ASG – co to takiego?

ASG (z ang. Air Soft Gun) to napędzane sprężynowo, gazowo lub elektrycznie repliki broni palnej, strzelające plastikowymi bądź metalowymi kulkami o kalibrze najczęściej 6 lub 8 mm. Do nadania pędu kulce wykorzystują sprężony gaz, a więc działają jak wiatrówki. W myśl polskiego prawa nie są bronią – to urządzenia rekreacyjno-sportowe. Są tak klasyfikowane ze względu na stosunkowo niewielką energię wystrzeliwanego pocisku (nie przekraczającą 17 dżuli). Co to oznacza? Między innymi to, że można z nich strzelić do człowieka, nie powodując większych obrażeń. Praktyczne zastosowanie nasuwa się samo.

Znajdź i zniszcz – czyli ASG w akcji

Repliki ASG wykorzystuje się w coraz popularniejszych rozgrywkach airsoftowych.  Imprezy takie to tryskające  adrenaliną gry zespołowe, naśladujące prawdziwe działania bojowe. Najczęściej chodzi w nich o wyeliminowanie  jak największej ilości przeciwników przez – oczywiście – trafienie ich. Jako pocisków używa się zwykle kulek plastikowych. Regulaminy większości imprez nie dopuszczają stosowania pocisków metalowych, ze względu na ich właściwości balistyczne, mogące w pewnych sytuacjach stwarzać zagrożenie. Możliwych scenariuszy walk jest wiele – od najpopularniejszych „strzelanek”, w których celem może być przejęcie kontroli nad określonym obiektem, odbicie zakładnika czy też najzwyklejsza eliminacja przeciwników, przez rozbudowane gry fabularne (tzw. LARP-y), w których strzelanie stanowi jedynie uzupełnienie bogatego repertuaru środków, jakimi uczestnicy dysponują, by – najczęściej – przejąć kontrolę nad czymś w rodzaju „państwa” przeciwnika, po szeroko zakrojone gry taktyczne (tzw. Milsim-y), mające za zadanie jak najwierniej odwzorować warunki prawdziwego pola walki, nierzadko w znacznej skali przestrzennej i czasowej.

ASG – czy to boli?

Zasady bezpieczeństwa stosowane w rozgrywkach ASG są spisane w tzw. prawie ASG. Najważniejsza jest ochrona oczu. Gracze używają okularów ochronnych, masek, często także kamizelek i innych elementów odzieży taktycznej. Istotny jest też wybór miejsca. Ze względów bezpieczeństwa akcje rozgrywane są w miejscach odludnych – w lasach, opuszczonych budynkach, na poligonach wojskowych. Organizatorzy imprezy powinni zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i oznakowanie rejonu gry. Zainkasowanie trafienia plastikową kulką w niechronioną część ciała powoduje dyskomfort porównywalny z ukąszeniem komara. Może pojawić się drobny ślad na skórze albo niewielki siniec, gdy kolega miał honor trafić nas z bliska.

ASG i bushido?

Właśnie – honor. W rozgrywkach ASG to rzecz absolutnie kluczowa. Trafienie nie pozostawia widocznego śladu na ubraniu, jak ma to miejsce w paintballu, gdzie używa się kulek z farbą. Toteż obowiązują zasady honorowe. Trafiony gracz ma obowiązek potwierdzić trafienie i opuścić pole walki. W podejściu takim ma pewien udział… samurajski kodeks bushido. Pierwsze repliki ASG powstały bowiem w Japonii. Tamtejsze oddziały militarne w powojennych latach borykały się z narzuconymi przez zwycięskich aliantów, niezwykle rygorystycznymi przepisami ograniczającymi dostęp do broni palnej. Sytuacja ta musiała budzić w Japończykach do nie lada desperację, gdyż dokonali rzeczy niebywałej – po raz pierwszy w nowożytnej historii wymyślili coś samemu. Tak właśnie powstał airsoft.  U jego podstaw legł japoński kodeks honorowy, nakazujący wojownikowi wycofanie się z walki po otrzymaniu trafienia i zmuszający do polegania na uczciwości przeciwnika. Zasady te na całym świecie znalazły rzesze zwolenników wśród ludzi ceniących honor. I dreszcz emocji. Na rynku komercyjnym pierwsze repliki ASG pojawiły się w latach osiemdziesiątych i od razu rozbłysły jasnym światłem w świecie płynącym adrenaliną. Zaczęło się.

Pistolety ASG krótkie – repliki doskonałe?

Producenci z zapałem przystąpili do wyścigu zbrojeń, który trwa już ponad trzydzieści lat. Obecnie na rynku ASG mamy praktycznie wszystko – pistolety i rewolwery, karabiny i strzelby,  broń maszynową i snajperską oraz – dlaczego by nie – miny, granaty i granatniki. Ambitny facet mógłby zgromadzić arsenał wystarczający do zasypania plastikiem oddziałów broniących Monako. Ale chwilowo skupmy się na mniejszej skali działań. W rozgrywkach odwzorowujących warunki walki miejskiej, zwłaszcza toczonych wewnątrz budynków, gdzie taktykę często dyktuje ograniczona przestrzeń, znakomicie sprawdzają się pistolety ASG krótkie. Co istotne, repliki te najczęściej cechują się dużym zewnętrznym podobieństwem do swych palnych pierwowzorów. Ich waga, materiały, z których są wykonane i wykończenie sprawiają, że dla laika pistolety ASG krótkie są częstokroć nie do odróżnienia od prawdziwej broni. W większości modeli przy wystrzale następuje charakterystyczny odrzut zamka (lub jego atrapy), co upodabnia je jeszcze bardziej do ostrych kuzynów. Wiele replik posiada licencjonowane oznaczenia producentów pierwowzorów palnych. Wrażenie obcowania z prawdziwą bronią jest przede wszystkim udziałem samych graczy. Potyczki ASG coraz bardziej przypominają realia prawdziwego pola walki, dzięki wdrażaniu w replikach kolejnych systemów i rozwiązań technicznych. Dlatego też coraz częściej stanowią element szkolenia oddziałów paramilitarnych oraz regularnych formacji wojskowych i policyjnych.

Pistolety ASG – krótkie rozpoznanie techniczne

Jeżeli poczułeś to coś i właśnie masz zamiar przypuścić szturm na portale zakupowe oferujące pistolety ASG, zrób to taktycznie. Należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:
- Napęd to podstawowa sprawa. W pistoletach ASG krótkich wyróżniamy trzy rodzaje napędu: Pistolet ASG Sprężynowy działa podobnie jak w klasycznych wiatrówkach, czyli wykorzystuje napięcie sprężyny (kulkę wyrzuca sprężone powietrze). Przed każdym strzałem pistolet należy przeładować, czyli naciągnąć sprężynę. To system stosowany raczej w tańszych replikach, wystarczający do strzelania czysto rekreacyjnego. Pistolet ASG gazowy, do którego nadania pędu kulce wykorzystuje wymienną kapsułę ze sprężonym dwutlenkiem węgla lub tzw. „green gazem”. Pistolet ASG elektryczny - jego sercem jest bateria (najczęściej typu AAA) umieszczana wewnątrz chwytu pistoletowego. Pochodząca z niej energia napina sprężynę, a kulkę wyrzuca sprężone powietrze.

Ty wybierasz jak realistyczny będzie

W pistoletach ASG krótkich można stosować magazynki typu: Real-cap. Mieszcząca się w nich ilość kulek odpowiada ładowności magazynka palnego pierwowzoru. Stanowią znakomitą paralelę do broni ostrej i wyrabiają nawyk oszczędzania amunicji. Ten typ jest chyba najwyżej ceniony przez airsoftowców – a na pewno przez producentów. Low-cap. Mieszczą większą ilość kulek w stosunku do ładowności pierwowzoru, przeciętnie od kilkunastu do kilkudziesięciu. Z reguły są nieco tańsze od realcapów. Najwięcej radości sprawiają w chwili, gdy zakochanemu w „realu” nieprzyjacielowi zabraknie amunicji. System blow-back - Dzięki blow-back po każdym strzale do lufy automatycznie wprowadzana jest kolejna kulka. Pistoletu nie trzeba wówczas przeładowywać – jest on samopowtarzalny. Wystarczy naciskać spust – szybkostrzelność zależy jedynie od sprawności naszego palca (i umysłu). System ten jest nieodzowny w replikach wykorzystywanych w poważniejszych rozgrywkach ASG. Bez niego nie będziesz w stanie osłaniać kolegów w walce, a to oznacza, że to ty zawsze będziesz na szpicy. Tam nie walczy się długo. Zwłaszcza bez blow-back.

System hop-up w broni ASG

Wchodzimy w balistykę. Hop-up to system podkręcający wystrzeliwane kulki. Nadaje im określoną rotację, przez co trajektoria lotu pocisku ulega spłaszczeniu. To tak zwany efekt Magnusa. Dzięki niemu tor lotu kulki staje się  zbliżony do toru lotu pocisku z broni palnej. W droższych replikach system daje się regulować w zależności od masy kulek i dystansu. W tańszych, jeżeli posiadają hop-up, jest on często nieregulowany. Jeżeli kręci cię zdejmowanie wroga z większej odległości, nie obejdziesz się bez hop-up.

Szyna montażowa w ASG

Umożliwia przytwierdzenie do pistoletu akcesoriów taktycznych, takich jak latarka czy celownik laserowy. Przydaje się w bardziej wymagających rozgrywkach ASG. Jeżeli lubisz dostarczać kolegom rozrywki, możesz zrezygnować z szyny i trzymać replikę w jednej, a latarkę w drugiej ręce. Strzelcom często myli się jedno z drugim. W żargonie nazywa się to dyskoteką.

Ergonomia w ASG To na koniec. Liczy się przede wszystkim pewny i wygodny chwyt, a więc dobre wyprofilowanie repliki oraz antypoślizgowa faktura okładzin. Świetnym rozwiązaniem są też jaskrawe oznaczenia na muszce i szczerbince, ułatwiające namierzanie celu po zmroku. Replikę pistoletu warto dopasować indywidualnie do swojej dłoni i śledzić wprowadzane przez producentów udogodnienia. Pod względem ergonomii repliki ASG w niczym nie ustępują broni palnej.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii