Długo wyczekiwana premiera tego roku, czyli kamuflaż MAPA B. Autorski polski wzór kamuflażu według ekspertów może stać się szybko, jednym z najlepszych dostępnych maskowań na świecie. Długoletnie doświadczenie firmy Maskpol na rynku zbrojeniowym pozwala oddać w Państwa ręce produkty, które pod względem technicznym zostawiają w tyle, wszystko, co do tej pory było popularne na rynku militarnym, airsoftowym czy outdoorowym.
MAPA B została stworzona po wieloletniej i dogłębnej analizie środkowo-europejskiego środowiska naturalnego z uwzględnieniem większości występujących ukształtowań terenu i bogactwa roślinnego.
Plecak MAPA Patrol – jest mniejszym plecakiem wchodzącym w skład zestawu i pełni funkcję plecaka taktyczno/patrolowego. Plecak przeznaczony do 2-3-dniowych działań o charakterze rozpoznawczym. Jego pojemność w wersji podstawowej to 40L. Plecak może zostać powiększony o dwie dodatkowe komory boczne, dzięki czemu zyskujemy kolejne 15L pojemności.
Dostęp do głównej komory jest możliwy za pomocą zamka wszytego w kształcie litery U. Taki sposób rozpinania pozwala na rozłożenie usztywnionych skrzydeł bocznych plecaka, a dzięki temu łatwiejszy dostęp do dodatkowych kieszeni cargo (wpinanych na rzepy) wchodzących w skład plecaka.
Plecak wyposażono w dwie otwarte kieszenie boczne umożliwiające przenoszenie butelek lub zapasowego sprzętu oraz górną kieszeń zamykaną na zamek błyskawiczny. Na plecach znajduje się płaska kieszeń zamykana na zamek błyskawiczny, a w dole plecaka producent zastosował dodatkową kieszeń oraz dołączył pokrowiec przeciwdeszczowy.
Boczne ścianki zostały pokryte taśmami montażowymi MOLLE/PALS dającymi możliwość doczepienia dodatkowych kieszeni. Z przodu, na usztywnionej klapie można zamontować hełm lub kask górski. Na froncie znajduje się również panel velcro, na którym można umieścić naszywki, np. Morale Patches. Dodatkowa linka typu bungee pozwala na przytroczenie ekwipunku.
System nośny stanowią wygodne, profilowane szelki o regulowanej długości, pas piersiowy oraz szeroki pas biodrowy zapinany wytrzymałą klamrę Duraflex. Pas biodrowy można schować pod płytę na ścianie od strony pleców.
Miękka wyściółka szelek od wewnętrznej strony minimalizuje ryzyko otarcia ramion po długim czasie wędrowania z dużym obciążeniem. Szelki są wyprofilowane w taki sposób, aby ciężar rozkładał się równomiernie na barkach. Pomiędzy szelkami znajduje się chwyt transportowy do wygodnego przenoszenia plecaka w rękach lub pakowania na bagażnik. Ściana bezpośrednio przylegająca do pleców została podszyta pianką, co zapewnia komfort noszenia.
W zestawie z zasobnikiem znajdują się 3 zasobniki o wymiarach:
- 13 × 14 × 28 cm,
- 19 × 14 × 28 cm,
- 28 × 14 × 28 cm.
Plecak MASKPOL MAPA PATROL:
- Oryginalny produkt Polskiej firmy Maskpol S.A. - PGZ
- Wyprodukowano w całości w Polsce
- Materiał: Cordura 500.
- Pojemność 40 l
- Element umundurowania w długo oczekiwanym kamuflażu MAPA B
- Technicznie zaawansowany, najnowocześniejszy kamuflaż
- Przetestowany w mieście i w terenie
- Autorski plecak Maskpol S.A.
- Plecak taktyczno-patrolowy
- Posiada termoformowane plecy zapewniające komfort użytkowania w ciepłe dni
- Zamki: KROKO
- Klamry: Duraflex
MAKROWZÓR:
Stanowi najniższą warstwę. Jednolita barwa została rozdrobniona przez ciemniejsze elementy – szum. Obie barwy mają zbliżony walor. Szum jest równomiernie rozłożony na tle.
MIKROWZÓR:
Znajduje się „powyżej”. Składa się z komórek o nieregularnych, biomorficznych kształtach. Mikrowzór składa się z pięciu warstw: kolory ciemne zbliżają się do tła, jaśniejsze „wyskakują”. Komórki mikrowzoru mają różną barwę od tła i wyższy kontrast. Ponadto zostały tak ukształtowane (pogrupowane), aby tworzyły dodatkowy, wierzchni makrowzór.
KOD KOLORYSTYCZNY:
Został oparty na pięciu kolorach drukowanych i jednym kolorze właściwym tkaniny.
CO WYRÓŻNIA KAMUFLAŻ MAPA B SPOŚRÓD WIELU INNYCH?
Pierwsze dwie warstwy kamuflażu MAPA, w kolejności od samego ‚‚dna” wzoru, to kolor tła, na którym aplikowany jest wzór. Odpowiada on w założeniu barwom podłoża, gleby, na jakiej występuje roślinność, oraz kolorom większych pni i konarów drzew. Ta warstwa jest makrowzorem, lecz aby duża plama jasnego koloru nie była zbyt monotonna, jest na niej aplikowany drobny szum mikrowzoru – jako druga warstwa. Przyczyną jest fakt, że w środowisku leśnym nawet większe obiekty, jak głazy konary drzew czy połacie poszycia leśnego, nie składają się wyłącznie z jednego koloru i pozbawionej detali powierzchni. Dla obserwującego taki kamuflaż detal tego szumu obserwowany z odległości ośmiu metrów rozmywa się jako pierwszy. Warstwy te są odpowiedzialne za rozbicie kształtu maskowanej sylwetki.
Następnie aplikowana jest kolejna grupa warstw tworzących mikrowzory. Ich ilość i forma umieszczona jest w zależności od kolorystyki i elementów występujących w naturze. Odpowiadają im liście rosnących roślin w większych skupiskach, dających w miarę jednolitą barwę, oraz cienie, które w różnych warunkach oświetleniowych są przez nie rzutowane. Sam kształt plam dla makrowzoru jest wynikiem uśrednienia wybranych przez autora obrazów środowiska, dla jakiego zaprojektowano wzór kamuflażu.
Z wybranych reprezentatywnych grup obrazów dla środowiska leśnego wygenerowano, wykorzystując odpowiednie oprogramowanie graficzne, kształty będące głównymi plamami autorskiego mikrowzoru. Zredukowano w tej warstwie nieistotne detale, zaoblając ich kształty. Taką decyzję uzasadniono dwoma głównymi argumentami: po pierwsze, w procesie postrzegania drobne detale roślinności zacierają się proporcjonalnie do odległości, warunków pogodowych i oświetleniowych; po drugie, proporcjonalnie to obłe formy częściej występują w analizowanym środowisku.
Ostatnia warstwa, najwyższa, to mikrowzór, mający wprowadzić szum kolorystyczny otoczenia. Odpowiadają mu drobne, jaskrawe gałęzie, bliki światła, drobniejsze kamienie, liście w ujęciu detalicznym, źdźbła etc. Ta warstwa kamuflażu w kontekście kolorystycznym jest elementem stałym, gdyż te formy w naturze nie ulegają znaczącym zmianom kolorystycznym w kolejnych porach roku.