Przyjęło się twierdzić, iż historia męskich bluz jest dość krótka i sięga lat 30. XX wieku i zaprojektowania pierwszych bluz będących odzieniem wierzchnim i ochronnym dla pracowników amerykańskiej firmy produkującej mrożonki. Jednak nie jest to do końca prawdą. Początków bluz męskich można się doszukiwać już w starożytności i średniowieczu. W starożytnej Grecji noszono chlamidie, czyli rodzaj peleryny/płaszcza spiętą pod brodą lub na ramieniu. Wykonana była z prostokątnego materiału. Stanowiła idealne odzienie dla ćwiczących mężczyzn i swoje zastosowanie znalazła nawet w wojskowości.
Męskie
Początki bluz na świecie
Również w Grecji czasów Sokratesa i Platona pojawiły się pierwsze opisy tajemniczych ludów kaukaskich i trackich, które nosiły ciepłe okrycia tworzone ze skór najróżniejszych zwierząt. Ubrania takie miały chronić przed zimnem, podkreślać status osoby oraz odstraszać potencjalnych przeciwników. Męskich bluz z kapturem można doszukiwać się w ubiorze rzymskich Welitów „Velites” oraz wczesnośredniowiecznych Nizarytów. Ci pierwsi byli najmłodszymi i najmniej doświadczonymi żołnierzami wchodzącymi w skład legionu. Wyróżniali się jednak ubiorem. Nosili skóry drapieżników takich jak wilki, niedźwiedzie czy lisy zarzucone na plecy w taki sposób by łeb zwierzęcia znajdował się na głowie Welity. Można to uznać za pierwszą bluzę z kapturem w historii. Taki ubiór nie tylko miał dawać ciepło użytkownikowi, ale również dodawać odwagi. We wczesnym średniowieczu muzułmańska, ismailicka sekta Nizarytów znana szerzej w Europie jako Hashashini w celu niewykrycia ich podczas wykonywania skrytobójczych zamachów nosiła kaptury będące wszyte w szatę wierzchnią. W Europie czymś na wzór bluz z kapturem były długie szaty noszone przez mnichów i na długie lata były dla nich zarezerwowane.
Bluzy w popkulturze
Rewolucja przyszła wraz z firmą Champion w XX wieku, która w celu ochrony pracowników fizycznych przed chłodem opatentowała model bluzy, jaki znamy dziś. Następnie moda ta rozprzestrzeniła się na szkoły i uniwersytety. Firma zaczęła produkować bluzy dla szkolnych drużyn sportowych, a w następnych latach mając wyłączność na ubiór dla lig NFL czy NBA. Bluzy było kojarzone w dwojaki sposób. Z jednej strony okryte złą sławą z powodu kojarzenia ich z gangami, kulturą graffiti i bronxu. Szkoły często zakazywały ich noszenia. Dość szybko stały się symbolem zbuntowanej młodzieży. Twierdzono, iż są nieeleganckie i szanująca się osoba nie powinna ich nosić. W takich krajach jak Wielka Brytania czy Australia zakazywano wchodzenia w nich do poszczególnych, wyznaczonych stref. Wśród nich były sklepy, bary, dyskoteki. Z drugiej strony uniwersytety wykorzystywały bluzy jako swój element wyróżniający. Nadrukowywano na nich herby, symbole, czy nazwy drużyn uniwersyteckich. Dla studentów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii stały się symbolem przynależności do danego college’u. Dziś bluzy poszczególnych szkół trafiły do obiegu w popularnych odzieżówkach. Wkrótce bluza stała się bohaterem produkcji filmowych. Film „Rocky” szybko wypromował ten rodzaj ubioru, jako idealny do uprawia sportu, przeprowadzania treningów. Jedna konkretna scena z tego filmu zaczęła zmieniać postrzeganie bluz. Później tworzenie filmów o poszczególnych subkulturach młodzieżowych związanych z muzyką całkowicie zmieniło ich odbiór w mediach i w społeczeństwie. Wraz z rozwojem kultury skate i hip-hop stała się flagowym produktem, który wyszedł daleko poza początkowe przeznaczenie. Dziś nieodłącznie kojarzona ze stylem pracowników Doliny Krzemowej, którzy starają się odchodzić od stereotypowego wyglądu pracownika korporacji. Mimo początkowego kojarzenia korporacji z garniturami i koszulami dziś największe korporacje ze Stanów Zjednoczonych wypromowały noszenie w miejscu pracy i najnowocześniejszych biurach bluz, swetrów i bluz z kapturem.
Męskie bluzy
Dziś nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić męskiej szafy bez różnego rodzaju bluz (rozpinanych, z kapturem, polarowych). Stały się one podstawowym elementem stroju i ochrony. Bluzy z nadrukiem rozpoczęły etap wyrażania siebie poprzez noszenie bluz konkretnych firm, których credo najbardziej pasuje do osobowości danego człowieka. Obecnie wszystkie największe domy mody obowiązkowo w swoich kolekcjach posiadają ten rodzaj okrycia. Mimo bezpośredniego związku ze światem sportu obecnie można je łączyć z eleganckimi stylizacjami. Niesłabnąca popularność bluz spowodowana jest właśnie ich praktycznością i funkcjonalnością. Można je łączyć w wielu, na pierwszy rzut oka, niepasujących ze sobą połączeniach. Największe gwiazdy Hollywood, biznesu muzycznego, najbardziej popularni modele, piłkarze, sportowcy i celebryci pokazują się na wybiegach, plażach, ulicach w różnego rodzaju bluzach. Pomimo nie kojarzenia się już jednoznacznie ze światem sportu zawsze dodają luzu do codziennej stylizacji. Fasony oversize stają się ostatnim krzykiem mody wśród celebrytów w Polsce i na całym świecie. Nadal jednak najpopularniejsze pozostają najbardziej klasyczne ich wydania z nadrukami czy w formie Basic. Moda i społeczeństwo bez bluz po prostu nie istnieje!
Bluzy męskie rozpinane marki Pitbull West Coast to kalifornijski styl i wygoda. Hołdując myśli, że należy wyróżniać się z tłumu, ale jednocześnie pozostawać eleganckim i niekrzykliwym, firma Pitbull ma do zaoferowania bluzy rozpinane w stylu oldschool. Ten styl przychodzi na myśl sportowców z lata 70. i 80. XX wieku. Te bluzy rozpinane charakteryzuje elegancka stójka i wewnętrzne podszycie lekką taśmą na linii karku. Te modele bluzy rozpinanej sprawdzą się idealnie podczas wyjścia na mecz czy na miasto ze znajomymi dodają do naszej stylizacji sportowej werwy i energii.
Bluzy męskie z kapturem Pitbull West Coast to sztandarowy produkt firmy z Zachodniego Wybrzeża. Kolekcja French Terry, której bluzy wykonane są z tzw. pętelki materiału z jednej strony prostego i gładkiego, a od wewnątrz z wyraźnymi splotami w postaci pętli. Modele French Terry idealnie dopasowują się do sylwetki, a bardzo dobra przepustowość powietrza pozwala w niej spędzać czynnie czas, uprawiać sport lub przemierzać miejską dżunglę.
Jako Zbrojownia.pl możemy Państwu zaproponować szeroki wybór bluz męskich.