Dobra luneta zasługuje na dobre traktowanie – tak jak każdy sprzęt wymaga konserwacji. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale dobrze zakonserwowana luneta naprawdę sprawia dużo przyjemności ze strzelania i może służyć bezawaryjnie.
Jak się zabrać do czyszczenia lunety?
Sercem każdej lunety do wiatrówki są jej powierzchnie szklane. Im lepsze szkło, tym lepsze kolory, lepsze trafienia itd. Dlatego najwięcej czasu poświęca się na pielęgnacji i czyszczeniu szkieł. Od tego właśnie należy zacząć. Dlatego nieważne czy luneta była tania, czy droga najlepiej zaopatrzyć się w dekielki zabezpieczające szkła przed porysowaniem w transporcie. Tańsze modele jak np. Luneta WALTHER 6x42 posiadają dekielki ochronne zdejmowane. Bardziej zaawansowane modele mogą mieć osłony przymocowane do lunety na stałe w postaci klapek. Szczególnie dbać należy o te szkiełka, które posiadają powłokę antyrefleksyjną, gdyż jeśli zostanie uszkodzona raz, to nie ma odwrotu i luneta nie będzie spełniała swojej funkcji, tak jak powinna.
Niezbędnymi akcesoriami to ściereczka do czyszczenia optyki, pędzelek, sprężone powietrze i specjalny płyn do czyszczenia optyki. Pod żadnym pozorem nie wolno czyścić optyki „na sucho” – to właśnie powoduje, że powłoka antyrefleksyjna jest uszkadzana. Najlepiej nanieść odrobinę płynu do czyszczenia optyki Walther Pro Gun Lens Cleaner 50 ml i dopiero później przetrzeć suchą ściereczką.
Szczegółowa instrukcja czyszczenia szkieł:
- Zdjąć dekielki, które chronią soczewki
- Sprężonym powietrzem przedmuchać lunetę. Powietrze musi być odtłuszczone
- Pędzelkiem usunąć większe zabrudzenia
- Płynem i przepraną szmatką wyczyścić szkiełka
- Pozostawić w temperaturze pokojowej do wyschnięcia
No co uważać podczas konserwacji lunety?
- Nie czyścić lunety wodą, nawet przegotowaną – zostaje osad;
- Nie narażać optyki na pot;
- Powietrze do czyszczenia musi być suche i odtłuszczone;
- Nie kłaść lunety do wyschnięcia na grzejnikach;
- Zamiast sprężonego powietrza można użyć szmatki antystatycznej.