Przetestowaliśmy termosy - sprawdź wyniki

Jak każdy uwielbiam wakacje. Kiedy jest ciepło, można pojechać nad wodę, rozpalić grilla na działku albo zwyczajnie pojechać w góry pospacerować. Chyba mało kto stwierdzi, że lato to najgorsza pora roku. W związku z licznymi wyjazdami gdzieś z żoną i dzieckiem zabieram mnóstwo rzeczy (tych potrzebnych i potrzebnych według żony). Jednym z przedmiotów, które obowiązkowo znajdują się w naszym bagażu to termos. Zapas ciepłej wody, aby zrobić sobie herbatkę na szczycie, lub kawę po kilku godzinach podróży (bo nigdy nie wiadomo gdzie będzie postój) jest po prostu nieodzowny. Można zagrzać sobie wodę na kuchence turystycznej, ale to temat na osobny artykuł. Termos to ciekawe naczynie, które potrafi utrzymać temperaturę cieczy, która się w nim znajduje bez znacznych jej wahań. Został on wymyślony w XX w. przez fizyka Jamesa Dewara. Na początku służył mu on do przenoszenia skroplonych gazów. Ludzie to podłapali i zaczęli przenosić w nich napoje i posiłki. Cały sekret termosów tkwi w podwójnych szczelnych ściankach. Między nimi znajduje się próżnia, która nie wyprowadza ciepła na zewnątrz. Sama konstrukcja termosu nie zmieniła się od lat, zmieniły się natomiast materiały, których się używa przy ich produkcji.

Termosy dzielimy na 3 grupy:

Kubki termiczne w formie termosów

Z racji, że chyba już każdy miał okazję się spotkać z kubkiem termicznym, zacznę od niego. Przy zakupie warto zwrócić uwagę już na nazwę, bo bardzo często kubki termiczne mylone są z kubkami turystycznymi, które wyglądają całkiem tak samo, ale nie mają właściwości utrzymania temperatury. (nazywane często jako termos turystyczny, bo podobnie trzyma temperaturę, ma podwójne ścianki, ale czas utrzymywania temperatury jest o wiele niższy) Kubkiem termicznym na pewno jest Kubek termiczny ze stali nierdzewnej BCB 0,4 L, który ma wygodne ucho i nakrętkę z otworem do picia. Są kubki bez ucha i to tylko kwestia przyzwyczajenia i osobistych upodobań. Zasadniczą różnicą w kubkach jest rodzaj zamknięcia otworu do picia. W przedstawionym kubku BCB jest zamknięcie typu „on/off” czyli takie, które przesuwamy jednym palcem (trzeba pamiętać o jego zamknięciu). Drugim rodzajem jest „click” – aby się napić, należy nacisnąć guzik. Z tego rodzaju kubka na pewno nie wyleje się kawa w uchwycie na napoje w samochodzie.

Termos na napoje - jaki jest najlepszy?

Drugi bardzo popularny typ termosów. Najczęściej składa się z butelki na napój, korka i zakrętki, która pełni rolę kubeczka. Przy wyborze tego rodzaju termosu powinniśmy się kierować zasadą, że tańsze nie znaczy lepsze. Wiadomo fala chińskich produktów zalewa cały świat i markety gdzie można kupić termos za kilkanaście złotych. Ja już kilka takich wyrzuciłem, dlatego zdecydowałem się, aby mieć 2 termosy o różnych pojemnościach – 0,35l oraz 1,0l. Dwie różne pojemności ze względu na długość wędrówek. Mniejszy Termos SILVA KEEP 0,35 L pomarańczowy służył głównie żonie kiedy brała córkę na spacer i małej zachciałoby się mleka (w ramach wyjaśnienia córka w tej chwili 2 lata). Zauważyłem, że po 3 godzinach kiedy wracały do domu, a zostało w nim jeszcze wody, można było zalać sobie filiżankę herbaty. Produkt szwedzkiej marki Silva zaczął robić na mnie coraz większe wrażenie kiedy przyjrzałem mu się bliżej. Gumowana powierzchnia jest super, bo termos z wrzątkiem nie ma prawa się wyślizgnąć, a nakrętkę łatwo można odkręcić. Co ciekaw taki mały termos po 8 godzinach również trzymał ciepło. Okazuje się, że to dzięki zwartej konstrukcji i szwedzkiej stali, która cieszy się ogromną popularnością wśród produktów outdoorowych. Termos Esbit ISO Vacuum Flask 1 l 159-026 doskonale sprawdza się podczas wyjazdu na cały dzień. Testowaliśmy go wyjeżdżając do pobliskiej Ostravy i tamtejszego ZOO. Jego zaletą jest dodatkowy kubeczek oraz korek. Korek jest o tyle istotny, że są ludzie, którzy wolą tradycyjny odkręcany (tak jak ja), a są i ludzie, którzy wolą korek z „clickiem” (jak moja żona) Producent dał nam oba i wybierając go, nie musieliśmy się martwić, jaki będzie korek. Ciekawym jest fakt i po całodniowym wypadzie wraz z dojazdem w obie strony termos naprawdę trzymał temperaturę tak bardzo, że śmiało dało się zalać kawę i nawet wyszła. Po 10 h to według mnie bomba. Producent podaje, że po 24 h temperatura spada do około 30 stopni Celsjusza. Według mnie niemiecka technologia sprawdza się doskonale.

Termos na żywność - polecamy najlepsze termosy

Zazwyczaj występują w różnych pojemnościach 0,5l, 0,75l i 1l (ja preferuję termos o pojemnośći 0,5 l, dobrze utrzymuje ciepło i nie jest ciężki). My zdecydowaliśmy się na 0,5l z myślą o dziecku i żeby zabrać dla niej jakiś obiad czy zupę. Z racji, że córka uwielbia rosół, musiał to być naprawdę dobry termos (kto jadł zimny rosół, ten wie dlaczego). Wybraliśmy Termos obiadowy Esbit Food Jug 0,5 gdzie zakrętka może służyć jako miseczka. W korku znajduje się guzik, aby odprowadzić nadmiar pary i wyrównać ciśnienie, a co za tym idzie nie poparzyć się przy odkręcaniu. Pierwszą porcję córka jadła po 3 godzinach – rosół był tak ciepły jak w momencie kiedy go nalewaliśmy. Jakże byłem zaskoczony kiedy już na koniec naszej wycieczki, czyli mniej więcej po 8 godzinach rosół, który został, nadawał się do jedzenia, bo był jeszcze gorący, według producenta powinien mieć około 50 stopni Celsjusza. Dopiero po 24 godzinach powinien mieć około 30 stopni. Tego nie chcieliśmy testować, bo wystarczy nam to, co sprawdziliśmy i jestem pewien, że i te 30 stopni by utrzymał bez problemu. Można założyć, że około 12 godzin na pewno utrzyma bardzo wysoką temperaturę napoju (kawę czy herbatę) nawet w trudnych warunkach.

Podsumowanie testu termosów - jaki jest najlepszy termos?

Na pewno, aby wybrać termos, trzeba zwrócić uwagę na staranność wykonania i szczelność korka, bo tylko tamtędy może uciekać ciepło. Ważnym aspektem jest również, jak długo temperatura będzie utrzymywana – w tych najlepszych jak Esbit to jest nawet 24 godziny, w przyzwoitych kilkanaście godzin, a w chińskich tandetach… no cóż, szkoda na nie pieniędzy i czasu. Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się po raz kolejny przydatne. Jeśli masz uwagi do testu, to dodaj komentarz, chętnie zapoznamy się z Twoją opinią - możesz wskazać Twoim zdaniem najlepszy termos, może robiłeś własne testy termosów?

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii