Multitool to określenie na wielofunkcyjne narzędzie, które może wielu osobom kojarzyć się z survivalem czy też bushcraftem. To jednak nieco stereotypowe podejście, ponieważ takie wyposażenie przydatne jest również w wielu innych sytuacjach, o czym więcej przeczytasz w dalszej części tego artykułu. Skupimy się w nim także na charakterystyce tego rodzaju multinarzędzi oraz przyjrzymy się temu, jakie modele warto brać pod uwagę przed zakupem.
Multitool – co to jest?
Nazwą „multitool” określa się różnego rodzaju narzędzia wielofunkcyjne, czyli takie akcesoria, które łączą w sobie kilka różnych, niezbędnych elementów, przy czym pewną podstawą zestawu są zazwyczaj kombinerki. Następnie, w zależności od modelu, ceny czy też producenta takiego wyposażenia, całość uzupełniać mogą inne narzędzia, w tym, na przykład:
- przecinak do drutu,
- ostrze gładkie,
- ostrze ząbkowane,
- otwieracz od butelek,
- pilnik,
- pęseta,
- klucze imbusowe,
- śrubokręty (jednolite lub w formie adaptera umożliwiającego wymianę bitów),
- miarka.
Zaletą każdego multitoola, bez względu na to, jak bardzo jest rozbudowany, jest stosunkowo niewielki rozmiar, pozwalający schować wyposażenie nawet do kieszeni czy też umożliwiający przypięcie zestawu do szlufki spodni lub plecaka (niektóre multinarzędzia mają dodatkowy, solidny karabińczyk do tego celu). Forma breloka sprawia, że taki zestaw nie zajmuje zbyt wiele wolnego miejsca, każdy może mieć go dosłownie zawsze przy sobie.
Należy jednak pamiętać, że mikronarzędzia znajdujące się w komplecie typu multitool nie są przystosowane do regularnej, ciągłej pracy. Trzeba traktować je zatem jako formę „awaryjną”, do krótkotrwałego użycia, w razie takiej potrzeby.
Dobrej jakości multitool wykonany będzie z solidnych materiałów, takich jak stal nierdzewna. Dzięki temu nawet w trudniejszych warunkach, w czasie deszczu czy śniegu, nie zachodzi ryzyko uszkodzenia się poszczególnych elementów czy też narażenia ich na wystąpienie korozji.
Rodzaje multitooli
Chociaż multitool, w podstawowym znaczeniu, jest po prostu multinarzędziem złożonym z kilku różnych elementów, to na rynku dostępnych jest kilka rodzajów multitooli, które są najczęściej skierowane do konkretnych grup użytkowników czy też względem danego przeznaczenia. Tym samym, przykładowo, można wspomnieć o takich typach multitooli, jak:
- multitool rowerowy – czyli zestaw narzędzi idealnych do obsługi, awaryjnego serwisowania i szybkich napraw rowerów; w takim komplecie znajdować się będą zatem mininarzędzia pozwalające naprawić pękniętą dętkę czy dokręcić hamulce,
- multitool dla elektryka – w zestawie tego rodzaju mogą znajdować się elementy niezbędne do bezpiecznej pracy z instalacjami elektrycznymi – z związku z tym w komplecie narzędzi znaleźć można różne przecinaki do kabli czy specjalne śrubokręty przeznaczone do kontrolowania napięcia,
- multitool outdoorowy – czyli, zapewne, najpopularniejszy model, po który sięga większość użytkowników; bardzo uniwersalny, wszechstronny zestaw, który warto mieć przy sobie w każdej sytuacji, nie tylko w trakcie wyprawy bushcraftowej.
W zależności od producenta, w sprzedaży znaleźć można szereg innych rodzajów multitooli, o różnych nazwach i złożonych z różnorodnych narzędzi – w tym multitool samochodowy, multitool warsztatowy i wiele innych. Zanim, zatem, dokonasz wyboru określonego typu zestawu, warto dokładnie przyjrzeć się niekoniecznie samej nazwie zestawu, a raczej jego częściom składowym.
Multitool czy scyzoryk – co warto mieć przy sobie?
Chociaż multitool, na pierwszy rzut ok, można pomylić ze scyzorykiem, to trzeba zaznaczyć, że są jednak dwa różne rodzaje wyposażenia. Przede wszystkim, multinarzędzie jest akcesorium bardziej rozbudowanym, a więc i często, po prostu, wszechstronniejszym. Zatem: multitool czy scyzoryk – czym się różnią i jakie narzędzie warto mieć przy sobie?
Scyzoryk to głównie składane ostrza, zwykle jedno większe i drugie o mniejszych rozmiarach. Do tego, w ramach scyzoryka, dołączone zostają takie elementy, jak korkociąg czy otwieracz do butelek. Istotne jest przy tym, że poszczególne części scyzoryka są zazwyczaj pełnowymiarowe lub niewiele mniejsze od ich „samodzielnych” odpowiedników. Tym samym takie wyposażenie jest stosunkowo duże i ciężkie – nie zawsze nadaje się do noszenia w formie breloka podczepianego do spodni czy plecaka. Może być mniej poręczne, chociaż nadal bardzo funkcjonalne.
Wśród scyzoryków także można, ponadto, wyróżnić kilka rodzajów, na przykład scyzoryki turystyczne, uniwersalne czy dla majsterkowiczów – i, w zależności od tego, jakiego typu scyzoryk wybierzesz, w jego wyposażeniu znajdą się określone elementy użytkowe (pęseta, otwieracz do puszek z konserwami i podobne).
W jakiejś nagłej, niespodziewanej sytuacji, tak scyzoryk, jak i multitool mogą okazać się przydatnymi akcesoriami. Jeżeli jednak możesz wybrać, co ze sobą zabrać, czy to na ryby, pod namiot lub inną wyprawę, to właśnie multinarzędzia mogą okazać się znacznie bardziej pomocnymi „gadżetami”.
Multitool – jak wybrać odpowiedni?
Wybranie odpowiedniego multitoola wydaje się być niezbyt trudnym zadaniem – ostatecznie jest to zwykle komplet kilku lub kilkunastu narzędzi i w wielu wypadkach wystarczy sięgnąć po prostu po model najbardziej odpowiadający potrzebom i oczekiwaniom przyszłego użytkownika. Jednak, jako osoby doświadczone już w kwestii wyboru wyposażenia tego charakteru, podpowiadamy, na co dobrze jest zwrócić uwagę, by wybrać faktycznie multitool dopasowany do określonych wymagań.
Multitool to, przede wszystkim, wyposażenie kompaktowe – nie może być zbyt duży, ale też, pomimo niewielkich rozmiarów, musi pozostawać funkcjonalny (i nie pełnić, chociażby, jedynie tak zwanej „roli dekoracyjnej”). Musi być też wygodny w użyciu, bezpieczny i trwały. Nawet, jeżeli decydujesz się na wybór konkretnego rodzaju multitoola, nadal powinien on pozostawać na tyle wielofunkcyjnym gadżetem, by poradzić sobie z różnymi czynnościami. Zatem, by wybrać możliwie najlepsze multinarzędzia, zalecamy, by:
- sprawdzać wagę multitoola – nie może to być wyposażenie zbyt ciężkie, przy czym koniecznie musi pozostawać solidnie wykonane,
- multitool pozostawał jednak dość niewielkich rozmiarów – by mógł zmieścić się w kieszeni, schowku samochodowym czy w sakwie rowerowej lub też, aby możliwe było podczepienie go do paska spodni,
- w multitoolu znalazły się narzędzia faktycznie najczęściej używane przez użytkownika czy też najbardziej odpowiadające rodzajom podejmowanych aktywności,
- wybierać najlepszą jakość wykonania – dobrej klasy multitool powinien być wykonany z trwałych materiałów, w tym z wysokojakościowej stali.
Musimy przy tym podkreślić, że dobrej jakości multitool, w swojej co prawda podstawowej wersji, ale zawsze pozostający wyjątkowo funkcjonalny, nie musi bardzo dużo kosztować. Wielu producentów oferuje zestawy tego rodzaju w naprawdę przystępnych cenach, dzięki czemu można bez trudu znaleźć wyposażenie na miarę oczekiwań oraz możliwości finansowych.
Na które marki warto zwrócić uwagę, wybierając multitool?
Wśród marek zajmujących się produkcją multitooli, to z pewnością Leatherman jest firmą, która powinna wzbudzać największe zainteresowanie – ponieważ to jej właściciel opracował pierwsze multinarzędzie. Jak to bywa z większością wynalazków, również w przypadku multitoola pomysł wynikał z potrzeby – twórca, Tim Leatherman, w czasie podróży po Europie, wielokrotnie potrzebował nie tylko samego ostrza scyzoryka, ale też kombinerek czy podobnych, niewielkich narzędzi. Plan stworzenia multinarzędzia uniwersalnego sprawił, że na początku lat osiemdziesiątych akcesoria te weszły już do produkcji.
Obecnie Leatherman znany jest na całym świecie ze swoich wysokiej jakości multitooli. Co więcej, zestawy tego producenta są oferowane w bardzo szerokich widełkach cenowych, dzięki czemu możesz kupić markowy sprzęt, nawet dysponując niewielkim budżetem.
Kolejną marką godną uwagi jest Victorinox, która w swojej ofercie ma zarówno „klasyczne” multitoole, złożone z podstawy w postaci kombinerek uzupełnionych o szereg innych narzędzi, jak i multitoole w postaci karty – którą można schować do portfela i używać w razie potrzeby. To ten rodzaj wyposażenia, który pozostaje dyskretny i może być zawsze pod ręką. Wybierając produkty Victorinox otrzymasz dożywotnią gwarancję producenta.
W sprzedaży dostępne są również multitoole marki Gerber (nie mylić z producentem żywności dla dzieci!), których jakość jest na tak dobrym poziomie, że akcesoria te porównywać można z zestawami od Leathermana. Dodatkową zaletą są bardzo przystępne ceny wyposażenia od firmy Gerber, umożliwiające zakup dobrej klasy multitoola za stosunkowo niewielkie pieniądze.
Ciekawe wyposażenie oferuje również firma Azymut, w asortymencie której można znaleźć multitoole w bardzo przystępnych cenach, do tego na różnym poziomie złożoności – od prostej karty wielofunkcyjnej, po dość złożone multinarzędzia zbudowane aż z 14 różnych elementów. Co więcej, Azymut jest polską marką, zatem decydując się na zakup akurat od tego producenta, wspierasz krajowy rynek!
Jaki multitool do 100 zł, a jaki multitool do 200 zł?
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to kwestie finansowe stanowią jeden z głównych czynników wpływających na decyzję o zakupie konkretnego multitoola. Od razu jednak uspokajamy – nawet przy niewielkiej kwocie przeznaczonej na takie wyposażenie, można znaleźć godne uwagi akcesoria.
Jaki multitool do 100 zł? Okazuje się, że już przy takim budżecie można dość swobodnie rozglądać się wśród ofert różnych producentów. Na uwagę zasługują wyroby marki Azymut, o której wspomnieliśmy wyżej. Dysponując kwotą do 100 złotych, można zamówić dobrej jakości multitool z szeregiem niezbędnych narzędzi, w tym także model z adapterem i wyborem aż 9 rodzajów bitów.
W sprzedaży znajdują się również nieco bardziej złożone multitoole, na przykład Foxter 17 w 1, który wydaje się być wręcz kompletem stworzonym tak do różnych prac ogrodowych, jak i niezbędnym w trakcie wypraw do lasu czy w góry. W takim zestawie zamontowano bowiem siekierkę, młotek, skrobak do ryb czy też piłę do drewna.
A jaki multitool do 200 zł? Czy w tak niewiele większym budżecie również można znaleźć coś interesującego? W takim przedziale cenowym dostaniesz już całkiem porządny sprzęt! Wystarczy wspomnieć, chociażby, o ciekawym multitoolu Gerber Prybrid Utility, którego niewielkie rozmiary skrywają aż 8 różnych elementów. W podobnej cenie dostępne są również świetnie skomponowane, lekkie i uniwersalne multitoole w karcie od marki Victorinox.