Czym jest samoobrona?

Samoobrona to najprościej mówiąc, ogół działań mających na celu obronę przed fizycznym atakiem napastnika. Często używa się słowa samoobrona jako terminu ogólnego na określenie sztuk walki — bez użycia broni lub wykorzystując przedmioty użytku codziennego. 

Samoobrona to przede wszystkim system działań defensywnych, dzięki którym w sytuacji zagrożenia osoba zagrożona może się skutecznie obronić. Samoobrona kładzie znaczny nacisk na uniknięcie kontaktu fizycznego. Jeśli uniknięcie/wycofanie nie jest możliwe, należy zastosować poszczególne techniki i chwyty samoobrony, następnie uciec i wezwać pomoc. 

Skuteczna samoobrona pozwoli nam obronić się przed napastnikiem w wielu groźnych sytuacjach np. podczas próby kradzieży, próby gwałtu czy bezpośrednio przed atakiem fizycznym. Samoobrona zwiększa komfort psychiczny poprzez świadomość i pewność, że w razie nieprzyjaznego ataku ze strony jakiejś osoby lub grupy osób można się skutecznie obronić. 

Samoobrona w polskim prawie 

„§1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.

§2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności, gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

§2a. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania (…), chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące.

§3. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu”.

W Polsce kursy samoobrony prowadzą wyspecjalizowane szkoły. Kurs samoobrony uczy zachowań umożliwiających odparcie ataku silniejszego napastnika. Coraz częściej pojawiają się również specjalne kursy dla kobiet. Dobrze prowadzone zajęcia z samoobrony informują uczestników przede wszystkim:

  • Jak uniknąć zagrożenia 
  • Jak zachować się w sytuacji podwyższonego ryzyka
  • Jak nie wpadać w panikę
  • Jak skutecznie działać pod wpływem stresu. 

Sztuki walki 

Sztuki walki to sposoby i techniki walki wręcz, czasami z pomocą różnego rodzaju broni białej, których celem jest poprawa formy fizycznej, ale także rozwój osobowy, psychiczny i duchowy. Adepci sztuk walki oprócz zadawania poprawnie technicznie ciosów, uczą się również jak lepiej kontrolować swój umysł i ciało oraz czuć się pewniej w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. 

Sztuki walki to również filozofia ostateczności. Wpaja się uczestnikom kursów, by nigdy nie atakowali przeciwnika dla własnych celów. Najważniejsze powinno być posługiwanie się swoją siłą w mądry sposób. Sztuki walki i zdobyta podczas ich trenowania siła fizyczna ma prowadzić do rozwoju duchowego jednostki. 

Sztuki walki to również sporty walki (choć według wielu znawców tematu błędne jest ich łączenie). Do sportów walki zalicza się izraelską Krav Magę, rosyjskie Sambo czy amerykański Kick-Boxing. Sporty walki swoje korzenie mają w XX wieku, a wymyślono je w celu skutecznej eliminacji przeciwnika. Kick Boxing zawdzięczamy amerykańskim karatekom, którzy odrzucili zasadę Karate dotyczącą zadawania ciosów z ograniczoną siłą i postanowili skupić się na zadawaniu ich z pełną mocą, by przeciwnika powalić nokautem. Krav Maga to dokładnie system walki opracowany dla Sił Obronnych Izraela oraz służby wywiadowczej Mossadu. Jest to synkretyczna sztuka walki łącząca skuteczność ciosów z Judo czy Aikido

Sztuki walki, te tradycyjne wywodzące się z Dalekiego Wschodu (Japonii, Chin, Korei czy Tajlandii) są silnie związane z filozofią buddyjską. Głównym celem sztuki walki z państw, w których rozpowszechnił się buddyzm, jest osiągnięcie spokoju i umiejętności zapanowania nad swoimi odruchami oraz osiągnięcie absolutu. Odrzucają rywalizację i agresję względem przeciwnika. Sztuki walki Wschodu cechuje silna dyscyplina jednostki, powstrzymywanie swoich nerwów, konieczność samodoskonalenia. Tutaj zachodzi konkretna różnica. Sporty walki, to dla wielu nie sztuki walki, ponieważ w nich aspekt duchowy schodzi na drugi plan lub jest zupełnie nieobecny. 

Kobieta w rashguardzie ćwiczy kick boxing

Japońska sztuka walki 

Japońskie sztuki walki są nie tylko zakorzenione w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni, ale również w jego historii. Japońska kultura feudalna oparta na samurajskich wojownikach ograniczała użycie broni dla tych, którzy nie należeli do klasy wojowników. W związku z tym stworzono dyscypliny bez broni dla ludzi "nie-samurajów". Japońska sztuka walki jest silnie związana z historią, kulturą i filozofią dotyczącą niestosowania przemocy w tym kraju. 

Japońska sztuka walki Judo to tzw. ścieżka elastyczności. Wpływa ona na rozwój umysłowy i duchowy. Zasada „braku oporu" odnosi się do techniki Judo, która polega na poddaniu się sile przeciwnika w celu uzyskania większej energii. 

Japońska sztuka walki Karate oznaczająca „ścieżkę pustej ręki" opiera się na użyciu ciosów, kopnięć, bloków i ataków otwartą ręką. Kimona Karate składają się ze spodni, bluzy i pasa. 

Japońska sztuka walki Aikido, czyli „droga zjednoczonego ducha” została opracowana w XX wieku przez Morihei Ueshibe. Jest to sztuka walki polegająca przede wszystkim na samodoskonaleniu. Techniki Aikido składają się z rzutów oraz dźwigni (na małe stawy — nadgarstki i łokcie) oraz uniki i pady. Japońska sztuka walki Aikido zawiera również, elementy walki bronią. 

„Sztuka zgodności”, czyli japońska sztuka walki Jiu-Jitsu jest to sztuka walki wykorzystująca siły pośrednie. Celem Jiu-Jitsu jest użycie chwytów do pokonania przeciwnika. Można ją określić jako sztuka walki w zwarciu, którą używali samurajowie — feudalni wojownicy Japonii. To właśnie od Jiu-Jitsu wzięły się sztuki walki Judo i Aikido

Dwóch mężczyzn ćwiczy Jiu-Jitsu

Konfrontacja sztuk walki

Sztuki walki i ich ogromna popularność w ostatnim czasie przekłada się na ilość różnych konfederacji skupiających najlepszych zawodników. Mixed Martial Arts — czyli słynnego MMA nie trzeba nikomu przedstawiać. W Polsce ogromną popularnością cieszy się rodzime KSW. Konfrontacja Sztuk Walki założona w Warszawie przez Martina Lewandowskiego i Macieja Kawulskiego. Ogromna popularność KSW przyniosła całej organizacji ogromne przychody. Najpierw gale były transmitowane przez telewizję Polsat, a obecnie transmisją gal i wydarzeń zajmuje się serwis ViaPlay. 

Konfrontacja Sztuk Walki ma swoje własne zasady i reguły walki. Każda walka MMA na gali, rozgrywana nie o tytuł trwa 3 rundy, nie krótsze niż 5 minut. Przerwa między rundami wynosi 1 minutę. Każda walka MMA rozgrywana o tytuł odbywa się na dystansie 5 rund. Konfrontacja Sztuk Walki to 10 kategorii wagowych, począwszy od „słomkowej”, a kończąc na „superciężkiej". 

Fame MMA

Na przeciwległym biegunie znajduje się Fame MMA. Jako że Konfrontacja Sztuk Walki obejmuje wyłącznie profesjonalistów, Fame MMA skupia celebrytów. Fame MMA to polska federacja organizująca tzw. gale typu freak show fight. Pojedynki toczą się na zasadach MMA. W galach Fame MMA biorą udział celebryci, youtuberzy, raperzy, influencerzy i różne znane osoby ze świata mediów. Aspekt sportowy schodzi na dalszy plan, podczas gal Fame MMA najważniejsze jest show. 

Rashguard i odzież treningowa

Rashguard to rodzaj odzieży kompresyjnej, wykonany ze specjalnego materiału, który mocno przylega do ciała. Tkanina, z której jest wykonany rashguard, uciska ciało, poddając je kompresji. Rashguard powoduje lepsze ukrwienie i dotlenienie mięśni, co znacząco przekłada się na zmniejszenie bólu, zmęczenia, przyspiesza znacznie tempo regeneracji, co przekłada się na lepsze wyniki podczas treningu. Rashguard, choć cechuje się wieloma zaletami i jest wybierany przez profesjonalistów, musi być odpowiednio dobrany. Zadecydowanie rashguard nie powinien być za mały, gdyż uciskanie ciała stanie się nieprzyjemne oraz ograniczy ruch kończyn naszego ciała. Za duży nie spełni swojego zadania. Rashguard musi w bardzo dokładny sposób opinać mięśnie, by móc efektywnie działać podczas treningu. 

Rashguard to nie tylko domena męskiej mody treningowej, ale również damskiej. Rashguard damski spełnia te same zadania, co męski odpowiednik. Jedyne, co może go różnić to czasami odważniejsza, kolorowa barwa. 

Rashguard, w tym rashguard damski sprawdzi się podczas każdego rodzaju treningu:

  • siłowego
  • wytrzymałościowego 
  • z obciążeniami na siłowni 
  • treningu skupiającego się na górnych partiach ciała.

Rashguard, tak jak rashguard damski sprawdzi się również poza salą treningową. Można go założyć na pieszą wycieczkę trekkingową, podczas treningu Nordic Walking, na rowerowe wycieczki, spływ kajakowy. Rashguard męski i rashguard damski sprawdza się w każdej sytuacji, w której mocno pracują górne partie ciała, a tego typu koszulki wzmacniają pracę naszych mięśni. 

Polecane Rashguardy przez Zbrojownia.pl

Mężczyzna w koszulce rashguard Pitbull

Spodenki MMA 

Spodenki MMA podobnie do odzieży rashguard są wykonane z elastycznego materiału i przede wszystkim również z trwałego np. poliestru. Odpowiednio dobrane spodenki MMA przekładają się na swobodne poruszanie i dynamiczne kopnięcia czy wyskoki, chronią skórę przed otarciami. Spodenki MMA zostały również dodatkowo wzmocnione w strategicznych miejscach, podatnych na rozerwanie lub rozszarpanie. Właściwości termoaktywne sprawiają, że spodenki MMA nie nasiąkają potem, tylko wydalają go na wierzch materiału i błyskawicznie odparowują, dzięki czemu trening staje się wydatny i komfortowy. 

 Polecane spodenki MMA:

Wybierając swój rashguard oraz spodenki MMA warto zwrócić uwagę na ten rodzaj odzieży w bogatej ofercie producenta Pitbull West Coast

Rashguard Pitbull to nie tylko wytrzymałość, jakość materiału, ale również przemyślana stylistyka i design każdego modelu. Na odzieży Pit Bull rashguard znajdziemy nie tylko barwną kolorystykę, ale również agresywne psy bojowe, humorystyczne lub komiksowe nadruki będące wariacją na temat charakterystycznych elementów danej sztuki walki.

Kobieta ubrana w damski rashguard Pitbull

Samoobrona. Gazy pieprzowe, broń bez zezwolenia

Gaz pieprzowy 

Dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w samoobronie oraz nie trenują sportów walki, najlepszym środkiem ochrony osobistej będzie gaz pieprzowy. Ich kompaktowa budowa powoduje, że mieszczą się idealnie do damskiej torebki lub kieszeni spodni. Substancja czynna, w skład której wchodzi olejek kapsaicynowy (pozyskiwany z papryczek chilli). Zostaje on wystrzelony z dyfuzora i powoduje u napastnika silne pieczenie oczu połączone z trudnościami w oddychaniu, dezorientację a przede wszystkim gaz pieprzowy uniemożliwia napastnikowi otwarcie oczu. 

Gaz pieprzowy — stożek 

Jest to gaz w formie drobnej mgiełki, przyjmuje podczas rozpylania kształt stożka, pokrywa większy obszar. 

Gaz pieprzowy stożkowy 

Gaz pieprzowy — strumień 

W tym modelu substancja czynna jest wypuszczana z rozpylacza w formie wąskiego rozpylacza. Zasięg jest mniejszy niż w gazie stożkowym, ale strumień działa bez zarzutu podczas wiatru i deszczu. 

Gaz pieprzowy strumieniowy

Gaz pieprzowy — piana 

Rozpylony gaz trafia w cel i przywiera do niego, a następnie zaczyna się pienić, zwiększając powierzchnię oddziaływania. Na trafionej powierzchni utrzymuje się znacznie dłużej niż inne rozpylone gazy, a sam napastnik musi dłużej usuwać środek drażniący. 

Gaz pieprzowy piana

Gaz pieprzowy — żel 

Dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, do tego żel jest bardzo trudny w usunięciu z twarzy, ale wymusza też precyzję w celowaniu. Dodatkowo gaz pieprzowy w żelu jest najmniej podatny na działanie warunków pogodowych. 

Gaz pieprzowy żelowy 

Gaz pieprzowy Grizzly

Broń bez zezwolenia do samoobrony — kubotan 

Broń bez zezwolenia do samoobrony to na przykład kubotan, Ten brelok do samoobrony powstał w XX wieku, a jego twórcą był mistrz sztuki walki Soke — Takayuki Kubota. Brelok do samoobrony, który swoją popularną nazwę wziął od swojego twórcy — czyli kubotan to sztywny pręt z metalu, drzewa lub tworzywa o długości 14 cm i średnicy około 1 cm. Końce kubotanu są zaokrąglone i dodatkowo tępe, a znajdujące się na końcu jednego z nich kółko służy do przymocowania go do paska lub pęku kluczy. 

Poręczność kubotanu została doceniona na całym świecie. Jego niewielkie wymiary, poręczność i praktyczność sprawiają, że ten brelok do samoobrony mieści się w kieszeni, torebce lub plecaku. W świetle polskiego prawa kubotanu można używać legalnie i bez zezwoleń. Jednakże można z niego korzystać tylko w ramach obrony koniecznej. 

Brelok do samoobrony zwany również kubotanem musi dobrze przylegać do dłoni, należy więc zwrócić uwagę na ergonomiczny kształt. Przez nieprawidłowy chwyt lub złe wyprofilowanie narzędziem można złamać sobie palce. Kubotan w trakcie zagrożenia zaciskamy w pięści i uderzamy końcówką w mięśnie napastnika. 

Brelok do samoobrony — kubotan

Kubotan Perfecta KB II 

Kubotan w pęku kluczy

Sklep ze sprzętem do samoobrony i odzieżą treningową

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego Zbrojownia.pl oraz do sklepu stacjonarnego w Gliwicach przy ulicy Pszczyńskiej 202A. Nasz sklep z bronią wyposażony jest w pełną ofertę produktów do samoobrony. Znajdziecie w nim również sprzęt do treningu sztuki walki rashguard, spodenki MMA, rashguard Pitbull. Nasi specjaliści z chęcią pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu i ekwipunku. 

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii