Jak dobrać latarkę?

Wędrowanie w nocy po lesie, awaria prądu w domu lub firmie, a nawet szukanie czegoś w ciemnej piwnicy to sytuacje, w przypadku których dobrej klasy latarkamoże znacznie ułatwić poruszanie się i podnieść poziom własnego bezpieczeństwa. Czy latarka czołowa może w takim momencie okazać się lepszym rozwiązaniem, niż ta tradycyjna, ręczna? Jak poprawnie wybrać urządzenie tego rodzaju?

Latarki czołowe – czyli jakie? Krótka charakterystyka

Latarki czołowe, podobnie jak te ręczne, pełnią jedną, podstawową funkcję – oświetlają, w przypadku braku lub niedostatecznego światła naturalnego, otoczenie użytkownika. Nieco inaczej jednak wygląda kwestia wygody czy wręcz bezpieczeństwa ich użytkowania. Zgodnie bowiem ze swoją nazwą, latarka czołowa, potocznie określana jako „czołówka”, jest mocowana na głowie – a co za tym idzie, w trakcie korzystania z niej obie ręce pozostają wolne i swobodne.

Ta ważna cecha, charakterystyczna dla latarki czołowej sprawia, że po tego rodzaju wyposażenie sięgają osoby oczekujące maksymalnej wygody, idącej w parze z zapewnieniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Pozostawienie wolnych dłoni przy jednoczesnym oświetleniu otoczenia sprawia, że nosząc latarkę na czole można wykonywać wiele różnych, nawet bardzo skomplikowanych czy wymagających czynności. 

Z tych względów czołówki można określić mianem wszechstronnego wyposażenia oświetleniowego, przeznaczonego dla sportowców, rzemieślników, służb mundurowych i każdego człowieka, który oczekuje po prostu funkcjonalnego wyposażenia podczas realizacji codziennych obowiązków czy pasji.

Jakie źródło światła wybrać? Czy latarki czołowe LED to dobre rozwiązanie?

W sprzedaży znaleźć można latarki czołowe wyposażone w nieco bardziej tradycyjne źródła światła takie, jak żarówki kryptonowe, jak i modele z diodami LED. Nie sposób jednak nie zauważyć, że latarki LEDowe wypierają już starszą generację i są częściej i chętniej wybierane przez użytkowników. Wynika to, przede wszystkim, z wydajności, jaką oferują diody LED.

Zaletą diod wykorzystywanych w LEDowych latarkach czołowych jest ich długa żywotność, wynikająca z energooszczędności. W zależności od jakości wykorzystanego źródła światła, diody pracować mogą nawet powyżej kilkudziesięciu tysięcy godzin – bardzo stopniowo i wolno się wyczerpując. Tym, co jest w takim wypadku najistotniejsze z punktu widzenia samego użytkownika, jest właśnie wspomniana stopniowość – diody LED nie gasną nagle, znienacka pozostawiając użytkownika w ciemności, a łagodnie obniżając jakość oświetlenia. 

Czołówka jak dobrać

Moduł oświetleniowy i jego istotne parametry

Za jakość pracy latarki czołowej (czy zresztą jakiejkolwiek innej latarki) i moc światła odpowiada zastosowany w urządzeniu moduł oświetleniowy. Na jakie jego parametry warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze idealnej dla siebie czołówki?

Jasność diody LED uzależniona jest od mocy, która wyrażana jest w lumenach. Jak łatwo można się domyślić – im wyższa liczba lumenów, tym światło emitowane przez latarkę będzie jaśniejsze i mocniejsze. Nie oznacza to jednak, że zawsze warto kierować się tylko i wyłącznie najwyższym wskaźnikiem lumenów – o ile latarki czołowe produkowane są zwykle w mocy od 100 do 2500 lumenów, o tyle w ramach różnych aktywności i indywidualnych wymagań potrzebować będziesz często znacznie mniejszej mocy (o czym przeczytasz w dalszej części tego materiału). W tym miejscu możemy natomiast uznać, że najprostszej czołówce, którą warto mieć w domu awaryjnie, tak na wszelki wypadek, wystarczyć powinna moc w przedziale od 150 do 200 lumenów.

Właśnie ze względu na często bardzo różne wymagania użytkowników, producenci wyposażają latarki czołowe w dodatkowe funkcje oraz różne tryby pracy, dzięki którym można dostosować pracę czołówki do własnych potrzeb, a do tego zapobiegać zbyt szybkiej, nadmiernej eksploatacji diod oświetleniowych. 

Tryby oświetlenia w latarce czołowej

Tryby oświetlenia, w jakich pracować może latarka czołowa, to kolejny istotny parametr, który warto brać pod uwagę przed zakupem. Możliwość ustawienia wybranej funkcji, za pomocą której regulowane jest natężenie światła czy sposób, w jaki oświetla otoczenie, ułatwia korzystanie z czołówki w różnych sytuacjach.

Oczywiście, każdy model latarki czołowej może wyróżniać się inną funkcjonalnością, można jednak zdefiniować tryby oświetlenia, które najczęściej wykorzystywane są przez producentów:

    • tryb skupiony – w postaci bardziej skoncentrowanej wiązki światła, która może podświetlić określony punkt w przestrzeni, znajdujący się w większej odległości,
    • tryb rozproszony – przez wiele osób uważany za standardowy, pozwalający na oświetlenie najbliższego otoczenia w optymalny sposób (bez efektu „oślepienia” osób postronnych),
    • tryb stroboskopowy – określany również trybem flash lub migającym; ten rodzaj światła wykorzystuje się jako sygnał, wyraźny błysk pozwalający, na przykład, określić, w jakim punkcie znajduje się użytkownik latarki; jako migające światło, można używać go również do odstraszania zwierzyny w nagłych sytuacjach, 
    • tryb zoom/boost – inaczej tryb maksymalny, czyli generujący wyrazistą, maksymalną wiązkę światła; ponieważ tryb ten zużywa bardzo dużo energii, używa się go przez bardzo krótki czas i dość „awaryjnie”,
    • tryb światła czerwonego – używany w nocy, na przykład do oświetlenia biwaku; zaletą jest ograniczony wpływ na źrenice człowieka – w odróżnieniu od białego światła, czerwone nie wywołuje efektu odblasku i podrażnienia oczu; ze względu na barwę, można używać tego trybu również sygnalizacyjnie.

Niektóre modele latarek czołowych są także wyposażone w tryb oszczędności energii, zapewniający słabsze oświetlenie, za to mogące towarzyszyć użytkownikowi przez dłuższy czas bez przerwy.

Rodzaje zasilania latarek czołowych 

Jak każde urządzenie, także latarka czołowa musi być w jakiś sposób zasilana – i tutaj producenci oferują klientom wybór spośród kilku możliwości. 

Standardowo latarki czołowe zasilane są bateryjnie, za pomocą ogólnodostępnych baterii typu AA lub AAA (obecnie inne typy baterii są coraz rzadziej spotykane). Takie rozwiązanie ma i zalety, i wady. Wśród zalet wymienić można łatwość wymiany wyczerpanych baterii i tym samym mobilność oraz swobodę korzystania z czołówek – w razie takiej potrzeby wystarczy wymienić zużyte baterie na nowe, nawet w środku nocy i z dala od dostępu do energii elektrycznej. Alternatywą w tym wypadku są akumulatorki wielokrotnego użytku - znacznie pojemniejsze od zwykłych baterii, nadające się też do ładowania poprzez gniazdo USB typu C. Takich akumulatorów do latarki nie trzeba wyrzucać, można mieć ich zapas przy sobie i po wyczerpaniu się poprzednich, od razu wymienić zasobnik latarki na naładowane. 

Wadą, paradoksalnie, są same baterie, jeśli nie stosujesz wspomnianych akumulatorków – nie są zbyt trwałym źródłem zasilania, generują sporo odpadów elektrycznych (nigdy nie wyrzucaj w lesie wyczerpanych „paluszków” – zbieraj je i oddawaj do specjalnych punktów zbiórki) i, zwyczajnie, zawsze należy mieć przy sobie spory ich zapas.

Nowoczesne modele latarek czołowych zasilane są już przez wbudowane akumulatory, na przykład ładowane poprzez wejście USB. Takie rozwiązanie jest zarówno ekologiczne, jak i tanie, ponieważ nie wymaga ciągłego kupowania nowych, wymiennych baterii. Jednak, wybierając akumulatorowe zasilanie, musisz starannie planować ładowanie, by nie stracić dostępu do oświetlenia w najmniej oczekiwanym momencie. W takiej sytuacji można też wyposażyć się w dodatkowe, zewnętrzne źródło energii (powerbank) lub też sięgnąć po latarki czołowe z zewnętrznym zasobnikiem – ten jednak może znacznie zwiększać wagę urządzenia.

Czy system mocowania latarki czołowej i jej waga mają znaczenie?

Latarka czołowa ma niemal same zalety – pozostawia ręce wolne, oferuje kilka trybów oświetlenia i zasilanie dopasowane do indywidualnych oczekiwań. Może jednak, o czym nie zawsze się pamięta, sporo ważyć przez co, po dłuższym noszeniu, wywoływać delikatny dyskomfort i wrażenie nadmiernego obciążenia skroni. 

Ważnym jest zatem wybieranie modelu, który w dłuższej perspektywie zapewni maksymalny komfort i nie będzie stanowić nadmiernego obciążenia w trudniejszych sytuacjach, na przykład podczas wspinaczki górskiej czy uprawiania innych aktywności. Zwróć zatem koniecznie uwagę na łączny ciężar wybranego modelu latarki czołowej (czyli tak samego urządzenia, jak i pasków mocujących czy baterii, jeżeli to one stanowią źródło zasilania).

O tym, czy latarka czołowa będzie wygodnie leżeć na głowie nawet po kilku godzinach noszenia, decyduje też sama konstrukcja mocowania. Optymalnym rozwiązaniem są modele wyposażonej dodatkowo w pasek podtrzymujący, przeciągnięty przez szerokość głowy.

Latarka czołowa – jaka w góry, do biegania, do pracy w warsztacie, a jaka na rower?

Wiedząc już, na jakie kwestie należy zwracać uwagę przy wyborze latarki czołowej, możesz mieć wątpliwości, jak dobrać model względem konkretnego przeznaczenia. Jaka latarka czołowa do warsztatu? Czy inną należy wybrać na wyprawę w góry? A jaka czołówka do biegania będzie najlepsza?

Jeśli z latarki czołowej będziesz korzystać przede wszystkim w domu czy w pracy, na przykład podczas prac warsztatowych, możesz bez obaw wybierać modele akumulatorowe – ponieważ zawsze będziesz w stanie od razu je naładować. Z kolei do użytku outdoorowego przydadzą się czołówki z wysoką klasą wodoodporności, którym nie będzie straszny deszcz lub śnieg. Turystyczna latarka czołowa powinna być przy tym odporna na kurz i inne zabrudzenia, a do tego wyróżniać się większą mocą. Potrzebujesz więcej wskazówek? Poniżej znajdziesz najważniejsze podpowiedzi, dzięki którym bez trudu znajdziesz latarkę czołową dopasowaną do swojego stylu i potrzeb!

Latarka czołowa dla biegacza

Czołówka do biegania to sprzęt, który powinien być odporny na wstrząsy, a do tego musi solidnie przylegać do głowy. Osobom uprawiającym jogging po zmroku, polecamy latarki o mocy od 100-150 lumenów. Jeżeli jednak trenujesz biegi przełajowe, na przykład w środku lasu i długo po zmroku, moc powinna osiągać poziom przynajmniej od 300 lumenów wzwyż. Obowiązkowo też wybieraj czołówki z możliwością wyboru trybu pracy.

Latarka czołowa dla rowerzysty (czołówka na rower)

Tutaj należy kierować się podobnymi wskazówkami, jak w przypadku czołówek dla biegaczy. Ważne jest również korzystanie z latarki wyposażonej w różne tryby pracy, dzięki którym możliwe będzie dostosowanie natężenia światła do warunków pogodowych tak, by jednocześnie nie oślepiać innych użytkowników drogi. 

W zależności od tego, czy przemieszczasz się po mieście, czy wybierasz raczej mniej uczęszczane trasy, wybieraj latarki czołowe o mocy od 150 do 300 lumenów do jazdy ulicznej i powyżej tych wartości do treningów realizowanych w trudniejszym terenie (tutaj polecamy nawet 600 – 1000 lumenów).

Czołówka na rower

Latarka czołowa w góry

Wędrówki górskie wymagają solidnego wyposażenia – a latarka czołowa w góry stanowi jego podstawę. Przede wszystkim, będąc w tak trudnym środowisku, musisz być przygotowany na konieczność wezwania pomocy – stąd też Twoja czołówka obowiązkowo powinna pracować w trybie światła czerwonego lub stroboskopowego. Taka czołówka musi być też wyposażona w bryzgoszczelną obudowę, by deszcz lub śnieg nie uszkodziły konstrukcji wewnętrznej. 

W górach musisz zapewnić sobie bardzo dobre oświetlenie. Latarka czołowa powinna zatem wyróżniać się dość dużą mocą – przynajmniej 600 lumenów, chociaż zawodowi ratownicy górscy wybierają znacznie silniejsze modele.

Latarka czołowa do warsztatu (czołówka do pracy)

W miejscach takich, jak warsztat czy garaż, latarka czołowa będzie narażona na kontakt z kurzem, niekiedy też z wilgocią. Obudowa powinna być zatem odporna na działanie takich czynników. 

Jeżeli pracujesz w trudnych warunkach i w trakcie realizowania obowiązków służbowych zakładasz też kask ochronny, upewnij się, że wybrany model czołówki ma tak szeroką regulację pasków, by zmieściły się one również na jego powierzchni. Moc czołówki pozostaje już kwestią bardziej indywidualną, warto natomiast zwrócić uwagę na tryby pracy tak, by wśród nich znalazła się możliwość ustawienia oświetlenia na stałym poziomie. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii