Które narzędzia są skuteczne do samoobrony? To często pytanie zadawane przez każdego, kto uważa, że jest ono potrzebne. Przeszukując internet, możemy natrafić na wiele opinii głoszących wyższość jednej metody na inną. Prawda jest taka - nie ma metody idealnej. Wszystko sprowadza się do naszego podejścia, narzędzia mogą dać nam poczucie bezpieczeństwa, ale tylko my możemy sprawić, że będziemy bezpieczni. Najlepszą i najbardziej uniwersalną metodą wydaje się ucieczka, lecz co jeśli jest to niemożliwe? Co jeśli nie jesteśmy sami i musimy stanąć w obronie osób, które kochamy? W takich sytuacjach pozostaje nam walka, w obronie własnej lub innych. Pięści i kopnięcia mogą wystarczyć lecz jeśli napastnik jest silniejszy, wyższy a co jeśli jest ich wielu? I w tym momencie narzędzia do samoobrony okazują się wręcz bezcenną pomocą, ale które wybrać? Które są najlepsze? Gaz, pałka, czy broń gazowa? Jak pisaliśmy wcześniej: nie ma narzędzi idealnych. Natomiast możemy przedstawić zalety każdej z grup narzędzi, aby to państwo mogli wybrać, które są najlepsze.

Palki teleskopowe

Pałki teleskopowe, inaczej zwane też batonami, składają się najczęściej z 3 rozsuwanych, stalowych segmentów, gdzie każdy kolejny jest mniejszej średnicy. Pierwszym podziałem wśród pałek teleskopowych jest podział względem długości. Pałki najkrótsze mierzą 12”, czyli ich rozłożona długość wynosi delikatnie ponad 30 centymetrów, a złożona poniżej 14. Pałki tej wielkości idealnie nadadzą się do wrzucenia do kobiecej torebki, kieszeni polaru lub zmieszczą się do torby biodrowej. Pałka tego typu nie zapewni nam dużej przewagi zasięgu, lecz pozwoli nam skumulować siłę uderzenia na znacznie mniejszej powierzchni. Kolejnym przedziałem są pałki średnie, których wielkość wacha się pomiędzy 16 a 18 cali. Palki te łączą wysoką efektywność oraz zwiększony zasięg razem z kompaktową wielkością i łatwością przenoszenia. Trzecią grupą wielkości są pałki duże wahające się pomiędzy 21 a 26 calami długości. Tego typu pałek często używają służby ochrony, czy też policja. Dają one bardzo dużą przewagę zasięgu, oraz pozwalają wykonać bardzo szybkie uderzenia. Jednak pałki teleskopowe tej wielkości ciężko przenosić w sposób ukryty. Przy wyborze należy jeszcze zwrócić uwagę na materiał wykonania rękojeści, oraz na to czy pałka jest hartowana. Teleskopowe pałki hartowane pozwalają na niezawodne długie używanie ich, jednak są droższe, natomiast niehartowane mogą przy silnym uderzeniu odkształcać się, lecz dzięki pominięciu obróbki termicznej podczas produkcji, ich cena jest niższa.
Podsumowując zalety pałek teleskopowych:

 • Intuicyjność obsługi
 • Przewaga zasięgu
 • Niezawodność 
 • Duża różnorodność

Tonfy

Pałki typu tonfa charakteryzują się dwoma rękojeściami, z czego jedna położona jest horyzontalnie, jednocześnie tworząc gardę. Tonfy przeznaczone są głównie dla służb porządkowych takich jak policja czy ochrona. Pałki występują najczęściej w wielkości 23” (59 cm), wykonane są z polipropylenu, który sprawie, że ich waga oscyluje w okolicy połowy kilograma. Efektywne wykorzystanie wymaga treningu, a mnogość możliwych technik, chwytów oraz dźwigni przy wykorzystaniu pałki powodują, że tonfy cieszą się popularnością wśród  profesjonalistów.
Zalety pałki typu Tonfa:

 • Wysoka efektywność
 • Przewaga zasięgu
 • Duża ilość technik
 • Niezawodność oraz prosta budowa
 • Niska cena

Kubotan

Rodzaj broni wywodzący się ze współczesnej Japonii. Ich wielkość oscyluje w okolicy 14 centymetrów, a wykonane są z plastiku lub metalu. Kształtem przypominają walec z ergonomicznymi wycięciami na palce oraz zaostrzonym jednym końcem. Kubotany wykorzystywane są do zadawania ciosów oraz naciskania na wrażliwe punkty na ciele napastnika. Do efektywnego używania kubotanu wymagany jest trening, lecz korzystanie z niego jako przedmiotu skupiającego siłę uderzenia jest często bardzo skuteczne.
Zalety kubotanów:

 • Niska waga
 • Bardzo kompaktowa wielkość 
 • Łatwość w przenoszeniu 
 • Niska cena

Długopisy taktyczne

Narzędzia tego typu łączą skuteczność kubotanu, ale rozszerzają ja  o inne użyteczne cechy takie jak: długopis, zbijak do szyb czy klips ułatwiający przenoszenie. Pomimo wyższej ceny, dodatkowe cechy mają długopisy taktyczne, które mogą być przydatne między innymi na przykład podczas wypadku samochodowego, kiedy musimy wybić szybę w samochodzie.
Zaletami długopisów taktycznych są:

 • Możliwość używania technik stosowanych z kubotanami
 • Niska waga
 • Kompaktowa wielkość
 • Dodatkowa funkcjonalność

Alarmy osobiste

Czasem podczas sytuacji gdzie samoobrona bywa konieczna, może wystarczyć jedynie zwrócenie na siebie uwagi. Alarmy osobiste dzięki wytwarzaniu bardzo wysokiego i głośnego sygnału dźwiękowego pozwalają skutecznie odstraszyć napastnika, zniechęcając do ataku lub innej podjętej akcji. Dzięki alarmom możemy również zwrócić uwagę otoczenia, czy też wezwać pomoc.

Kajdanki

Jeśli obezwładnimy napastnika, najlepszym pomysłem będzie wezwanie policji i przypilnowanie, aby osobom, które nas zaatakowały albo chciały okraść, wymierzono sprawiedliwą karę. Lecz co jeśli nie możemy przypilnować tej osoby? Wtedy idealnym rozwiązaniem będą kajdanki. Dadzą nam możliwość skrępowania rąk napastnika lub przypięcia go w ten sposób, aby w bezpieczny sposób można było zaczekać na policję

Broń treningowa 

Jest grupa narzędzi, broni, która nie pomoże nam podczas samoobrony bezpośrednio. Jest to broń treningowa, lecz nie powinniśmy jej lekceważyć. Ćwiczenie z taką bronią pozwoli nam się obyć z możliwymi atakami, jakie może wykonać napastnik, pomoże nam w pozostaniu opanowanymi w nawet bardzo trudnych i stresowych sytuacjach. Trzeźwe myślenie i umiejętność szybkiego analizowania sytuacji może okazać się przydatniejsza niż jakiekolwiek inne narzędzie.

Pistolet hukowy na kule gumowe opinie

Często wśród naszych klientów pojawiają się też pytania, czy pistolety na kulki są dobre. Wiadomo, co człowiek, to opinia, jednak najistotniejszym jest fakt, że pistolet hukowy na kule gumowe, rpzede wszystkim pozwoli nam odstraszyć napastnika, a przynajmniej chwilowo wystraszyć, co może dać nam możliwość ucieczki. Z broni alarmowych dostępne są pistolety hukowe, czyli broń alarmowa oraz pistolety na kule gumowe.
 
Jak widzimy, możliwości jest wiele. Tylko od nasz należy czy postawimy na trening nad własnymi umiejętnościami, zdecydujemy się na wyposażenie się w narzędzie, czy też postanowimy połączyć obie możliwości. Najważniejsze jest, aby nie czuć się zbyt pewnie, żadne narzędzie nie ochroni nas w 100%, a niedocenienie napastnika może być naszym największym błędem.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii