Wielkie odkrycia geograficzne, które zostały dokonane przez europejskich żeglarzy na przełomie XV i XVI wieku przyczyniły się do niesamowitego rozwoju sztuki wojennej. Trudno się temu dziwić – odkrycie nowych, nieznanych lądów bogatych w wiele cennych surowców, wcześniej czy później musiało stać się kością niezgody pomiędzy najpotężniejszymi europejskimi monarchiami. Choć broń od zarania dziejów tworzona jest po to, aby pozbawiać życia, trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że wiele broni stworzonych w czasach kolonializmu, to prawdziwe dzieła sztuki.
Brak produktów w wybranej kategorii spełniających kryteria wyświetlania.
Kolonializm XV-XVIII w
Walka o kontynent, czyli repliki dekoracyjne z okresu kolonializmu (XV-XVIII wiek)
W szkole uczono nas, że pierwszym Europejczykiem, który dotarł na nowy kontynent, był Krzysztof Kolumb. Współcześni historycy spierają się jednak w tej kwestii od momentu, w którym okazało się, że istnieją pewne dowody na to, że to nie Kolumb, a Wikingowie jako pierwsi dotarli do Ameryki.
Bez względu jednak na to, kto jako pierwszy postawił nogę na nowym lądzie, takie odkrycie było wydarzeniem na skalę światową. Europejskie społeczeństwo w czasach kolonializmu było już tak rozwinięte, że międzynarodowy, a nawet międzykontynentalny import i eksport różnego rodzaju dóbr, był już wówczas na bardzo wysokim poziomie.
Okrycie nowego kontynentu było równoznaczne z odkryciem nowych surowców i dóbr, a więc w Europie zaczął się wyścig po wielkie bogactwo Ameryki. Gra toczyła się o naprawdę wysoką stawkę, dlatego z jeszcze większym niż dotychczas zaangażowaniem zaczęto skupiać się na udoskonalaniu ekwipunku żołnierskiego. W ten sposób powstała pierwsza broń palna, której repliki oferuje nasz sklep militarny Zbrojownia.pl.
Okres kolonializmu – czym walczono od XV do XVIII wieku?
O ile kraje, takie jak Imperium Brytyjskie, Francja, Hiszpania czy Cesarstwo Niemieckie pochłonięte były walką o nowe tereny, które podlegały kolonizacji, o tyle Polska zmagała się z wieloma przeciwnościami losu we własnym kraju. W okresie kolonializmu datowanego na okres od XV do XVIII w Polce miało miejsce wiele niezwykle ważnych wydarzeń historycznych. Były to Powstanie Chmielnickiego, Potop Szwedzki czy w końcu rozbiory Polski.
Choć Polska nie uczestniczyła w procesie kolonizacji odległych lądów, chętnie korzystała ze zdobyczy zachodniego świata. Większość osób z pewnością skojarzy te czasy z wydarzeniami, na podstawie których rozgrywa się akcja Trylogii Sienkiewicza, czyli z husarią.
Polska husaria była formacją, która budziła ogromny strach i podziw. Husarzy wyposażeni byli głównie w charakterystyczne dla tego okresu, lekko zakrzywione szable, których repliki można znaleźć w naszym sklepie militarnym Zbrojownia.pl.
Warto pamiętać, że czasy kolonializmu były okresem dużego postępu w sztuce wojennej, a nowe rozwiązania polegały na zastosowaniu broni palnej w bitwach. Pierwsze pistolety czarnoprochowe do dziś budzą zachwyt każdego miłośnika historycznej broni. Taką bronią mogli w ówczesnych czasach poszczycić się wyłącznie najzamożniejsi szlachcice. Wykorzystana technika i kunszt wykonania takiej broni do dziś budzą powszechny zachwyt entuzjastów tej wyjątkowej epoki.
Repliki broni z okresu kolonializmu
Marzysz o replice broni z okresu wielkich odkryć geograficznych? Zachwycają Cię misternie wykonane pistolety czarnoprochowe tworzone w czasach kolonizacji? A może chcesz, aby ścianę Twojego domu zdobiła piękna, husarska szabla? Nasz sklep militarny posiada w swojej ofercie produkty, które zachwycą niejednego entuzjastę broni historycznej.
Repliki białej broni nie są z reguły ostrzone, a więc można je nabywać bez uzyskania pozwolenia. Replika szabli będąca elementem dekoracyjnym nie stanowi zagrożenia ani dla kolekcjonera, ani dla jego otoczenia.
Czy kolekcjonowanie broni czarnoprochowej wymaga zezwolenia?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak to jest z kolekcjonowaniem historycznej broni palnej. Sprawa przedstawia się w następujący sposób: wiele produktów, które znajdują Państwo w ofercie naszego sklepu Zbrojownia.pl to przedmioty, które stanowią wyłącznie element dekoracyjny i nie są przedmiotami użytkowymi.
Niemniej jednak niektóre repliki broni czarnoprochowej wykonane są w dokładnie taki sam sposób jak przed laty, a to oznacza, że oprócz walorów estetycznych, oferują one także wartość użytkową. Taką broń często wykorzystuje się w specjalnych pokazach czy podczas spektakularnych rekonstrukcji historycznych.
Czy zatem, aby nabyć taką broń, konieczne jest otrzymanie pozwolenia? Otóż nie! Nowelizacja ustawy o broni i amunicji mówi o tym, że broń czarnoprochową, wytworzoną przed rokiem 1885, a także wszelkie repliki takiej broni może nabyć każda osoba, która ukończyła 18 rok życia. Oznacza to, że posiadanie zarówno broni, jak i prochu strzelniczego, nie wymaga posiadania zezwolenia. Niemniej jednak w przypadku chęci zakupu prochu strzelniczego w sklepie z bronią, konieczne jest wyrobienie tak zwanej Europejskiej Karty Broni.
Ustawa o broni i amunicji zezwala także na swobodny transport i przenoszenie broni czarnoprochowej. Warto jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, zwłaszcza w miejscach publicznych.