Tak naprawdę kupienie śrutu do wiatrówki dla wielu nie stanowi problemu jednak w gęstwinie rodzajów i rozmiarów śrucin początkujący strzelec może zabłądzić i kupić nie to, co trzeba. Jego najważniejszą cechą jest celność – jednak trudno wybrać taki bez testowania. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzać każdy rodzaj śrutu i dobrać według swoich obserwacji najlepszy do posiadanej broni.
Kaliber śrutu
Podstawowym kryterium doboru śrutu to kaliber wiatrówki i właśnie śrutu. W Polsce najpopularniejsze to ołowiane (tzw. diabolo) 4,5 mm, 5,5 mm oraz 6,35 mm jest jeszcze kaliber 4,46 w przypadku kulek stalowych popularnie nazywanymi 4,5 mm BB’s. Wyjątkiem są śruty nadkalibrowe, np. 4,51 mm lub 5,52 mm. Są to specjalnie zaprojektowane śruty, które mają uszczelniać lufę, aby wytworzyć jak największe ciśnienie w niej. Należy je stosować w mocnych wiatrówkach oraz powinny one być natłuszczone olejkiem tzw. speed shotem, np. Olejek do śrutu Napier Power Pellet Lube, aby śruciny nie uszkodziły gwintu.
Masa śrutu
Wraz z wielkością i kształtem śrutu zmienia się jego masa. Zasada jest prosta – im większa masa tym wiatrówka powinna być mocniejsza. Przykładem ciężkich śrucin są produkty Exact Jumbo lub Exact Monster. Ważna zasada również to taka, że masę śrutu podajemy w granach (gr). W kalibrze 4,5 mm za śrut lekki uważamy śrut o masie do 6 gr, śrut średnio-ciężki 6-9 gr, natomiast powyżej 9 gr - śrut ciężki. Strzelając lekkim śrutem, spowodujemy, że pocisk będzie miał większą prędkość początkową, a co za tym idzie, zniweluje się drgania lufy przy strzale. Poza tym czas, w którym dociera śrut do celu, jest krótszy oraz strzału będzie miał prostą linię. Można pomyśleć, że lekki śrut jest lepszy… Umieszczenie lekkiego śrutu w mocnych karabinkach powoduje zmniejszenie czasu, jaki jest on w lufie, przez co nie może być napędzony z pełną energią i nie osiągnie odpowiedniej prędkości wylotowej, tzn. sprężyna nie przekaże całej energii na pocisk, bo nie będzie stawiał odpowiedniego oporu, a to może powodować uszkodzenie sprężyny. Stosując zbyt ciężki śrut w słabszych karabinach, spowoduje, że sprężyna nie będzie miała dosyć energii, aby wypchać śrut – takie działanie też prowadzi do uszkodzenia sprężyny.
Kształt śrutu
Jedną z ostatnich właściwości śrutu jest jego kształt. Śruty ołowiane dzielimy na:
- Płaski (match)
- Ostry (pointed)
- Zaokrąglony (round nose i domed)
- Półokrągły ze wklęsłym czołem (hollowpoint)
Śrut płaski używany jest w strzelectwie sportowym, gdyż wycina równe, okrągłe otwory, a to ma znaczenie w punktacji. Niestety płaski śrut stawia opór w powietrzu i szybko wytraca swoją prędkość, dlatego najlepiej używać go na dystansach do 25m. Śrut ostry, zaokrąglony i hollowpoint to przede wszystkim strzelanie na większych dystansach, tj. większych niż 30 metrów. Jednak przestrzelina już nie jest tak wyraźna, jest bardziej rozdarta. Mają znacznie mniejszy opór powietrza, więc będą lecieć znacznie dalej.
Podsumowanie
Dobór śrutu to zdecydowanie indywidualna kwestia, gdyż trzeba określić się, na jakim dystansie będziemy strzelać, dobrać odpowiedni kaliber i wagę. Nie ma innej drogi niż testowanie różnych śrutów. Warto również pamiętać o olejku do śrutu, aby śrut był zakonserwowany i nie zdzierał gwintu w karabinku. O wiatrówkę należy dbać, dlatego też warto wybrać lepszy śrut, który nie będzie niszczył wiatrówki.