Szeroka oferta lunet celowniczych do każdego rodzaju broni ASG i wiatrówki. Proponujemy Państwu dobrą propozycję lunet strzeleckich, które spełnią wymagania osób początkujących, jak i zaawansowanych strzelców. Stawiamy na zadowolenie z zakupu i atrakcyjne ceny.
OPTYKA
Optyka strzelecka - lunety, kolimatory
Różnorodność dostępnych na rynku sprzętów sprawia, że dokonanie wyboru dotyczącego kupna optyki strzeleckiej jest dość trudne. Przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego modelu, powinniśmy zastanowić się nad tym, które z dostępnych urządzeń będzie najbardziej odpowiednie. Mowa tutaj przede wszystkim o kwestii związanej z tym, w jakich warunkach będziemy użytkowali naszą lunetę, a także tej, która wiąże się bezpośrednio z jej integralnością ze sprzętem, z którym będzie ona używana.
Celowniki optyczne i ich oznakowanie
Każdy z parametrów, który wiąże z celownikami optycznymi, pokrywa się z parametrami, które dotyczą lornetek. Mowa w tym przypadku o powiększeniu, ośmiokrotnym lub dziewięciokrotnym, zagadnieniem związanym ze średnicą obiektywu, czyli 40 mm lub 50, a także polem widzenia. Innowacją w przypadku oznaczeń w lunetach jest parametr AO. Jest on niczym innym, jak informacją o możliwości korygowania błędu paralaksy. Oprócz tego występować może także parametr IR, który stanowi o podświetleniu siatki celowniczej. W niektórych przypadkach producenci podają również informacje o typie zastosowanej siatki celowniczej, jednak dotyczy to dość wąskiej grupy produktów.
Jaką lunetę wybrać do zamocowania na wiatrówce?
Osoby korzystające z wiatrówek oraz broni pneumatycznych, często stają przed faktem konieczności dokonania wyboru związanego z wyborem odpowiedniej lunety. Pierwszym etapem kupna, powinno być ustalenie typu posiadanego sprzętu. Najprościej naszą wiatrówkę (lub też broń pneumatyczną) jest sklasyfikować jako sprężynową, czyli taką, gdzie powietrze zostaje sprężone przy pomocy specjalistycznego tłoka, którego praca napędzana jest przy pomocy sprężyny, PCP, PCA oraz dwutlenku węgla. Każda z wymienionych substancji, jest z kolei napędzana sprężonym gazem, który pochodzi ze specjalnego pojemnika (zintegrowanego albo wymienialnego). Dość zabawnym może wydać nam się fakt, że do tanich wiatrówek, które nie grzeszą wytrzymałością, powinniśmy zakupić celownik znacznie mocniejszy i trwalszy niż w przypadku wyższych jakościowo sprzętów. Jest to wynikiem tego, że sprężyna, która pełni zadanie napędzania tłuku danej wiatrówki ma stosunkowo duży odrzut, a tym samym powoduje dość mocno wyczuwalne drgania w chwili wystrzału. Wspomniane siły oddziałują również na samą lunetę. Zatem lunety, które są dość delikatne, mogą mieć trudności z wytrzymaniem skutków odrzutu tańszych wiatrówek. W efekcie może spowodować to szybkie uszkodzenie się lunety, a to przecież nie o to chodzi.
Jaki celownik powinien wybrać myśliwy?
Broń myśliwska generuje pewnego rodzaju problemy z dobraniem odpowiedniej lunety. Co gorsza, kłopot ten jest dość złożony. Wytrzymałość w tym przypadku jest równie istotna jak w wyżej opisanej sytuacji związanej z wiatrówkami sprężynowymi. Myśliwi muszą jeszcze dodatkowo określić cele, do których zamierzają wykorzystywać swoją broń, a co za tym idzie lunetę. W przypadku polowania zbiorowego najbardziej trafnym wyborem będą lunety o stosunkowo niewielkim powiększeniu obrazu. Ta propozycja to możliwość uzyskania bardzo klarownego, jasnego obrazu oraz dość duże pole widoczności. Wymienione elementy są natomiast kluczowe między innymi dla bezpieczeństwa podczas pędzonych polowań. Z kolei lunety do polowań na zasiadkę powinny prezentować sobą przede wszystkim ostry, wyrazisty i jasny obraz. Istotnym elementem w ich przypadku okazują się być powłoki antyrefleksowe, które poprawiają jakość transmisji światła, które wpływa w bezpośredni sposób na precyzyjność polowania. Dodatkowym atutem może okazać się podświetlanie siatki celowniczej.
Co na temat montażu optyki strzeleckiej?
Montowanie lunety na broni lub wiatrówce powinno przebiegać przy pomocy specjalnych uchwytów, które nazywane są właśnie montażem. Montuje się je na bazie montażowej, która znajduje się na samej broni. Wiatrówki wyposażone są zazwyczaj w szyny montażowe, których standard zawiera się pomiędzy 9, a 11 mm. Wiatrówki sprężynowe to z kolei tak zwany montaż jednoczęściowy, a więc muszą one być wyposażone w kołek stopujący. Z jego pomocą możliwe jest bezproblemowe zamocowanie celownika na naszej wiatrówce. Niekiedy zdarza się, że stosuje się także montaże dwuczęściowe, ale w każdym wypadku muszą być one wyposażone we wspomniany kołek. Wiatrówki PCP, PCA oraz CO2 powinny wykorzystywać montaż dwuczęściowy, ponieważ właśnie ten typ montażu jest dedykowanym dla nich oraz dla przypisanych im celowników. Broń przeznaczona dla myśliwych posiada dużą liczbę standardów montażu. Producenci wprowadzając na rynek swoje produkty, wprowadzają także kolejne typy montażu dla celowników optycznych. Optyka myśliwska to temat trudny do wyczerpania w jednym artykule. Nie mniej tego, informacje zawarte powyżej powinny znacznie ułatwić wybór odpowiedniego dla siebie sprzętu. Najważniejsze jest ustalenie, jaka optyka będzie współgrała z posiadaną przez nas bronią myśliwską, a także, do jakich celów zamierzamy jej używać. Reszta to dokonanie wyboru. Warto także skorzystać z porady ekspert.