Na rynku znaleźć można różne rodzaje replik ASG – w tym modele gazowe, „zasilane” dwutlenkiem węgla lub innymi substancjami. W tym materiale sprawdzimy, w jaki sposób działają takie warianty wyposażenia airsoftowego oraz jakie rozwiązanie będzie lepsze – CO2 czy Green Gas. Ocenimy, jakie wady i zalety mają oba warianty, by możliwe było wybranie opcji najbardziej odpowiadające użytkownikowi.
Repliki ASG – czyli co?
Zanim przejdziemy do omówienia kwestii poruszonej w tytule tego materiału, przybliżymy nieco samą tematykę replik ASG. Czym są akcesoria tego rodzaju?
ASG, czyli Air Soft Gun, dotyczy bardzo dokładnych replik broni palnej (karabinków, pistoletów, rewolwerów), które są wykorzystywane w rozgrywkach airsoftowych – przybierających często formę spotkań większych grup użytkowników, organizujących gry na terenach leśnych, ale też w pomieszczeniach – na przykład opuszczonych obiektach czy też w budynkach specjalnie przystosowanych do tego celu. Takie wyposażenie jest wykonywane najczęściej w skali 1:1, tym samym doskonale imitując oryginalne rodzaje broni.
W przypadku replik ASG prawdziwe naboje zastępowane są znacznie bezpieczniejszą „amunicją”, jaką są plastikowe lub biodegradowalne kulki (kaliber 6 mm) o różnej masie, którą dostosować należy, między innymi, do prędkości wylotowej generowanej przez daną replikę.
Na posiadanie i korzystanie z replik ASG nie jest wymagane pozwolenie na broń – są to bowiem urządzenia pneumatyczne o niskiej energii wylotowej amunicji. Jednak, jak w przypadku korzystania ze wszystkich tego rodzaju akcesoriów, używanie replik ASG wymaga zachowania zasad bezpieczeństwa i rozwagi.
Rodzaje replik ASG – krótkie wprowadzenie
Repliki ASG można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę system zasilania danego wariantu. Na rynku znaleźć można tym samym trzy typy wyposażenia pneumatycznego:
- sprężynowe repliki ASG – konstrukcyjnie najprostsze, ale dzięki temu także chętnie wybierane przez osoby początkujące; w wypadku wyposażenia tego rodzaju zasilanie stanowi mechaniczna sprężyna – po jej naciągnięciu zostaje napędzony wewnętrzny tłok, który spręża powietrze znajdujące się w cylindrze, potrzebne do wystrzelenia kulki; takie repliki ASG nie potrzebują żadnych dodatkowych elementów zasilających, jednak są mniej wydajne – wymagane jest każdorazowe przeładowanie przed oddaniem kolejnego strzału,
- elektryczne repliki ASG (AEG) – znacznie bardziej rozbudowane, niż modele sprężynowe i doceniane za swoją wydajność; wbudowany w ten rodzaj replik niewielki silniczek jest odpowiedzialny za automatyczne naciąganie sprężyny generującej sprężone powietrze – co z kolei pozwala na oddawanie serii strzałów, bez konieczności każdorazowego, ręcznego przeładowywania; taki sposób działania znacznie podnosi jakość wrażeń w trakcie gry,
- gazowe repliki ASG – wymagające zastosowania źródła zasilania, jakim jest specjalna kapsułka, w której wnętrzu znajduje się CO2 lub pojemnik zawierający Green Gas; dzięki użyciu gazu strzelanie z takiej repliki daje niezwykle realistyczne wrażenia.
Charakterystyka gazowych replik ASG
Gazowe repliki ASG, potocznie zwane też gazówkami ASG, to urządzenia pneumatyczne zasilane źródłem w postaci gazu. Przez doświadczonych użytkowników ten rodzaj replik jest uznawany za najwierniej imitujący zachowanie broni palnej. W tym wariancie nie jest ponadto konieczne mechaniczne przeładowywanie (naciąganie sprężyny, jak w modelach sprężynowych) czy korzystanie z zasilania akumulatorowego, jak ma to miejsce w przypadku replik elektrycznych.
Zewnętrzne źródło, w postaci specjalnych kapsułek CO2 montowanych do repliki lub też wbudowany zbiornik zawierający Green Gas, umożliwiają rozprężenie odpowiedniej porcji gazu, który stanowi siłę niezbędną do wystrzelenia kulki ASG.
Użycie konkretnego gazu uzależnione jest od konstrukcji repliki ASG. W przypadku CO2 konieczne jest wykorzystanie zewnętrznego pojemniczka (kapsuły), który zazwyczaj pozwala na zasilenie wystrzałów z kilku magazynków, generując znaczną moc i odrzut po strzelaniu (dzięki czemu gazówki ASG są tak chwalone za zachowanie bardzo realistycznych wrażeń w trakcie użycia).
Green Gas jest natomiast substancją, którą wprowadza się do wbudowanego w replikę zbiornika, zazwyczaj znajdującego w magazynku. Określenie, na ile strzałów wystarczy taki naładowany pojemnik, jest trudne – chociażby ze względu na bardzo różne konstrukcje urządzeń ASG i pojemności samych zbiorniczków. Za pewien „standard” uznaje się możliwość zasilania strzałów z dwóch lub trzech magazynków. Z pewnością za to użytkownicy cenią sobie stosowanie Green Gasu ze względu na wysoki komfort użycia w trakcie rozgrywek.
Działanie replik gazowych w niskich temperaturach
Pomimo ogromu zalet, repliki gazowe ASG mają też pewną wadę, z którą należy liczyć się przy wyborze danego rodzaju urządzeń pneumatycznych.
Gazówki ASG tracą swoją skuteczność w przypadku niskich temperatur otoczenia. Tym samym korzystanie z nich w warunkach zimowych jest zazwyczaj nie tyle utrudnione, co wręcz niemożliwe. Warto wiedzieć, że korzystanie z replik gazowych ASG jest optymalne od przynajmniej 10 stopni Celsjusza wzwyż. Poniżej tej wartości warto zmienić sprzęt na modele elektryczne lub sprężynowe.
CO2 do replik ASG – wady i zalety
CO2 to, oczywiście, dwutlenek węgla, gaz powszechnie stosowany w przemyśle i codziennym życiu (zasilane nim są, na przykład, kosmetyki w spreju). W przypadku stosowania go w replikach gazowych, mówić należy o zewnętrznym źródle zasilania – CO2 jest umieszczany w niewielkich zbiorniczkach (kapsułach), które montuje się do repliki ASG. Tym samym, na czas rozgrywek airsoftowych, konieczne jest zabieranie ze sobą jednej czy dwóch kapsułek na zapas.
W trakcie strzelania odpowiednia porcja gazu jest pobierana automatycznie – użytkownik nie musi ręcznie dbać o tę kwestię.
Po zużyciu dwutlenku węgla znajdującego się w kapsułce lub też w przypadku zakończenia rozgrywki przy jeszcze dostępnej, pewnej ilości gazu wewnątrz, musi być ona od razu odłączona od repliki – nawet niewielkie pozostałości substancji mogłyby prowadzić do uszkodzenia wewnętrznych uszczelek, co z kolei przekładać może się na pogorszenie wydajności repliki lub jej całkowite zniszczenie.






Green Gas – co to jest i czym się charakteryzuje?
Green Gas jest gazem stanowiącym połączenie propanu i silikonu, z dodatkiem substancji zapachowych (dodawanych, by możliwe było rozpoznanie ulatniania się gazu, a jednocześnie po to, by zamaskować silny aromat samego propanu).
Dodatek silikonu również ma znaczenie – dzięki niemu dochodzi do nasmarowywania uszczelek repliki bezpośrednio w trakcie strzelania. Tym samym dobrze jest też zaznaczyć, że po wykończeniu gazu załadowanego do zasobnika w replice, jego pozostałości można zostawić w zbiorniku (w odróżnieniu od CO2, którego kapsułę należy odłączyć). Dzięki temu można przedłużyć żywotność elementów uszczelniających. Nawet, jeżeli nie zużyje się całego zapasu Green Gasu w trakcie rozgrywki, nie trzeba martwić się pozostałą ilością – bez obaw użyć jej można przy następnej okazji.
Green Gas załadowany do zbiornika pistoletu gazowego ASG będzie, do momentu użycia, zachowywać postać płynną. W momencie naciśnięcia spustu zostaje uwolniona jego niewielka ilość, rozprężająca się do gazu, a powstałe w ten sposób ciśnienie umożliwia wystrzelenie kulki.





Repliki ASG zasilane gazem – Green Gas czy CO2?
Każdy z wymienionych gazów ma swoje wady i zalety w odniesieniu do zasilania gazowych replik ASG. Na co zatem warto się zdecydować? Lepszy będzie Green Gas, czy jednak dwutlenek węgla?
Największą zaletą stosowania CO2, wskazywaną przez większość airsoftowych graczy, jest uzyskiwanie dzięki niemu większych prędkości wylotowych. Dwutlenek węgla wytwarza bowiem wyższe ciśnienie, co przekłada się na szybkość, z jaką zostanie wystrzelona kulka. Dzięki tej właściwości, po repliki zasilane kapsułami z CO2 sięga się w przypadku gier prowadzonych na otwartym terenie, do tego na większych dystansach. Gracze doceniają dwutlenek węgla również za wpływ na realistyczne wrażenia (chociażby takie, jak odrzut po oddanym strzale).
Do rozgrywek airsoftowych prowadzonych w przestrzeni zamkniętej (CQB – Close Quarters Battle) znacznie lepiej sprawdzi się już Green Gas. Wynika to, między innymi, z osiągania niższej prędkości wylotowej, co jest konieczne w trakcie prowadzenia „walk” na krótkich dystansach.
A jak oba gazy radzą sobie ze wspomnianymi wyżej, niższymi temperaturami? Tutaj przewagę ma z pewnością dwutlenek węgla, ponieważ rozpręża się pod większym ciśnieniem. Za to na korzyść zielonego gazu przemawia już cena – jest on tańszy od CO2, do tego użytkownicy zaznaczają, że jego uzupełnianie przebiega sprawniej i szybciej, niż zmiana kapsuły z dwutlenkiem węgla. W przypadku CO2 konieczne jest jego wykorzystanie do końca – w innym wypadku po prostu się zmarnuje, ponieważ po zakończeniu gry należy odłączyć pojemniczek od repliki.
Chociaż sama wymiana przebiega wygodniej, to należy pamiętać o tym, że Green Gas dostępny jest zazwyczaj w dość dużych pojemnikach, które należy zabierać ze sobą na rozgrywki. Kapsuły CO2 są mniejsze i łatwiejsze do przechowywania i transportu.
Podsumowanie
Decyzja o tym, czy sięgnąć po replikę ASG zasilaną CO2, czy zielonym gazem zależy od kilku czynników. Pierwszym powinien być zawsze rodzaj rozgrywki i określenie, w jakich warunkach (zamkniętych czy otwartych) będzie przeprowadzana.
Użytkownicy mogą zwrócić uwagę również na cenę – Green Gas jest tańszy, do tego można spożytkować go nawet częściowo, ponieważ jego pozostawienie w zbiorniku nie grozi uszkodzeniem repliki.