Pozwolenie na broń w Polsce

W Polsce zgodnie z ustawą o broni i amunicji pozwolenie na broń wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej, w której określa się cel, w jakim zostało ono wydane oraz rodzaj i liczbę egzemplarzy broni. Obywatel zmuszony jest dostarczyć wymagane dokumenty oraz zdać odpowiedni egzamin teoretyczny. Składa się na niego znajomość przepisów prawa oraz egzamin praktyczny (umiejętność posługiwania się bronią).

Obywatel ubiegający się o pozwolenie na broń w Polsce 2023 r. musi mieć ukończone 21 lat. Mieć miejsce stałego pobytu w Polsce. Musi również uzyskać orzeczenie lekarskie potwierdzające zdolność fizyczną i psychiczną do posługiwania się bronią. Być osobą niekaraną — nie może być skazany prawomocnym orzeczeniem sądu za popełnienie przestępstwa. Dodatkowo ubiegając się o pozwolenie na broń w Polsce, osoba musi być wolna od uzależnień od alkoholu bądź substancji psychoaktywnych oraz przedstawić cel posiadania broni. 

Uzyskanie pozwolenia na broń nie jest sprawą łatwą. Zezwolenie na broń to nie tylko egzamin teoretyczny i praktyczny (celem egzaminów jest sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o pozwolenie na broń zna prawo oraz ma odpowiednie umiejętności), ale również koszt w granicach od kilkuset do nawet 2500 zł. Na otrzymanie dokumentów czas oczekiwania wynosi 4-6 tygodni. 

Ustawa o broni i amunicji 

Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 roku reguluje zasady wydawania i cofania pozwolenia na broń, procedury obrotu bronią i amunicją. Wskazuje zasady jej posiadania przez cudzoziemców oraz zasady działania strzelnic. 

Ustawa o broni i amunicji reguluje w art.1:

  • Wydawanie i cofanie pozwolenia na broń w Polsce
  • Nabywanie, rejestrację, przechowywanie, zbywanie, deponowanie broni i amunicji
  • Przewóz broni i amunicji przez Polskę
  • Posiadanie broni i amunicji przez cudzoziemców 
  • Funkcjonowanie strzelnic

Ustawa nie dotyczy polskich żołnierzy oraz:

  • Funkcjonariuszy Policji 
  • Funkcjonariuszy ABW, AW, SKW, SWW, SOP
  • Straży Granicznej 
  • Służby Celno-Skarbowej
  • Służby Więziennej 

Prawo do użycia broni

Prawo do użycia broni regulują dwie podstawy prawne:

  • Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. o żandarmerii wojskowej i wojskowych organach porządkowych 
  • Ustawa z dnia 24 maja 2013 roku o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

W skrócie funkcjonariusz służb ma prawo do użycia broni w konieczności odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na:

  •  Życie, zdrowie lub wolność uprawnionego, lub innej osoby albo konieczność przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu
  •  Ważne obiekty, urządzenia lub obszary albo konieczność przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu
  •  Mienie, który stwarza jednocześnie bezpośrednie zagrożenie życia, zdrowia lub wolności uprawnionego, lub innej osoby, albo konieczność przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu
  •   Nienaruszalność granicy państwowej przez osobę, która wymusza przekroczenie granicy państwowej przy użyciu pojazdu, broni palnej lub innego niebezpiecznego przedmiotu
  •   Bezpieczeństwo konwoju lub doprowadzenia.

Prawo do użycia broni w Polsce jest w głównej mierze zarezerwowane dla funkcjonariuszy służb.

Mężczyzna używający pistoletu RAM HDR

Broń bez zezwolenia do samoobrony

Ustawa o broni i amunicji pozwala na posiadanie broni, wyprodukowanej przez rokiem 1885 bądź współcześnie produkowanymi replikami takich konstrukcji bez pozwolenia. Broń czarnoprochowa jako ładowana odprzodowo, amunicją rozdzielnego ładowania. Są to najczęściej tradycyjne rewolwery, pistolety, karabiny i strzelby.

Broń pneumatyczna to popularne bronie wiatrówki dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowym dla osób pełnoletnich. W Polsce broń pneumatyczna (wiatrówki) do mocy 17 J nie jest uznawana przez prawo za broń i wystarczy do jej zakupu dowód osobisty. 

Broń czarnoprochowa bez zezwolenia to broń palna wykorzystująca jako materiał miotający czarny proch. Kapiszony proch i kulę ładujemy osobno, a nie w jednym naboju. Broń czarnoprochową ładuje się od strony lufy. Tego typu broń nadal cieszy się dużą popularnością wśród strzelców. Broń czarnoprochową w Polsce legalnie może kupić każda osoba pełnoletnia. Więcej formalności wymaga zakup czarnego prochu. Sklep z bronią w Polsce musi ewidencjonować takie transakcje, więc wymagana jest u klienta Europejska Karta Broni poświadczająca posiadania czarnoprochowca. Takie dokumenty wydaje Wojewódzka Komenda Policji. Nie trzeba przechodzić badań i testów, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. 

Broń gazowa 

Broń gazowa w formie pistoletów gazowych zawiera substancję czynną charakterystyczną dla gazów pieprzowych (łzawiących). Broń gazowa wyróżnia się formą — pistolety gazowe są wzorowane na palnych odpowiednikach. Zakup broni gazowej jest związany z zapewnieniem sobie bezpieczeństwa w ekstremalnych sytuacjach. 

Broń gazowa służąca do odparcia ataku działa w podobny sposób do gazów policyjnych. Wyrzucają substancję czynną, która unieszkodliwia napastnika i powstrzymuje go na dłuższy czas. Dzięki broni gazowej dajemy sobie czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy. Broń gazowa oraz jej konstrukcja służy również jako straszak. 

Broń gazowa opiera się na nabojach. Nabój (wkład) umiejscowiony w rękojeści zawiera substancję drażniącą. Jeden pojemnik wystarczy na oddanie 10 strzałów, a wewnątrz broni możemy go przechowywać przez 3 lata. 

Broń gazowa rozpyla substancję na odległość 4 metrów. Wywołuje ona silne podrażnienia śluzówki nosa oraz oczu, a także powoduje duszności. Unieszkodliwia przeciwnika, lecz nie powoduje u niego trwałego uszczerbku na zdrowiu. 

Polecane pistolety gazowe:

Broń na kule gumowe

Broń na kule gumowe bez zezwolenia to idealne rozwiązanie dla osób, które nie tylko chcą prowadzić swój trening strzelecki i polepszać swoje umiejętności w tym zakresie, ale również odeprzeć potencjalnego napastnika. 

Broń na kule gumowe RAM — Real Action Marker oparta jest na działaniu kapsuł z dwutlenkiem węgla. Wystrzeliwuje kule wylatujące z energią kinetyczną mniejszą niż 17 J. Alternatywnie dla kul gumowych można użyć kulek gumowych wypełnionych obezwładniającym pieprzem, farbą oznaczającą lub pudrem. Broń na kule gumowe spokojnie dosięgnie celu oddalonego na ok. 30 metrów. 

Jest to rozwiązanie wysoce skuteczne. Broń na kule gumowe jest wierną repliką palnego pierwowzoru i samym swoim wyglądem może odstraszyć potencjalnego napastnika. Trafienie nawet jedną kulą gumową przeciwnika jest dla niego bolesne. 

Broń na kule gumowe do samoobrony:

Pistolet na kule gumowe Byrna

Broń hukowa bez zezwolenia 

Broń hukowa bez zezwolenia zasilana jest amunicją 5,6 mm, wyższe kalibry podlegają już pod ustawę o broni i amunicji. Broń hukowa jest coraz popularniejsza w Polsce, szczególnie wśród osób dbających o swoją obronę cywilną. Broń hukowa bez zezwolenia należy do najskuteczniejszych odstraszaczy dzikich zwierząt, w tym agresywnych psów. 

Broń hukowa zbudowana jest jak tradycyjny pistolet. Wzorowana zazwyczaj na rewolwerach lub współczesnej broni krótkiej. Działanie samego mechanizmu polega na odstrzeliwaniu nabojów hukowych, które generują dźwięk o wysokim natężeniu. Często dźwięk przekracza 100 dB. Broń hukowa bez zezwolenia sprawdzi się nie tylko w odstraszaniu ptaków, dzikich zwierząt, agresywnych psów, lecz również w samoobronie. Huk generowany przez broń, dochodzący do 100 dB wpływa na poruszanie się i racjonalne myślenie przeciwnika, dodatkowo wygenerowany hałas działa alarmująco. 

Bronie na kulki — wiatrówki krótkie

Wiatrówki w Polsce dostępne są bez zezwolenia. Jest to propozycja nie tylko dla sportowców, ale także dla każdego, kto chce poprawiać swoją celność, oswajać się z bronią strzelecką, przygotowywać się do patentu na broń palną. 

Bronie na kulki, czyli również wiatrówki krótkie są małe i łatwe w transporcie. Zasilane mogą być tradycyjnie sprężyną lub metodą gazową (kapsuły CO2 12 g). Wystrzeliwują okrągłą kulkę typu BB. Pistolety na kulki zasilane gazem zapewniają większą celność, brak odrzutu i przede wszystkim umożliwiają oddanie kilkunastu strzałów z rzędu. 

Przy wyborze krótkiej wiatrówki najlepiej zwrócić uwagę na jej wygląd zewnętrzny (wybierzmy tę, która najlepiej oddaje swój palny oryginał). Ważna będzie możliwość zastosowania różnego rodzaju śrutu — kulki BB i tradycyjnego śrutu Diabolo. Pojemność magazynka jest również istotna, jeśli chcemy oddawać większą ilość strzałów bez potrzeby ładowania kolejnych śrutów. Najlepiej zainteresować się również, jakie zastosowano mechanizmy wewnętrzne w broni na kulki.

Polecane bronie na kulki:

Pistolet na kulki chowany w tylnej kieszeni

Bronie ASG 

Bronie ASG to również bronie na kulki, lecz w odróżnieniu od wiatrówek krótkich — na kulki plastikowe. Bronie ASG działają podobnie do wiatrówek, wykorzystuje się w nich napęd oparty o gaz lub sprężone powietrze. Moc jest znacząco mniejsza, ponieważ mają one służyć do bezpiecznego strzelania do innych osób. Ważną różnicą jest również silnik elektryczny, który pozwala na prowadzenie ognia pół lub w pełni automatycznego. 

Bronie ASG spokojnie mogą służyć do treningu strzeleckiego, elementów taktyki oraz do zabawy i rekreacji. Repliki airsoftowe są dostępne na rynku bez zezwolenia. Przy wyborze broni ASG warto zwrócić uwagę, jak bardzo oddaje ona w konstrukcji swój palny odpowiednik oraz z jakiego materiału jest wykonana. Pistolety ASG uchodzą za najwierniejsze, jeśli chodzi o stworzenie wrażenia realizmu, głównie poprzez zastosowanie systemu odrzutu zamka tzw. Blowbacku

Jak więc wybrać odpowiednią broń na kulki, czy też broń ASG? Najlepiej, jeśli będziemy się kierować indywidualnymi preferencjami, wziąć pod uwagę komfort użytkowania i wierne odwzorowanie prawdziwej broni palnej. 

Polecane bronie ASG:

Sklep z bronią

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego Zbrojownia.pl oraz do sklepu stacjonarnego w Gliwicach przy ulicy Pszczyńskiej 202A. Nasz sklep z bronią wyposażony jest w pełną ofertę broni gazowej, broni na kule gumowe, wiatrówki i bronie ASG. Nasi specjaliści z chęcią pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu bez zezwoleń. 

 

Kobieta chowa pistolet do torebki

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii