Jesteś szczęśliwym posiadaczem wiatrówki? Z pewnością zastanawiasz się, gdzie możesz legalnie strzelać z takiego sprzętu. Z myślą o osobach początkujących w tym temacie przygotowaliśmy przewodnik, który wyjaśnia, jak robić to bezpiecznie, zgodnie z prawem i… z głową!
Wiatrówki bez pozwolenia – to możliwe?
Zacznijmy od odpowiedzi na ważne pytanie – czy wiatrówkę można zdobyć bez odpowiedniego pozwolenia?
Zgodnie z polskim prawem, z wiatrówek, których moc, czyli energia kinetyczna, nie przekracza wartości 17J, można bez problemu korzystać bez konieczności rejestrowania jej i zdobywania zezwolenia na jej stosowanie. Nie potrzebujesz też uprawnień do zakupu takich urządzeń pneumatycznych! Z wiatrówek bez zezwolenia mogą korzystać wszyscy – w tym również osoby niepełnoletnie, chociaż zawsze zaleca się, by robiły to pod okiem dorosłych.
Samo strzelanie z wiatrówki może okazać się wyjątkowo interesującym hobby, które doskonale ćwiczy celność i koordynację ruchową. Podstawą powinno być zawsze jednak zachowanie najwyższego możliwego poziomu bezpieczeństwa i strzelanie w takich miejscach oraz w taki sposób, by uniknąć przypadkowego skaleczenia innych ludzi lub zwierząt. Gdzie zatem korzystać z wiatrówek, by było to legalne i bezpieczne dla otoczenia?
Bezpieczne miejsce do strzelania z wiatrówki – strzelnica
Pierwszym miejscem, jakie należy brać pod uwagę przy chęci legalnego strzelania z wiatrówki, zawsze powinna być strzelnica.
Takie obiekty są odpowiednio przystosowane do strzelania – zapewniają całą infrastrukturę, dobre zabezpieczenie otoczenia i samych użytkowników, a także, co może być znaczące dla osób początkujących, często można skorzystać na strzelnicy z pomocy doświadczonych instruktorów lub innych użytkowników.
Innymi słowy, strzelanie z wiatrówki w takich obiektach ogranicza lub całkowicie eliminuje ryzyko przypadkowego uszkodzenia ciała innej osoby. Profesjonalnie przygotowane stanowiska ułatwiają naukę prawidłowej obsługi wiatrówki, a następnie także doskonalenie umiejętności. Na strzelnicy możesz bez stresu koncentrować się na swoim treningu, a do tego poznać innych miłośników strzelectwa.
Koszty korzystania z profesjonalnej strzelnicy nie są wysokie, za to z pewnością zwracają się szybko w kontekście zdobywania doświadczenia i pogłębianiu pasji. Jeśli nie wiesz, gdzie strzelać z wiatrówki, będzie to miejsce najbardziej odpowiednie!
Czy można strzelać z wiatrówki w miejscach publicznych?
Teoretycznie polskie prawo oficjalnie nie zabrania strzelania z wiatrówki (mowa o urządzeniach o mocy do 17J) w miejscach publicznych. Praktycznie jednak trudno byłoby wyobrazić sobie oddawanie strzałów, na przykład, w parku czy na ulicy. I to z kilku względów.
Po pierwsze, takie zachowania stwarzają realne zagrożenie dla ludzi, zwierząt czy pojazdów poruszających się w przestrzeni publicznej. Oddawanie strzałów z wiatrówki mogłoby prowadzić do okaleczenia postronnych osób czy uszkodzenia mienia różnego rodzaju (poza pojazdami także szyb w oknach, drzwi budynków, witryn sklepów i podobnych).
Po drugie, co warto wyraźnie podkreślić, widok wiatrówki z całą pewnością wzbudziłby w osobach z otoczenia uzasadnione obawy. Takie urządzenia, nawet jeśli do korzystania z nich nie jest potrzebne pozwolenie, nie są w żaden sposób oznakowane tak, by inne osoby były tego świadome. Wręcz przeciwnie, wygląd wiatrówki na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od wyglądu broni palnej, zatem widok osoby idącej z nią przez miasto lub też szykującej się do oddania strzału skończy się wezwaniem odpowiednich służb – a te, nie wiedząc, że to jest to tylko wiatrówka bez pozwolenia, mogą potraktować Cię, jak przestępcę!
Chcę strzelać z wiatrówki na swoim podwórku. Czy mogę robić to legalnie?
Skoro strzelanie z wiatrówki w miejscach publicznych nie jest zabronione, tym bardziej powinno być możliwe na własnym terenie – podwórku, w ogrodzie, działce rekreacyjnej. I ponownie – teoretycznie jest to, oczywiście, możliwe, jednak ponownie jasno podkreślamy, że strzelać można z odpowiednim przygotowaniem i zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Jedna z najważniejszych kwestii dotyczy amunicji. W trakcie strzelania z wiatrówki na podwórku czy w ogrodzie należy działać tak, by śrut nie trafił poza obręb ogrodzenia otaczającego Twoją posesję (co jest związane z ochroną osób mogących przechodzić w tym czasie za płotem czy przejeżdżających samochodów).
Bezwzględnie uważać należy także na osoby oraz zwierzęta (również te dzikie, jak ptaki, wiewiórki, jeże), które w tym czasie, razem z Tobą, przebywają na tym terenie. Absolutnie niedopuszczalne jest celowanie w ich stronę i oddawanie strzałów!
Pamiętaj również o tym, że konieczne jest dysponowanie wolną przestrzenią o odpowiedniej wielkości, w zależności od tego, z jakiej wiatrówki korzystasz. Dla modeli krótkich nie musi być ona tak rozległa, jak dla wiatrówek długich – tutaj, w stronę, w którą będziesz strzelać, powinno pozostawać przynajmniej 100 metrów wolnego miejsca. Do tego powinno się zadbać o to, aby tarcze do strzelania lub podobne elementy, do których celujesz, były na tyle odporne, by mogły zatrzymać śrut lub też zamontuj je tak, by za nimi znajdowała się odpowiednia bariera mechaniczna – na przykład ściana.
Czy można strzelać z wiatrówki w lesie, na polanie i podobnych, odosobnionych miejscach?
Dobrym rozwiązaniem wydaje się być strzelanie w miejscach odosobnionych takich, jak las, polana, pole i podobne obszary. Również w ich przypadku prawo nie zabrania korzystania z wiatrówki, ale i w takich przypadkach konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Należy również pamiętać o kilku innych, ważnych zasadach.
Musisz wiedzieć, że wiele terenów leśnych czy teoretycznie pustych polan stanowi obszary prywatne – co z kolei wiąże się z ryzykiem, że ich właściciele słusznie będą raczej negatywnie nastawieni do korzystania z ich własności bez pozwolenia. Równie trudne jest w tej sytuacji poprawne zabezpieczenie obszaru. Zza drzew, wysokich traw i krzewów może zawsze wyjść człowiek, którego nie zauważysz wcześniej, a który to nie będzie mieć bladego pojęcia o tym, że akurat trenujesz strzelanie z wiatrówki.
Z takich względów obszar, na którym planujesz ćwiczyć, należałoby odpowiednio oznakować – na przykład kolorową taśmą i wywieszonym komunikatem wydrukowanym na kartce. Jak widać, zaczyna robić się problematycznie! Obowiązkowo musisz też zadbać o korzystanie z kulochwytów. Jeśli celujesz w kierunku nasypu, na przykład w dawnej kopalni piasku czy w okolicach starych torów kolejowych, i tak, po zakończeniu strzelania, zadbaj o oczyszczanie terenu ze śrutu, pozostałości tarcz i innych elementów!
Bez względu na to, gdzie strzelasz, zawsze zachowaj zasady bezpieczeństwa!
Jak widać, w polskim prawie brakuje jasnych wytycznych dotyczących strzelania z wiatrówek o mocy poniżej 17J. Nie oznacza to jednak, że można dowolnie i bez konsekwencji korzystać z takich urządzeń wszędzie, gdzie tylko ma się na to ochotę.
Do tego, bez względu na to, czy idziesz na strzelnicę, strzelasz na własnym podwórku lub w lesie, zawsze zachowuj największe środki ostrożności. W miejscach odosobnionych nie płosz zwierzyny dziko żyjącej, nigdy też nie celuj i nie oddawaj strzałów w kierunku ludzi. Dbaj też o poprawną i regularną konserwację swojej wiatrówki, by pozostawała sprawna.