ASG, czyli AirSoft Gun to rodzaj aktywności outdoorowej, którą można przyrównać nieco do paintballa, chociaż należy oczywiście uwzględnić występujące między nimi różnice. W tym materiale nie będziemy jednak skupiać się na charakterystyce samego ASG, a na bezpieczeństwie, o jakie warto zadbać, decydując się na aktywność outdoorową tego rodzaju. Jakie środki ochrony warto stosować, by sport AirSoft Gun był bezpieczny?
ASG, czyli co?
Zanim przejdziemy do meritum, czyli kwestii bezpieczeństwa w sporcie, jakim są rozgrywki ASG, spróbujemy pokrótce przybliżyć ogólny zarys takiej aktywności. Innymi słowy – AirSoft Gun, czyli co?
Skrót ASG (AirSoft Gun) odnosi się do replik broni palnej, wykonywanych w skali 1:1. W tego rodzaju urządzeniach pneumatycznych wykorzystywane są najczęściej plastikowe kulki (najpopularniejszy kaliber to 6 mm). Jako repliki, modele ASG doskonale imitują wyglądem swoje odpowiedniki, do tego, dzięki wykorzystaniu takich funkcji, jak Blow Back czy Hop Up, również ich działanie bardzo przypomina funkcjonowanie broni palnej.
Jak wspomnieliśmy, repliki ASG zaliczane są do kategorii urządzeń pneumatycznych (broń pneumatyczna) z racji tego, że do nadania kulce pędu wykorzystywane jest sprężone powietrze lub gaz (w najprostszych modelach jest to wewnętrzna sprężyna). Jednak repliki ASG nie są uznawane za broń palną – ze względu na to, że energia wylotowa nadawana amunicji jest wyjątkowo mała. Z tego też względu rozgrywki ASG, chociaż mogą przebiegać podobnie, różnić się będą ostatecznie od paintballa.
Czy ASG jest niebezpieczne? Odpowiedź może być dwutorowa – nieostrożni gracze mogą narazić siebie i innych na drobne skaleczenia. Ale, przy zastosowaniu odpowiednich zasad oraz środków bezpieczeństwa, o których przeczytasz niżej, rozgrywki airsoftowe mogą okazać się niezwykle wciągającym hobby! I to bezpiecznym.
Ochrona wzroku – jakie gogle do ASG?
W trakcie rozgrywek airsoftowych to właśnie oczy są, w pierwszej kolejności, wystawione na największe ryzyko uszkodzenia – chociaż kulki wylatują z lufy ze stosunkowo niewielką energią, to jednak ze znaczną prędkością. W zderzeniu z nieosłoniętym okiem, taka kulka mogłaby dokonać sporych szkód, a przede wszystkim uderzenie wywołałoby ból. Stąd też, podstawowym elementem bezpieczeństwa, są gogle czy okulary do ASG.
Okulary ochronne do ASG (które można znaleźć również pod określeniem „okulary taktyczne”) to wyposażenie proste, ale funkcjonalne. Ich ogromną zaletą jest wygoda stosowania – tak, jak zwykłe okulary, wystarczy je po prostu nałożyć. Jednak, w odróżnieniu od klasycznych okularów do czytania, modele ochronne czy taktyczne charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją. Soczewki spełniają wyśrubowane normy (w tym EN166) i wykonane są w określonej klasie wytrzymałości (S, F, B, A). W zależności od modelu, okulary do ASG mogą być też wyposażone w filtry UV i powłokę typu Anti Fog.
Gogle do ASG stanowią już bardziej rozbudowaną ochronę. Przez niektórych uważane są za nieco mniej komfortowe, niż okulary ochronne, pozostają znacznie bardziej wygodne już w trakcie bezpośredniej rozgrywki. Wynika to z kwestii samego mocowania – gogle ochronne stabilnie trzymają się głowy dzięki paskom mocującym. Sama funkcjonalność soczewek pozostaje już podobna, jak w okularach – mają one za zadanie chronić gałki oczne przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Ochrona słuchu w ASG – czy to konieczne?
Rozgrywki ASG, jak i inne aktywności outdoorowe o charakterze paramilitarnym, mogą być… głośne! Zarówno dźwięki wydawane przez urządzenia (repliki ASG), jak i harmider wynikający z odgłosów wydawanych przez graczy, mogą razem osiągać oszałamiający poziom decybeli. A to, w konsekwencji, może utrudniać skupienie się, wywoływać bóle głowy, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenia słuchu. Z tego względu, jeżeli czujesz, że tego potrzebujesz, możesz sięgnąć po akcesoria służące do skutecznej ochrony słuchu w czasie potyczek airsoftowych.
Powszechnym wyposażeniem w tej sytuacji będą słuchawki, oczywiście nieco inne, niż te, których używa się do słuchania muzyki. Słuchawki do ASG to modele nauszne, które pozwalają wygłuszyć drażniące hałasy, a jednocześnie, dzięki wyposażeniu w specjalne mikrofony, nie wyłączają one gracza całkowicie ze świata dźwięków – takie słuchawki działają „wybiórczo” tak, by użytkownik mógł skupić się bezpośrednio na grze i komendach innych graczy z zespołu.
Hełmy do ASG – skuteczna ochrona głowy
Hełmy militarne czy też kaski to w ASG kolejny ważny element wyposażenia, z którego nie warto rezygnować. Co istotne, tego rodzaju elementy zabezpieczenia ciała nie służą tylko i wyłącznie ochronie przed wystrzeliwanymi kulkami!
Trzeba podkreślić, że każda rozgrywka airsoftowa, bez względu na to, czy odbywa się w warunkach outdoorowych, czy też w zabudowie (niektóre sesje organizowane są, na przykład, w opuszczonych budynkach czy zaadaptowanych do tego celu pomieszczeniach innego rodzaju), to zabawa o bardzo dużej dynamice. To oznacza, że każdy gracz przemieszcza się, często biegnie, kuca czy nawet turla się po ziemi. Biorąc pod uwagę, że podczas rozgrywki takich graczy jest przynajmniej kilku, o wypadek, zderzenie czy zwykłe potknięcie się naprawdę nie jest trudno.
Jak zatem widać, hełm do ASG, bez względu na to, w jakiej formie, z pokrowcem lub bez, może ochronić głowę przed uderzeniami, wstrząsami i, oczywiście, przed samymi kulkami do ASG. Musisz też wiedzieć, że hełmy militarne, w większości, są replikami oryginalnego wyposażenia wojskowego, nawet historycznego (repliki hełmów z czasów II wojny światowej).
Wyposażeniem dodatkowym do hełmu, który można zresztą nosić samodzielnie, są też maski ochronne. Chociaż wyglądać mogą niepozornie i prosto, pełnią istotną rolę – doskonale osłaniają zęby, usta oraz policzki przed urazami mechanicznymi. A jeśli zechcesz dodać masce charakteru, możesz sięgnąć po modele typu Stalker Fangs, ozdobione z zewnątrz gumową imitacją zwierzęcej szczęki. To robi wrażenie!
Zatem, jakie maski do ASG wybrać? Szukaj modeli, które wykonane są z trwałych, ale nadal lekkich materiałów. Może to być nylon, który nie podrażnia skóry i dopasowuje się do kształtu twarzy. Część przednia, osłaniająca bezpośrednio obszar ust, musi być wykonana z siatki metalowej (tworzywo, na przykład polimerowe, mogłoby pozostawać jednak zbyt „miękkie” i odkształcać się po zetknięciu z wystrzeloną kulką). Taka wstawka nie tylko ochroni twarz przed urazem mechanicznym, ale też zapewni dużą swobodę – nie będzie ograniczać oddechu, do tego zagwarantuje prawidłową cyrkulację powietrza, dzięki czemu ograniczony zostanie problem ewentualnego zaparowywania soczewek gogli czy okularów ochronnych.
Ochraniacze do ASG
Skoro była już mowa o ochronie głowy, twarzy i wzroku, nie można pominąć kwestii bezpieczeństwa także innych części ciała. Do ich osłony stosowane są ochraniacze, czyli wykonane zwykle z tworzywa elementy o podwyższonej odporności mechanicznej.
W sprzedaży znaleźć można zarówno pojedyncze akcesoria, jak i całe zestawy ochraniaczy do ASG (i innych aktywności outdoorowych). Wśród nich znaleźć można:
- nakolanniki – ochraniacze zakładane na stawy kolanowe, chroniące nogi przed urazami, przydatne także w przypadku czołgania się czy klęczenia przed oddaniem strzału,
- nałokietniki – elementy ochraniające łokcie,
- ochraniacze piszczeli – stosowane w ASG rzadziej, ze względu na pewne ograniczenia ruchomości ciała (z początku możesz mieć wrażenie zbytniego „usztywnienia” kończyny), jednak świetnie osłaniające naprawdę wrażliwy obszar nóg.
Nowoczesne ochraniacze ciała do ASG to konstrukcje dość lekkie, ale bardzo trwałe. Podstawę tworzy najczęściej specjalna pianka i materiał osłaniający, które są uzupełnione zewnętrzną nakładką z tworzywa, chroniącą bezpośrednio najwrażliwsze punkty – czyli głównie łokcie i kolana.
Pewną odmianą czy też formą ochraniaczy są ponadto wkładki ochronne, których nie używa się samodzielnie, ale montuje w odzieży taktycznej. W zależności od rodzaju ubrania, mundury czy podobna odzież militarna mogą być wyposażone w specjalne kieszenie, zlokalizowane w miejscach takich, jak kolana lub łokcie. To właśnie do nich wsuwane są takie wkładki. Nie krępują one ruchów (nie są mocowane tak, jak typowe ochraniacze), a zapewniają odczuwalną ochronę przed urazami mechanicznymi, amortyzują ewentualne uderzenia czy ograniczają ryzyko kontuzji.
Rękawiczki taktyczne do ASG i innych gier militarnych
Twoje dłonie, w trakcie potyczki ASG lub innej, podobnej gry militarnej, pozostają wyjątkowo narażone na działanie różnych czynników zewnętrznych, mogących prowadzić do bolesnych kontuzji, zadrapań i podobnych uszkodzeń. Z tego powodu, podchodząc do rozgrywek airsoftowych profesjonalnie, do Twojego wyposażenia ochronnego trafić powinny także specjalne rękawiczki taktyczne do ASG i podobnych aktywności outdoorowych.
Rękawice ochronne do ASG mogą być wykonane z różnych materiałów, przy czym surowcem o wysokiej trwałości, do tego dopasowującym się do kształtów ciała, jest skóra naturalna lub, ewentualnie, syntetyczna. Oczywiście, w newralgicznych miejscach może być wzmocniona czy też uzupełniona wstawkami z innych tkanin (często są to materiały syntetyczne).
Rękawiczki, które wykorzystywane są w trakcie gier militarnych, to starannie opracowane i wykonane konstrukcje, które nie tylko osłaniają skórę dłoni i kości palców czy śródręcza, ale też zapewniają maksymalną wygodę i swobodę ruchów. Co więcej, wielu użytkowników potwierdza, że noszenie rękawiczek taktycznych zapewnia lepszą przyczepność – replika ASG lepiej leży w dłoni, chwyt jest pewny i stabilny. Nie musisz zatem obawiać się utraty precyzyjności w trakcie oddawania strzału.
O czym nie można zapomnieć, dbając o bezpieczeństwo w ASG?
ASG jest bezpieczne – to sport, aktywność, którą może uprawiać każdy, pod warunkiem dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. Poza wyposażeniem i akcesoriami wymienionymi powyżej, nie można zapominać o, tak naprawdę, podstawowej kwestii, jaką jest prawidłowo dostosowana do warunków zewnętrznych odzież.
Solidne buty taktyczne do ASG, wielofunkcyjne spodnie, a do tego kurtka, kamizelka czy bluza, to ubrania, które będą osłaniać ciało przed drobnymi urazami, zapewnią prawidłową regulację termiczną i ochronią przed czynnikami pogodowymi.