Długo wyczekiwana premiera tego roku, czyli kamuflaż MAPA B. Autorski polski wzór kamuflażu według ekspertów może stać się szybko, jednym z najlepszych dostępnych maskowań na świecie. Długoletnie doświadczenie firmy Maskpol na rynku zbrojeniowym pozwala oddać w Państwa ręce produkty, które pod względem technicznym zostawiają w tyle, wszystko, co do tej pory było popularne na rynku militarnym, airsoftowym czy outdoorowym.
MAPA B została stworzona po wieloletniej i dogłębnej analizie środkowo-europejskiego środowiska naturalnego z uwzględnieniem większości występujących ukształtowań terenu i bogactwa roślinnego.
Spodnie mundurowe w polskim kamuflażu MAPA B od Maskpol S.A. to innowacyjne rozwiązanie na rynku ubrań i sprzętu wojskowego. Spodnie w MAPA B łączą w nowatorski sposób klasyczny design i nowoczesne rozwiązania. Tak jak reszta ubrań od Maskpol S.A. przeszły one testy terenowe i poligonowe. Nie odstają na boki i nie stają się workiem, dzięki zastosowaniu bardziej slimowanego kroju. W noszeniu wygodne są jak zwykłe spodnie lub dżinsy, co potwierdzają liczni recenzenci. Posiadają wszytą w pasie szeroką gumę, która dopasowuje obwód do sylwetki i pozycji użytkownika. Są komfortowe w noszeniu nawet w połączeniu z psami taktycznymi, które często są dość sztywne. Spodnie mają szlufki na pas o szerokości do 60 mm. Pętelki przy szlufkach pozwalają na przytroczenie podręcznych przedmiotów lub założenia karabinków. Stan został tak zaprojektowany, by spodnie pasowały nawet na osoby z krągłościami. Wzmocnione je łatami z tyłu i okolicach kroku, co poprawia ich wytrzymałość. W celu poprawienia zakresu ruchu koloru posiadają specjalny klin w kroku. Na kolanach wszyto duże łaty, które wzmacniają materiał oraz pełną pełnią funkcję kieszeni na miękkie ochraniacze zamykane na rzepy. U dołu nogawek w celu ochrony przed dostaniem się do spodni piasku, śniegu lub insektów zastosowano rzepy.
Spodnie mundurowe w MAPA B zostały wyposażone w siedem praktycznych kieszeni. Z boku nogawek na udach w stylu Cargo służące do przechowywania dużych przedmiotów. W celu zwiększenia ich pojemności zastosowano specjalne miechy. Dodatkową kieszeń umieszczono na udzie od przodu spodni. Ta idealnie się nada na przedmioty, do których musimy mieć jak najszybszy dostęp. Maskpol S.A. wzmocnił również krawędź kieszeni w celu ochrony przed przecieraniem lub uszkodzeniem od klipsa noża.
Spodnie w kamuflażu MAPA B zostały w pełni uszyte z materiału RIPSTOP US-23, który używany jest przez Wojsko Polskie. Tkanina US-23 50/50 bawełna/poliester jest idealna na lato. Odpowiednio lekka i przewiewna. Zastosowana naturalna bawełna dobrze oddycha i pochłania wilgoć. Za wzmocnienie materiału odpowiada poliester. Dzięki swojemu składowi materiałowemu spodnie szybko schną. Wykorzystany splot RIPSTOP wzmacnia materiał, dodatkowo wpływa na jego wytrzymałość na przetarcia i rozdarcia.
Spodnie bojówki mundurowe Mapa B:
- Oryginalny produkt Polskiej firmy Maskpol S.A. PGZ
- Wyprodukowano w całości w Polsce
- Umundurowanie w długo oczekiwanym kamuflażu MAPA B
- Technicznie zaawansowany, najnowocześniejszy kamuflaż
- Spodnie mundurowe idealne na czas letni
- Przetestowane w terenie i na poligonach wojskowych
- Autorski i wygodny krój Maskpol S.A
- Standardowy stan
- Klasyczny rozporek na zamek
- Regulacja obwodu
- Zapinane patką z rzepem
- Kilkuwarstwowy pas dostosowany do noszenia pasów taktycznych
- Pojemne kieszenie, w tym dwie duże Cargo na udach
- Kieszenie uszyte skośnie
- Wzmacniane obrzeża kieszeni
- Solidny wojskowy materiał US-23
- Technologia materiału wzmocniona splotem RIPSTOP
- Spodnie oddychające i szybkoschnące
- Trwałe obszycia i wzmocnienia
- Krawędzie materiału zabezpieczone owerlockiem
Uwaga! Pas widoczny na zdjęciach nie jest dołączony do zestawu. Jest on do kupienia oddzielnie.
Makrowzór:
Stanowi najniższą warstwę. Jednolita barwa została rozdrobniona przez ciemniejsze elementy – szum. Obie barwy mają zbliżony walor. Szum jest równomiernie rozłożony na tle.
Mikrowzór:
Znajduje się „powyżej”. Składa się z komórek o nieregularnych, biomorficznych kształtach. Mikrowzór składa się z pięciu warstw: kolory ciemne zbliżają się do tła, jaśniejsze „wyskakują”. Komórki mikrowzoru mają różną barwę od tła i wyższy kontrast. Ponadto zostały tak ukształtowane (pogrupowane), aby tworzyły dodatkowy, wierzchni makrowzór.
Kod kolorystyczny:
Został oparty na pięciu kolorach drukowanych i jednym kolorze właściwym tkaniny.
Co wyróżnia kamuflaż MAPA B spośród wielu innych?
Pierwsze dwie warstwy kamuflażu MAPA, w kolejności od samego ‚‚dna” wzoru, to kolor tła, na którym aplikowany jest wzór. Odpowiada on w założeniu barwom podłoża, gleby, na jakiej występuje roślinność, oraz kolorom większych pni i konarów drzew. Ta warstwa jest makrowzorem, lecz aby duża plama jasnego koloru nie była zbyt monotonna, jest na niej aplikowany drobny szum mikrowzoru – jako druga warstwa. Przyczyną jest fakt, że w środowisku leśnym nawet większe obiekty, jak głazy konary drzew czy połacie poszycia leśnego, nie składają się wyłącznie z jednego koloru i pozbawionej detali powierzchni. Dla obserwującego taki kamuflaż detal tego szumu obserwowany z odległości ośmiu metrów rozmywa się jako pierwszy. Warstwy te są odpowiedzialne za rozbicie kształtu maskowanej sylwetki.
Następnie aplikowana jest kolejna grupa warstw tworzących mikrowzory. Ich ilość i forma umieszczona jest w zależności od kolorystyki i elementów występujących w naturze. Odpowiadają im liście rosnących roślin w większych skupiskach, dających w miarę jednolitą barwę, oraz cienie, które w różnych warunkach oświetleniowych są przez nie rzutowane. Sam kształt plam dla makrowzoru jest wynikiem uśrednienia wybranych przez autora obrazów środowiska, dla jakiego zaprojektowano wzór kamuflażu.
Z wybranych reprezentatywnych grup obrazów dla środowiska leśnego wygenerowano, wykorzystując odpowiednie oprogramowanie graficzne, kształty będące głównymi plamami autorskiego mikrowzoru. Zredukowano w tej warstwie nieistotne detale, zaoblając ich kształty. Taką decyzję uzasadniono dwoma głównymi argumentami: po pierwsze, w procesie postrzegania drobne detale roślinności zacierają się proporcjonalnie do odległości, warunków pogodowych i oświetleniowych; po drugie, proporcjonalnie to obłe formy częściej występują w analizowanym środowisku.
Ostatnia warstwa, najwyższa, to mikrowzór, mający wprowadzić szum kolorystyczny otoczenia. Odpowiadają mu drobne, jaskrawe gałęzie, bliki światła, drobniejsze kamienie, liście w ujęciu detalicznym, źdźbła etc. Ta warstwa kamuflażu w kontekście kolorystycznym jest elementem stałym, gdyż te formy w naturze nie ulegają znaczącym zmianom kolorystycznym w kolejnych porach roku.