Alpha Industries to legendarny amerykański producent odzieży, który cieszy się szacunkiem oraz popularnością na całym świecie. Firma została założona przez Samuela Gelbera w 1959 roku w Knoxville w stanie Tennessee. Początkowo firma jako podwykonawca produkowała odzież dla wojska amerykańskiego. Dopiero później wkroczyła na rynek konsumencki. Odzież Alpha Industries można określić jako streetwear z militarnym rodowodem.
ALPHA INDUSTRIES
Militarne dziedzictwo Alpha Industries - co to za firma?
Pierwsze kontrakty od Departamentu Obrony USA marka uzyskała w 1959 roku. Dotyczyły one produkcji kurtek Air Force N-3B (parka) oraz koszul marynarki wojennej. Firma pozytywnie wywiązała się ze swojego pierwszego testu, dzięki czemu jej współpraca z Departamentem Obrony była kontynuowana. W 1963 roku Alpha Industries dostało zamówienie na kultową i popularną po dziś dzień kurtkę bomberkę MA-1 oraz parkę N-2B. Firma ponownie wywiązała się z umowy wzorowo, dzięki czemu w 1965 roku dostała kontrakt na nowo opracowany płaszcz polowy Alpha Industries M-65. Na tę kurtkę firma otrzymywała zamówienia rządowe przez następne 25 lat.
Pierwsze kroki na rynku konsumenckim
Alpha Industries, aby utrzymać swoje linie produkcyjne w czasie przestoju pomiędzy kolejnymi zamówieniami rządowymi, postanowiła spróbować swoich sił na rynku komercyjnym. Rozpoczęła produkcję kurtek, które trafiały na rynek pod kilkoma różnymi markami, z czego najpopularniejszymi były Concord Industries i Intercon Apparel. Aby odróżnić produkty konsumenckie od produktów na zamówienie Departamentu Obrony USA, stworzono specjalne logo składające się z trzech poziomych pasków.
Nieustanny rozwój i kolejne zamówienia rządowe
W kolejnych latach Alpha Industries otrzymała kolejno zamówienia na: nieprzepuszczalną kurtkę marynarki wojennej (1976), kurtki lotnicze CWU-36/P Nomex (1980) oraz parkę ECWCS (1986). Każdy z tych produktów był wyjątkowy. Nieprzepuszczalna kurtka przeznaczona dla marynarki wojennej przeznaczona była do pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych. Została wyposażona w specjalną podszewkę z pianką z tworzywa sztucznego, która miała za zadanie podtrzymywać marynarza na powierzchni gdyby wypadł za burtę. Kurtkę tę produkowano do końca lat 80. Kurtki lotnicze CWU-36/P zastąpiły stosowane od lat pięćdziesiątych nylonowe kurtki MA-1. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pilotów, zostały wykonane z ognioodpornego materiału. W 1995 roku Alpha stworzyła jej cięższą wersję nazwaną CWU-45/P. Z kolei parka ECWCS była częścią nowego systemu odzieży warstwowej opracowanego przez Laboratorium Tekstylne Natick dla personelu wojskowego, piechoty morskiej i sił powietrznych. Jej produkcja miała miejsce do końca lat 90.
Śmierć założyciela, zmiany w zarządzie Alpha Industries
Samuel Gelber zmarł w 1982 roku w wieku 67 lat. Po jego śmierci stery firmy zostały objęte przez jego żonę Mildredę Gelber, zięcia Alana Cirkera oraz wspólnika biznesowego Johna Niethammera. Nowi liderzy położyli duży nacisk na rozwój komercyjnej strony marki. Na początku skupiono się na zbudowaniu wizerunku, dlatego zaczęto umieszczać znaki towarowe na trzech paskach z etykiety. Logo firmy zostało odświeżone w 1992 roku. Dodano wtedy do niego znaną już dzisiaj literę A. Od tego momentu logo Alpha Industries składa się z trzech pasków oraz litery A nawiązującej do lotnictwa, z którym firma wiąże swoje początki.
Nacisk na rynek konsumencki
Aby stać się bardziej przystępną marką, Alpha Industries w 1997 roku założyła swoją pierwszą witrynę internetową. Na nowo powstałej stronie konsumenci mogli zaczerpnąć wiedzy na temat produktów Alpha, a także przeczytać jej historię. Strona umożliwiała także klientom zamawianie wybranych fasonów kurtek bezpośrednio z fabryk w Knoxville za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Świętowanie rocznic
W 2009 roku firma obchodziła 50 rocznicę założenia. Z tego powodu wypuszczono specjalną rocznicową kurtkę lotniczą oraz książkę, która w szczegółowy sposób opisywała historię firmy. Ponadto zlecono znanemu artyście wykorzystanie kurtki Alpha Industries bomber MA-1 jako płótna do serii dzieł sztuki. Dziesięć lat później w 2019 roku firma, świętując swoją 60 rocznicę, wypuściła całą serię limitowanych produktów, a także zorganizowała specjalną galę, w której udział wzięli wszyscy międzynarodowi partnerzy Alpha.
Współpraca z PLAYBOY
Alpha Industries w trakcie swojej działalności wielokrotnie zawiązywała współpracę ze znaną amerykańską marką Playboy. Choć może to zabrzmieć co najmniej absurdalnie, Playboy także posiada mocne powiązania z wojskiem. Magazyn ten odegrał bardzo ważną rolę w trakcie wojny wietnamskiej, w trakcie której wywarł ogromny wpływ na żołnierzy stacjonujących za granicą. Od początku do końca wyrażał jednoznaczne poparcie dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących w południowo-wschodniej Azji, a także stanowił dla nich swoisty dotyk domu. Żołnierze niejednokrotnie nosili naszywki z logiem króliczka, a także malowali je na pojazdach wojskowych. Wspólne korzenie związane ze wspieraniem wojska zachęciły obie marki do współpracy.
Specjalne edycje odzieży
Wśród odzieży Alpha można znaleźć więcej wyjątkowych i limitowanych produktów powiązanych z innymi firmami czy agencjami. Wielką popularnością cieszy się seria odzieży poświęcona Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Agencja, której początki sięgają końcówki lat 50 ubiegłego wieku, posiada nieoceniony wkład w badaniach kosmosu. Wyjątkowa seria odzieży Alpha Indastries NASA obejmuje kurtki, koszulki oraz akcesoria. Producent przygotował także co nieco dla graczy. Call of Duty X Alpha Industries to współpraca, która przyniosła ekskluzywną kurtkę lotniczą B-15 poświęconą osiemnastej odsłonie popularnej serii - Call of Duty: Vanguard. Amerykanie współpracują też z japońską marką odzieżową AAPE (A Bathing Ape). Grzechem byłoby nie wspomnieć o serii odzieży poświęconej kultowej serii filmów poświęconej pilotom marynarki wojennej - Top Gun.
Współczesna oferta Alpha Industries
Choć nieustannie od ponad 60 lat symbolem producenta pozostaje kurtka męska Alpha Industries bombera M-A1 z jej wszystkimi zróżnicowanymi modelami to amerykańska marka posiada bardzo rozbudowaną ofertę szeroko wykraczającą poza kurtki. Można śmiało stwierdzić, że marka zadbała o to, aby jej oferta obejmowała wszystkie najważniejsze części garderoby. Koszulka męska Alpha Industries cieszy się niemalejąca popularnością. Pomimo dużego nacisku na minimalizm na przedniej części znajduje się duże logo producenta pozwalające wyróżnić się z tłumu.
Uwagę przykuwa także bluza Alpha Industries model 178318, która wyróżnia się świetnym wykonaniem, miłym w dotyku materiałem oraz dużą wytrzymałością godną militarnej historii firmy. Duże logo tym razem znajduje się nie z przodu, ale w tylnej części i pokrywa także kaptur. Po bluzy Alpha Industries sięgają chętnie zarówno mężczyźni jak i kobiety.




