Oprzyrządowanie optyczne do replik ASG stanowi element niezbędny do prowadzenia rozgrywek airsoftowych w sposób efektywny. Na jakiego rodzaju optykę warto się w takim wypadku zdecydować? W tym artykule poruszymy to istotne zagadnienie i przyjrzymy się wyposażeniu dostępnemu na rynku.

Czy potrzebuję optyki do ASG?

Osoby zaprawione w boju i mające już doświadczenie z replikami ASG zapewne uznają tak postawione pytanie za zbędne. Jednak tym, którzy dopiero wchodzą w świat airsoftowy możemy udzielić, z czystym sumieniem, jasnej odpowiedzi: tak, optyka do ASG jest przydatna i im więcej czasu spędzisz w tym środowisku, tym szybciej zgodzisz się z taką opinią. Kolejnym zagadnieniem może być już wybranie odpowiedniego oprzyrządowania optycznego do ASG, ale o tym już niżej.

W przypadku wyposażenia celowniczego, bez względu na to, czy mówimy o broni palnej ogólnie, czy też na przysłowiowy, nomen omen, celownik weźmiemy repliki ASG, warto rozróżniać rodzaje takiego oprzyrządowania. Pokrótce podzielić je można na przyrządy celownicze:

  • mechaniczne – najbardziej klasyczne i podstawowe; do tej grupy należą tak zwane muszki i szczerbinki,
  • optyczne – wykorzystujące, podobnie jak chociażby lornetki czy teleskopy, złożone konstrukcje okularowe; do tej kategorii zalicza się lunety celownicze,
  • kolimatorowe – działające w oparciu o zjawisko kolimacji, wzmocnione układami elektronicznymi (celowniki optoelektroniczne); wśród nich na pierwszy plan wysuwają się, oczywiście, kolimatory.

Optyka do ASG pozwala na skuteczne celowanie na znacznie większe odległości, niż jedynie przy zastosowaniu rozwiązań mechanicznych. Chociaż ludzkie oko jest naprawdę sprawnym narządem i może doskonale sprawdzić się w rozgrywkach airsoftowych jako naturalny „przyrząd”, to jednak kolimator czy luneta przyspieszają proces celowania i tym samym usprawniają Twoje działania. Gra staje się szybsza, ciekawsza i daje więcej wrażeń.

Podstawowe informacje na temat optyki do ASG – na co zwrócić uwagę, wybierając wyposażenie optyczne?

Kupując replikę ASG nabywca może liczyć jedynie na takie wyposażenie, jakie zapewni producent. Co tu dużo kryć – zwykle są to wspomniane już elementy mechaniczne. I, powtarzamy, nie ma w nich nic złego, ludzkie oko świetnie sobie z nimi radzi, jednak zastosowanie lunety czy kolimatora uprzyjemni korzystanie z repliki ASG, a nawet ułatwi naukę użytkowania jej już bezpośrednio w trakcie rozgrywki.

Przyrządy optyczne wykorzystywane w replikach ASG nie zapewnią Ci stuprocentowej celności – wynika to z samej konstrukcji urządzeń pneumatycznych i wykorzystywanej amunicji (kulki polimerowe). Nawet najdroższy model repliki i odpowiednio dociążone kuleczki nie poradzą sobie na naprawdę sporych odległościach – rozrzut zawsze będzie znaczny. Dużo zależy również od samego strzelca – tutaj jednak umiejętności nabywa się z czasem i treningiem. Im więcej czasu poświęcisz na ćwiczenie swoich umiejętności, tym lepiej i szybciej reagować będziesz na różne zmienne, które wpływać mogą na celność oddawanych strzałów.

Na wybór najlepszej optyki do ASG wpływa również… sama replika. Lunety to oprzyrządowanie sprawdzające się w replikach ASG długich (karabiny), natomiast celowniki kolimatorowe mogą okazać się wygodniejszym rozwiązaniem dla modeli krótkich (pistolet) oraz długich. Znaczenie ma bowiem także wielkość oraz ciężar optyki – lunety są zwyczajnie cięższe i przy replikach ASG broni bocznej są całkowicie nieprzydatne.

Lunety ASG – jak wybrać?

Lunety celownicze do ASG to zapewne najlepiej rozpoznawalny rodzaj optyki stosowanej w szeroko pojmowanej dziedzinie strzelectwa airsoftowego. Celowniki optyczne tego typu zapewniają strzelcowi powiększenie „widoku” na określonym poziomie, przy czym, w zależności od wariantu, przybliżenie może być stałe lub też zmienne (regulowane). 

Osoby, które korzystają z lunet celowniczych do ASG wiedzą, że przyrządy te mają pewną wadę, chociaż może to być określenie mylące. Chodzi bowiem o zjawisko czy też czynnik określany jako eye relief, czyli odległość okularu od oka strzelca, na której obraz staje się wyraźny i pełny. Zarówno za długa, jak i za krótka odległość eye relief stanowić mogą utrudnienie dla samego strzelca. Wybierając lunetę do ASG z nieco wyższej półki z całą pewnością otrzymasz od producenta dane związane z zakresem tejże odległości. Warto kierować się takimi wskazówkami przy wyborze nowego oprzyrządowania optycznego do swoich replik ASG.

Jakie powiększenie lunety celowniczej ASG wybrać? Na początek może to być nawet 4x, chociaż wśród strzelców airsoftowych zainteresowaniem cieszą się modele z przybliżeniem 1x, czyli akcesoria określane jako lunety biegowe (lunety typu shortdot). Widoczny w trakcie celowania punkt jest znacznie bardziej czytelny. To oczywiście przekłada się na wyższą skuteczność oraz wygodę strzelania.

Parametry lunety celowniczej do ASG

Jak już wiesz, lunety niespecjalnie nadają się do krótkich replik ASG, takich jak pistolety. Najczęściej zatem wykorzystywane są w przypadku replik broni długiej – strzelb, karabinków. Ze względu na swoje właściwości i możliwości, lunety celownicze zaleca się stosować razem z replikami na poziomie powyżej 400 FPS – im większa będzie prędkość wylotowa kulki, tym rozsądniejsze zdaje się stosowanie lunety w replice ASG. 

Nad wyraz chętnie po ten rodzaj optyki sięgają właściciele replik ASG takich, jak karabinki snajperskie i karabinki szturmowe AEG – luneta nie tylko poprawia celność oddawanych strzałów, ale i dodaje wrażenia autentyczności.

Wybierając lunetę zwróć uwagę na średnicę soczewki okularu. Ze względu na dość aktywną formę strzelania z replik ASG, wymagającą szybszego złożenia się do strzału, niż na przykład w trakcie strzelania do celu z wiatrówki, średnica ta powinna być nieco większa, najlepiej od 32 milimetrów wzwyż. 

Średnica soczewki obiektywu, jeżeli jest większa, może być mniej „bezpieczna” dla strzelca, ponieważ odbijające się od niej światło mogłoby zdradzać pozycję w trakcie gry. Z tego względu zaleca się wybieranie lunety z soczewką obiektywu mieszczącą się w przedziale regulowanego przybliżenia 3-9x40.

Na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę? Na pozornie niezbyt istotny szczegół, jakim jest typ siatki celowniczej. W przypadku replik ASG, z których strzela się w ruchu, pośpiesznie, możesz zdecydować się na wariant Mil-Dot lub też Duplex. Strzelcy airsoftowi doceniają precyzyjne celowanie za ich pomocą nawet na większe odległości. Ponadto warto sięgać po lunety celownicze, których producenci wyraźnie zaznaczają odporność konstrukcji na działanie czynników atmosferycznych – dobrej klasy optyce ASG nie powinien być straszny deszcz czy śnieg.

Kolimatory ASG – na co zwrócić uwagę?

A jeśli nie luneta celownicza, to co? W tej sytuacji trzeba pomyśleć o kolimatorze do ASG, który w niezwykle skuteczny sposób podpowiada strzelcowi, w który punkt powinna trafić wystrzelona przez niego kulka. Czym kolimator różni się od lunety i w jaki sposób dokładnie działa?

Kolimator do ASG jest urządzeniem, które wyświetla strzelcowi punkt celowniczy, nałożony niejako na miejsce, w które trafić powinna kulka ASG po wystrzale. Urządzenie to, w odróżnieniu od lunety, nie zapewnia przybliżenia obrazu, przez co też nie wymaga dostosowania odległości od oka (eye relief w lunecie), dzięki czemu strzelec może celować każdym okiem (obuocznie). Korzystanie z kolimatora do repliki ASG może okazać się zatem, przy odrobinie treningu i nabraniu wprawy, efektywniejsze niż ma to miejsce w przypadku lunety celowniczej ASG (chociaż, oczywiście, zawsze jest to kwestia bardzo indywidualna). 

Kolimator wykorzystuje zjawisko kolimacji – będącej procesem takiego przetwarzania światła, by uzyskać wiązkę o niskiej rozbieżności. W ten sposób dochodzi do wyświetlenia znaku celowniczego bezpośrednio w wizjerze kolimatora. Dzięki szybkiemu rozwojowi technicznemu ta technologia, znana już od lat sześćdziesiątych XX wieku, stała się dość powszechna i obecnie korzystać z niej mogą już nie tylko zawodowi wojskowi, ale też sportowcy czy miłośnicy replik ASG.

Zaletą kolimatora jest jego wysoka skuteczność – konstrukcja tego modułu optycznego pozwoli Ci celować precyzyjnie i dość szybko, co może zapewnić Ci sporą przewagę na polu walk airsoftowych. Ze względu na brak odległości eye relief kolimator pozwala także na bezpośrednią obserwację otoczenia, a nie tylko samego celu.

Jako oprzyrządowanie optoelektroniczne, kolimatory ASG wymagają zasilania. To jest bateryjne, w zależności od modelu konieczne jest używanie różnego rodzaju akumulatorków – o tym oczywiście informuje producent w instrukcji dołączonej do akcesorium.

Parametry kolimatorów do ASG – na to zwracaj uwagę

Kolimatory, w najprostszej klasyfikacji, dzielą się na modele otwarte i zamknięte. W pierwszym przypadku szybka, na której strzelec widzi punkt celowniczy, jest swobodnie wyeksponowana. Natomiast zamknięte kolimatory ASG będą częściowo obudowane na poziomie zwierciadła – co do pewnego stopnia osłania je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Tak, jak w lunetach celowniczych określasz rodzaj siatki celowniczej, w kolimatorze również możesz wybrać, w jaki sposób wyświetlany będzie punkt celowniczy. Klasycznie może to być kropka, ale wiele osób woli raczej większe elementy – na przykład krzyż celowniczy. Nowoczesne modele kolimatorów do ASG mogą także oferować kilka różnych kolorów wyświetlania punktu (typowym będzie, jak można się domyślić, czerwony). 

Jeżeli natomiast chodzi o wielkość tegoż punktu, tutaj kierować się należy wartością MOA. Odnosi się ona do złożonych wyliczeń minut kątowych, jednak na potrzeby doboru odpowiedniego wariantu wskazać możemy, że strzelanie na większych odległościach wymaga niższych wartości MOA (od 1 do, na przykład, 3 MOA), natomiast w pomieszczeniu czy po prostu na niewielkiej przestrzeni wybierać należy wielkość punktu celowniczego oscylującą w wyższych wartościach.

Korzystając z kolimatora do ASG w ramach rozgrywek outdoorowych wybieraj optykę odpowiednio zabezpieczoną przed działaniem czynników pogodowych. O tym, na jakim poziomie kolimator chroniony będzie przed wilgocią, decyduje stopień IP (z którym możesz spotkać się, chociażby, wybierając gniazdka elektryczne do łazienki). I tak, jak przy gniazdkach czy innych elementach narażonych na działanie wody, im wyższy stopień IP nadano urządzeniu, tym lepiej jest ono chronione.

Kolimator do ASG czy jednak luneta celownicza?

Z doświadczenia wiemy, że im głębiej wchodzi się w świat replik ASG, tym więcej dodatkowych akcesoriów się dobiera. I podobnie wygląda kwestia optyki do ASG. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest po prostu kupienie obu tych przyrządów optycznych. Można korzystać z nich odrębnie, ale dzięki specjalnym elementom montażowym w postaci szyn, możliwe jest jednoczesne używanie i lunety celowniczej, i kolimatora. W takiej sytuacji ten drugi jest zakładany na szczycie lunety, co ułatwia korzystanie z obu tych przyrządów optycznych.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii