Długo wyczekiwana premiera tego roku, czyli kamuflaż MAPA B. Autorski polski wzór kamuflażu według ekspertów może stać się szybko, jednym z najlepszych dostępnych maskowań na świecie. Długoletnie doświadczenie firmy Maskpol na rynku zbrojeniowym pozwala oddać w Państwa ręce produkty, które pod względem technicznym zostawiają w tyle, wszystko, co do tej pory było popularne na rynku militarnym, airsoftowym czy outdoorowym.
MAPA B została stworzona po wieloletniej i dogłębnej analizie środkowo-europejskiego środowiska naturalnego z uwzględnieniem większości występujących ukształtowań terenu i bogactwa roślinnego.
Softshell z kapturem w kamuflażu Mapa B to praktyczna, popularna kurtka typu softshell, świetnie chroniąca przed deszczem i wiatrem.
Bluza została wykonana z laminatu trójwarstwowego z wewnętrzną membraną PTFE. Materiał posiada właściwości wodo- i wiatroodporne, wewnątrz w całości jest pokryty polarem. Dla poprawy komfortu termicznego pod pachami znajdują się otwory wentylacyjne.
Na ramionach oraz na piersi (po prawej stronie) doszyto rzepy do przyczepienia naszywek, taśmy z nazwiskiem, lub innych oznaczeń.
Ramiona oraz łokcie zostały wzmocnione dodatkową warstwą materiału mundurowego (50% poliester, 50% bawełna). Bluza jest zapinana na jednokierunkowy zamek błyskawiczny na całej długości przodu, z osłoną podbródka.
- przewiewny
- przeciwdeszczowy
- przeciwwiatrowy
- bardzo dobrze oddychający
- paroprzepuszczalny
- idealny w szybkim odprowadzaniu wilgoci
- szybkoschnący
Softshell Mapa B:
- Oryginalny produkt Polskiej firmy Maskpol S.A. - PGZ
- Wyprodukowano w całości w Polsce
- Umundurowanie w długo oczekiwanym kamuflażu MAPA B
- Technologicznie zaawansowany, najnowocześniejszy kamuflaż
- Autorski i wygodny krój Maskpol S.A.
- Przetestowana w terenie i na poligonach wojskowych
- Metka z kodem Morse'a
- Bardzo wygodny krój, idealnie dopasowany na korpusie i odpowiednio luźny na ramionach
- Oddychający Softshell to świetne rozwiązanie na każdą porę roku oraz do uprawiania sportu
- Zapewnia świetny bilans termiczny, chłodzi lub ogrzewa ciało
- Szybkoschnący materiał
- Płaskie, solidne szycia i wzmocnienia
- Wzmocniona dolna krawędź
- Solidny, wojskowy materiał z laminatu trójwarstwowego
- Technologia wzmocniona membraną PTFE
- Materiał: 50% bawełna, 50% poliester
- Gładka i przylegająca środkowa część bluzy
Makrowzór:
Stanowi najniższą warstwę. Jednolita barwa została rozdrobniona przez ciemniejsze elementy – szum. Obie barwy mają zbliżony walor. Szum jest równomiernie rozłożony na tle.
Mikrowzór:
Znajduje się „powyżej”. Składa się z komórek o nieregularnych, biomorficznych kształtach. Mikrowzór składa się z pięciu warstw: kolory ciemne zbliżają się do tła, jaśniejsze „wyskakują”. Komórki mikrowzoru mają różną barwę od tła i wyższy kontrast. Ponadto zostały tak ukształtowane (pogrupowane), aby tworzyły dodatkowy, wierzchni makrowzór.
Kod kolorystyczny:
Został oparty na pięciu kolorach drukowanych i jednym kolorze właściwym tkaniny.
Co wyróżnia kamuflaż MAPA B spośród wielu innych?
Pierwsze dwie warstwy kamuflażu MAPA, w kolejności od samego ‚‚dna” wzoru, to kolor tła, na którym aplikowany jest wzór. Odpowiada on w założeniu barwom podłoża, gleby, na jakiej występuje roślinność, oraz kolorom większych pni i konarów drzew. Ta warstwa jest makrowzorem, lecz aby duża plama jasnego koloru nie była zbyt monotonna, jest na niej aplikowany drobny szum mikrowzoru – jako druga warstwa. Przyczyną jest fakt, że w środowisku leśnym nawet większe obiekty, jak głazy konary drzew czy połacie poszycia leśnego, nie składają się wyłącznie z jednego koloru i pozbawionej detali powierzchni. Dla obserwującego taki kamuflaż detal tego szumu obserwowany z odległości ośmiu metrów rozmywa się jako pierwszy. Warstwy te są odpowiedzialne za rozbicie kształtu maskowanej sylwetki.
Następnie aplikowana jest kolejna grupa warstw tworzących mikrowzory. Ich ilość i forma umieszczona jest w zależności od kolorystyki i elementów występujących w naturze. Odpowiadają im liście rosnących roślin w większych skupiskach, dających w miarę jednolitą barwę, oraz cienie, które w różnych warunkach oświetleniowych są przez nie rzutowane. Sam kształt plam dla makrowzoru jest wynikiem uśrednienia wybranych przez autora obrazów środowiska, dla jakiego zaprojektowano wzór kamuflażu.
Z wybranych reprezentatywnych grup obrazów dla środowiska leśnego wygenerowano, wykorzystując odpowiednie oprogramowanie graficzne, kształty będące głównymi plamami autorskiego mikrowzoru. Zredukowano w tej warstwie nieistotne detale, zaoblając ich kształty. Taką decyzję uzasadniono dwoma głównymi argumentami: po pierwsze, w procesie postrzegania drobne detale roślinności zacierają się proporcjonalnie do odległości, warunków pogodowych i oświetleniowych; po drugie, proporcjonalnie to obłe formy częściej występują w analizowanym środowisku.
Ostatnia warstwa, najwyższa, to mikrowzór, mający wprowadzić szum kolorystyczny otoczenia. Odpowiadają mu drobne, jaskrawe gałęzie, bliki światła, drobniejsze kamienie, liście w ujęciu detalicznym, źdźbła etc. Ta warstwa kamuflażu w kontekście kolorystycznym jest elementem stałym, gdyż te formy w naturze nie ulegają znaczącym zmianom kolorystycznym w kolejnych porach roku.