Osoby, które zaczynają swoją przygodę z rozgrywkami airsoftowym mogą zastanawiać się, gdzie można strzelać z ASG? Czy, w związku z tym, że repliki wykorzystywane w grach są w Polsce legalne oznacza to, że można używać je w dowolny sposób i w każdym miejscu? Przyjrzyjmy się kwestiom związanym a prawidłowym stosowaniem replik ASG!
Czym są repliki ASG?
Repliki ASG to, zgodnie z nazwą, repliki idealnie odzwierciedlające prawdziwą broń palną, jednak przeznaczone do tak zwanych rozgrywek Air Soft Gun, to jest takich, w trakcie których wykorzystuje się plastikowe kuleczki zamiast klasycznej amunicji.
Repliki ASG wykonywany są zazwyczaj w skali 1:1, wiernie odzwierciedlając wygląd oryginału. Biorąc do tego pod uwagę dodatkowe mechanizmy, które mają za zadanie nadać więcej realizmu w trakcie ich użytkowania, laik nie będzie w stanie, na pierwszy rzut oka, odróżnić takiej repliki od prawdziwej broni palnej, jak karabinek czy pistolet. Amunicją stosowaną w przypadku wyposażenia airsoftowego są wspomniane już kuleczki ASG (kaliber 6 mm), które dostępne są w kilku różnych wariantach wagowych.
W przypadku replik ASG nie można zatem określać ich mianem broni palnej. Są to natomiast urządzenia pneumatyczne, które w trakcie wystrzału generują stosunkowo niską energię kinetyczną. Napęd kulkom nadawany jest poprzez sprężone powietrze lub gaz, a wśród replik, w zależności od napędu, wyróżnia się:
Czy repliki ASG są legalne?
Aby skutecznie odpowiedzieć na to pytanie, należy spojrzeć w polskie prawodawstwo, a dokładniej – w Ustawę z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji [Dz.U.2024.485.t.j.]. Zgodnie z jej zapisami, w Polsce, urządzenia pneumatyczne, do których, jak już wiesz, zaliczają się właśnie repliki ASG, o mocy nieprzekraczającej 17 J, mogą być legalnie użytkowane bez konieczności posiadanie na nie zezwolenia.
Moc (energia kinetyczna) repliki ASG, wyrażana w J (dżulach), jeżeli faktycznie nie przekracza wskazanego poziomu 17 J, pozwala na używanie tego rodzaju wyposażenia właściwie każdemu i bez ograniczeń wiekowych. Warto przy tym nadmienić, że do samego zakupu repliki ASG, ale też innych elementów pneumatycznych, jak chociażby wiatrówki bez zezwolenia, wymagane jest ukończenie 18 roku życia.
Chociaż, zgodnie z przepisami, repliki ASG nie wymagają pozwolenia, a korzystanie z nich, posiadanie ich czy wykorzystywanie w trakcie rozgrywek jest legalne, należy z całą mocą podkreślić, że ze względu na idealne odwzorowanie wyglądu broni palnej, nie należy repliki transportować bez odpowiedniej osłony/pokrowca. Osoby z zewnątrz, w tym, na przykład, służby mundurowe, nie będą w stanie ocenić, czy jest to prawdziwa broń, czy jedynie „atrapa”, co może wiązać się z niebezpiecznymi i nieprzyjemnymi konsekwencjami dla osoby, która taką replikę ASG nosiłaby swobodnie przy sobie lub też próbowałaby celować z niej do innych.
ASG – czy można strzelać do ludzi?
Przejdźmy zatem do kwestii najistotniejszej w tym materiale i odpowiedzmy na pytanie, gdzie grać w ASG? W jakich miejscach można strzelać z replik ASG? Czy w trakcie rozgrywki można celować i strzelać do innych osób? Pytań sporo, a na większość z nich można odpowiedzieć, tak naprawdę, kierując się po prostu… zdrowym rozsądkiem.
Każda osoba początkująca chce najpierw nauczyć się prawidłowego korzystania z repliki ASG. Teoretycznie może to robić we własnym, przydomowym ogródku lub też w innym miejscu prywatnym. Może nawet wybrać odludne miejsce i tam ćwiczyć celowanie i strzelanie. Warunek jest jeden – nie można robić tego w sposób, który mógłby narazić osoby postronne na zranienie. Musisz także pamiętać, że widok repliki, wyglądającej jak broń palna, z całą pewnością wzbudzi przerażenie. Nie wolno Ci zatem strzelać, celować czy też, jak wspomnieliśmy wyżej, eksponować swojego urządzenia ASG w miejscach publicznych. Chociaż nie ma jasnych przepisów odnoszących się do tej kwestii, takie zachowanie jest po prostu niebezpieczne i grozi konsekwencjami, także prawnymi.
Czy zatem można strzelać do innych ludzi z repliki ASG? Owszem, można, ale tak, jak ma to miejsce na przykład w paintballu, jedynie do innych, aktywnie uczestniczących w rozgrywce osób! Jeśli celujesz i strzelasz do postronnego człowieka, a w dodatku, ze względu na brak osłony, dojdzie u niego do uszczerbku na zdrowiu, grozić Ci może nawet kara więzienia.
ASG – gdzie można strzelać?
Nie ukrywajmy, nie każdy ma własny ogród, działkę rekreacyjną czy podobną lokalizację, gdzie może w samotności poćwiczyć strzelanie z ASG. Poza tym, w rozgrywce airsoftowej chodzi tak naprawdę o współudział w zabawie, działanie drużynowe, ruch i doskonalenie umiejętności, do tego w odpowiedzialny sposób. Właśnie dlatego, jeśli czujesz, że ASG jest dla Ciebie, poszukaj w pobliżu podobnych freaków na tym punkcie!
W całej Polsce można, dzięki Internetowi, znaleźć bez większego trudu miejsca przeznaczone stricte pod rozgrywanie potyczek airsoftowych. Są to zwykle pustkowia, na przykład lasy na obrzeżach miast, ale też opuszczone zabudowania pofabryczne i podobne obiekty. Grupy ASG działają w takich punktach całkowicie legalnie i często również za darmo, chyba, że jest to bardziej oficjalne wydarzenie.
Niepisane prawo ASG?
Na stronach internetowych dotyczących ASG możesz spotkać się z nieoficjalnymi, ale wartymi respektowania zasadami, które przyjęła społeczność aktywnie działająca w tej dziedzinie. Chociaż jest to „niepisane prawo”, przed wejściem w świat Air Soft Gun warto poznać reguły i przestrzegać ich – ponieważ są naprawdę sensowne.
Jedną z ważniejszych zasad jest konieczność zapewnienia odpowiednich środków ochronnych – przede wszystkim gogli do ASG, które chronią wzrok w razie ewentualnego trafienia. Niezbędna jest także osłona głowy, na przykład w postaci hełmu ASG.
W trakcie rozgrywek airsoftowych wszystkie środki pirotechniczne, mające na celu wzmocnienie efektów, mogą być wprowadzane tylko za zgodą uczestników – oznacza to, że nie można dowolnie wykorzystywać takich elementów. Co więcej, na stosowanie, na przykład, fajerwerków, często konieczne jest odrębne zezwolenie.
Jedną z ciekawszych zasad prawa ASG opracowanego na potrzeby graczy jest reguła honorowego przyznania się do trafienia. Dlaczego? Ponieważ kulki stosowane w replikach nie zostawiają śladów na ubraniach czy skórze. To z kolei oznacza, że w przypadku trafienia, którego nie zauważy żaden inny uczestnik, musisz dobrowolnie przyznać, że odpadasz z gry (w zależności od zasad, może to być wyłączenie do końca rozgrywki lub też czasowe, do momentu tak zwanego „wskrzeszenia”).
Ostatnią, ważną zasadą, jest zakaz spożywania alkoholu lub środków odurzających przed i w czasie bezpośredniej rozgrywki. Ma to, oczywiście, konkretne znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich graczy. Przyjmowanie jakichkolwiek substancji mogących wpływać na świadomość, może też zaburzać widzenie. A stąd zaledwie o krok od nieszczęścia.
Podsumowanie
ASG to sport i hobby, które może wciągnąć Cię na maksa! Uczestnicząc we wspólnych rozgrywkach czy też ćwicząc samodzielnie nie możesz jednak zapominać, że ważne jest bezpieczeństwo tak Twoje, jak i osób z najbliższego otoczenia. I, chociaż zgodnie z polskim prawem możesz, w czystej teorii, strzelać z ASG niemal wszędzie, zachowaj głowę i rób to tak, by nigdy nikogo nie narażać.