Długo wyczekiwana premiera tego roku, czyli kamuflaż MAPA B. Autorski polski wzór kamuflażu według ekspertów może stać się szybko, jednym z najlepszych dostępnych maskowań na świecie. Długoletnie doświadczenie firmy Maskpol na rynku zbrojeniowym pozwala oddać w Państwa ręce produkty, które pod względem technicznym zostawiają w tyle, wszystko, co do tej pory było popularne na rynku militarnym, airsoftowym czy outdoorowym.
MAPA B została stworzona po wieloletniej i dogłębnej analizie środkowo-europejskiego środowiska naturalnego z uwzględnieniem większości występujących ukształtowań terenu i bogactwa roślinnego.
Nowa wersja bluzy mundurowej typu Combat Shirt MAPA CJ-01-22 została uszyta w całości ze wzmacnianego i odpowiedniego na zimowe temperatury materiału US-22. Oprócz wysokiej odporności na chłód nowa tkanina zwiększa wytrzymałość munduru na tarcia i uszkodzenia mechaniczne, zapewnia stałą trwałość barwy i zmniejsza kurczliwość do mniej niż 0,5%. Poprawiona została również cyrkulacja powietrza. Obecna wersja munduru jest idealna na polską jesień oraz zimę.
Combat Shirt w kamuflażu Mapa B to praktyczna, popularna "KoszuloBluza:, która idealnie sprawdza się:
- pod kamizelkami taktycznymi
- podczas długich treningów fizycznych
- na okresy letnie jako zamiennik bluzy mundurowej.
Termoaktywna tkanina na korpusie zapewnia użytkownikowi wysoki komfort i bardzo dobrą wymianę ciepła. Combat uszyto z materiału US-22 w składzie 50/50 bawełna/poliester ze splotem, który zapobiega dalszemu pruciu się RIPSTOP.
Rękawy Combat Shirt Maskpol wyposażył w odpowiednie wzmocnienia na łokciach. Użyte łaty wzmacniające na łokciach przede wszystkim pełnią rolę jako kieszenie na miękkie ochraniacze. Mankiety Combatu z regulacją na rzepy umożliwiają założenie rękawic pod rękaw. Na zamku zastosowano specjalną ochronę z patki podwójnego materiału, co chroni ciało i brodę użytkownika. Dolna krawędź bluzy Combat również została wzmocniona.
Po bokach wszyto długie, szerokie, pionowe kliny, które przeciągnięte są przez całą długość torsu, aż pod pachę. Znacznie poprawia to dopasowanie Combatu. Firma Maskpol umieściła również duże panele z miękkiego rzepu na kieszeniach, na których można umieścić odpowiednie naszywki. Wewnątrz prawej kieszeni umieszczono dużą metkę z kodem Morse'a. Dodatkowo dwie elastyczne pętle wykonane z szerokiej gumy. Można je wykorzystać do zamocowania światła chemicznego lub długopisu.
Korpus i części pod pachami zostały przez Maskpol uszyte z wysoce zaawansowanej tkaniny termoaktywnej w składzie 95% poliestru z wykorzystaniem specjalnego wielowarstwowego splotu. W celu lepszego dolegania do ciała i odprowadzania wilgoci materiał uzupełniono domieszką lycry w stopniu 5%. Cała tkanina Combat Shirt zapewnia osobie noszącej długie uczucie suchości i przyjemnego chłodu nawet podczas najcięższych działań taktycznych i podczas długotrwałego wysiłku. Zastosowany materiał termoaktywny utrzymuje właściwą równowagę cieplną. Odpowiednio ogrzewa lub schładza ciało.
Materiał bluzy Combat od zewnątrz jest gładki jednak z widocznym splotem, od wewnątrz za to znajduje się "meszek", który zapewnia wygodę, szybkie odprowadzanie wilgoci. Materiał torsu jest przyjemny i miękki w dotyku i nie powoduje w żaden sposób otarć lub odparzeń. Nie wpływa na to nawet długie noszenie kamizelek taktycznych czy innych oporządzeń. Materiał Combat Shirt Mapa B można podsumować jako:
- przewiewny
- bardzo dobrze oddychający
- paroprzepuszczalny
- idealny w szybkim odprowadzaniu wilgoci
- szybkoschnący
Materiał nowej bluzy w kamuflażu MAPA został dodatkowo wzmocniony i pogrubiony, co polepsza jego wytrzymałość.
Bluza Combat shirt Mapa B:
- Oryginalny produkt Polskiej firmy Maskpol S.A. - PGZ
- Wyprodukowano w całości w Polsce
- Umundurowanie w długo oczekiwanym kamuflażu MAPA B
- Technologicznie zaawansowany, najnowocześniejszy kamuflaż
- Autorski i wygodny krój Maskpol S.A.
- Przetestowana w terenie i na poligonach wojskowych
- Metka z kodem Morse'a
- Bardzo wygodny krój, idealnie dopasowany na korpusie i odpowiednio luźny na ramionach
- Oddychający Combat Shirt, to świetne rozwiązanie pod kamizelkę i oporządzenie taktyczne oraz do uprawiania sportu
- Idealny na lato
- Gumki do mocowania światła chemicznego lub długopisu
- Termoaktywny, przylega do ciała
- Zapewnia świetny bilans termiczny, chłodzi lub ogrzewa ciało
- Szybkoschnący materiał
- Płaskie, solidne szycia i wzmocnienia
- Wzmocniona dolna krawędź
- Solidny, wojskowy materiał US-22
- Technologia wzmocniona materiałem RIPSTOP
- Kieszenie zapinane na zamki z listwą uszczelniającą
- Pętelki do obsługi suwaków i zamków
- Dwa duże panele na naszywki z logiem producenta Maskpol.
- Materiał:
rękawy: 50% bawełna, 50% poliester Rip-Stop
środkowa część: 95% poliester, 5% lycra
- Gładka i przylegająca środkowa część bluzy
Makrowzór:
Stanowi najniższą warstwę. Jednolita barwa została rozdrobniona przez ciemniejsze elementy – szum. Obie barwy mają zbliżony walor. Szum jest równomiernie rozłożony na tle.
Mikrowzór:
Znajduje się „powyżej”. Składa się z komórek o nieregularnych, biomorficznych kształtach. Mikrowzór składa się z pięciu warstw: kolory ciemne zbliżają się do tła, jaśniejsze „wyskakują”. Komórki mikrowzoru mają różną barwę od tła i wyższy kontrast. Ponadto zostały tak ukształtowane (pogrupowane), aby tworzyły dodatkowy, wierzchni makrowzór.
Kod kolorystyczny:
Został oparty na pięciu kolorach drukowanych i jednym kolorze właściwym tkaniny.
Co wyróżnia kamuflaż MAPA B spośród wielu innych?
Pierwsze dwie warstwy kamuflażu MAPA, w kolejności od samego ‚‚dna” wzoru, to kolor tła, na którym aplikowany jest wzór. Odpowiada on w założeniu barwom podłoża, gleby, na jakiej występuje roślinność, oraz kolorom większych pni i konarów drzew. Ta warstwa jest makrowzorem, lecz aby duża plama jasnego koloru nie była zbyt monotonna, jest na niej aplikowany drobny szum mikrowzoru – jako druga warstwa. Przyczyną jest fakt, że w środowisku leśnym nawet większe obiekty, jak głazy konary drzew czy połacie poszycia leśnego, nie składają się wyłącznie z jednego koloru i pozbawionej detali powierzchni. Dla obserwującego taki kamuflaż detal tego szumu obserwowany z odległości ośmiu metrów rozmywa się jako pierwszy. Warstwy te są odpowiedzialne za rozbicie kształtu maskowanej sylwetki.
Następnie aplikowana jest kolejna grupa warstw tworzących mikrowzory. Ich ilość i forma umieszczona jest w zależności od kolorystyki i elementów występujących w naturze. Odpowiadają im liście rosnących roślin w większych skupiskach, dających w miarę jednolitą barwę, oraz cienie, które w różnych warunkach oświetleniowych są przez nie rzutowane. Sam kształt plam dla makrowzoru jest wynikiem uśrednienia wybranych przez autora obrazów środowiska, dla jakiego zaprojektowano wzór kamuflażu.
Z wybranych reprezentatywnych grup obrazów dla środowiska leśnego wygenerowano, wykorzystując odpowiednie oprogramowanie graficzne, kształty będące głównymi plamami autorskiego mikrowzoru. Zredukowano w tej warstwie nieistotne detale, zaoblając ich kształty. Taką decyzję uzasadniono dwoma głównymi argumentami: po pierwsze, w procesie postrzegania drobne detale roślinności zacierają się proporcjonalnie do odległości, warunków pogodowych i oświetleniowych; po drugie, proporcjonalnie to obłe formy częściej występują w analizowanym środowisku.
Ostatnia warstwa, najwyższa, to mikrowzór, mający wprowadzić szum kolorystyczny otoczenia. Odpowiadają mu drobne, jaskrawe gałęzie, bliki światła, drobniejsze kamienie, liście w ujęciu detalicznym, źdźbła etc. Ta warstwa kamuflażu w kontekście kolorystycznym jest elementem stałym, gdyż te formy w naturze nie ulegają znaczącym zmianom kolorystycznym w kolejnych porach roku.