Podczas zakupu wiatrówki lub innej broni przeznaczonej do strzelania na odległość niezbędne jest, aby dobrać odpowiednie akcesoria – sam karabinek i pociski to nie wszystko. Warto zastanowić się, na jakie odległości będziemy strzelać, bo przecież całkiem inaczej strzela się do tarczy z 20 metrów a całkiem inaczej z odległości 40 metrów. O ile na krótkie dystanse dobry strzelec poradzi sobie tylko z muszką i szczerbinką, to na dłuższe dystanse potrzebna już jest luneta.

Nazewnictwo lunet

Na początku warto zwrócić uwagę na cechy, które posiada luneta do wiatrówki. Dużo można dowiedzieć się już z samej jej nazwy, bo posiada podobne oznaczenia co lornetka, np. 3-9x40 co oznacza, że posiada przybliżenie regulowane w zakresie 3 do 9 razy oraz przedni okular o średnicy 40 mm. Dodatkowo w nazwie mogą pojawić się inne człony takie jak: AO i IR. Pierwszy z nich to regulacja paralaksy, natomiast drugi informuje o tym, że siatka celownicza jest podświetlana.

Jaka luneta do wiatrówki?

Oprócz odległości, na jaką będziemy strzelać, istotnym jest, na jakim karabinku ta luneta będzie. Otóż wiatrówki mogą być sprężynowe lub zasilane gazem (CO2, PCA lub PCP). Błędem jest założenie, że im większa prędkość początkowa, tym mocniejsza luneta. Mocniejsze, stabilniejsze lunety montowane są w wiatrówkach sprężynowych ze względu na duży odrzut. W przypadku wiatrówek na sprężone powietrze odrzut praktycznie jest nieodczuwalny. Doskonałym przykładem lunety do wiatrówek sprężynowych to Luneta WALTHER 8-32x56 lub Luneta WALTHER 6x42, natomiast do wiatrówek zasilanych PCP, PCA lub CO2 idealnie sprawdzi się Luneta celownicza Swiss Arms 3-9x50 lub Luneta Walther PRS 3-12x56.

Podświetlanie krzyża – czy warto?

Często ludzie zastanawiają się, po co i czy warto. Na pewno jest to cecha, która może pomóc w strzelectwie, ale może i przeszkadzać dlatego ważne jest, aby strzelec sam wybierał czy warto. Jeśli decydujemy się na lunetę z iluminacją siatki celowniczej, należy pamiętać, żeby była ona regulowana i to co najmniej w kilku stopniach. Kiedy punkt świetlny  podświetlony w ciągu dnia powinien on być podświetlony, jak najbardziej jednak wtedy przysłania on sporą część celu. Natomiast kiedy światło jest słabe z powodu zachmurzenia, podświetlenie powinno być delikatne, aby nie oślepić celującego.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii