Wybranie noża, który odpowiadałby naszym indywidualnym potrzebom, wcale nie należy do rzeczy prostych. Dobry nóż powinien pozostać ze swoim właścicielem przez długie lata. Jednak przed dokonaniem zakupu konieczne jest określenie tego, do jakich celów będziemy ów noża używać. Taka świadomość pozwoli nam wybrać optymalne rozwiązanie spośród asortymentu, jakim są dobre noże survivalowe.

Jakie cechy posiadają dobre noże survivalowe?

Każdy posiadacz noża, powinien doskonale znać zasady użytkowania go i poznać tajniki związane z jego konserwacją. Dzięki takiej znajomości faktów możliwe będzie poprawienie jego żywotności, które przyczyni się do tego, że narzędzie to będzie służyło nam przez wiele lat. Takie działanie w konsekwencji przynosi także bezpieczeństwo użytkowania noża zarówno dla jego właściciela jak i otoczenia, w którym on przebywa. Zatem wybierając odpowiednie dla siebie noże survivalowe, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań. Jednym z najbardziej podstawowych spośród nich jest to, o to czy nóż powinien być składany, czy raczej z głownią stałą? Ważnymi pytaniami są również te o długość oraz grubość głowni, jak również pytania związane z rodzajem stali, z którego wykonany jest nóż. Jeśli szukasz wyprawki survivalowej, to zdecydowanie nóż i krzesiwo survivalowe, to niezbędniki ekwipunku. Który nóż wybrać? Niniejszy artykuł ma na celu rzucenie stróżki światła na te oraz inne zagadnienia związane z zakupem noża survivalowego. Zapraszamy do lektury.

Noże survivalowe składane czy z głownią stałą?

Każde ze wspomnianych rozwiązań ma listę swoich plusów oraz minusów. Noże składane zajmują o wiele mniej miejsca, pomimo że długość ich ostrza jest zwykle zbliżona do noży z głownią stałą. Ich atutem jest także to, że nie wymagają noszenia ich w kaburze, aby mieć możliwość umieszczenia ich w kieszeni spodni. Ten rodzaj noży często jest wyposażony w specjalny klips przy rękojeści, który umożliwia noszenie ich przy pasku. Noże z głowicą stałą są za to o wiele wytrzymalsza propozycja niż noże surwiwalowe składane. Taki stan rzeczy jest wynikiem faktu, że nie posiadają one słabego punktu w postaci znajdującej się w ciągłym ruchu osi głowni. W przypadku noży z głownią stałą nie jest ona narażona na ciągłą eksploatację.

Długość i grubość głowni noża surwiwalowego, czyli wszystko, co powinniśmy na ten temat wiedzieć.

Noże myśliwskie oraz noże turystyczne zazwyczaj mają głownię, która zawiera się między czterema, a pięcioma calami. Maksymalna ich długość wynosi zatem około trzynastu centymetrów. Jeśli jednak chcemy, aby nasz nóż survivalowy był narzędziem o nieco bardziej uniwersalnym zastosowaniu, to powinniśmy rozejrzeć się za takich, którego długość głowni będzie miała co najmniej piętnaście centymetrów. Wówczas nóż taki sprawdzi się nawet podczas wypadów w miejsca, gdzie nie dotarła cywilizacja. Jeśli głownia noża jest dłuższa niż 15 cm, może on posłużyć także do rąbania drewna. Niestety, noże, których głownia jest dłuższa niż dwadzieścia centymetrów, są dość ciężkim sprzętem. Nie mniej tego bywają wytrzymalsze od maczet i są wręcz bardziej uniwersalne od nich. Jeśli natomiast chodzi o wybór noża pod względem grubości jego głowni, to sytuacja wygląda tak, że nie należy się nią aż tak bardzo przejmować. Parametry takie jak wytrzymałość czy też właściwości służące do cięcia są uzależnione głównie od pola przekroju poprzecznego, a nie od samej grubości głowni noża. Ważna jest także geometria szlifu, który został położony na płazach. Większość noży, których głownia jest grubsza niż 5 mm, przejawiają naturalną tendencję do klinowania się w ciasnych miejscach. Ma to szczególne znacznie podczas głębszego cięcia.

Z jakiego materiału wykonuje się noże survivalowe?

Najczęściej wykorzystuje się do tego stal, która stanowi nic innego jak stop żelaza z węglami i niekiedy innego rodzaju pierwiastkami. W niektórych przypadkach wykorzystuje się także metale takie jak tytan, stop kobaltu lub surowce niemetaliczne jak ceramika spiekana, a także wszelkiego rodzaju tworzywa lub laminat, które są dodatkowo zbrojone włokami węglowymi lub szklanymi. Każdy z użytych do produkcji noża materiałów powinien zostać zahartowany, najczęściej jest to wynikiem poddania go obróbce termicznej. Dzięki temu stal napiera odpowiedniej twardości, która w konsekwencji daje atut w postaci wytrzymałości narzędzia. Użyty materiał powinien być odporny na wyginanie się, łamanie, rdzewienie, ścieranie oraz innego rodzaju uszkodzenia, które mogą wynikać z codziennego stosowania. Jeśli chodzi o rozwinięcie zagadnienia nierdzewności, to warto zauważyć, że zależna jest ona od faktu czy materiał jest w stu procentach chemiczny. Za nierdzewność stali odpowiada pierwiastek chemiczny chrom, a więc im więcej znajduje się go w składzie ostrza, tym tak naprawdę lepiej. Jego obecność sprawia, że nóż jest odporny na tworzenie się korozji, ale za to wysoka zawartość chromu powoduje znaczny spadek jej udarności. Z tego też względu większe noże oraz maczety wykonuje się ze stali, która ma tendencję do rdzewienia, jest jednak bardziej odporna przy wykonywaniu mocno angażujących prac.

Noże survivalowe do jeden z tych zakupów, które powinny być mocno przemyślane. Na rynku istnieją setki modeli, co z pewnością ułatwi proces wyboru noża, który będzie idealnym odzwierciedleniem naszych indywidualnych potrzeb. Zacznijmy od określenia warunków, w jakich będzie on używany, następnie zastanówmy się jaki wygląd noża nas interesuje, a w kolejnym kroku przejdźmy do ustalenia parametrów technicznych związanych z rodzajem głowni, ostrza czy też rękojeści noża. Ilość dostępnych na rynku produktów jest tak duża, że z pewnością uda Ci się znaleźć rozwiązanie, które będzie dla Ciebie w pełni satysfakcjonujące. Warto zwrócić uwagę na tanie noże Ganzo, które świetnie sprawdzą się na survivalu i w codziennym życiu. Jeśli nóż to dla Ciebie za mało, warto spojrzeć na kategorię, w której znajdują się wielofunkcyjne narzędzia, czyli tak zwane multitoole Victorinox, znanej i cenionej szwajcarskiej marki.Zawsze możesz także oprzeć się na pomocy specjalistów z tej konkretnej dziedziny lub zaczerpnąć informacji na forach tematycznych. Ludzie tam chętnie dzielą się swoim doświadczeniem z tego właśnie zakresu. Nie zwlekaj zatem i już dziś zastanów się jaki nóż jest dla Ciebie odpowiedni.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii