Długo wyczekiwana premiera tego roku, czyli kamuflaż MAPA A. Autorski polski wzór kamuflażu według ekspertów może stać się szybko, jednym z najlepszych dostępnych maskowań na świecie. Długoletnie doświadczenie firmy Maskpol na rynku zbrojeniowym pozwala oddać w Państwa ręce produkty, które pod względem technicznym zostawiają w tyle, wszystko, co do tej pory było popularne na rynku militarnym, airsoftowym czy outdoorowym.
MAPA A została stworzona po wieloletniej i dogłębnej analizie środkowo-europejskiego środowiska naturalnego z uwzględnieniem większości występujących ukształtowań terenu i bogactwa roślinnego. Kamuflaż MAPA A sprawdza się idealnie w okresie wiosennym oraz letnim.
Nowatorski krój bluzy mundurowej zaprojektowanej przez Maskpol to praktyczność, która łączy się z klasycznym designem inspirowanym legendarnymi brytyjskimi mundurami i nowoczesnymi rozwiązaniami. Całość munduru została przetestowana w warunkach polowych przez żołnierzy, profesjonalnych surwiwalowców i airsoftowców.
Firma Maskpol w swoim profesjonalizmie zaprojektowała mundur, poczynając od najmniejszych detali. Na wysokości karku znajduje się wąska taśma, która służy do zawieszenia bluzy i mała wszywka z naniesionymi rozmiarami. W wewnętrznej stronie bluzy niżej zostały umieszczone metki. Znajduje się na nich logo producenta, kod QR i alfabet Morse'a, nazwa modelu, zalecenia w zakresie prania i informacje materiałowe. Bluzę uszyto z materiału US-23 w składzie 50/50 bawełna/poliester oraz ze splotem, który zapobiega dalszemu pruciu się — RIPSTOP.
Tkanina, która została wykorzystana do uszycia, jest bardzo przyjemna w dotyku. Naniesione wybarwienia w odróżnieniu od niektórych kamuflaży, (które poprzez zastosowane farby tworzą skorupę na materiale), zapewniają przewiewność i miękkość całości. Krój i wygoda są kolejnymi rzeczami, które kojarzą się z mundurami armii brytyjskiej. Bluza jest dopasowana do ciała i nie jest zwisająca w odróżnieniu od większości mundurów dostępnych na rynku.
Odzież mundurowa w wyjątkowym kamuflażu MAPA przeznaczona dla użytkowników cywilnych – łączących zainteresowania militarne z aktywnym spędzaniem czasu w trudnym terenie i ciężkich, a nawet ekstremalnych warunkach.
Kolekcja umundurowania taktycznego produkcji MASKPOL SA oferuje użytkownikowi prosty, klasyczny krój połączony z unikatowym, jedynym na rynku typem nadruku maskującego MAPA. Do tego, jeden z najbardziej wytrzymałych i trwałych materiałów dostępnych na rynku tkanin do zastosowań militarnych, tkaninę mundurową wykonaną w 50% z bawełny i 50% z wytrzymałego poliestru, wzmocnioną splotem rip-stop. To wyjątkowe połączenie stwarzające wiele możliwości i przeznaczone dla świadomego Użytkownika. Dzięki wytrzymałości i funkcjonalności pozwala na prowadzenie wielorakich działań paramilitarnych, airsoftowych czy też szkoleniowych w najtrudniejszym terenie.
Unikalne i wytrzymałe produkty zapewnią użytkownikowi wygodę i komfort oraz pozwolą na długotrwałe użytkowanie w każdych, nawet ekstremalnych warunkach.
Ponadto możemy zapewnić, że wszystkie elementy umundurowania są wytwarzane w Polsce.
Bluza mundurowa w wersji PRO jest dostosowana do używania w okresie letnim. Jest lekka i przewiewna. Zastosowana naturalna bawełna bardzo dobrze oddycha i pochłania wilgoć z ciała użytkownika. Dodatkowo użyty przez Maskpol poliester powoduje wzmocnienie materiału, wpływa na jego szybkie wysychanie, a przede wszystkim zapobiega blaknięciu kolorów. W celu wzmocnienia materiału w najwrażliwszych miejscach zastosowano odpowiednie przeszycia. Krawędzie materiału obszyto ściegiem overlock.
Bluza mundurowa PRO w kamuflażu MAPA A:
- Oryginalny produkt Polskiej firmy Maskpol S.A. - PGZ
- Wyprodukowano w całości w Polsce
- Materiał: 50% bawełna, 50% poliester Rip-Stop
- Zapinana na zamek błyskawiczny
- Umundurowanie w długo oczekiwanym kamuflażu MAPA A
- Technicznie zaawansowany, najnowocześniejszy kamuflaż
- Bluza mundurowa idealna na okres letni
- Przetestowana w terenie i na poligonach wojskowych
- Autorski i wygodny krój Maskpol S.A.
- Kieszenie na ochraniacze łokci
- Uchwyt na lightstick
- Rzep na imiennik
- Rzepy na mankietach
- Dostępny w rozmiarach Regular i Long
- Wzmocniona dolna krawędź munduru
- Wysoka stójka chroniąca szyję
- Kołnierz zapinany na rzep
- Zaszewka na plecach zapewniająca i polepszająca swobodę ruchów
- Metka z kodem Morse'a
- Krawędzie materiału zabezpieczane owerlokiem
- Wywietrzniki pod pachami
- Kieszenie na ramionach na większe przedmioty
- Dwa duże panele na naszywki
- Gumki do mocowania światła chemicznego i długopisu
- Kieszeń napoleońska umieszczona na piersi, pojemna z szybkim zamkiem
- Oddychająca
- Przepuszczalna
- Szybkoschnąca
- Trwałe szycie i wzmocnienia
- Technologia wzmacniająca materiał — RIPSTOP
Makrowzór:
Stanowi najniższą warstwę. Jednolita barwa została rozdrobniona przez ciemniejsze elementy – szum. Obie barwy mają zbliżony walor. Szum jest równomiernie rozłożony na tle.
Mikrowzór:
Znajduje się „powyżej”. Składa się z komórek o nieregularnych, biomorficznych kształtach. Mikrowzór składa się z pięciu warstw: kolory ciemne zbliżają się do tła, jaśniejsze „wyskakują”. Komórki mikrowzoru mają różną barwę od tła i wyższy kontrast. Ponadto zostały tak ukształtowane (pogrupowane), aby tworzyły dodatkowy, wierzchni makrowzór.
Kod kolorystyczny:
Został oparty na pięciu kolorach drukowanych i jednym kolorze właściwym tkaniny.
Co wyróżnia kamuflaż MAPA A spośród wielu innych?
Pierwsze dwie warstwy kamuflażu MAPA, w kolejności od samego ‚‚dna” wzoru, to kolor tła, na którym aplikowany jest wzór. Odpowiada on w założeniu barwom podłoża, gleby, na jakiej występuje roślinność, oraz kolorom większych pni i konarów drzew. Ta warstwa jest makrowzorem, lecz aby duża plama jasnego koloru nie była zbyt monotonna, jest na niej aplikowany drobny szum mikrowzoru – jako druga warstwa. Przyczyną jest fakt, że w środowisku leśnym nawet większe obiekty, jak głazy konary drzew czy połacie poszycia leśnego, nie składają się wyłącznie z jednego koloru i pozbawionej detali powierzchni. Dla obserwującego taki kamuflaż detal tego szumu obserwowany z odległości ośmiu metrów rozmywa się jako pierwszy. Warstwy te są odpowiedzialne za rozbicie kształtu maskowanej sylwetki.
Następnie aplikowana jest kolejna grupa warstw tworzących mikrowzory. Ich ilość i forma umieszczona jest w zależności od kolorystyki i elementów występujących w naturze. Odpowiadają im liście rosnących roślin w większych skupiskach, dających w miarę jednolitą barwę, oraz cienie, które w różnych warunkach oświetleniowych są przez nie rzutowane. Sam kształt plam dla makrowzoru jest wynikiem uśrednienia wybranych przez autora obrazów środowiska, dla jakiego zaprojektowano wzór kamuflażu.
Z wybranych reprezentatywnych grup obrazów dla środowiska leśnego wygenerowano, wykorzystując odpowiednie oprogramowanie graficzne, kształty będące głównymi plamami autorskiego mikrowzoru. Zredukowano w tej warstwie nieistotne detale, zaoblając ich kształty. Taką decyzję uzasadniono dwoma głównymi argumentami: po pierwsze, w procesie postrzegania drobne detale roślinności zacierają się proporcjonalnie do odległości, warunków pogodowych i oświetleniowych; po drugie, proporcjonalnie to obłe formy częściej występują w analizowanym środowisku.
Ostatnia warstwa, najwyższa, to mikrowzór, mający wprowadzić szum kolorystyczny otoczenia. Odpowiadają mu drobne, jaskrawe gałęzie, bliki światła, drobniejsze kamienie, liście w ujęciu detalicznym, źdźbła etc. Ta warstwa kamuflażu w kontekście kolorystycznym jest elementem stałym, gdyż te formy w naturze nie ulegają znaczącym zmianom kolorystycznym w kolejnych porach roku.