Według historyków początków koszul męskich doszukiwać się można we wczesnej starożytności, dokładniej w cywilizacjach Tygrysu i Eufratu – Sumerów i Babilończyków. Ci za to mieli je przejąć od ludów wędrownych z Azji Środkowej. Były to tuniki wykonane najprawdopodobniej z lnu i służyły jako główne odzienie na co dzień. Moda na tuniki została przejęta przez Egipcjan i zgodnie z zachowanymi przekazami, można interpretować, że lniane tuniki były największym krzykiem mody nad Nilem.
Koszule
Historia koszul
Greckie chitony z krótkimi rękawami swoje pochodzenie zawdzięczają właśnie koczowniczym ludom z Azji. Chitony były nieodłącznym elementem ubioru greckiego żołnierza. Zakładane pod pancerz chroniła przed otarciami ciała. W epoce średniowiecza koszula męska stała się odzieniem najuboższych stanów. Właśnie w nich wykonywano prace rzemieślnicze, sprzątano i pracowano na polach. Dla stanów wyższych i szlacheckich koszula pełniła rolę bielizny. Średniowieczne koszule w odróżnieniu od swoich greckich poprzedników były znacznie dłuższe i sięgały często kolan. Stopniowo jednak do XVI wieku skrupulatnie je skracano. W epoce renesansu, a następnie baroku zaczęto je ozdabiać, stosując koronki, bufki czy falbanki, by na przełomie wieku XVII i XVIII za sprawą Wersalu i wprowadzanych tam trendów modowych, koszule męskie stawały się mniej bielizną, a bardziej właśnie tym, co znamy dziś, poprzez noszenie przez najmodniejszych panów kamizelek. Jednak prawdziwy wybuch popularności wiążę się z epoką literackiego romantyzmu. Zbuntowani literaci i poeci nosząc koszule z wykładanymi kołnierzami lub stójkami wypromowali taki wygląd młodego, eleganckiego mężczyzny. Wkrótce wprowadzono również guziki (wcześniej koszule zakładano przez głowę), a biała koszula stała się synonimem stylu i elegancji zarezerwowanej dla najzamożniejszych. Popularność mniej wykwintnych męskich koszul łączy się z Dzikim Zachodem, gdzie tamtejsi kowboje lub poszukiwacze przygód nosili flanelowe koszule, które dodatkowo chroniły przed zmienną pogodą i chłodnymi wieczorami. Właśnie praktyczność tego rodzaju koszuli spowodowała, że nawet dziś nie wyobrażamy sobie męskiej szafy bez przynajmniej jednej flanelowej koszuli. Wybuch drugiej wojny światowej spowodował, iż koszule męskie w militarnym wydaniu stały się najbardziej popularne, aż do czasu kwiecistych koszul hipisów. Jakość używanych materiałów, uniwersalny styl i wygląd – to główne składowe popularności wojskowych koszul.
Męskie koszule od Brandit Wear, Surplus oraz Helikon-Tex
Koszule męskie marki Brandit Wear to produkty dla mężczyzn, którzy w swojej filozofii życiowej stawiają na pozostawanie w ciągłym ruchu, żyją własnymi zasadami i uwielbiają przebywać poza czterema ścianami. Miłośnicy outdooru znajdą w produktach Brandit Wear część siebie. Koszule tej firmy stanowią uosobienie wolności i ponadczasowego stylu. Tak jak osadnicy na Dzikim Zachodzie umiłowali koszule flanelowe, tak współczesny europejski mężczyzna powinien zwrócić uwagę na ofertę niemieckiej firmy.
Koszule męskie marki Surplus to oferta dla miłośników militarnego stylu w wersji casual. Niemiecka firma Surplus stała się jedną z ulubionych marek w subkulturach metalowych i punkowych. Ich produkty to połączenie dwóch światów. Wysoka inspiracja ubiorem wojskowym, poprzez zastosowanie krojów charakterystycznych dla żołnierzy, wysoka wytrzymałość materiałowa, własna interpretacjach popularnych kamuflaży, a z drugiej strony casualowe przeznaczenie tej odzieży, wygoda w noszeniu, komfort bez utraty wyróżniania się z tłumu.
Koszule męskie marki Helikon-Tex dedykowane są dla miłośników taktycznego podejścia do projektowania ubrań. Polska firma wysoce zainspirowana stylem ubioru amerykańskich służb federalnych stworzyła modele koszul, które są nie do znalezienia u innych producentów. W myśl zasady, iż dobry agent potrafi wtopić się w tłum, koszule Helikona stawiają na wygodę w noszeniu i praktyczność w wykorzystaniu taktycznym. Dlatego też można je nosić w połączeniu z kaburami i innym osprzętem. Są dobrą bazą do zakładania kamizelek ochronnych czy taktycznych. Ich wygląd pozwala dodatkowo cieszyć się nimi zwykłym cywilom. Estetyczny wygląd, komfort oraz pojemne kieszenie, do tego szeroka kolorystyka powodują, iż koszule Helikon-Tex to wybór nie tylko praktyczny, ale również elegancki w bardziej sportowym wydaniu.