Rozgrywki airsoftowe stają się coraz popularniejszym rodzajem aktywności outdoorowej. Hobby to wiąże się bowiem nie tylko z aktywnym spędzaniem czasu – to również dbanie o dobór odpowiedniego rodzaju sprzętu, by uzyskać jak najlepsze rezultaty – a to fascynować może równie intensywnie, jak sama gra. W tym poradniku odpowiadamy na pytanie, jakie kulki do replik ASG wybrać?
Czym jest ASG?
ASG (ang. Air Soft Gun) to inaczej repliki broni palnej, czyli urządzenia, które doskonale imitują wyglądem realne modele broni. Tym samym, w ramach szerokiej kategorii ASG, znaleźć można zarówno świetnie wykonane repliki rewolwerów i pistoletów, jak również imitacje karabinków snajperskich czy strzelb.
Jak jednak zaznaczyliśmy, ASG jedynie wyglądem nawiązują do prawdziwych egzemplarzy broni palnej. Stosowane w takich replikach mechanizmy mają też za zadanie imitować strzały oddawane, na przykład, z karabinu, natomiast nie są przeznaczone do stosowania klasycznie rozumianych naboi. Amunicję w tym wypadku stanowią specjalne kulki ASG, którymi strzela się do celu nieruchomego lub też do przeciwników, jeżeli uczestniczysz w rozgrywkach airsoftowych.
Rodzaje replik ASG
Repliki ASG to wykonane w skali 1:1 imitacje broni palnej, które wykorzystują gaz lub sprężone powietrze (są zatem urządzeniami pneumatycznymi). W zależności od sposobu zasilania, można wyróżnić:
- sprężynowe repliki ASG – w których tłok rozpędzany jest za pomocą ręcznie zaciąganej sprężyny; napęd sprężynowy jest mniej wydajny, stąd też repliki tego rodzaju są rzadziej wybierane, za to chętnie sięgają po nie osoby całkowicie początkujące w temacie ASG,
- elektryczne repliki ASG – bardzo cenione za doskonałą wydajność i realistyczne oddanie mechanizmu prawdziwej broni palnej; ten rodzaj napędu dobrze sprawdza się w przypadku replik pistoletów maszynowych czy też karabinków snajperskich,
- gazowe repliki ASG – w ich przypadku konieczne jest zastosowanie dodatkowego, zewnętrznego naboju (kapsuły), najczęściej z CO2, który ma za zadanie „napędzić” wystrzeliwane kulki; z tego napędu korzystają, na przykład, karabiny ASG.
Każdy gracz airsoftowy dobiera rodzaj repliki ASG zgodny z własnymi oczekiwaniami, przy czym, z pewnością, to właśnie gazowe oraz elektryczne warianty są obecnie najchętniej wybierane, właśnie ze względu na wysoki poziom realizmu i wydajne działanie.
Czym kierować się podczas wyboru kulek do replik ASG?
Dobranie odpowiednich kulek do repliki ASG nie musi być trudne, nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym hobby. Pod uwagę wziąć bowiem należy kilka czynników, w tym:
- wagę kulek do replik ASG,
- surowiec, z którego zostały wykonane kulki do replik ASG,
- warunki, w jakich będą wystrzeliwane kulki,
- kolor kulek i liczba sztuk w opakowaniu.
Dlaczego na te właśnie kwestie należy zwrócić uwagę? Poniżej znajdziesz istotne wskazówki odnoszące się do tych zagadnień, w których próbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakie kulki do snajperki ASG, a jakie do 400 FPS wybrać.
Odpowiednia masa kulek do replik ASG
Jedną z najważniejszych kwestii związanych z doborem kulek do replik ASG, jest masa takiej amunicji. Duże znaczenie ma prędkość wylotowa repliki, którą wyraża się w stopach na sekundę (FPS). W oparciu o ten parametr należy dobierać masę kulek – im większa jest ta prędkość, tym ciężar amunicji powinien być większy. Tym samym do replik, które osiągają prędkość wylotową do około 450 FPS można wybierać kulki o wadze do 0,25 do 0,3 g. Analogicznie – cięższe kulki wybieraj do replik mocniejszych – przy 600 i więcej FPS powinny to być kulki ważące nawet 0,48 g.
Dla pewnego ułatwienia, można także oprzeć się o poniższe, ogólne zestawienie:
- 100 – 200 FPS – kulki lekkie, do 0,12 g,
- 300 – 450 FPS – kulki w przedziale od 0,2 do 0,32 g,
- 500 – 700 FPS – kulki cięższe, zwykle od 0,32 do 0,48 g.
Nie jest to, oczywiście, sztywna reguła i wielu graczy, często po prostu metodą prób i błędów, stara się dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Co ważne, trzeba do tego brać pod uwagę również typy repliki ASG. Okazuje się bowiem, że przy chęci uzyskania wydajności modeli automatycznych, lepiej sięgać po nieco lżejszą amunicję (która będzie szybko wystrzeliwana), a przy, na przykład, karabinku snajperskim ASG lepsze będą kulki cięższe, nawet o wadze powyżej 0,3 g (im cięższe, tym na lepszą celność można liczyć).
Gdybyśmy mieli natomiast pokusić się o wskazanie „uniwersalnej” wagi, zapewne byłyby to kulki do replik ASG o wadze 0,25 g, dobrze sprawujące się zwłaszcza w przypadku początkujących użytkowników i przy stosowaniu różnych broni ASG.
Z jakiego materiału mogą być wykonane kulki do replik ASG?
Może wydać się to mało istotne, jednak także rodzaj materiału, z jakiego wykonane zostały kulki do replik ASG, trzeba koniecznie brać pod uwagę przy wyborze najlepszej amunicji. Co zatem musisz wiedzieć na ten temat?
Za standardowe uważa się obecnie kulki wykonane z tworzywa sztucznego. Najczęściej są to polimery i podobne materiały czy ich mieszaniny. Zaletą takich kulek do replik ASG jest ich stosunkowo niska cena, przy dość dużej wydajności. Sięgając po kulki polimerowe zwróć uwagę, by były dobrej jakości, możliwie o jak najgładszej powierzchni.
Ciekawą alternatywą są kulki biodegradowalne (kulki ASG BIO), czyli wykonane z naturalnych składników. Może to być skrobia kukurydziana czy cukier trzcinowy. Niezwykłą zaletą takich ekologicznych kulek ASG jest ich bezpieczeństwo dla środowiska. Zgodnie bowiem ze swoją nazwą, po wystrzeleniu i opadnięciu na grunt, kulki naturalnie rozpuszczają się i zostają „wchłonięte” przez otoczenie.
Rzadko korzysta się natomiast z kulek metalowych do replik ASG. Z wiadomych względów używanie ich w trakcie klasycznej rozgrywki airsoftowej jest po prostu zabronione – w ten sposób można wyrządzić komuś trwałą krzywdę. Po takie kulki sięga się zatem jedynie w kontrolowanych warunkach, na przykład podczas treningu polegającego na strzelaniu do celu. Ze względu na materiał, kulki metalowe doceniane są za wysoką celność, stąd właśnie przydają się podczas ćwiczeń.
Kulki do replik ASG a miejsce użycia
Podobnie, jak materiał wykorzystany w produkcji, również miejsce, w którym będziesz korzystać z kulek do replik ASG, ma duże znaczenie. Dlaczego?
Kilka zdań wyżej podkreśliliśmy, że w przypadku treningów, na strzelnicy czy w innym, odpowiednio zabezpieczonym i oznakowanym miejscu, możesz korzystać z dobrej klasy, cięższych kulek z metalu. Inne dobieraj jednak na czas typowych rozgrywek:
- w czasie gier airsoftowych na otwartym, dużym terenie (na przykład w lesie), liczy się „siła przebicia” kulki – musi mieć taką wagę, by w miarę gładko przechodzić przez powierzchnię liści lub niewielkich gałązek, zachowując mniej więcej nadany kierunek – dlatego powinno się wybierać cięższe kulki do replik ASG (możliwe, że dobrze będzie Ci się strzelać się kulkami o wadze od 0,28 g wzwyż),
- w pomieszczeniach, na przykład w opuszczonych zakładach przemysłowych czy na przystosowanej do tego hali (czyli na krótkim dystansie – CQB), bardziej liczyć będzie się celność – będziesz strzelać do ruszających się przeciwników; ważna jest zatem także szybkość – kulki lżejsze, o wadze poniżej 0,3 g sprawdzą się bardzo dobrze, docierając do ruchomego celu.
Nadal jednak podkreślamy, że najlepszym sposobem na to, żeby dobrać optymalny rodzaj kulek, jest samodzielne podejmowanie prób, podczas strzelania z broni pneumatycznej ASG.
Kolor kulek do replik ASG – czy ma znaczenie?
Na samym końcu poruszymy natomiast teoretycznie najmniej znaczącą kwestię, jaką jest kolor kulek do replik ASG. Czy warto się nad nim zastanawiać przy zakupie amunicji?
Kulki w jasnych kolorach, czyli, na przykład, białe czy żółte, są znacznie lepiej widoczne. Ma to wady i zalety – pozwala strzelcowi obserwować tor lotu wystrzelonej amunicji, ale też przeciwnikowi zapewnia szansę na szybsze dostrzeżenie jasnego punktu lecącego w jego stronę.
Czy zatem ciemne kulki ASG będą lepsze? Czarne, srebrne czy brązowe są gorzej widoczne – ale nie tylko dla osoby oddającej strzał. To oznacza, że trudniej dostrzec taką kulkę lecącą w stronę przeciwnika.
Rozwiązaniem dobrym na czas rozgrywek airsoftowych prowadzonych po zmroku będą natomiast fluorescencyjne kulki ASG. Cechuje je dobra widoczność nawet przy ograniczonym oświetleniu. Ułatwia to celowanie i sprawne oddawanie strzałów.
A jakie opakowania kupić? Na początek wybieraj mniejsze, żeby sprawdzić, czy hobby to w ogóle Ci się podoba. Później już, zwłaszcza na czas rozgrywek, koniecznie sięgaj po woreczki zbiorcze, z dużą liczbą kulek – i tak sporo wystrzelasz, a do tego takie opakowania są bardziej ekonomiczne i przystępne cenowo.
Podsumowanie - Jaki rodzaj kulek wybrać?
W przypadku rozgrywek airsoftowych znaczenie ma, jak się okazuje, nie tylko broń ASG, ale też osprzęt z nią użytkowany – w tym specjalne kulki do replik ASG. Dobrze jest wybierać je rozważnie, zależnie tak od broni pneumatycznej, z jakiej korzystasz, jak i z warunków, w których chcesz grać.
Najważniejszym czynnikiem, na który obowiązkowo musisz zwrócić uwagę, jest ciężar kulek ASG – im wyższa jest moc Twojego karabinka czy pistoletu ASG, tym cięższa powinna być amunicja.
Chociaż wydaje się to mniej istotne, przy grając profesjonalnie możesz też kierować się kolorem kulek – który czasami znacznie ułatwia oddawanie strzałów, ale też sprzyjać może Twoim przeciwnikom.