Wiatrówki bez zezwolenia
Strzelanie z wiatrówki bez zezwolenia to hobby, które nadaje się niemal dla każdego – nawet nastolatki, oczywiście pod nadzorem osób dorosłych, mogą wprawiać się powoli w strzelectwo. Ten sport pozwala rozwijać umiejętności w sposób wszechstronny – od skupienia i koncentracji uwagi, po koordynację wzrokowo – ruchową. Z wiatrówek bez zezwolenia korzystają i kobiety, i mężczyźni, często traktując takie pierwsze kontakty z wyposażeniem jako wstęp do nowej, fascynującej pasji, jaką jest strzelectwo sportowe lub rekreacyjne.
Dostępne w naszej ofercie wiatrówki długie i wiatrówki krótkie, na które nie jest konieczne pozwolenie, stanowią do tego starannie wykonane repliki różnego rodzaju broni palnej, w tym nawet tak popularnych, jak Glock 17. Oferujemy Ci wybór wielu modeli, produkowanych przez cenione w branży militarnej marki. Wszystkie wiatrówki są sprzętem zaprojektowanym z wysoką dbałością o detale oraz bezpieczeństwo ich użytkowania.
Kilka słów o historii wiatrówki
Pierwsze wiatrówki pojawiły się w użyciu mniej więcej pod koniec XVI wieku, a w ciągu następnych kilkudziesięciu lat ten rodzaj wyposażenia przeszedł kilka modyfikacji i trafił ostatecznie do użytku wojskowego. W boju wykorzystano je jednak tylko w wojnie austriacko-tureckiej, pod koniec XVIII wieku. Później wiatrówki były już traktowane jako sprzęt typowo szkoleniowy, pozwalający na przyzwyczajenie się do broni i ćwiczenie umiejętności strzeleckich. Były (i w wielu armiach do tej pory są) tańszą alternatywą dla klasycznej broni palnej, ograniczając koszty związane ze szkoleniem.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wiatrówki „bojowe” były pierwotnie sprzętem bardzo precyzyjnym, z mocą pocisku na poziomie około 600 J. Zastąpienie prochu sprężonym powietrzem prowadziło do niwelowania sporej ilości dymu towarzyszącego wystrzałowi, co poprawiało zakres widoczności w trakcie potyczek.
Dla kogo wiatrówka bez zezwolenia?
Wiatrówka to urządzenie pneumatyczne, z którego korzystają tak osoby całkowicie początkujące i chcące hobbystycznie ćwiczyć, na przykład, strzelanie do celu, jak i doświadczeni strzelcy, również zawodowi, obracający się w środowisku sportowym.
W Polsce wiatrówki, których moc (energia kinetyczna) nie przekracza 17 J, nie są objęte rygorystycznymi przepisami Ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji [Dz.U.2024.485.t.j.] co oznacza, że nie jest wymagane specjalne pozwolenie na ich zakup i użytkowanie. To otwiera szerokie możliwości każdej osobie zainteresowanej strzelectwem, bez względu na wiek – mogą z nich korzystać również osoby niepełnoletnie (podkreślamy jednak ponownie – zawsze pod opieką dorosłego użytkownika). Tym samym wiatrówka bez zezwolenia może okazać się doskonałą formą prezentu dla młodzieży interesującej się militariami czy też chcącej ćwiczyć swój refleks i inne umiejętności.
Wiatrówki są stosunkowo lekkimi konstrukcjami, dzięki czemu z ich prawidłowym utrzymaniem i używaniem nie powinny mieć problemu nawet osoby drobniejszej postury oraz całkowici nowicjusze.
Po jaką wiatrówkę sięgnąć? Wiatrówki długie i wiatrówki krótkie
Na rynku znaleźć można spory wybór wiatrówek bez pozwolenia, w tym świetne imitacje prawdziwej broni palnej, jak i modele stanowiące wyraz swobodnego procesu projektowego. Można jednak podzielić je na dwa rodzaje, czyli wiatrówki długie bez pozwolenia i wiatrówki krótkie bez pozwolenia.
Wiatrówki długie, czyli sprzęt imitujący karabinki lub strzelby, to urządzenia pneumatyczne większych rozmiarów. Dla początkujących mogą być mniej poręczne, jednak nauka strzelania z długich wiatrówek pozwala efektywnie wyćwiczyć prawidłową postawę ciała w trakcie oddawania strzału. Długa lufa ułatwia precyzyjne celowanie, a do tego możliwe jest zamontowanie na niej lunety celowniczej.
Mówiąc o wiatrówce krótkiej należy mieć na myśli modele przypominające pistolety lub rewolwery. W tej kategorii znacznie częściej spotkać się można z dobrze wykonanymi replikami broni palnej, na pierwszy rzut oka trudnymi wręcz do odróżnienia od oryginałów. Są realistyczne, lekkie i poręczne, ale o dość krótkim zasięgu (do około 15 metrów). Krótkie wiatrówki pozwalają na oddawanie strzałów szybko, w sposób dynamiczny.
Bezpieczne używanie wiatrówek bez pozwolenia
Chociaż na dostępne w tej kategorii wiatrówki nie potrzebujesz pozwolenia, musisz pamiętać o każdorazowym zachowaniu zasad bezpieczeństwa w przypadku ich używania. Nieumiejętne lub też nieostrożne wykorzystywanie sprzętu tego rodzaju może stanowić zagrożenie tak dla Ciebie, jak i dla osób czy zwierząt znajdujących się w Twoim otoczeniu. W przypadku strzelania do celu możesz korzystać ze specjalnych tarcz strzeleckich, co ułatwi zachowanie skupienia na konkretnym celu.
Bezwzględnie należy zadbać o prawidłową ochronę wzroku i zakładanie okularów ochronnych. Przed oddaniem strzału zawsze upewnij się, że w pobliżu nikt się nie znajduje. Zawsze korzystaj też z profesjonalnego wyposażenia – nie kupuj śrutu z niepewnych źródeł, dbaj o zachowanie wiatrówki w odpowiednim stanie technicznym (wykorzystując do jej czyszczenia specjalne wyciory) i przechowuj ja w dopasowanym do niej futerale.