W poprzednim artykule opisaliśmy najważniejsze parametry związane z wyborem lunety do wiatrówki i podzieliliśmy wiatrówki na mocniejsze sprężynowe oraz słabsze – te zasilane sprężonym gazem CO2 lub powietrzem typu PCA i PCP. W tej części skupimy się na sposobie montowania lunety na wiatrówce.

Jak dobrać montaż

Lunety montuje się do wiatrówki przy pomocy specjalnego uchwytu zwanego montażem na specjalnie przystosowanym gnieździe zwanym szyną montażową. Miejsce takie znajduje się na grzbiecie wiatrówki i zazwyczaj w dwóch standardach – 11 mm oraz 22 mm (tzw. Picatinny lub Weaver). Bardzo często ja końcu szyny znajduje się mały otworek na tzw. kołek stopujący.

Montaż można też podzielić ze względu na jego budowę na jednoczęściowe i dwuczęściowe. Na pewno ten składający się z jednego elementu lepiej sprawdzi się w przypadku wiatrówek sprężynowych. Montaż jednoczęściowy WALTHER - tubus 30 mm posiada wspomniany kołek dlatego nawet mimo dużego odrzutu w wiatrówce sprężynowej luneta jeśli została dobrze zamontowana, nie cofnie się, tylko zostanie na swoim miejscu gotowa do kolejnego strzału. Natomiast Montaż dwuczęściowy średni 30mm/11mm LEAPERS sprawdzi się w wiatrówkach PCA i PCP. To właśnie ze względu na swoją dwuczęściową konstrukcję pozwoli on nam na zamontowanie lunety nad magazynkiem, a nie cofnie się przy strzale. Niezależnie od budowy montażu należy pamiętać, aby wybrać taki, który będzie miał taką samą średnicę co średnica tubusu w lunecie

Jaka średnica tubusu?

Ilu strzelców tyle opinii na temat średnicy tubusu. Calowy? A może 30 mm? Niestety nie wpływa on ani na jakość obrazu, ani na celność. Dla amatora strzelania ten parametr nie ma znaczenia. Jedyne, na co ma wpływ to zakres regulacji krzyża celowniczego. W tubusach 30 mm ten zakres będzie większy. Docenić to można, jedynie strzelając na bardzo długich dystansach.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii