Pierwsza wiatrówka

W Polsce wiatrówki, których energia kinetyczna (moc) nie przekracza 17 J, mogą być użytkowane bez zezwolenia. To sprawia, że coraz większe grono osób poszukuje modelu odpowiedniego dla siebie – chociażby po to, by ćwiczyć swoją celność czy też rozwijać zdobyte już wcześniej umiejętności strzeleckie. W tym materiale przyjrzymy się najważniejszym cechom i rodzajom wyposażenia, by spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie, jaką wiatrówkę kupić na początek?

Wiatrówki bez pozwolenia dla początkujących – krótka charakterystyka

Na samym początku wspomnieliśmy, że wiatrówki, których moc początkowa nie przekracza 17 dżuli są, zgodnie z polskim prawem, dostępne dla każdego pełnoletniego użytkownika, bez konieczności wyrabiania specjalnego pozwolenia. I właśnie z tej racji, dla osoby początkującej, właśnie wiatrówka bez pozwolenia będzie świetnym wyborem, by rozpocząć przygodę ze strzelectwem.

Wiedząc już, że dla osoby początkującej najlepsza będzie stosunkowo bezpieczna i dostępna wiatrówka bez pozwolenia warto też ustalić, w jakich sytuacjach będzie ona użytkowana. Czy chcesz na początku po prostu poćwiczyć strzelanie do celu, na przykład do tarczy w ogrodzie? A może od razu planujesz odwiedzanie strzelnicy? Jeśli na samym początku ustalisz takie „podstawowe” kwestie, łatwiej będzie Ci dobrać model wiatrówki, który zwyczajnie spełni Twoje oczekiwania i wyrażone potrzeby.

Rodzaje – czyli wiatrówki krótkie i wiatrówki długie

Wiatrówki oferowane są zasadniczo w dwóch rodzajach konstrukcji, to jest pod postacią wiatrówek długich i wiatrówek krótkich. Czym się różnią?

Wiatrówki długie, czyli wiatrówki typu karabinek lub strzelba to wyposażenie umożliwiające oddawanie precyzyjnych strzałów do celu, zwłaszcza na większe odległości. Dla osoby początkującej wiatrówka długa może być mniej poręczna, ze względu na swój rozmiar, jednak nauka strzelania z takiego sprzętu sprawia, że możesz szybciej nabrać wprawy i umiejętności posługiwania się wiatrówką, co w przyszłości ułatwi korzystanie również z innych modeli.

Wiatrówka krótka (pistolet), jak zapewne wielu z naszych czytelników już się domyśla, to broń pneumatyczna typu pistolet czy rewolwer. 

Pistolet wiatrowka - zwłaszcza w porównaniu z długimi, nie są tak celne, za to na ich korzyść przemawia z pewnością wygoda użytkowania – są lżejsze i mniejsze, co przekłada się również na łatwość ich przechowywania czy transportowania. Świetnie sprawdzą się podczas strzelania na krótkim dystansie, zatem można polecić je na początek osobom, które nie mają zbyt wiele wolnego miejsca do trenowania.

Jaki napęd wiatrówki wybrać?

Nie każdy wie, że w konstrukcjach wiatrówek mogą być użyte różne rodzaje napędów (które pozwalają nadać śrutowi odpowiednią prędkość wystrzału), co przekłada się na ich użytkowanie. Na rynku dostępne są tym samym wiatrówki sprężynowe, wiatrówki na CO2 oraz wiatrówki na sprężone powietrze


Wiatrówka Karabinek Perfecta mod. 32 4,5 mm

Wiatrówki sprężynowe

Wiatrówka sprężynowa to absolutna klasyka i zapewne najbardziej rozpoznawalny wariant, nawet przez osoby, które ze strzelectwem mają niewiele wspólnego. To bowiem napęd standardowy, używany w wielu podstawowych modelach wiatrówek.

W przypadku wiatrówek sprężynowych energię potrzebną do wyrzutu śrutu generuje się poprzez wprowadzenie w ruch specjalnego tłoku, który spręża powietrze. Zgodnie z nazwą, to naciągnięcie sprężyny (siłą ludzkich mięśni) pozwala poruszać tłokiem. 

Produkty powiązane

W wypadku wiatrówek o napędzie sprężynowym należy pamiętać, że do naciągnięcia sprężyny musi dojść przed każdym oddaniem strzału. Przy czym musisz wiedzieć, że każda wiatrówka może mieć inny typ mechanizmu – do wprowadzenia tłoku w ruch dochodzić może poprzez tak zwane „złamanie” lufy (ten gest wiele osób zna, z pewnością, z filmów westernowych) czy też zaciągnięcie niewielkiej dźwigni (naciąg dolny lub naciąg boczny).

Wiatrówka sprężynowa jest dość prosta w użyciu, a do tego, dzięki sprężynowemu naciągowi, jest bardzo trwała – w takich modelach znacznie wolniej dochodzi do zużywania się poszczególnych elementów. Jednak, jeżeli zależy Ci na szybkim oddawaniu strzałów, sprężynowa wiatrówka będzie raczej nietrafionym wyborem.

 

Wiatrówka Crosman Bushmaster 4,5 mm Czarny

Wiatrówki na sprężone powietrze

Wiatrówki na sprężone powietrze to modele znacznie bardziej zaawansowane, w przypadku których użytkownik nie musi już pamiętać o każdorazowym zaciągnięciu sprężyny. W takiej wiatrówce bowiem zastosowano wbudowany już zbiornik, w którym znajduje się już sprężone powietrze, pozwalające na wystrzelanie śrutu.

Produkty powiązane

Musisz wiedzieć, że w wypadku wiatrówek na sprężone powietrze, należy dodatkowo rozdzielić je na dwa typy, to jest:

  • wiatrówki PCA – z wbudowaną pompką, którą należy użyć ręcznie przed oddaniem strzału,
  • wiatrówki PCP – w których zbiornik jest wbudowany, a przed użyciem należy napełnić, na przykład za pomocą butli nurkowej lub też podobnej pompki; wiatrówki te uznawane są bardzo celne i wytrzymałe, a po wystrzale użytkownik nie odczuwa odrzutu.


 

Wiatrówka Karabin Crosman PCA 2100X z Lunetą 4X15 4,5 mm

 

Wiatrówki na kapsuły z CO2

Do wyrzutu śrutu niezbędny jest w tym wypadku sprężony dwutlenek węgla. Gaz ten dostarczany jest w specjalnych kapsułkach z metalu (które są dostępne w mniejszym rozmiarze, o pojemności 12 gramów oraz większym, z zawartością niemal 90 gramów). Standardowo, korzystając z wiatrówek na kapsułki CO2, wykorzystuje się mniejsze kapsuły, natomiast te o dużej pojemności są już używane przez profesjonalistów. Ogólnie kapsułki, w zależności od ich pojemności oraz intensywności strzelania, należy wymieniać po zwykle kilkudziesięciu strzałach.

Decydując się na wiatrówkę z napędem CO2 zapewniasz sobie ogromną wygodę – możesz strzelać seriami, nie martwiąc się o konieczność naciągu sprężyny przed każdym strzałem. 

 

Kaliber i lufa wiatrówki dla początkujących

Podczas wyboru odpowiedniej wiatrówki dla początkującego, pod uwagę brać należy także kilka innych elementów, niż tylko rodzaj broni (krótka, długa) czy typ zasilania. Obecnie znajdziesz w sprzedaży wiatrówki o tak szerokiej specyfikacji, że z całą pewnością warto bliżej przyjrzeć się takim szczegółom, jak kaliber broni, rodzaj śrutu czy też konstrukcja lufy. Poniżej podpowiadamy, jak odnaleźć się w świecie wiatrówek właśnie pod kątem wymienionych cech.

Jaki kaliber wiatrówki wybrać?

Wiatrówki dostępne są w kilku kalibrach, przy czym do tych najpopularniejszych należą wiatrówki kaliber 4,5 mm oraz kaliber 5,5 mm. I w tym wypadku, dla początkującego strzelca, zalecamy wybór tego pierwszego wariantu. Dlaczego?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że śrut do kalibru 4,5 mm jest łatwo dostępny, w dodatku w różnych kształtach czy rodzajach, co pozwala wybrać typ najbardziej odpowiadający oczekiwaniom początkującego właściciela wiatrówki. Oczywiście, wraz z rozwijaniem umiejętności można wybrać większy kaliber wiatrówki – co jest zresztą zalecane w sytuacji, gdy strzela się do ruchomego celu lub też przy większym wietrze. 

Lufa wiatrówki 

Wiatrówka może mieć lufę gładką (wiatrówka gładkolufowa) lub gwintowaną, czyli taką, która wewnątrz ma nacięcia podobne, jak nakrętki na śrub. Gwintowanie lufy pozwala podkręcić śrut w czasie wystrzału, co może wpływać na celność (tutaj dużo zależy jednak od prędkości początkowej). 

Przy standardowych wiatrówkach bez zezwolenia, dla osób początkujących, wybór lufy nie ma zatem aż tak dużego znaczenia.

śrut wiatrówka na początek

Śrut do wiatrówki – jak wybrać?

Amunicja do wiatrówki, czyli śrut, jest niezbędny, zatem i wybór tego odpowiedniego pozostaje istotną kwestią. A temat śrutu pozostaje przy tym dość obszerny i jako osoba początkująca również musisz go nieco zgłębić.

Śrut do wiatrówki najczęściej jest metalowy, wykonany ze stali, ołowiu lub cyny. Na rynku dostępne są ponadto śruty z tworzyw sztucznych. Na początek, naszym zdaniem, warto wybierać te najbardziej standardowe warianty, czyli śrut stalowy lub ołowiany.

Pierwszym kryterium, o którym nie można zapomnieć, jest ciężar śrutu. Tutaj specjaliści wyróżniają trzy kategorie, czyli śrut lekki (masa do 6 gramów), średnio ciężki (o masie o 6 do 9 gramów) oraz ciężki (czyli o masie, która przekracza 9 gramów). Wybór prawidłowego ciężaru uzależniony będzie tak naprawdę od samej wiatrówki. W przypadku słabszych karabinków, które zwykle wybierają osoby początkujące, nie powinno się sięgać po amunicję o większej masie, bo może ona uszkodzić sprzęt (najlepiej sprawdzi się zatem śrut do 6 gramów lub, ewentualnie, średnio ciężki). Natomiast lekki śrut w mocniejszej wiatrówce będzie bardzo szybko wytracać prędkość – należy zatem unikać w tej sytuacji lekkiego śrutu i stawiać na masę od 6 gramów wzwyż.

Drugim ważnym kryterium wyboru jest kształt śrutu. Amunicja ta bowiem dostępna jest w kilku wariantach, które dostosowuje się względem celu oraz odległości, na jakiej ten się znajduje. Możesz zatem zdecydować się na:

  • śrut płaski (śrut match) – doskonały na mniejszych odległościach, ponieważ ze względu na kształt szybko wytraca prędkość i nie sprawdzi się na dalszych dystansach; w przypadku strzelania do tarczy śrut płaski pozostawia charakterystyczny, okrągły otwór (wykonany przez płaską główkę),
  • śrut ostry/spiczasty (śrut pointed) – z ostro zakończoną główką, świetny do karabinków; ze względu na znaczną penetrację celu, w przypadku strzelców profesjonalnych, wykorzystywany najczęściej do celów myśliwskich; sportowo i rekreacyjnie sprawdzi się na średnich dystansach i celowaniu do różnych przedmiotów (na przykład butelek czy puszek),
  • śrut półokrągły/okrągły (śrut hollow point) – na pierwszy rzut oka przypomina kształtem grzybek, ponieważ główka śruciny jest zakończona małym zagłębieniem w wierzchołku; stawia mniejszy opór niż płaski śrut, dzięki czemu jest bardziej wszechstronnym typem amunicji do wiatrówki,
  • śrut okrągły (śrut BB, kulki BB) – amunicja do wiatrówek z gładkimi lufami, ma kształt kuleczek; tego typu śrut może być dobrym wyborem do strzałów na krótkim dystansie, 
  • śrut Diabolo (śrut specjalny) – czyli taka amunicja, która wyróżnia się często bardzo indywidualnymi parametrami jak, chociażby, wybuchanie po trafieniu do celu; może przyjmować różne kształty i być świetnym wyborem do wiatrówek z lufami gwintowanymi.

Kończąc temat śrutu podkreślimy jeszcze, że dobrze jest wybierać wiatrówki wyposażone w magazynek na śrut, dzięki któremu, w trakcie oddawania strzałów, nie jest konieczne częste ładowanie sprzętu.

W naszej zbiorownii oferujemy:

Czy początkujący potrzebuje dodatkowego sprzętu do wiatrówki?

Nie dziwimy się, że wiele osób planujących zakup swojej pierwszej wiatrówki zastanawia się także nad tym, czy od razu wybrać osprzęt dodatkowy – na przykład w postaci lunety celowniczej. Czy dla początkujących jest to niezbędne?

Współcześnie nowe wiatrówki są wyposażone w specjalne szyny, na których można mocować dodatkowy osprzęt optyczny. Na samym początku nie należy jednak zwracać na to aż takiej uwagi. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie środków na zakup lunety na zwiększenie budżetu na samą wiatrówkę. 

Dopiero po pewnym czasie, gdy oswoisz się już z nowym sprzętem, nauczysz poprawnie korzystać i strzelać, można rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów – bo właśnie wtedy przyniosą Ci one prawdziwą frajdę! 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii