more SAFETY and FUN
wartość koszyka 0 zł zł ; dostawa od 10 zł, do darmowej dostawy brakuje 199 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
KOD RABATOWY
OK
  rozmiar cena ilość wartość rabat
dostawa od 10 zł, do darmowej dostawy brakuje 199 zł
do zapłaty: 0 zł
KOD RABATOWY
OK
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE

Kamuflaż wojskowy

(38 produktów)

Polski kamuflaż wojskowy

 

Wielki chiński teoretyk sztuki wojennej, Sun Tzu napisał ,,Strategia wojny polega na przebiegłości i stwarzaniu złudzeń”. Pomimo, że cytat ten pochodzi VI wieku p.n.e. to sztuka kamuflażu jest jeszcze starsza. Pierwsze próby zintegrowania się ze środowiskiem podejmowali pradawni łowczy, pierwotni ludzie chcący niepostrzeżenie zbliżyć się do zwierzyny. Szukali metod, które pozwoliłyby im pozostawać niedostrzeżonymi przez ofiary. Inne drapieżniki posiadały kamuflaż naturalny – cętki, prążki, sierść w kolorach sawanny. Najgroźniejszy z drapieżników musiał sam nauczyć się być niewidzialnym. Przez kolejne dekady, stulecia i milenia człowiek doskonalił technikę wtapiania się w tło i dziś stała się ona dostępna dla każdego.
 

Co cechuje skuteczny kamuflaż?

 

Dziś kamuflaż jest stosowany przede wszystkim przez wojsko, myśliwych, amatorów gier terenowych i fanów surwiwalu. Dobór maskowania, aby było ono skuteczne, koniecznie powinien być uzależniony od przestrzeni w której chce się je zastosować. Chcąc osiągnąć perfekcję w sztuce kamuflażu należy się zaopatrzyć w odpowiedni ubiór, sprzęt oraz przybory. Człowiek sam nie posiada żadnych cech maskujących lecz nad kamuflażem pracował od stuleci. Sztuka znikania była rozwijana tak prężnie, że dziś w magazynach sklepowych dostępne są maskujące sprzęty w takiej jakości o której nie śniło się naszym przodkom. Co jest więc niezbędne?
 

Kamuflaż wojskowy twarzy - Farby do kamuflażu

 

Farby maskujące to obowiązkowy atrybut każdej osoby parającej się kamuflażem. Trudno jest zasłonić całą powierzchnię skóry bez uszczerbku na komforcie. Z drugiej strony w naturze nie występuje środowisko w którym kolor ludzkiej skóry naturalnie wtapiał by się w tło. W odpowiedzi na tę niedogodności powstały farby w kolorach kamuflażu wojskowego. Można nimi pokryć każdą część ciała nie osłoniętą materiałem, a połączone w odpowiedni sposób mogą stworzyć bardziej efektowne wrażenie niewidzialności niż jakikolwiek mundur
 

Strój maskujący

 

Oglądając dokumenty o najwybitniejszych snajperach w historii można nauczyć się wiele o sztuce kamuflażu. Każdy dobry snajper zawsze pozostawał nie zauważony. Strój w kolorze śniegu. Strój przypominający trawę. W takim przyodziewku, pozostając bez ruchu można było zniknąć niczym pod peleryną niewidką. Trudno wyobrazić sobie kamuflaże wojskowe czy myśliwski bez stroju kamuflującego. Strój maskujący, odpowiednio dobrany do otoczenia to podstawa dobrego kamuflażu. Nie jest to nowoczesny wynalazek – podobne metody stosowali Indianie polujący na bizony.

 

Kamuflaż wojskowy rodzaje

Podstawą doboru kompletu maskującego powinno być rozeznanie w jakim terenie będzie on używany. W Polsce mamy dość jednorodny krajobraz polny i leśny dzięki czemu dobrze dobrany strój może efektownie posłużyć w wielu lokalizacjach. Oczywiście koloryt otoczenia zmienia się wraz z porami roku co wymaga posiadania więcej niż jednego zestawu. Nie istnieje strój uniwersalny będący idealnym do stosowania na śniegu i jednocześnie w lesie jesienią. Wymóg odpowiedniego przygotowania jest jednak właśnie tym co kochają wszyscy fani kamuflażu wojskowego.
 

Chusty i szale maskujące

 

Wielofunkcyjne chusty maskujące są produktami wszechstronnymi, mogącymi posłużyć do wielu różnych zadań. Mogą służyć jako nakrycie głowy lub pełnić taką samą funkcję jak zwykły szal gdy warunki staną się mniej sprzyjające, a temperatura ulegnie spadkowi. Dzięki kolorom kamuflażu wojskowego nie zdradzą w żaden sposób pozycji osoby, która ich użyje. Kamuflaż stosuje się często w warunkach w których nie można sobie pozwolić na powrót do obozu po cieplejszy zestaw ubrań, dlatego tego rodzaju artefakty zawsze warto nosić przy sobie.
 

Poza tradycyjnymi funkcjami chusty i szale mogą spełniać wiele innych zadań. Gdy w ramach konkurencji trzeba zdobyć przedmioty, które niekoniecznie muszą być w kolorach wojskowych to chusta bądź szal mogą zmienić się w prowizoryczny pokrowiec. Tak naprawdę duży kawałek materiału w kolorach kamuflażu może przydać się zawsze.
 

Taśma maskująca

 

Taśma maskująca może mieć wielorakie zastosowanie. Po pierwsze i prawdopodobnie najważniejsze: może służyć do zakamuflowania broni oraz innych sprzętów jeśli wymaga tego sytuacja. Doskonale przylegająca taśma nie powinna negatywnie wpływać na działanie sprzętu. Po drugie taśma zawsze się przydaje do podreperowania stroju jeśli zachodzi taka potrzeba – rozerwany materiał zawsze można skleić, szczególnie w sytuacjach w których nie można ot, tak wstać i wrócić do namiotu żeby się przebrać. Działania z użyciem kamuflażu często wymagają pozostawania przez długi czas w jednym miejscu. Posiadanie przy sobie taśmy może w takiej sytuacji znacząco poprawić komfort.
 

Kamuflaż wojskowy w historii

 

Historia kamuflażu w wojsku jest dość ciekawa. Stosowanie barw maskujących z początku nie zostało ciepło przyjęte przez żołnierzy. Wojskowi byli w kwestii ubioru dość konserwatywni, by nie rzec że mieli zamknięte głowy. Dopiero doświadczenie Drugiej Wojny światowej sprawiło, że zaczęto przychylniej patrzeć na barwy, które dziś powszechnie określa się wojskowymi. Z jednej strony żołnierze dostrzegli, że kamuflaż zwiększał ich bezpieczeństwo oraz pozwalał efektywniej przeprowadzać akcje, zaskakiwać wroga lub przemykać niezauważonym.

 

Kamuflaż wojskowy Sklep

Z drugiej strony zaś powstało coś co można by nazwać pozytywnym aspektem uniformizacji – żołnierze zaczęli dostrzegać to, że poprzez swoje stroje odróżniają się od reszty. Tam gdzie kończyło się pole bitwy strój wojskowy pozwalał im na bycie zauważonymi, wprowadzał poczucie wspólnoty pomiędzy żołnierzami. Ta paradoksalna chęć odróżnienia się od innych za pomocą stroju, który ma wtapiać się i być w zasadzie niezauważalnym jest dostrzegalna choćby w tym, że wzory strojów maskujących różnią się między sobą w zależności od państw.

 

Kamuflaż wojskowy zimowy

Dziś ubiór kamuflażowy działa w podobny sposób i to nie tylko w wojsku. Wymóg przywdziania jakiegoś stroju, który stawia sztuka kamuflażu, sprawia że wszyscy, którzy podzielają tę szczególną pasję mogą poczuć się w pewien sposób odróżnieni od reszty ludzi którzy nigdy nie mieli okazji wtopić się w tło. Kamuflaż daje możliwość poczucia się częścią czegoś większego. Jest nicią, która łączy ze sobą pierwszych łowczych chcący stać się niewidocznymi aby podejść ofiarę, żołnierzy sprzed stu lat, którzy odkryli walory kamuflażu, myśliwych oraz tych którzy hobbystycznie sprawdzają granice swojej wytrzymałości w surwiwalu. Jest w tym pewna magia – jakiś człowiek kiedyś zamarzył o lataniu i dziś mamy samoloty. Ktoś inny pragnął stać się niewidzialnym i dziś mamy wojskowe barwy maskujące.

 

Profesjonalne kamuflaże militarne do ASG

 

W naszym sklepie militarnym Zbrojownia.pl kupisz profesjonalny kamuflaż wojskowy do zabawy w ASG, czy innych gier terenowych. Poza tym dysponujemy bogatą ofertę odzieży kamuflującej dla kobiet i mężczyzn. Ubrania militarne są niezwykle popularne wśród wędkarzy, leśników czy osób uprawiających survival lub turystykę górską bądź leśną. Nasza odzież i akcesoria kamuflujące pochodzą od renomowanych firm. Dzięki temu masz gwarancję, że otrzymasz sprzęt najwyższej klasy na rynku. Nasi pracownicy posiadają bogatą wiedzę z zakresu sprzedawanego asortymentu. Jeżeli macie Państwo pytania, to serdecznie zapraszamy do kontaktu. Postaramy się udzielić rzetelnej pomocy i doradzić w wyborze odpowiedniego sprzętu kamuflującego oraz militarnego. Postaw na najwyższą jakość, szybką wysyłkę i atrakcyjne ceny. Nasza oferta przygotowana została z myślą zarówno o amatorach militariów, jak i wytrawnych i zapalonych pasjonatach sportów militarnych, ASG i nie tylko.

za GRANICĘ
do krajów UE
za 55 zł
e-RATY 0%
w 15 minut
ZWROT aż
do 100 dni
DARMOWA
dostawa
od 199 zł