Czym jest Blackout?

Czy powinniśmy się go obawiać?

I Najważniejsze!

Jak się na niego przygotować?

Jako Zbrojownia.pl śpieszymy, z odpowiedzą na te nurtujące pytania.

Blackout - awaria prądu

Czym jest Blackout?

W XXI wieku prąd jest wszechobecny i konieczny do wykonywania nawet najprostszych czynności. Światowy, globalny biznes jest uzależniony od dostaw energii. Media od pewnego czasu straszą obywateli nieuchronnym BLACKOUTEM

Straszenie społeczeństwa poprzez źródła masowego przekazu to jedno, a czym tak naprawdę jest Blackout?

Definicyjnie Blackout (ang. zaciemnienie) jest nagłą i poważną awarią systemu elektromagnetycznego. Wraz z awarią setki lub tysiące mieszkań oraz domów zostaje pozbawionych dostępu do energii elektrycznej. Jest to nagłe zdarzenie, które ciężko jest przewidzieć. Do najpopularniejszych przyczyn zalicza się:

 • uszkodzenie sieci przesyłowych
 • awarie w elektrowniach
 • ataki terrorystyczne skierowane w infrastrukturę krytyczną 
 • klęski żywiołowe
 • przeciążenia sieci energetycznej.

Powodów może być jeszcze wiele, lecz o niektórych dowiemy się, dopiero gdy do nich dojdzie. 

Wraz z wystąpieniem Blackoutu do najdotkliwszych problemów z pewnością będą należeć:

 • brak oświetlenia,
 • wstrzymane ogrzewanie mieszkań i domów,
 • problemy z przygotowaniem posiłków,
 • brak możliwości naładowania telefonu, 
 • zwiększy się również stopień zagrożenia różnymi rodzajami grabieży i napadów,
 • brak dostępu do wody, 
 • panika wśród ludności cywilnej

Ostatni odnotowany Blackout w Polsce pojawił się w 2008 roku. W Szczecinie zabrakło prądu na około 15 godzin. Szkoły i uczelnie odwołały zajęcia, wiele osób nie poszło do pracy, na ulicach nie działała sygnalizacja świetlna, co spowodowało utrudnienia i liczne kolizje drogowe. Warto odnotować, że tak poważna awaria nie dotknęła aglomeracji miasta Szczecin od zakończenia II wojny światowej. 

Blackout - Jak się na niego przygotować

Do największych Blackoutów w historii możemy zaliczyć:

Blackout w Pakistanie w 2016 roku. Brak prądu objął 80% kraju. W sumie 140 milionów osób nie miało dostępu do elektryczności. Powodem był atak terrorystyczny grupy separatystów. 

Blackout w Indiach w 2001 roku. Awaria pozbawiła prądu 230 milionów osób. Stanęły pociągi, zakłady przemysłowe i całe miasta. Powodem były stare i przeciążone urządzenia przesyłowe, trwał on około 20 godzin. 

Ponownie Blackout dotknął Indie w 2012 roku i do dziś jest to największa tego typu awaria na świecie. Awaria pozbawiła prądu 620 milionów ludzi. Powodem był nadmierny pobór energii. 

Jak uchronić siebie i bliskich w trakcie Blackoutu?

Zabezpieczenie swojego domu oraz jego mieszkańców na wypadek Blackoutu najlepiej podzielić na parę kategorii.

A więc po kolei ;)

Komfort cieplny 

W trakcie Blackoutu dochodzi do wyłączenia sieci ciepłowniczej, zatrzymane zostają dostawy gazu. W domach i mieszkaniach zacznie się robić zimno i niekomfortowo. Warto więc zadbać o komfort cieplny. 

Z pomocą przychodzi bielizna termoaktywna. Szczególnie radzimy zwrócić uwagę na bieliznę termoaktywną polskich producentów. 

Bielizna marki Alpinus w wersji Active i Tactical wykonana z antyalergicznego poliamidu z dodatkiem polipropylenu i elastanu ze specjalnymi strefami wentylacyjnymi zapewnia komfortową temperaturę i wartości szybkoschnące. Wersja Active zapewnia ciepło i termoregulację do -15 stopni Celsjusza, gdzie wersja Tactical nawet do -25 stopni Celsjusza

Inna polska marka Brubeck stawia w bieliźnie termoaktywnej na technologię Double Heating, która dwukrotnie poprawia właściwości termoizolacyjne. Wysoka oddychalność i wysoka gramatura materiału 225g/m2 pozwala cieszyć się ciepłem, a dodatkowo technologia Brubeck usuwa nagromadzoną wilgoć. 

Stosowana przez ukraińskich żołnierzy na froncie — bielizna M-TAC oraz Remington. W pełni zaimpregnowana antybakteryjnie z wykorzystaniem technologii SILVERION całkowicie hipoalergiczna. W wersji Remington Reflective, dzięki zastosowaniu wysoko oddychającej warstwy zwiększa się ciepło użytkownika o 20%. Wysoka gramatura stosowana przez obu producentów (powyżej 170g/m2) utrzymuje komfortową temperaturę, a bezszwowe przeszycia nie ocierają ciała. 

Pełne zestawienie wszystkich modeli bielizny obu producentów sprawdźcie pod tymi linkami  = > M-TAC i Remington.

Warto zwrócić uwagę na bieliznę marki Helikon-Tex. Jest ona podzielona na dwie wersje — Level 1 i Level 2. Znaczącą różnicą jest zastosowanie w wersji Level 2 III generacji amerykańskiej odzieży wojskowej MCS - Military Clothing Systems. W obu Levelach wprowadzono materiał ComfortDry.

Śpiwory 

Wraz z wyłączeniem sieci ciepłowniczej w domach z godziny na godzinę będzie się robić coraz zimniej. Dodatkowe koce i kołdry mogą nie wystarczyć, dlatego warto wyposażyć się w militarne śpiwory, które znajdziecie w naszym sklepie.

Jeśli koce i śpiwory okażą się niewystarczające, z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju ogrzewacze. Wybór tych produktów jest dość szeroki:

Alternatywne źródła światła i oświetlenia

Wraz z wystąpieniem Blackoutu odczujemy brak oświetlenia związany z przerwami w dostawie prądu. Nastąpi ciemność, a funkcjonowanie w mroku może doprowadzić do poczucia paniki i strachu. Wtedy naszym najlepszym przyjacielem powinna zostać latarka. Różne rodzaje latarek zgromadzone w domu pozwolą nam przetrwać najtrudniejsze momenty Blackoutu

Najlepiej wyposażyć się po jednej latarce z każdego rodzaju lub zapewnić by każdy z domowników posiadał jedną dla siebie. 

Latarki czołowe pozwalają nam cieszyć się mocnym światłem przy jednoczesnym nieangażowaniu naszych rąk. Możemy wtedy nie tylko np. gotować lub sprzątać, ale również grać w gry planszowe lub karciane wraz z innymi domownikami w celu zajęcia czymś myśli. Ich praktyczność doceniona przez użytkowników podczas uprawiania sportu można wykorzystać podczas Blackoutu

Latarki taktyczne na Blackout

Warto zwrócić uwagę na latarki czołowe takich firm jak:

Latarki klasyczne, które wykorzystują diody LED, czyli bazujące na diodach elektroluminescencyjnych pozwalają na zastosowanie technologii zapewniającej dłuższą żywotność sprzętu. Diody w latarkach LED cechują się wysoką mocą i sprawnością świecenia przy niskim zapotrzebowaniu na energię. Oznacza to, że nawet przy przedłużającym się Blackoucie będą one świecić na jednym załadowanym akumulatorze. Są one również bardziej odporne na uszkodzenia. 

Pełną ofertę znajdziecie  = > TUTAJ.

A my polecamy zerknąć na te konkretne modele:

Jeśli Blackout będzie się znacznie wydłużał, wtedy najlepszą opcją wśród latarek okażą się latarki taktyczne. Jest to specjalny rodzaj latarek LED. Względem zwykłych latarek cechuje je podwyższona wytrzymałość, wysoka wodoszczelność i funkcje specjalne. Daje ona znaczną przewagę nad środowiskiem. Zapewnia wysoką jakość światła dzięki silniejszym diodom LED. Niezawodny sprzęt w ekstremalnych warunkach. 

Wszystkie oferowane przez nas latarki znajdziecie  = > TUTAJ

Szczególnej uwadze polecamy:

Dostęp do wody i higiena

Na wypadek Blackoutu warto mieć przygotowany zapas wody pitnej butelkowanej. Wielkie baniaki 5-litrowe przydają się podczas spłukiwania toalety, napełniania wanny i codziennego mycia się. Jeśli jednak nie mamy gdzie trzymać takich zapasów, a na początku Blackoutu będzie lecieć jeszcze woda z kranu, warto zapełniać miski, kubki i termosy, a wodę uzdatniać specjalnymi tabletkami do wody. Nigdy nie wiadomo czy wraz z awarią prądu i sieci wodociągowej, do rur nie dostaną się różne niepożądane bakterie. Woda jest niezbędna do przeżycia, nawet jeśli przyjmiemy, że awaria potrwa mniej niż 72 godziny. 

Tabletki do uzdatniania wody znajdziecie w naszym sklepie  = > TUTAJ

Warto również zgromadzić zapas mydła w płynie, past żelowych i BHP oraz środków dezynfekcyjnych. Nawet bez widma wyłączenia energii takie substancje powinny być zgromadzone w waszych szafkach. 

Przy braku prądu i podczas przeciągających się ciemności mogą pojawić się różnego rodzaju kontuzje. Skaleczenie się przy braku oświetlenia nawet w domu, który znamy „na pamięć”, może być bardzo łatwe. Dlatego konieczne jest posiadanie apteczki pierwszej pomocy, dzięki czemu będziemy mogli opatrzyć ranę, do momentu aż sieć zostanie przywrócona i możliwe będzie wezwanie pogotowania.

Najważniejsze produkty umożliwiające pierwszą pomoc znajdziecie  = > TUTAJ

My polecamy apteczki następujących producentów:

w razie wystąpienia różnego rodzaju oparzeń należy zastosować  = > BURNCARE

Komunikacja ze światem — Alternatywne źródła prądu

W celu lepszego przygotowania się na nieuchronny Blackout należy zwrócić uwagę na alternatywne źródła prądu. Tutaj z pomocą przyjdą standardowe, już trochę zapomniane generatory spalinowe. Należy pamiętać, by wcześniej zapewnić sobie zapas benzyny lub ropy w kanistrach. Agregaty prądotwórcze zostały stworzone z myślą o zasilaniu wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych. Każdy agregat został opisany na naszej stronie szczegółowo, dzięki czemu wybierzecie Państwo najbardziej odpowiedni dla swoich potrzeb. 

EcoFlow przenośna stacja zasilania

Agregaty prądotwórcze dzielimy na:

Generator Spalinowy 5 KW DIESEL

Generator Spalinowy Benzynowy 7,5 KW

Generator Spalinowy 2,5 KW

Generator Spalinowy 2,8 KW

Bardzo ciekawą alternatywą dla agregatów są przenośne stacje zasilania. Stacje EcoFlow o różnych pojemnościach i mocach wyjściowych, każda z funkcja szybkiego ładowania. Cechuje je lekkość i możliwość przenoszenia w dowolne miejsce.EcoFlow to dobra inwestycja na lata, nie tylko na wypadek Blackoutu

Stacje EcoFlow przydają się do zasilania awaryjnego zwanego EPS (System Zasilania Awaryjnego). Jeśli nastąpi przerwa w dostawie prądu, akumulator EcoFlow w około 30 ms zacznie dostarczać energię podłączonym sprzętom np. aparatowi CPAP, lampie, akwarium, lodówce, mikrofalówce. W wypadku Blackoutu dzięki urządzeniu EcoFlow masz pewność, że urządzenia, na których pracy Ci zależy, będą nadal funkcjonować. 

Zalety stacji EcoFlow:

 • Cicha praca 
 • Ekologiczne
 • Mogą być używane w każdym miejscu
 • Niskie koszty ładowania
 • Wiele opcji ładowania — w tym panelami słonecznymi
 • Nie generują spalin i nieprzyjemnego zapachu
 • Możliwość ładowania z gniazdka elektrycznego lub przez gniazdo w aucie
 • Sterowanie aplikacją

Wszystkie przenośne stacje ładowania EcoFlow znajdziecie  = > TUTAJ.

Szczególnie polecane i sprawdzone przez nasz zespół:

Przenośna stacja zasilania EcoFlow River 2 Pro

Przenośna stacja zasilania EcoFlow Delta 2 

Przenośna stacja zasilania EcoFlow Delta Pro

EcoFlow przenośne stacje zasilania w razie Blackoutu

Awaria prądu w znaczny sposób ograniczy lub całkowicie wykluczy z użytku sieci komórkowe. W niektórych wypadkach cała infrastruktura GSM może w jakimś stopniu funkcjonować, a wtedy przyda się sprawny powerbank, by naładować telefony. Najlepiej powerbanków mieć kilka, w razie, gdyby jeden przestał działać lub się wyładował. Ciągle funkcjonujący telefon pozwoli na kontakt z rodziną i różnymi służbami. Większość telefonów ma wbudowane radio. Warto pozostawiać je włączone, dzięki temu można śledzić sytuację w kraju oraz nasłuchiwać komunikatów służb. 

Pełna oferta powerbanków, używanych również na ukraińskim froncie przez żołnierzy znajdziecie = > TUTAJ.

Jednak w sytuacji, gdy nasze telefony przestaną funkcjonować lub staną się bezużyteczne, warto mieć alternatywę w formie ręcznych radiostacji. Radiostacje operują w dwóch częstotliwościach — VHF i UHF, mają funkcję SOS i 99 kanałów

Radiostacje Baofeng znajdziecie  = > TUTAJ.

Bezpieczeństwo — obrona miru domowego 

Wraz z Blackoutem służby mundurowe mogą nie nadążać z utrzymywaniem porządku, a sam kontakt z nimi wskutek awarii sieci może być utrudniony. Z czasem może dochodzić do plądrowań sklepów, ataków na domy i mieszkania. Może zapanować chaos, który doprowadzi ludzi nieprzygotowanych do poszukiwań jedzenia i wody. Nastąpią próby włamań do mieszkań. W takiej sytuacji będziemy zmuszeni bronić swojej rodziny i bliskich, Z pomocą przyjdą wtedy produkty obrony osobistej. 

Warto zacząć od tych najbardziej popularnych i prostych w użyciu jak gazy pieprzowe. Najlepiej wybrać spośród popularnych marek jak:

Dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa i bliskich warto mieć na podorędziu pałkę teleskopową i broń na kule gumowe

Pałki teleskopowe służą jako element obrony do udaremnienia ataku, jako urządzenie odstraszające, a także do zachowania bezpiecznego dystansu oraz rozbijania przeszkód. 

Broń na kule gumowe ma zazwyczaj wygląd broni palnej, a jest legalna i nie wymaga posiadania zezwolenia. Bronią na kule gumowe można unieszkodliwić lub przestraszyć ewentualnego napastnika. W razie Blackoutu jest to już ostateczność, ale lepiej być przygotowanym na każdą sytuację, niż później żałować.

Broń na kule gumowe na Blackout

Wykorzystując wieloletnie doświadczenie, polecamy konkretne produkty z rodziny broni na kule gumowe: 

Bądź gotowy!

Wyłączając konflikt zbrojny, do Blackoutu może nas doprowadzić zmieniający się klimat i rosnące temperatury. Sieć energetyczna w Polsce nie jest w najlepszym stanie technicznym. Pomimo znacznych zmian i modernizacji w zakresie energii pozostajemy w sytuacji, w której długotrwałe przerwy w dostawie prądu mogą nastąpić.

Nasz poradnik powstał, by pomóc wszystkim naszym klientom w wyborze odpowiednich produktów, które w stopniu znaczącym pozwolą przetrwać ten trudny i wymagający czas. 

Parafrazując wielki przebój Haliny Frąckowiak — Bądź gotowy dziś do drogi.

BĄDŹ GOTOWY DZIŚ NA BLACKOUT.

Bądź gotowy na Blackout

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii