Walther to firma zbrojeniowa, która założona została w 1886 roku w Zella-Mehlis w Niemczech. Przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją wszelkiego rodzaju broni palnej, począwszy od sportowej i myśliwskiej a kończąc na wojskowej. W 1945 roku odbył się demontaż fabryki, a odbudowę zakładów rozpoczęto sześć lat później, bo w 1951 roku, w Ulm. Pełna nazwa firmy brzmiała od tamtej pory Carl Walther Sportwaffen-fabrik Ulm. Carl Walther był potomkiem kowala Matthiasa Konrada Pistora, który już od 1745 roku zajmował się produkcją różnej broni, między innymi broni palnej. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że produkcja broni była tradycją rodziny od ponad dwustu lat. Carl, wspólnie ze swoim synem Fritzem, w 1908 roku skonstruował pierwszy poręczny i samopowtarzalny pistolet, który w późniejszym czasie doczekał się jeszcze czterech konstrukcji opartych na jego modelu. Był to Walther model 1 cal. 6,35 mm. Kolejnym przełomowym momentem dla firmy było połączenie w 1993 roku z firmą Umarex, co pozwoliło na produkcję modeli broni Walther w wersji pneumatycznej. Broń pneumatyczna, potocznie określana "wiatrówką", to broń lufowa, w której pocisk napędzany jest energią silnie sprężonego gazu. Najpopularniejsze wiatrówki to karabinki i pistolety, których mechanizm działa dzięki mechanicznie sprężonemu powietrzu. Uznanie zdobywają jednak też modele działające dzięki energii zmagazynowanej w dwutlenku węgla, który przechowywany jest w stanie ciekłym i podczas wystrzału zmienia się w stan gazowy. Broń taka określana jest mianem broni CO2. Broń pneumatyczna ma wiele zalet, dzięki czemu jest np. wygodnym narzędziem sportowym i rekreacyjnym. Strzelnice z przeznaczeniem dla wiatrówek są znacznie mniejsze, cichsze i bezpieczniejsze niż strzelnice z przeznaczeniem dla broni palnej. Broń pneumatyczna występuje zarówno w wersji krótkiej (pistolety) jak i długiej (karabinki) a najczęściej występujący dystans do strzelania to 10 metrów. Niewątpliwie na korzyść jest też fakt, że wiatrówki można posiadać w Polsce bez zezwolenia, co broń tą czyni idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z militariami.

Karabinki czy pistolety

Jeżeli nie jesteśmy jeszcze przekonani, który rodzaj broni pneumatycznej będzie dla nas najlepszy, zastanówmy się, jakie są zalety karabinków, a jakie pistoletów. Wiatrówki karabinki bardzo dobrze sprawdzą się na długich dystansach, gdy strzały będą oddawane na odległość powyżej 15 metrów. Sprzęt ten ma dużą moc i pozwali na dużą precyzję podczas oddawania strzału. Wiatrówki karabinki oparte na modelach broni palnej Walthera, z uwagi na napęd, dzielimy na:

  • Wiatrówki sprężynowe - w celu oddania strzału musimy naciągnąć sprężynę poprzez "złamanie" lufy bądź przy użyciu dźwigni pod lufą lub na boku;
  • Wiatrówki na CO2 - system strzelania zaopatrzony jest w naboje z dwutlenkiem węgla. Tego rodzaju broń pozwala na oddanie dużej ilości strzałów (ponad 50) bez konieczności uzupełniania naboi. Broń pneumatyczna na CO2 jest lekka, co ma jednak przełożenie na jej moc i celność;
  • Wiatrówki PCP - ich mechanizm działa w powiązaniu ze zbiornikiem ze sprężonym powietrzem. Tego typu wiatrówki uznawane są za bardzo mocne i skuteczne oraz charakteryzuje je duża celność i powtarzalność. Do ich zalet zaliczyć można również fakt, że mamy tu możliwość oddania dużej ilości strzałów bez konieczności przeładowywania broni.
  • Wiatrówki pistolety natomiast stanowią dobre rozwiązanie jeżeli planujemy strzelać na krótkich dystansach. Mają niewielkie rozmiary i prezentują się jak prawdziwa broń. Zazwyczaj pistolety to wiatrówki napędzane nabojami CO2, co pozwala na szybkie strzelanie.

Modele wiatrówek Walther

Wiatrówki Walther charakteryzuje duża precyzja wykonania oraz wysoki poziom odwzorowania w stosunku do oryginalnego modelu broni palnej. Podział modeli ze względu na sposób ich zasilania prezentuje się następująco:

  • Wiatrówki sprężynowe Walther to Century Varmint, Century Varmint Kit, Terrus, Terrus Kit, Parrus, Classus WS, Classus WS Kit, LGU Master Pro, LGU Varmint, LGU Varmint Kit, LGV Master Pro. Wszystkie wymienione modele to cal. 4,5 mm (.177) pellet
  • Wiatrówki Walther na CO2 na kulki stalowe to PPK/S, PPS M2, CP99 Compact, P38. Wymienione modele to cal. 4,5 mm (.177) BB. Wiatrówki Walther na CO2 na śrut ołowiany to CP88, CP99, PPQ, NightHawk, Lever Action. Modele te również mają kaliber 4,5 mm (.177) pellet
  • Wiatrówki Walther PCP to Rotex RM8, Rotex RM8 Varmint, 1250 Dominator, 1250 Dominator FT Set, Torminathor. Wymienione modele to cal. 4,5 mm (.177) pellet. Występują też dwa modele w cal. 5,5 mm (.22) pellet i są to Maximathor oraz Maximathor Varmint.

Gdy wybraliśmy już odpowiedni rodzaj i model wiatrówki, warto zaopatrzyć się też w akcesoria, które poprawią wygodę, bezpieczeństwo i atrakcyjność używania broni pneumatycznej. Do wyboru mamy celowniki, wyciory, pokrowce i walizki, kabury, magazynki, smary, tarcze, cele i kulochwyty, tłumiki, akcesoria ochronne naboje CO2 i akcesoria PCP.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii