Noże składane - militarne, taktyczne, turystyczne

Noże składane to jeden z wielu typów noży spotykanych na rynku. Mają one wiele zastosowań. Każdy, kto uprawiał, sztukę survivalu wie, że nóż w trudnych warunkach jest niezbędnym narzędziem mogącym uratować życie. Gdy zaczyna się sezon na grzyby, to każdy doświadczony grzybiarz przygotowuje swój nóż, aby pomógł mu zebrać i wyczyścić znalezione grzyby. Myśliwy również nie pójdzie na polowanie bez swojego ulubionego noża, bo niby jak wypatroszyłby i oprawił pozyskaną zwierzynę. Każdy żołnierz i najemnik oprócz broni palnej posiada nóż, ponieważ musi się jakoś bronić, gdy zabraknie amunicji.

Zastosowanie noży składanych

Wielu ludzi wybiera noże składane, ponieważ są małe, poręczne, łatwo je schować w kieszeni czy plecaku a do tego można je szybko użyć. Ludzie używają noży składanych w wielu dziedzinach. Trudno wyobrazić sobie biwak bez noża. Odpowiedni nóż pozwoli nam przygotować obozowisko, przeciąć sznur bądź linę, otworzyć puszkę, posmarować kanapkę i pokroić chleb. Można pokusić się o stwierdzenie, że nóż jest potrzebny w każdej dziedzinie życia, ponieważ w każdym zawodzie przychodzi moment, że trzeba coś wyciąć lub przeciąć.

Dlaczego akurat noże składane?

Wiele osób wybiera noże składane, ponieważ są poręczniejsze niż noże z głownią stałą. Kolejną zaletą tych noży jest bezpieczeństwo. Złożony nóż, jak przykładowo nóż Ganzo, nikomu nie zrobi krzywdy i można wykluczyć przypadkowe skaleczenie. Przy nożach z głownią stałą bardzo łatwo o przypadkowe skaleczenie. Najbardziej uniwersalne noże składane to scyzoryki i multitoole. Mając taki nóż, można nawet wykonywać drobne naprawy i majsterkować. 

Typy noży składanych

  • Scyzoryki - są to tradycyjne urządzenia, które posiadają w swym wyposażeniu nawet kilka noży różnej wielkości a do tego często jeszcze między innymi małą piłę, otwieracz do puszek, otwieracz do butelek, pilnik, nożyczki czy śrubokręt. Scyzoryki dzięki swej uniwersalności są idealnym narzędziem dla każdego. To także świetny pomysł na prezent!
  • Multitoole - można powiedzieć, że jest to swego rodzaju scyzoryk. Zaletą tych narzędzi jest ich wytrzymałość, ponieważ obowiązkowym wyposażeniem każdego multitoola są kombinerki. Pozostałe wyposażenie jest podobne do tego, które można spotkać w scyzoryku. Multitoole wybierają przeważnie osoby zajmujące się survivalem. Nie znaczy to jednak, że nie będą one doskonałym narzędziem dla każdego majsterkowicza. Dostępne w ofercie sklepu zbrojownia.pl są różne znane marki, z czego prawdopodobnie najbardziej znaną jest multitool Victorinox.
  • Myśliwskie - jak sama nazwa wskazuje, są one nożami przeznaczonymi dla myśliwych i służą przede wszystkim do patroszenia i oprawiania pozyskanej zwierzyny. Ponadto doskonale nadają się do wykonywania drobnych prac obozowych. Muszą mieć dużą wytrzymałość i ostrość. Taki nóż musi być łatwy w czyszczeniu i konserwacji.
  • Wojskowe - te noże to doskonała broń w rękach wprawnego żołnierza. Powinny być dobrze wyważone i idealnie trzymać się w dłoni. Zakończone ostrym i szpiczastym końcem muszą być w stanie przebić się przez słabe punkty kamizelki kuloodpornej. Służą do walki w bliskim kontakcie i są niezawodną bronią podczas gdy skończy się amunicja lub w sytuacjach gdzie nie można używać broni palnej. Dodatkowo służą do ścinania gałęzi w celu przygotowania odpowiedniego stanowiska strzeleckiego lub obserwacyjnego.
  • Turystyczne - są to noże różnej wielkości i kształtu. Służą przeważnie do wykonywania drobnych prac podczas wypadów na łono natury. Często są dodatkowo wyposażone w piłę, którą można przeciąć kawałek gałęzi. Idealnie nadają się do naostrzenia kija, którego przeznaczeniem będzie upieczenie kiełbaski na ognisku. Przeważnie mają jaskrawe kolory, aby można było je łatwo odnaleźć w trawie.

Jaki nóż składany wybrać?

Wybór noża składanego to bardzo trudna sprawa. Najpierw trzeba się zastanowić, do czego ten nóż nam będzie służył. Później trzeba się zastanowić, jaki mamy budżet, aby wybrać nóż w dobrej cenie. Dobrze jest wybrać nóż, który idealnie leży w dłoni i bardzo łatwo się nim operuje. Należy zwrócić uwagę, aby ostrze było wykonane z dobrej jakości stali, a rękojeść była odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ważnym aspektem jest to, aby łatwo było nóż wyczyścić w trudnych warunkach. Warto jednak mieć kilka noży i używać ich zgodnie z przeznaczeniem.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii