W ostatnich latach preppering cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mowa tu o szeroko rozumianym przygotowaniu się na trudne czasy. Jednym z jego elementów jest posiadanie plecaka ucieczkowego i jego właściwe wyposażenie. Czym dokładnie jest taki plecak i jaka powinna być jego zawartość?
Czym jest plecak ucieczkowy?
Termin plecak ucieczkowy czy plecak ewakuacyjny wziął się z potocznego angielskiego zwrotu bug-out bag (BOB). Nazwa ta związana jest z prepperingiem i określa zestaw sprzętów i produktów niezbędnych do ucieczki z domu w razie zagrożenia. Mowa tu o takich niebezpieczeństwach jak choćby pożar budynku, powódź czy inny kryzys mający negatywny wpływ na okolicę, w której się zamieszkuje. Najlepiej, aby plecak ucieczkowy był dopasowany do indywidualnych potrzeb. Niezależnie jednak od nich w każdym takim plecaku powinien się znaleźć zestaw podstawowych narzędzi, środki opatrunkowe i leki, ubrania, pożywienie i woda, dokumenty oraz środki ochrony osobistej.
Co konkretnie ma się składać na wyposażenie plecaka ewakuacyjnego, uzależnione jest od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim należy je dopasować do sytuacji, która powoduje konieczność ewakuacji. Po drugie, przy pakowaniu trzeba uwzględnić liczbę uciekających osób, ich wiek, płeć i stan zdrowia. Po trzecie, wyposażenie powinno być dostosowane do obranej wcześniej strategii ewakuacji. I wreszcie po czwarte – istotny jest czas, w jakim plecak będzie wykorzystywany, a także pora roku i warunki atmosferyczne.
Plecak ucieczkowy a strategia ewakuacji
Aby plecak ucieczkowy spełnił swoje zadanie w sytuacji kryzysowej, musi być dopasowany do strategii ewakuacji. Co przez to rozumiemy? Strategia ewakuacji powinna określać najbardziej prawdopodobne niebezpieczeństwa, jakie mogą zaistnieć w miejscu zamieszkania. Jak już wspomnieliśmy, może być to pożar, ale też brak dostępu do energii elektrycznej (tzw. blackout) i wody, wzrost przestępczości, epidemia czy działania wojenne. Dlatego przed wyborem plecaka ewakuacyjnego i jego wyposażenia konieczne jest określenie sytuacji, które mogą stanowić przyczynę ucieczki z domu czy nawet z miasta.
Strategia powinna uwzględniać miejsce docelowe ucieczki, w którym będzie można bezpiecznie przeczekać zagrożenie. Konieczne jest także ustalenie tras ewakuacji oraz możliwe sposoby transportu. Ważne jest oczywiście, aby strategia ewakuacji dopasowana była do liczby osób, które będą zmuszone do ucieczki, a także ich wieku i kondycji fizycznej. Wszystko to pozwoli na dokładne określenie, jaki plecak ucieczkowy będzie potrzebny.
Co powinien zawierać plecak ucieczkowy?
O zawartości plecaka ewakuacyjnego już nieco pisaliśmy, warto jednak temat ten omówić bardziej szczegółowo. W plecaku ucieczkowym na pewno powinna się znaleźć woda i filtry do wody. Bez tego dotarcie do miejsca docelowego będzie bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Jeśli w trakcie ewakuacji zapas wody butelkowanej się skończy, będzie można go uzupełnić w każdym źródle, a do jej oczyszczenia wykorzysta się filtr. Do plecaka ucieczkowego spakować należy także żywność liofilizowaną i racje wojskowe. Długi marsz zawsze wymaga dodatkowej dawki energii.
Kompletując plecak ewakuacyjny, nie można zapomnieć o odpowiedniej odzieży. Ta dopasowana powinny być do aktualnej pory roku i warunków atmosferycznych. Poza tym trzeba pamiętać o takich elementach wyposażenia jak apteczka, nóż, scyzoryk, multitool, lornetka i latarka. Zestaw narzędzi ułatwiających poruszanie się w terenie oraz przetrwanie w trudnych warunkach może zadecydować o naszym „być albo nie być” w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.