Wraz z nową dostawą butów marki LOWA chcemy wyjaśnić wszystkie różnice, jakie zostały wprowadzone w najbardziej popularnym modelu — LOWA Zephyr względem jego poprzednika, który już nie będzie produkowany. Nowy model o oznaczeniu MK2 będzie teraz jedynym modelem z rodziny Zephyr

Lowa Zephyr — Najpopularniejsze buty wojskowe na rynku

Lekkie buty taktyczne Zephyr firmy Lowa przystosowane do walki w zwarciu są ulubionym produktem wszystkich wojskowych oraz pracowników służb mundurowych. Swoich fanów znalazły również na rynku cywilnym. Przez ostatnie siedem lat zadomowiły się na rynku obuwia taktycznego i wraz z premierą nowej wersji nie przypuszczamy, by ich status miał się zmienić. Firma Lowa przez następne lata również będzie mogła się reklamować jako ulubiona marka wszystkich komandosów oraz żołnierzy światowych armii. 

Mimo ogromnej popularności buty Lowa Zephyr nie były certyfikowane jako obuwie zawodowe zgodnie z normą DIN EN ISO 20347:2012, a ponieważ niektórzy klienci wojskowi oraz korporacyjni nalegali na wprowadzenie certyfikacji, niemiecka firma obuwnicza postanowiła wprowadzić drobne zmiany do modelu Zephyr, aby zapewnić im zgodność z wyżej wymienioną normą. W trakcie modyfikowania buta w celu certyfikacji zastosowała nowsze techniki projektowania i budowy, aby skorzystać z postępów w technologii  jednolitych materiałów i produkcji butów, zachowując jednocześnie to samo dopasowanie, co oryginalny but w każdej z możliwych wersji. Produkcja ruszyła już na pełną skalę i obecnie buty te zostały oznaczone jako Lowa Zephyr MK2

Nowe buty Lowa Zephyr MK2

Buty Lowa Zephyr MK2 - Nowe rozdanie na rynku obuwia wojskowego

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niczym się nie różnią. Kolor Dark Brown ostatnio wybierany najchętniej przez wszystkie rodzaje służb został delikatnie rozjaśniony względem poprzedniej wersji. Jednak rozjaśnienie koloru nie jest jedyną różnicą. Jeśli przyjrzymy się bliżej, zauważymy niewielkie zmiany w systemie sznurowania i konstrukcji cholewki. Na czwartej pozycji oczka znajduje się nowy haczyk do sznurowania, który zapewnia polepszenie sznurowania. Dla osób, które zwracają na to znaczną uwagę, dodano pętelkę z taśmy do utrzymywania języka wysoko na stopie. Pojawiła się również nowa kieszonka na sznurówki oraz specjalna kabura na górze języka. Cholewka została tak przeprojektowana, że w miejscu buta odpowiedzialnym za elastykę nie ma już żadnych szwów. 

Nowe buty marki Lowa Zephyr MK2

W nowym modelu Lowa Zephyr MK2 zastosowano kompozytową podeszwę z nową strefą szybkiego wiązania i bardziej kanciastym wzorem bieżnika. Nowa technologia bieżnika zastąpiła Lowa Cross typem Lowa X-Trac Military.

Nowe buty Lowa Zephyr MK2

Jak widać na załączonym zdjęciu, dolne szlufki Zephyr MK2 są wykonane z materiału, górne haczyki są zapinane, a zamykana obręcz umożliwia dwustrefowe sznurowanie.

Nowe buty Lowa Zephyr MK2

Jedną z cech nowego modelu Zephyr MK2 jest bardziej odporna na rozdarcia wersja tkaniny Cordura, którą zastosowano również w cholewce. Wprowadzono również nowy rodzaj skóry o grubości 1,4 mm do 1,6 mm, o której mówi się, że jest bardziej odporna na rozdarcie. 

Egzoszkielet buta Lowa MonoWrap, który wcześniej miał dość kanciasty wygląd, został również przeprojektowany, aby poprawić ochronę stopy. Pomimo że mało użytkowników skarżyło się na delikatne odczuwanie uderzeń o podłoże, teraz ten problem został praktycznie całkowicie wyeliminowany.

Nowe modele butów Lowa

Nowy model Lowa Zephyr MK2 będzie dostępny w trzech wysokościach:

 • HI - HIGH
 • MID - MIDDLE
 • LO - LOW

oraz w wersji GTX.

W nowej gamie kolorystycznej pojawi się sześć dostępnych kolorów:

 • Dark Brown
 • Pustynny Coyote
 • Czarny 
 • Szary zwany Wolf
 • Coyote OP (będący ciemniejszą wersją pustynnego koloru preferowany przez jednostki Amerykańskich Sił Zbrojnych)
 • Ranger Green

Zephyr MK2 zastąpi standardowy model Zephyr jeszcze przed końcem tego roku.  

Lowa Zephyr MK2 - Ten sam model, nowe technologie

Infografika producenta przedstawia wszelkie zmiany, które wcześniej opisaliśmy.

Infografika marki Lowa do butów Zephyr MK2

 • W pełni oddychająca i wodoodporna membrana GORE-TEX PROFESSIONAL
 • Technologia MONOWRAP z ochroną palców u nogi
 • Dwuwarstwowa podeszwa środkowa izolująca ciepło i zimno
 • Antypoślizgowa podeszwa odporna na wysoką temperaturę, oleje i paliwa dzięki technologii LOWA X-TRAC MILITARY
 • Hydrofobowa, odporna na rozdarcia skóra w połączeniu z bardzo odporną na ścieranie tkaniną typu CORDURA

Buty Lowa Zephyr MK2

Porównanie kolorów Coyote OP (z lewej) w nowym modelu MK2 i w klasycznym Zephyr (z prawej).

Buty Lowa Zephyr MK2

Porównanie podeszwy. Z lewej poprzedni model Zephyr w technologii LOWA CROSS, z prawej Zephyr MK2 z technologią LOWA X-TRAC MILITARY.

Buty Lowa Zephyr MK2Porównanie koloru czarnego. Z lewej Lowa Zephyr MK2, z prawej poprzedni model Zephyr.

Buty Lowa Zephyr MK2

Porównanie koloru czarnego w pełnym słońcu. Z lewej poprzedni model Zephyr, z prawej nowy Zephyr MK2.

Jednego jesteśmy pewni. Zmiany w konstrukcji i wyglądzie Zephyr MK2 są podyktowane coraz większymi wymaganiami użytkowników oraz współczesnego pola walki. To nadal buty Lowa, to nadal model Zephyr — tylko nowocześniejszy. Kto się nie rozwija, ten stoi w miejscu.

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii