież termiczną?
Odzież termiczna, zapewniająca wysoki poziom izolacji cieplnej, jest wskazana dla osób, które nie zamierzają uprawiać nadmiernej aktywności fizycznej, ale potrzebują solidnego ubrania chroniącego przed zimnem, gdy przebywają na zewnątrz.
Z tego względu po odzież termiczną sięgnąć powinni turyści planujący długie, ale niezbyt męczące wędrówki piesze (na przykład w górach), myśliwi i strażnicy leśni, którzy często i długo przebywają na powietrzu, jednak bez podejmowania znacznej aktywności fizycznej.
Po odzież termiczną sięgnąć mogą też osoby, które pracują w pomieszczeniach o niskiej temperaturze powietrza (hale magazynowe, produkcyjne) lub, po prostu spacerowicze – takie ubrania sprawdzają się bowiem doskonale w codziennych sytuacjach. Mogą ochronić przed zmarznięciem, gdy czekasz na przystanku na swój autobus czy wyprowadzasz zimą ukochanego psa na spacer. Warto zakładać taką odzież także na czas uczestnictwa w różnych imprezach plenerowych, jak koncerty, festyny i podobne.
Ponadto, ze względu na kumulację ciepła przy skórze, odzież termiczną poleca się często osobom starszym, u których, ze względu na problemy z krążeniem, może występować ograniczona zdolność naturalnej samoregulacji termicznej.