Nóż Cold Steel Counter Point Extra Large to nowoczesny nóż typu boot knife, który charakteryzuje się ponadprzeciętną wytrzymałością oraz mnogością zastosowań.
Głownia modelu Counter Piont XL została zaprojektowana tak, aby zagwarantować zarówno skuteczność pchnięć podczas walki, ale również użytkowość podczas codziennych zastosowań jako EDC. Została ona wykonana z nierdzewnej stali stopowej
CTS BD1, która została wyprodukowana przez amerykańską hutę Carpenter. Dzięki prawidłowemu procesowi hartowania stal jest twarda, co wpływa na
długie trzymanie ostrości. Podczas codziennych prac trudno szybko stępić nóż, dzięki czemu ostrzenie będzie tylko okazjonalną przyjemnością. Dodatkową zaletą tej stali jest bardzo wysoka odporność na rdzę. Podczas normalnego użytkowania jej pojawienie się jest praktycznie niemożliwe.
Głownia posiada długość 6” (15 centymetrów) oraz grubość na poziomie 3,5 milimetra. Takie połączenie zapewnia wystarczającą wytrzymałość na złamanie czy pęknięcia. Kształt klingi to charakterystyczny dla noży tego typu
spear point. Głownia podobna jest do sztyletu, a więc jest symetryczna
z wyraźną ością (zgrubienie przechodzące przez środek).
Na grzbiecie znajduje się wyraźne
fałszywe ostrze, które poprawia właściwości penetrujące, zapobiegając klinowaniu się podczas pchnięć. Nóż posiada
szlif płaski obustronny, który poprawia właściwości tnące. Krawędź tnąca została fabrycznie naostrzona do bardzo wysokiego poziomu, tak więc nóż jest gotowy do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka.
Do wygodnego i jednoręcznego otwierania noża służy
symetryczny kołek. Został on wykończony w sposób estetyczny i nie powodujący dyskomfortu podczas wielokrotnego otwierania i zamykania.
Rękojeść modelu Cold Steel Counter Point XL została wykonana na bazie pełnych stalowych linersów, do których zostały przykręcone okładziny z tworzywa
Griv-Ex™. Takie połączenie zapewnia bezwarunkową wytrzymałość podczas codziennego użytku, ale również podczas walki czy w trakcie działań zbrojnych. Rękojeść jest wystarczająco długa, aby zapewnić wygodny chwyt każdemu użytkownikowi – również osobom
o dużych dłoniach. Komfort pracy poprawia wyraźne
podcięcie pod palec wskazujący. Za bezpieczeństwo odpowiada niewielki lecz bardzo użyteczny
dolny i górny jelec. Zapobiega on między innymi przed zsunięciem się dłoni na ostrze.
Wewnątrz rękojeści znajduje się również blokada głowni –
Tri-Ad Lock. Jest to blokada, która została zaprojektowana przez Andrew Demko i została opatentowana przez firmę Cold Steel. Jest ona stosowana w najmocniejszych nożach firmy – w tym
w całej serii Counter Point. Do zwolnienia blokady wystarczy wcisnąć dźwignię znajdującą się na grzbiecie rękojeści. Zarówno linersy, jak i okładki posiadają wyraźne otwory odciążające, które zmniejszają wagę, poprawiając wyważenie noża.
Do przenoszenia w kieszeni służy sprężysty
stalowy klips
z możliwością przełożenia na drugą stronę. W tylnej części rękojeści znajduje się otwór na linkę zabezpieczającą (lanyard hole). Całość konstrukcji została skręcona za pomocą śrub typu torx.
Noże z serii Counter Point to bardzo wytrzymałe noże uniwersalnego użytku, które mogą być stosowane zarówno jako noże taktyczne przez operatorów i służby mundurowe, jak też ich zastosowanie może ograniczyć się do roli noża EDC – codziennego użytku. W żadnej z tych sytuacji z pewnością Cię nie zawiedzie!
Ostrzeżenia i bezpieczeństwo: Posiada oznaczenie zgodności z normami UE. Wszelkie pytania dotyczące bezpieczeństwa należy kierować do producenta lub osoby odpowiedzialnej.
Producent | Podmiot odpowiedzialny:
Cold Steel Europe GmbH, Marie-Curie-Straße 12, 73529 Schwäbisch Gmünd, kraj: Niemcy, e-mail: info@cold-steel.de