Jaką replikę ASG wybrać na początek?

Wybór pierwszej w życiu repliki ASG może okazać się nieco skomplikowany – rynek jest obecnie tak rozbudowany, że osoba kompletnie początkująca może poczuć się przytłoczona nadmiarem możliwości. W tym materiale wprowadzimy Cię w temat i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jaką replikę ASG wybrać na początek?

 

Co to jest ASG?

Na samym wstępie warto bliżej omówić ogólne zagadnienie i określić, czym tak właściwie jest ASG. To skrót pochodzący od angielskiej nazwy Air Soft Gun, a odnoszący się do replik broni palnej różnego rodzaju, najczęściej produkowanych w skali 1:1. To oznacza, że repliki ASG są wykonane w taki sposób, że z zewnątrz, na przysłowiowy pierwszy rzut oka, można pomylić je z egzemplarzami autentycznych karabinków czy pistoletów.

Repliki ASG wykorzystywane są, przede wszystkim, w rozgrywkach airsoftowych, czyli sporcie ściśle związanym ze strzelectwem. Gdyby porównać potyczki ASG do innych, podobnych aktywności, wymienić należałoby gry typu paintball – w wypadku ASG jednak miękkie kulki z pigmentem są zastępowane plastikowymi kuleczkami o kalibrze 6 mm i określonym ciężarze. Same zasady pozostają jednak dość podobne i związane są z rozgrywaniem potyczek – czy to drużynowo, czy w pojedynkę. Takie rozgrywki mogą mieć miejsce na terenie otwartym (zazwyczaj leśnym, z dala od osób postronnych) czy też w opuszczonych budynkach pofabrycznych i podobnych.

Repliki ASG to kategoria urządzeń pneumatycznych – ponieważ pęd nadaje amunicji sprężone powietrze lub gaz. Jednocześnie obsługa replik jest stosunkowo prosta, a energia wylotowa kulek pozostaje mała, przez co karabinki czy pistolety ASG nie są określane mianem broni. Oczywiście, należy w tym punkcie jasno zaznaczyć, że korzystanie z takich urządzeń zawsze niesie ze sobą pewnego rodzaju ryzyko – dlatego tak ważne pozostaje zachowanie niezbędnych zasad bezpieczeństwa – tak własnego, jak i osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu.

Repliki ASG to nie tylko wizualne imitacje prawdziwych egzemplarzy broni palnej – również ich działanie (mechanizm działania) jest znacznie przybliżony do pracy pistoletów czy karabinów. Odpowiadają za to różnego rodzaju systemy czy dodatkowe funkcje, o których przeczytasz więcej w dalszej części artykułu.

 

Rodzaje replik ASG i ich charakterystyka

Na rynku dostępne są zasadniczo trzy rodzaje replik ASG, które rozróżnia się poprzez typ ich zasilania. Tym samym w sprzedaży znajdują się:

Każdy z napędów ma swoje większe plusy i minusy, co ostatecznie przekłada się także na kwestię tego, jakie repliki ASG dla początkujących będą najodpowiedniejsze.

 

Sprężynowe repliki ASG

Najprostsze konstrukcyjnie, do tego zazwyczaj także najtańsze, są właśnie sprężynowe repliki ASG. Niezbyt złożona budowa ma swoje zalety – przede wszystkim nie wymaga zastosowania dodatkowych elementów zasilających – tym jest bowiem mechanicznie naciągana sprężyna

Akcesoria takie, jak repliki ASG wymagają sprężonego powietrza. W układzie sprężynowym jest ono generowane za pomocą nieskomplikowanego modułu składającego się ze sprężyny, która po naciągnięciu i puszczeniu napędza tłok, doprowadzający do sprężenia strumienia powietrza w cylindrze. Jak łatwo można się domyślić, taka konstrukcja wymaga każdorazowego przeładowania repliki sprężynowej, zanim oddany zostanie strzał. Naciąganie mechanizmu może być kłopotliwe (nie da się bowiem oddać serii strzałów), jednak taki rodzaj zasilania to również sporo korzyści, związanych przede wszystkim z bardzo niewielkim zużyciem eksploatacyjnym części mechanicznych repliki ASG oraz możliwością wykorzystywania takiego wariantu w niemal dowolnych warunkach atmosferycznych, także w przypadku opadów deszczu czy śniegu, bez ryzyka uszkodzenia wrażliwych podzespołów. Sprężynowe repliki ASG działają sprawnie także bez względu na panujące warunki termiczne, co czyni je praktycznie całorocznym sprzętem airsoftowym.

 

Repliki ASG zasilane gazowo

Kolejnym rodzajem replik ASG są urządzenia zasilane za pomocą gazu – przy czym może to być CO2 lub też green gas (będący mieszaniną propanu i oleju silikonowego). Mechanizm, bez względu na typ wykorzystanego „paliwa”, jest jednak de facto taki sam.

W tym wariancie zasilania gaz powoduje rozprężenie, które wypycha kulkę w trakcie strzału. Sam gaz dostarczany jest w pojemniku (green gas) lub w specjalnym naboju (CO2). Użycie tej substancji pozwala uzyskać bardzo realistyczne odczucia w trakcie strzałów, a mechanizm repliki ASG gazowej jest tak skonstruowany, by automatycznie wykorzystywać odpowiednią dawkę gazu. Należy jednak pamiętać, by po zakończonej rozgrywce opróżnić zbiornik z gazem wypełniony dwutlenkiem węgla, natomiast w przypadku zasilania z użyciem green gas warto pozostawić odrobinę substancji po to, by zawarty w niej olej silikonowy chronił uszczelki przed uszkodzeniami.

Repliki gazowe ASG, w odróżnieniu od sprężynowych, kiepsko radzą sobie w niższych temperaturach – tracą sprawność, siła strzału staje się wyczuwalnie mniejsza. Wynika to ze spadku ciśnienia rozprężającego się w niskiej temperaturze gazu. Z tych względów repliki gazowe airsoftowe są przez wielu użytkowników traktowane jako wyposażenie sezonowe czy też przeznaczone typowo do użytku całorocznego w pomieszczeniach.

 

Elektryczne repliki ASG

Repliki ASG elektryczne (określane także jako AEG – Air Electric Gun) to wyposażenie będące zazwyczaj najdroższym z całego zestawienia, jednak wyższa cena poszczególnych modeli wynika z bardziej złożonego mechanizmu, którego praca przekłada się na znacznie lepsze odczucia użytkownika oraz wysoką jakość działania w trakcie walki – czy to na otwartym, czy też zamkniętym terenie.

Tym, co wyróżnia repliki AEG spośród wymienionych rodzajów, jest wbudowany silnik elektryczny zasilany bateryjnie (poprzez akumulator). Niewielka jednostka napędowa zastępuje siłę mięśni niezbędną do naciągnięcia sprężyny czy też strumień gazu, co odbija się na podniesieniu dynamiki działania repliki elektrycznej ASG. Automatyczne naciąganie sprężyny przez silniczek zapewnia szybkostrzelność, w tym możliwość oddawania serii strzałów w sposób płynny (ogień ciągły).

Chociaż system działania AEG zapewnia świetne wrażenia w trakcie gier airsoftowych, to jest bardziej wymagający, niż konstrukcje sprężynowe i gazowe. Przede wszystkim, przez wykorzystanie elektroniki i znacznie szybszą eksploatację elementów mechanizmu, repliki tej kategorii muszą być poddawane regularnej konserwacji. Serwisowanie jest na szczęście stosunkowo proste i większość osób zaznajomionych już z tego rodzaju konstrukcjami dokonuje niezbędnych prac samodzielnie. 

 

Systemy i funkcje dodatkowe w replikach ASG

Nie bez powodu repliki ASG określa się kopiami 1:1 względem borni palnej. Przemawia za tym nie tylko zewnętrzny wygląd urządzeń tego typu, ale też szereg systemów czy dodatkowych funkcji, które producenci „dodają” do swoich urządzeń pneumatycznych ASG.

Jednym z tych systemów, który pozwala poczuć się z repliką ASG w dłoni niemal tak, jak z prawdziwą bronią, jest Blow Back, czyli system odrzutu zamka, najczęściej spotykany w wariantach gazowych ASG, chociaż wiele nowych modeli elektrycznych wprowadzanych na rynek również jest już wyposażanych w tę funkcjonalność. 

Blow Back wykorzystuje pewną dawkę gazu (GBB – Gas Blow Back) lub też zasilania elektrycznego (EBB – Electric Blow Back), które oddziałuje w trakcie wystrzału także na tłoczek zamka, co wywołuje jego odrzut. Efekt pozostaje niezwykle realistyczny i prawdziwi miłośnicy tak ASG, jak i militariów wyjątkowo cenią sobie ten system w swoich replikach.

Drugim systemem jest natomiast Hop Up, czyli mechanizm pozwalający na podkręcenie wystrzelonej z repliki kulki. System ten działa w oparciu o efekt Magnusa – dzięki spłaszczeniu trajektorii wystrzelonej kulki, jej ruch przypomina bardziej zachowanie autentycznej amunicji. Tym samym wrażenia z oddawania każdego strzału stają się jeszcze bardziej realne. 

Efekt, jaki zapewnia system Hop Up, wynika z zastosowania specjalnie uformowanej uszczelki, montowanej wewnątrz lufy. W zależności od tego, jaki jest ciężar używanych kulek, uszczelka musi wywierać określony poziom nacisku na taką amunicję (cięższa kulka = mocniejszy nacisk gumki systemu Hop Up).

 

Typy replik ASG 

Repliki ASG, jak wspomnieliśmy w powyższych akapitach, dzielą się według konkretnych rodzajów zasilania, o tyle należy także podkreślić, jakiego typu broni palnych takie repliki mogą dotyczyć. Można rozdzielić poszczególne konstrukcje na repliki długie ASG oraz repliki krótkie ASG – które, kolejno, dotyczą imitacji broni długiej (karabiny, strzelby) oraz broni krótkiej (pistolety, rewolwery).

Producenci urządzeń tego rodzaju dbają o to, by udostępniać miłośnikom ASG różnego rodzaju modele replik autentycznych egzemplarzy broni palnej. W przypadku sprężynowych wariantów ASG będą to, przede wszystkim, repliki karabinków snajperskich (karabiny wyborowe), przeznaczone do oddawania pojedynczych, jednorazowych strzałów. 

Repliki gazowe ASG oraz repliki elektryczne ASG dostarczają użytkownikowi już znacznie większy wybór. W przypadku tak zwanych „gaziaków” czy „gazówek” można spotkać się nawet z tak specyficzną repliką, jak ręczny granatnik przeciwpancerny ASG, ale też z wyjątkowo popularnymi rewolwerami gazowymi ASG. 

Najchętniej wybierane obecnie repliki elektryczne ASG (AEG) to właściwie pełna gama imitacji różnego typu broni palnej – od pistoletów ASG, przez rewolwery ASG, aż po karabiny szturmowe ASG

 

Pierwsza replika ASG – co warto wybrać?

Prawda jest taka, że nie da się podać gotowej odpowiedzi i wskazać, przykładowo, jednego czy dwóch modeli replik ASG dla początkujących. Możemy jednak ułatwić podjęcie decyzji poprzez wskazanie istotnych czynników, które warto wziąć pod uwagę.

 

  • Jaki rodzaj zasilania repliki ASG na początek?

 

Jeżeli jesteś absolutnie początkującą osobą w świecie replik ASG, możesz pokusić się o zakup niedrogiej i naprawdę podstawowej, sprężynowej repliki ASG – po to, by w ogóle poznać sposób użycia i sprawdzić, jak docelowo będziesz czuć się z takim wyposażeniem. Taka replika sprawdzi się również „na własnym podwórku”, gdy chcesz poćwiczyć strzelanie do celu i niekoniecznie interesuje Cię uczestnictwo w zorganizowanych spotkaniach.

Osobom, które są absolutnie pewne, że chcą bawić się w rozgrywki airsoftowe, można polecić już zakup repliki elektrycznej ASG. To optymalny wybór – strzelanie z takich urządzeń jest efektywne i zapewnia naturalne wrażenia. Modele AEG są również zwyczajnie wygodne dla osób stawiających pierwsze kroki w tej dziedzinie – nie wymagają samodzielnego naciągania sprężyny czy też wymiany pojemników z gazem zasilającym.

 

  • Wybierz replikę ASG względem otoczenia, w którym będziesz grać

 

Interesują Cię airsoftowe rozgrywki na świeżym powietrzu i o dowolnej porze roku? W takim razie zrezygnuj z replik ASG gazowych, które niezbyt dobrze radzą sobie przy niższych temperaturach powietrza. Sięgaj po nie natomiast wtedy, gdy zależy Ci na realizmie (system Blow Back) i wiesz, że będziesz używać takiej imitacji broni w pomieszczeniach, gdzie panują stabilniejsze warunki termiczne.

 

  • Długa replika ASG czy krótka replika ASG?

 

Dłuższa lufa, jak ma to miejsce w przypadku długich replik ASG (karabiny snajperskie ASG, karabinki szturmowe ASG), pozwala na oddawanie strzałów w sposób bardziej precyzyjny i na większe odległości. Repliki długie są jednak mniej poręczne i trzeba zyskać pewną wprawę w ich trzymaniu. Osoby drobniejszej postury czy o mniejszej sile mogą na początku poczuć się pewniej z krótkimi replikami ASG, takimi jak pistolety ASG.

 

  • Wysokość budżetu na zakup pierwszej repliki ASG

 

Mamy świadomość tego, że dla wielu osób początkujących w ASG to właśnie budżet jest wiążącym kryterium wyboru. Czy to jednak oznacza, że najtańsze musi być zawsze najgorsze?

W przypadku replik ASG, dobrej jakości model dla początkujących można zdobyć już za kwotę około 500 – 700 złotych i naprawdę będzie to udany wybór pierwszej repliki ASG do kolekcji. Jeśli jednak możesz nieco naruszyć granice budżetu, sięgaj po droższe, ale i przy tym sprawniejsze modele replik ASG.

 

  • Parametry techniczne i jakość wykonania replik ASG

 

Nie tylko cena czy rodzaj zasilania repliki ASG są istotnymi elementami. Równie ważne będzie jakość wykonania – którą ocenić można, chociażby, przez pryzmat materiałów wykorzystanych w produkcji. Korpusy ze stali czy aluminium, drewniane dodatki czy elementy wykonane z polimerów to wskazówka, że konstrukcja będzie solidna i dobrze spasowana.

Weź również pod uwagę FPS, jednostkę stosowaną do określenia mocy repliki ASG. Oznacza ona prędkość wylotową kulki ASG, wyrażoną w stopach na sekundę. Z dużą pewnością, wybierając pierwszą replikę ASG, możesz sięgnąć po modele na poziomie od około 400 FPS wzwyż. Takie parametry pozwolą Ci aktywnie (i efektywnie) uczestniczyć w grach airsoftowych na średnich i nieco dłuższych dystansach.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii